Téma: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Ahoj, k jednomu kombu co teď mám rozpracované budu dělat panel s ovládacími prvky z plexiskla. Ale - čím vyřešit popisky, stupnice atd? Plexisklo bude modře podsvícené, tudíž nejvíce vyhovovat bude nějaké "rytí písma", ale zas tak jednoduché to není... Poradíte prosím, čím to udělat nebo klidně i nějakou firmu kde by mi to udělali?

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Na pctuningu to řešili jako designovku na case, zkus pohledat tam. Mám pocit že používali gravírování.

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

quickpanel.sk

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Šablonku a vypískovat to nějak... Jak se pískují kódy do autoskel?

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Dnes se to řeší laserem CO. Zadej si do vyhledávače značení a gravírování laserem CO a vyplivne ti hafo firem které to mají. Hlavně reklamky mají to na výrobu reklamních předmětů. Dokážou tím laserem buď jen gravírovat nebo i řezat plasty, kovy, dřevo, sklo i plexi. Nechával jsem si vypalovat stupnici na měřák a nějaké čáry na sklo, spokojenost i cena byla docela slušná.

(upravil Dalča 2. 1. 2013 16:46)

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Absolutní pěknost je když bcháš popisy do plexiskla vyfrézovat nebo vypískovat a nasvítíš to přes hranu toho plexiskla (třebaq ledkama - svítí do hrany toho plexi. V čirým plexi ty světelný paprskly téměř nejsou vidět a jak narazí va vypískovanou prohlubeň tak ta se krásně rozsvítí.
Poprvý jsem podobnou věc viděl na starým rádiu Tesla Máj

http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma … id/0000109

kde to bylo takhle řešený. A od tý doby jsem to mockrát použil s plexi  i s klasickým sklem.

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Dalča: jo, přesně toho chci docílit, aby svítil jen ten nápis a hrany toho panelu.
___________-
Jinak všem díky, která metoda vyjde tak nějak nejlevněji? A kdyžtak bych poprosil o doporučení nějakých firem.

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

vyfrezovat na CNCcku, nebo si nechat na CNC plotru na reklamy vyrezat samolepku - sablonu a nekryty mista opatrne podrazdit (zmatnit) nejakym vhodnym rozpoustedlem (na vaticce, ne to tam vylejt aby to nateklo i pod samolepku!!)

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Nebo nalepit vyřezanou nálepku a hodit někomu na jemnou pískovačku, taky funguje a kontury jsou dostatečně ostrý. Cena je řezaná grafika + cigára za čas na pískovačce.

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Nitram: např. acetonem?
BigDrobek: no a jako ta pískovačku to jako někdo tady na fóru má?

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Když už bych tam měl tu šablonku nalepenou, vzal bych třeba špičatý brusný kámen do vrtačky a natupoval bych to, prostě naťukal, a to určitě jde.

(upravil Nitram 3. 1. 2013 19:39)

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

pisk. po pravde receno nikdy jsem nejak nepremejslel co PMMA rozume naleptava, ale kouknu se ti..

no tak zbezne z Wiki "Rozpouští se v aromatických a chlorovaných uhlovodících, esterech, ketonech, etherech" tedy +- to samy co vime no..

jinak receno benzen ani chlorbenzen ti do ruky rozhodne nedam, ale klasicky rozpoustedla toluen, aceton by meli bejt asi v pohode.. a osobne bych mozna zkusil DMF (ten je agresivni az az, staci fakt jen lehce potrit ale s PMMAckem jsem to nikdy nezkosuel.. jen s plastovou lab. vahou sad ) toho bych ti trosku odlil..

a pokud je to PMMA a ne nejaka jina sracka, tak lepit pujde urcite (z vlastni zkusenosti) octovkou ve vyssi koncentraci, to by slo taky zaridit kdyz mi slibis ze to nebudes pit smile


ted jsem na www dokonce koukal ze se pry da koupit primo cira(matna) folie v podobe "piskovanyho povrchu" takze vyriznout pozitiv rovnou z ni..

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

stiglitz: no s mým štěstím by to dopadlo asi špatně big_smile
Nitram: teď mi došlo - ten aceton či cokoliv jinýho by vlastně asi rozleptalo i tu samolepku co by měla sloužit jako šablona sad... Nejlepší by byla CNC, ale to nemám ponětí jako kam to poslat jak udělat šablonu atd...

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Podle profilu jsi pražák a firma, která tohle umí, bude skora za každým rohem.Zkus věnovat 5 minut hledání na internetu a můžeš ostatním ušetřit vymejšlení takových kravin jako je leptání ředidlem, tupování a podobně.Sám bych Ti tuhle službu klidně nabídnul, ale je asi lepší a rychlejší udělat to v místě bydliště, než to někam posílat.

tady máš jeden odkaz: http://www.sklenarstviklapka.cz/piskovani-skla-praha

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Tupování není kravina, vyzkoušej si to, alespoň jsem si takhle vyráběl soft filtr na focení. leptání ne, protože to se dostane pod šablonku a bude mít rozpité okraje.
Ale s tím odkazem souhlasím, jestli umí sklo, plexi nebude problém.

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Tady jde především o vytvoření přesných ostrých okrajů a  určité rovnovnoměrné hloubky dekoru a to pískovní je v tomhle případě asi jediná možnost.A ani při použití laseru nedosáhneš takového efektu při nasvícení z boku jako v případě pískování.

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

plexisklo slušně naleptává tzv. monomer - ta tekutina z dentakrylu, a taky kyselina octová koncentrovaná a chloroform.

Já bych do leptání nešel, mám velice dobré zkušenosti s pískováním. Stojí to pár kaček a dělá to každá reklamka a interiéristi (v módě jsou teď pískovaný zrcadla....

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

www.laserovanie.eu

ochotný pán. Mne robil popisky na DPA110 a DPA220 (pár strán dozadu v téme zosilňovače je zadný panel laserovaný). Chlapík vypáli na servítku, do hliníku, do ocely ale aj do skla. Aj grafiku, nie iba čiary. Odporúčam zavolať.

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

jj, ale octovka ho nezmatni, coz je i duvod proc se pouziva k "lepeni" wink

(upravil stiglitz 5. 1. 2013 1:02)

Re: Jak vyřešit popisky na plexiskle?

Tak jste mě pánové navnadili. HC58 dám do soklu, se skleněným víkem, a bude to prosvíceno! Nejpikantnější je že pana Vlasáka znám, a mám to kousíček!!! http://www.piskovanivlasak.cz/cs/