Téma: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

Zdravím, chcel by som sa opýtať, najlepšie odborníka alebo niekoho kto sa lepšie vyzná, či môže byť toto spojenie driveru s hornom..prípadne nejaké lepšie alebo výhodnejšie riešenie do cca 80-100€/ks. Driver by šiel do pripravovaných satelitov, stredobas priblížim, že je to previnutá Tesla v Ac Akustike 150/300w..Ďakujem za odpovede.. big_smile

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

Ahoj,  v první řadě  ti chybí napsat  rozměr toho repráku a jeho parametry. Bez toho se to těžko určí.  D220Ti  je lacinej driver a podle parametrů bych ho doporučil dělit  od 2kHz. To je pro 15ctku reprák vysoko, pro 12ctku  to s chlupem a kompromisem půjde. Pokud ten reprák má dostatečný parametry.  Jináč od toho ale nečekej žádnej super výsledek.
Řešení pro Tebe může být  něco jako  EM151 od Prodancu.   Spojení toho zvukovodu s timhle driverem je tam přímo udělané.  A prodávají i samotnou výhybku od těch beden.
Lepší by se dělil s nějakou  osmičkou nebo šestkou v třípásmu.  Je to ale kreslítko ....

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

To je pro 15ctku reprák vysoko ... Řešení pro Tebe může být  něco jako  EM151 ... Sem-stohojelen.

Patres: Skvělý, spolehlivý a zároveň levný komponenty nejsou. Jen tomu můžeš dát větší úsilí a znalosti, aby jsi dostal optimální výsledek. Jen se zeptám - jak chceš navrhnout výhybku?

(upravil honza637 23. 3. 2013 0:51)

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

No samozřejmě že je to vysoko.    Trošku ale tazatele možná mateš.   Zmiňuješ se o nevhodnosti dělení  takhle vysoko ale zároveň doporučuješ  EM151 který s 15cti palcem  jsou.
Celá problematika je prostě kompromis.   EM151 jsem doporučil i já ve svém příspěvku výše.  Je to bedna která má docela slušný výkon ale tzv. "nemluví". Má prostě díru  na středech.  Driver 220Ti je třeba dělit vejš a zase 15cti palec je těžkej  na to aby chodil do 2 kilo. Optimum je pro patnáctky  500-700Hz, víc bych nezkoušel.
Se zbytkem  příspěvku plně souhlasím.  Laciné  a skvělé komponenty opravdu nejsou. V oblasti dríverů to platí dvojnásob.
MethMan - Není třeba z toho být jelen, stačí si to přečíst.  Je možné že ti nesedí můj slovosled.  Příspěvek byl myšlen následovně:  Driver nelze dělit níž než na 2kHz a současně  15cti palec (kterýkoliv) je moc těžký na to aby do těch 2kHz šel.

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

honza637 napsal:

... To je pro 15ctku reprák vysoko .............
Řešení pro Tebe může být  něco jako  EM151 od Prodancu.

To jsou tvá slova z příspěvku 2. smile

(upravil Jan16 23. 3. 2013 14:08)

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

honzo637, ukaž mi pls na měření tu díru, kterou máš namysli

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

Výkonová díra tam pochopitelně je - musí být. Stačí si uvědomit jak vypadá HM25 a 15" reproduktor nebo se přímo podívat na měření EM151. Samozřejmě s tím jak je 15" těžký to obecně vzato nemá nic společného.

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

Diky za odpovede.

to Honza: je to 15" palec, citlivosť ani rozsah ani nič ine o ňom neviem, ale plánujem to zmerať.

to Methman: Kedže mám aktivnu vyhybku, tak to budem deliť tým. Viem že nekúpim poriadny driver, ale to je všetko o financiach..kedže si to nemôžem dovoliť ísť do väčšej úrovne. Zdalo sa mi že toto by bolo najvhodnejšie riešenie..

(upravil Jan16 23. 3. 2013 15:35)

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

Methman - nebyla náhodou řeč o frekvenční díře, kde to nehraje, protože 15" nelze dělit vysoko a 1" driver nelze dělit nízko?

//Též jsem měl pocit, že pocit, že poměr plochy tlamy zvukovodu a mebrány středobasu určuje spíš to jak bedna směruje, než to jestli to hraje výkonově všude stejně. Nebo se tím snad myslela ta větší směrovost? Pak to ale NESOUVISÍ s použitým driverem a 15", ale o malém zvukovodu. D220 a třeba delta15 se evidentně dá na sebe dobře navázat. Též se přiznám, že zvukovod plochou jako 15", to musí být řádná tlama smile

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

Problém kombinace 15" a levného 1" vždycky bude, že 15" musí jít až do kmitočtů, kde už docela směruje, tedy někde od 1000 až do dělícího kmitočtu to v ose sice může hrát dobře, ale mimo osu se to dost zhoršuje. V mnoha případech to vůbec nemusí vadit, právě naopak smile.

Používat v takové cenové třídě PA k 15" a 1" nějaký 6" nebo 5" střeďák je dávno překonaná blbost, kterou snad dnes nedělá  žádný trochu rozumný výrobce takového levného PA. Má to smysl leda u něčeho opravdu kvalitního, kde i ten střed bývá na horně.

Web

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

Výkonová díra = frekvenční díra, byť mimo osu. Když něco směruje, výkon je soustředěn na malou plochu. Při zachování konstatní frekvenční charakteristiky v ose je tím pádem celkový vyzářený výkon nižší. Spojené nádoby.
Směrové chování 15" reproduktoru na tak vysokých frekvencích už není dáno jen velikostí, ale i rezonancemi samotné membrány.
http://s11.postimg.cc/tuy9q1mmn/Clipboard01.jpg
To co se děje se směrovou charakteristikou do 600Hz lze přičíst velikosti membrány, dál už je to kombinace s vlastními rezonancemi membrány. Jak je vidět korektně napojit D15 a D220 s HM25 není zas tak easy jak by se mohlo na první pohled zdát. Třeba ta cimbálovina na tom bude líp. Už jenom tím, že by mohla mít mizernou citlivost by věci dost pomohla. smile

Patres, to že máš aktivní výhybku ti je platné jak mrtvýmu zimník. Podle čeho jí nastavíš?

Re: Selenium D220Ti + Selenium HM25-25

OK ok, díky za vysvětlení, jen jsem úplně prve netušil, co tou dírou bylo myšleno.