Téma: "Oplach" DPS na retro stroji

Na stole mi "přistála" Toshiba SB-M33 s nefunkčním jedním kanálem.Je mi jasné,že pokud majitel kývne na opravu,bude to chtít začít "od podlahy".První čím bych chtěl začít,je právě očištění desek plných prachu a jiného sajrajtu.Zkoušel jsem funkci hledat,jedno téma jsem sice našel,ale nejsem si jistý těmi názory.Psalo se tam o mixu ředidla a vody se saponátem,co je na tom pravdy?

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma … cu/0000533 smile

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Hmmm, ty trafa a poťáky v tý telce musej bejt úplně bez sebe z tý "lázně" big_smile Voda v síťovým trafu, nebo dokonce ve VN trafu časem udělá svoje a především to je pak životu nebezpečný . . . Takhle bych čistil maximálně DPS kde jsou jen klasický součástky. Trimry, potenciometry a určitý typy konektorů bych z týhle procedůry radši vynechal. A nejlepší by bylo to asi šoupnout do nějaký ultrazvukový čističky kde by byl třeba isopropylalkohol . . .

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Doporučím klidně buď masážní sprchu nebo wapku.
Chce to ale dělat v létě na dvoře a pak doslova vypékat na sluníčku. Co nejrychleji vodu vysušit.
Repasoval jsem tak kdysi snad stovky starých přístrojů.

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Dobrý den, ten způsob, jak je popsán na výše uvedeném odkazu, používám už léta s tím, že se snažím přístroj (většinou jsou to stará elektronková rádia) umýt co nejrychleji a okamžitě poctivě vyfoukám stlačeným vzduchem a dám oschnout. Nikdy nebyl žádný problém, všechny jsou funkční. Nakonec ve značném počtu přístrojů došlo během jejich života k orosení součástek  vlivem vzniku rosného bodu a to bez následného rychlého vysušení.

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Díky všem za příspěvky.Budu to brát za "bernou minci" a nebudu se bát normální sprchy.

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

No, to jsou teda rady sad. Je snad rozdíl, co si můžeš dovolit k náramkovým hodinkám a ke krumpáči. Tedy krumpáč si klidně umyj v louži a vyválej v bahně, ale hodinkám to neprospěje.

Web

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Sendy:A nějakou praktickou radu?To že shodíš rady ostatních má užitnou hodnotu nula...

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Já bych volil stlačený vzduch, vzal jsem i zesilovač do fabriky, lítalo to všechno, ten bordel, a bižuterii to neublíží. Jinak jsem všechno dělal takhle, a pak štěteček, a technický líh, na vzdorovité usazeniny. Ale taky to třeba dělám blbě.

(upravil Sendy 26. 1. 2013 21:36)

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Jednoduše - do přepínačů a potenciometrů se žádná voda ani nic podobného nesmí dostat, tak se můžeš rozhodnout, jestli to rozebereš, vypájíš a ostatní omyješ. Pokud se cokoliv namáčí do vody, tak saponát a destilovaná voda, nejlépe ultrazvuk, pak vyfoukat stlačeným vzduchem a usušit.
Zrovna opravuji Yamahu, kterou jeden Aukrový trotl osprchoval ve vaně a vymyl šamponem, fungovala přesně měsíc a zdechla, protože uhnily vývody v zalitém trafu. A taky jeden přepínač zcela zničený, byla v něm dodnes voda a elektrochemická koroze mu sežrala kontakty - šlo přes něj pár mA pro LED.

Web

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Naposled jsem pro lázeň používal líh,ten by nemusel vadit ani přepínačům.

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

A na to jsi přišel jak ? Obsahuje vodu, způsobuje korozi a to ty přepínače jistě potěší, když se do nich dostane líh s obsahem rozpuštěných zbytků tavidel a kdejakého bordelu.

Web

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Takže pro přepínače není volby?

