Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

  Stránky: ««« 1 2 3 4

RSS

Příspěvky [61 až 73 z 73]

(upravil danhard 15. 12. 2012 21:44)

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

Je to marný, stále kvoká, stále kvoká smile

V H třídě nejde o nějaký dodávání nějakýho výkonu navíc, ale o přepnutí napájecí hladiny, výkon -  energie je tam v kondech už připravená.
Problém je naopak, že to rychlý přepnutí leze do signálu.

Nitram, neber to nijak tragicky, ale s tebou nemá skutečně cenu o čemkoliv diskutovat.

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

neberu, uprime s tebou taky ne kdyz si nedokazes predstavit PWM.. na civce primaru bude sice okamzite napeti ale proud potece az pak.. takze sekundar nebude mit dost energie aby nabijel kondenzatory.. a plny napeti tam fakt nebude.. kdyby bylo byla by asi nekde ve fyzice chyba..

a pokud je tam energie uz pripravena, pak ji to zas tak to moc neusetri a menici praci neulehci... zvlast v mem pripade (step-up) to pak neresi lautr nic...

navic pri spinani podle vystupu to opet neresi digitalni normalizaci signalu a pripadne nedostatecne vybuzeni zesilovace..  tedy zadny krok ku predu.. spis takove poskoceni na miste..

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

A ty chceš zesilovat signál, nebo něco furt normalizovat ?

Web

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

Snad aby jsi si někde přečetl Nitrame, jak funguje transformátor.

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

... abyste pak neříkali, že to nemá cenu...

Web

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

no tak kdyz uz muzu tak oboji.. jasne ze se to da udelat i jen zesilenim, ale kdyz uz stejne hodlam kontrolovat uroven napetim (protoze muj step-up menic fakt nebude jen drzet zasoby napeti) tak muzu rovnou vyresit i tohle.. stejne chci digitalne rizeny korekce uvnitr (jasne zdnej zazrak ale ja od toho necekam profi vyuziti, jde o malej kompaktni zesik v D s moznosti i pomerne vysokyho vykonu vzhledem k rozmerum)

...nehlede na to ze mozna ubude tech hoaxu kolik "set" W kdo doma pouziva smile

(upravil zuki 16. 12. 2012 0:29)

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

Ještě jednou polopaticky zopakuji:
1) že pokud použiješ kdekoli PWM 5k-10kHz zcela určitě jí nepotlačíš pod -100dB a bude ti prolejzat do signálu. Proto je lepší kmitočet který je dost daleko od slyšitelného pásma...

2) trafo bude na této frekvenci buzeno obdélníkem zcela určitě dost "řvát"...

3) cca stejné FeSi transformátorové plechy, ale kůli vířivým proudům (ztrátám) jen tenčí se používají na výstupech audiozesilovačů  (lampáče a 100V rozvody) a ty také dokáží přenést to co jim v NF přivedeš na primár taktéž na sec. Pokud přivedeš 50% PWM na vstup trafa např. na 5kHz, tak i s tlustýma plechama ti to transformuje na výstup. Akorát bude asi trochu topit... Trafo má sice jistou indukčnost, ale pro účely integrace je použitelná pouze rozptylová indukčnost (snižuje činitel činitel vazby prim/sec) a tu se pochopitelně snaží všichni výrobci klasických traf většinou minimalizovat...
Prostě ti pořád chybí ta akumulační (integrační) tlumivka... A nemusíš to kreslit. Stačí vyznačit (zmínit) funkční bloky. Jejich konkrétní sch se řeší až v dalších krocích...

4) atd. viz výše a výše a už jdu spát...

(upravil Nitram 16. 12. 2012 2:05)

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

1/ klidne tam nacpu 50kHz.. DC-DC pracujou bezne na pulmega..  ale nechtel sem desit ve vetsine anaqlogove osazenstvo.. smile

2/civky v menicich mi nervou, pravda napeti jsou mensi ale proudy zas radove vetsi.., civky v motoru mozna rvaly ale vysledny ruseni bylo i bez filtrace mensi nez triak bez filtrace(coz je uznavam fakt fuj)

3/ ty toroidy jsou na plechach ?? yikes AHA, Tak ja ale celej zivot myslel ze na feritu, jako vsechny toroidni jadra..

zde PARDON, MOJE ELEMENTARNI NEZNALOST !! bohuzel..

mozna zas blbost ale nikdy mi nevadilo cpat rychly PWM pres pwr tlumivku, nic nepiskalo ani pod... a topi vetsinou spis zavity proudem nez jadro

E. btw ale co je na nich pak proboha tak kurevsky drahy ??

4/ ptal jsem se na moznost ci nemoznost aby to bezelo s trafem, a konecne se misto kecu dozvidam konkretni problemy proc ne smile


E2: 5/ pro tebe Zuki - protoze to nectes od zacatku

A/princip = ovladani hlasitosti napetim pri soucasne normalizaci vstupu na uroven pouziteho ADprevodniku - tedy ANO presne tak jak pises v prispevku o hodne vise.. myslenka je to uz dlouhodobejsi protoze planuju dospelejsi D ke stovkam W (2x150 - 200, proste 2x TAS5261 na cca 50V, da li menic..) ktery bude ziveny univerzalne z 12V, takze rozhodne nebudu uplne zbytecne trapit menice na 48, 50V kdyz to zrovna nebude potreba..  2x20 to zahraje i z 15ti.. 2x15 z 12ti... coz treba domu bohate staci... i kdyz jak komu jak to obcas ctu..


