(upravil lemra79 28. 2. 2013 21:54)

Téma: DPA 440 Teplotní stabilita

Zdravím,
     už dlouho jsem měl doma desky na tento zesilovač, tak mě píchla včelka dělnice, osadil a oživil jsem je. Vše se zdá že funguje na poprve, ale samo, že to jednu záhadu má, oba kanály stejnou. Prosím o konzultaci.

Nastavení klidovýho proudu funguje, ale když se chladiče ohřejou, spadne mi klidový proud na cca1/2 - 1/3 původně nastaveného a začne se projevovat přechodový zkreslení. Po odpojení buzení se klidový proud začíná rovnat, tím, jak se vyrovnávají teploty.
Když jsem si hrál s BETARONovým zesilovačem za 0 Kč, klidový proud měl spíš opačnou tendenci, s teplotou mírně stoupal, ne však v násobku.

Vzhledem k tomu, že regulace funguje, fatální bota by tam neměla být. Zkusil jsem výrazně snížit hodnotu R36, tím pádem se vyřadí T16, je to lepší, ale ne dokonalý. T15 jsem měnil, bez změny.   

Myslim, že to má mistr vychytaný a časem ověřený, tak do toho nechci radikálně vrtat.

Emitoráky mám místo 0,2 místo 0,15 ohmu, to by snad nemuselo vadit. Konfiguraci chladiče mám podle návodu, akorát žebra mám podstatně mohutnější. Měřením jsem si ověřil, že tam, kde je umístěný snímací tranzistor T15 je nejteplejší místo chladiče, u kraje už to tahaj žebra. Můžu tranzistor přemístit......

Máte někdo konkrétní zkušenost?

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Vychytaný to moc není, na teplotní stabilitě se podílejí všechny tranzistory v 3EF koncového stupně, ty teplotu ale měříš jen v jednom bodě, pokud dáš masivnější žebra, tak to bude překompenzované.

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

hmm, teď jsem to ráno měřil uplně studený a na emitoráku 120 mA a celkem tychle to klesá, myslim, že se to ustálí bez zatížení na cca 40 mA, včera po zahřátí a rychlém změření cca 17 mA. Dnes si zkusím pohrát s hodnotama R27, R28, R29.

(upravil danhard 1. 3. 2013 8:51)

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Co to je za odpory ? s těmi teplotní chování nezměníš.
Spíš změř přesně, jak se mění předpětí konce s teplotou a jak se mění teplota na jednotlivých tranzistorech 3EF (Ube).
Zkus přemístit ten snímací tranzistor na hranolek mezi konce a budič.
Taky změř, jestli se ti nějak zásadně nemění příčný proud VAS.

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Ahoj, je to opravdu překompenzované, mám DPA 440 a po dlouhém laborování jsem T16 vynechal
úplně, místo R36 propojka, R33 2k4, trimr R34 500 Ohm, v emitoru T15 odpor 6,8 Ohm (hodnotu
je třeba vyzkoušet). Takto drží klidový proud  vcelku stabilně. V emitorech vstupních tranzistorů T2-T6 mám přidané  degenerační odpory 100 Ohm, ale to by na teplotní stabilitu nemělo mít vliv... A jak ti to hraje? DPA 440 je
opravdu povedený zesilovač.

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

dodocb: no jednu z variant mam tam nabastlit něco, jako v UNI 50, to je právě ten dělič co popisuješ, asi i podobný hodnoty. Pak mě ještě napadlo pod ten snímací tranzistor namontovat takovou tu izolační gumovou dodložku, co mě nikdy moc nefungovala, tady by to mohlo bejt ideální. Nebo přemístění snímacího tranzistoru by taky mělo pomoct. Dnes s tim budu laborovat, ještě zkusim změřit ta napětí a příčný proudy.

Jak To hraje? Ještě jsem to pořádně nevyzkoušel, mám to na kůpě, potřebuju to sešroubovat a zakrytovat, ale nejdřiv chci vyřešit nějaké ty nectnosti......

(upravil reeb 1. 3. 2013 12:42)

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Do vstupu dat jfety, upravit kompenzace, pak je to jeste lepsi wink

Web

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Ko co? To asi neklapne, ještě z toho udělám plašič na myši. Co konkrétně by jsi doporučil dát na ten vstup a na jaké pozice?

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Mám pravdu, že když do vstupů nacpete ty vaše lépe hrající JFETy, že klesne zesílení otevřené smyčky a tímpásem (logicky musí) vzrůst zkreslení?

(upravil reeb 9. 4. 2013 0:01)

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Parovane 2SK170 / 2SJ74 do vstupu (T2,3/T5,6). Zkresleni klesne, viz opampuv tuning 222,223. Zkreslení v zesilovači má soustu různých podob, příčin a souvislostí, vzájemně se ovlivňují, nejde to tak zjednodušit. Hlavně to líp hraje..

P.Dudek je osazoval do SE verzí zesilovačů a předzesilovačů v roce 95 a tady tomu někteří pochybovači nevěří dodnes cool

Web

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

danhard napsal:

Co to je za odpory ? s těmi teplotní chování nezměníš.
Spíš změř přesně, jak se mění předpětí konce s teplotou a jak se mění teplota na jednotlivých tranzistorech 3EF (Ube).
Zkus přemístit ten snímací tranzistor na hranolek mezi konce a budič.
Taky změř, jestli se ti nějak zásadně nemění příčný proud VAS.