(upravil cestmir 26. 1. 2013 22:21)

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

V podstate nie. Keď ich budeš odpájkovávať, môžeš tomu ublížiť ešte viac (námaha DPS, plastov, vývodov). Stlačený vzduch má tiež tendenciu nafúkať všelikam sajrajt, ktorý sa nalepí na zvyšky mazív, resp. na mastnotu. Staršie materiály zase môžu mať problém s alkoholmi, okrem toho to zmýva potlače, rozpúšťa tavidlá, masky, atď.

Osobne sa mi, napriek zdanlivej rizikovosti, tiež na čistenie najlepšie osvedčila vlažná saponátová voda + štetec (na najhoršie prípady Cif, ale len jemne štetcom, nie drhnúť). Snažím sa to čistiť tak, aby sa to do kritických miest nedostalo. Ak sa to tým netrápi dlho a následne sa to nechá poriadne vyschnúť (slnko/trúba/fén) a el.-mech. časti (resp. pri starších šasi všetko, náchylné na koróziu) sa ošetria vhodnými prípravkami, nebýva s tým problém ani po rokoch. Je ale pravda, že ku kúpaniu celých osadených šasí a modulov som sa (napriek viacerým pozitívnym referenciám) zatiaľ neodhodlal...

To ale hovorím v súvislosti s historickou rádiotechnikou, pri vintage audiu som si dosiaľ vždy vystačil s vysávačom a štetcami, na vyslovene mastné, zafajčené kusy, alebo exempláre, používané namiesto digestorov pri varení som zatiaľ nenarazil...

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

z alkoholu by bezvodý měl být izopropyl, který naopak vodu lehce absorbuje. Jiným problémem při čistění ale je, že se sposta nečistot rozpustí a s čistidlem se dostane tam, kam nemá. Kompletní namáčení určitě není nejlepší cesta, i při tom se musí trochu přemýšlet. Jaké čistidlo na co použít a jak. A postupovat separátně - podle typu znečistění a čistěného místa nebo součástky. Osprchovat celý přístroj asi nebude nejlepší nápad. Bohužel žádné rychlé, jednoduché a univerzální řešení neexistuje.

Web

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

technologický postup v bejvalý práci při podobné události:
Hrubý oplach voda, poté ultrazvuk ve čištený vodě (destilka). (nejsem si jistý co by v ultrazvuku udělaly poťáky)
Sušení formou 3 "lázně v IPA . ponořit , odstříkat ponořit do další lázně, odstříkat, ponořit do poslední lázně odstříkat.

Doma bych šel asi be tý vody, a zkusil bych nejhorší sajrajt odstranit mechanicky - štětec, nebo jemnej kartáček a zbytek pak oplachem v přebytku IPA nebo podobného rozpoštědla. Poťáky pak naimpregnovat vhodným mazadlem (silikonový olej, kontaktol??)
Nejlepší by bylo poťáky vyndat, desky pořádně vyčistit a pak je vrátit zpět.

(upravil Anti 2. 2. 2013 11:19)

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Dostal jsem zelenou k opravě.Zjistil jsem,že většina nečistot půjde dolů štětcem,u zbytku si pomůžu lihem.Elyty vyměním,přepínače a poťáky vyčistím.

Malý dotaz:Jak kritické je dodržení hodnot u těch elytů?Nebylo by jednodušší koupit jednu vyšší hodnotu a napráskat to všude?Předpokládám že elyty se používají pouze pro blokování a filtraci...

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Kdo poradí co s potenciometry?Dlouho jsem žil v domnění že nejlepší je Diava,teď čtu že nová Diava nee.Tak co s poťáky?Jasně vyčistit,ale čím a čím impregnovat?
A přepínače?Něco jsem pročetl,ale názory jsou protichůdné...

(upravil Michelin1 6. 2. 2013 17:10)

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

zkus v lékárně parafínový olej, mně poťáky zatím nechrastí(1/2 roku)

Re: "Oplach" DPS na retro stroji

Štětec a technický líh a optrně, aby to nezateklo do míst, kam nemá. Tam, kde se smyje ochranný lak, tak znovu přelakovat.