B/idea navic = vyuzit ten samy princip ale pro uz hotovy a funkcni AB zesilovace, proc - protoze se:
- jednak resilo ze piskomil nema v primotopu softstart (ted uz nevim jestli to resil on nebo mu to nekdo zrovna otloukal o hlavu) - coz by rizeni napeti na primaru, pokud by fungovalo, v klidku ohlidalo
-druhak protoze se mi v supliku od jiste doby vali tohle konkretni zapojeni, ktery bylo vymysleny protoze triak na ovladani ventilatoru v malych otckach nestacil, a kterym si muzu tak max. ridit vrtacku, a po pravde ani to nepotrebuju...   
- a za treti protoze (vam ? jim?) to zere jak krava, dokonce i kdyz to nehraje, a ztraty jsou tam tudiz (nariozdil od D) umerny napeti (dalsi elementarni neznalost je proc tema trandama tece tak velkej proud, ale to slibuiju ze dozenu.. holt me ta Panska moc nepoznamenala.. ja mel dycky rad jen cislocovku smile ) nicmene to jak koukam nikdo neresi takze stahovani tech +-50, 60V pri tichu je koukam zbytecna invence..  vsak je to na 50V jen jedinej mizernej Wat na kazdejch 10mA klidovyho proudu...  big_smile   

ja sam osobne zadny trafo ridit nepotrebuju, a to ani modulaci na primaru, ani zadnym prepinanim odbocek nebo cim koliv jinym, trafo vetsi nez 20VA snad nemam, nebo o tom nevim a pouzivam ZASADNE ty Switch zdroje o kterych pises (logicky, proc asi.. ale tady bych radsi mlcel..) nejaky symetricky napeti taky nepotrebuju, na to byl vynalezenej H-mustek... a kdyz tak max v signalu (a to zu musi bejt) a tam si to si vytvorim delicem, proudy tam zadny netecou...  cast B je ciste teoreticka uvaha o moznosti vyuziti, ktere bych se (v te digitalni casti) klidne zucastnil,, protoze mi prijde zajimava.. ale zesilovac ve tride AB stavet, natoz riodit napetim sam rozhodne nikdy nebudu..

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

Já ti nevím brácho samozřejmě možná to fungovati bude, sám jsem zvědav jestli to něják pořešíš a ono to pojede, ale zkusil jsis někdy strčit před nějaký zes. nějaký wattmetr? Zjistíš že ta spotřeba je zanedbatelná na normmální poslouchací hlasitost. A je to jen zbytečná práce která bude ve výsledku stát víc než to klasické trafíčko smile

(upravil danhard 16. 12. 2012 11:09)

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

Nitram napsal:

3/ ty toroidy jsou na plechach ?? yikes AHA, Tak ja ale celej zivot myslel ze na feritu, jako vsechny toroidni jadra..

zde PARDON, MOJE ELEMENTARNI NEZNALOST !! bohuzel..

mozna zas blbost ale nikdy mi nevadilo cpat rychly PWM pres pwr tlumivku, nic nepiskalo ani pod... a topi vetsinou spis zavity proudem nez jadro

A co to udělá do tlumivky, když to budeš jenom rozpínat ?

Myslím že ta elementární neznalost je mnohem hlubší.

Přišel jsi s tím jako mistr světa, tak jsem nevěděl, že se ti bude muset vysvětlit každá elementární blbost ?

(upravil Nitram 16. 12. 2012 11:33)

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

madeindoma:
ve fazi kdy to evidentne neni potreba nema cenu modulaci napeti na primaru resit, ja sam to fakt k nicemu nepotrebuju smile
rizeni vystupni urovne napeti samozrejme pojede, to je logicky, horsi to bude s tim predzesilovanim na norm. uroven, chce to chytre nastavit aby to zas nebyl limiter kterej pokrade dynamiku.. coz je zrovna vec ktera me stve na TAS5630, vstup 5V tedy prdzesileni dost nutny, jenze.. jak aby se to vybudilo ze slabyho zdroje a neprebudilo ze silnyho.. potak do tohomodulu samozrejme velikosti nepripada v uhahu...  smile

ad dalsi.. to je zvlastni ze vsechny ty spinany menice jdou ridit stridou, vlastne by se mi hodilo kdyby se na civce po odpojeni indukovalo nekonecne vysoky napeti po nekonecne dlouhou dobu, to by bylo docela fajn ...napada me ze by mozna by takova tlumivka sla udelat z toho kouzelnyho trafa ze sklepa co asi vyrabi tok samo.. tak sakra proc to nejde -  vzdyt ty obyc tlumivky prece ani nemaj druhou, trvale zatizenou druhou civku ??? sad

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

Rozptylový indukčnosti je to celkem jedno, při tom je ten sekundár přímo zkratovanej smile

Re: zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

Dobrý den, rád bych postavil zesilovač s pěkným zvukem a slušnou účinností, maximální výkon 2 kW. Koukal jsem na ty LabGruppeny, skouknul jsem jak vypadají kompletně symetrické rozdílové zesilovače, které mají výborný zvuk (AB) a špičkový odstup signál šum. něco jsem z toho zkusil poskládat, ale bylo by tam zase spínané proměnné napětí, spínací frekvence kolem 200 kHz nejlépe. Slyšel jsem něco o tom, že zesilovače s proměnným napájením občas rádi odpalují výkonový tranďáky, jakou s tím máte zkušenost ?

Příspěvky [61 až 73 z 73]

  Stránky: ««« 1 2 3 4

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » zesilovace s promennym napajecim napetim (napr G, H-class)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£