Co je to za odpory? google, DPA440, obrázky smile



Zkusil jsem změnit hodnoty ve štelovacím děliči snímacího tranzistoru, moc se toho nezměnilo (chování).

Napětí Ube při cca 50 st.
MJ15003 0,532V, 0,533V,
MJ15004 0,490V, 0,492V.

Při cca 40 st.
MJ15003 0,559V, 0,560V
MJ15004 0,513V, 0,512V

Teplota všech koncových tranzistorů je do + /- 1 st.

Bohužel nevím, jaké tranzistory jsou 3EF, budiče?

Příčný proud (pokud správně chápu na R31) je 3 mA, hejbe se tak o 1 %

Zítra pokud bude čas, přemístím snímací tranzistor, doufám, že to bude finální řešení

(upravil reeb 1. 3. 2013 19:54)

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

3EF myslí 3 x EF -Emitor Follower /emitorový sledovač/ neboli s teplotou chodí celá řada T19,21,23 + T20,22,25 (přechod BE asi -2,5mV/stupeň). ACo zkusit dát snímací  trand rovnou na pouzdro koncáku? Např. celoplastovou variantu.

Web

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

lemra79 napsal:

Dnes si zkusím pohrát s hodnotama R27, R28, R29.

http://margo.student.utwente.nl/el/ampz … pa440b.gif

???

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

máš recht, napsal jsem kravinu, netušim, do čeho jsem to koukal. Mělo to být R33, 34, 35.

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Tak jsem přemístil snímací tranzistor. Chytil jsem ho na obdelníček plechu, na druhé straně je plech chycen pod šroub, co stahuje pásovici koncáků k podélnému trámku. S původním zapojením to bylo pořád dost překompenzovaný. Po zkratování R36 (znefunkčnění T16, pokud se nepletu) to začalo fungovat uspokojivě, je to teda mírně nedokompenzovaný, to by se možná dalo dohonit laborováním s R36. Na prázdno (studený chladič) měřeno na emitoráku 25 mA, při zatížení hudebním signálem, kdy špičky lízají limitaci hned po odpojení signálu proud emitorákem 36 mA, po krátké chvilce (vyrovnání teplot) sleze na 29 mA na chladiči cca 60 st. Takhle mi to bude stačit......

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

A neděláte fatální chybu? -> klidový proud se trimrem nastavuje na rozehřátém zesilovači, vybudí se do odporové zátěže a s ohřevem žeber na nějakých 60 stupnů nastavíte klidový proud (10kHz, 1V výstup).
Pokud jej nastavíte při teplotě nižší (např. pokojové teplotě), nedivte se, že vám to začne po ohřevu prskat, zkreslovat ...

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

marda napsal:

A neděláte fatální chybu? -> klidový proud se trimrem nastavuje na rozehřátém zesilovači, vybudí se do odporové zátěže a s ohřevem žeber na nějakých 60 stupnů nastavíte klidový proud (10kHz, 1V výstup).
Pokud jej nastavíte při teplotě nižší (např. pokojové teplotě), nedivte se, že vám to začne po ohřevu prskat, zkreslovat ...

Fatální chybu myslim že ne, už to takhle zkužebně sestavený trápim 14 dní a pohoda.
Máte s tím konkrétní zkušenost? To co píšete jsem si taky přečetl v té brožurce. Původní zapojení a umístění by asi fungovalo, kdybych měl 1/2 nebo 1/3 chladič, tak jak to bylo pravděpodobně v originálu. Myslel jsem si, že teplotní kompenzace má zajišťovat to, aby byl klidový proud +/- konstantní v rozsahu pracovních teplot. Mě to studený po zapnutí (jak uvádím někde vejš) bralo asi 7 x větší proud než po měření při teplotě chladiče 60 st. Zaznamenal jsem jev, kdy je nutný měřit neprodleně po přerušení vybuzení, teploty se rychle vyrovnají a proudy se dostanou do přijatelnějších hodnot. To by mohl být i důvod toho, proč zesilovač s klidovým proudem na tranzistor 100 mA za studena nehraje dobře (po zahřátí).

Leda že by klidový proud po zapnutí o hodnote cca 200 mA (hodnoty měřeny na emitoráku) měl sloužit jako předehřev. Nevím, případně se vyjádřete, brožurek už bylo dost.....

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Mám po léta 440 s původním chladičem 4611, dle autorovi výkresové dokumentace. Jako snímací tranzistor mám Philipse BD139-16, s velmi vysokým proudovým zesílením /narozdíl od KD135/, jako T16 je československé KC640. Trimr se častou přepravou v mrazu i letních parnech rozpadl, jezdec nekontaktoval ... Nahradil jsem ho víceotáčkovým Vishay 64Y. Od té doby mi klidový proud zase drží perfektně. Na pojistce nastavuji 55 mA při 65 stupních, samosebou s kontrolou na osciloskopu.

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Taky se divím že to takhle courá, stejné řízení klidáku je použito ve všech DPA, včetně novějších DPA222,223 a tam klidák sedí.

Web

Re: DPA 440 Teplotní stabilita

Připouštím, že pokud tam má velký chladič, třeba K400, tak ten původní spád nemusí vyhovovat. Ale lítá mu to hodně. Biasovat to na 100 mA na pár je moc. Já mám nějakých 20 mA /dle původního nastavení/ a šlape to dobře.
Na vstupu mám J-fety 2SK170GR/2SJ74GR, bez známek nestability (60 MHz osciloskop). Rozdíl ve zvuku opravdu slyšitelný.