(upravil dawsoo 29. 11. 2012 1:57)

Téma: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Moje Malá Rada Všem:
Vyprdněte se na DIY dnes vzhledem ke krizi se to již vůbec nevyplatí,stojí to peníze moře času a výsledek nejistej ... v době kdy všude se válí tuny kvalitního hotového matroše za směšné ceny (CDP,zesáky,i Velký dobrý bedny) ,oproti DIY velká výhoda tradiční značky a případného dalšího prodeje bez další velké ztráty díky velmi příznivým cenám secondhandu ,DIY cokoliv ať sebelepší je dnes prakticky neprodejné i hluboko pod cenu materiálu ... někdy je k pláči když vidím jaké pěkné kousky se prodávají a za kolik... smile

Není co dodávat...

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

dawsoo - pokud je DYI cesta k vlastni bedne / zesaku a dalsim dana jen touhou mit to nejlepsi a co nejlevneji, pak mas nejspis pravdu. Pak jsou ale jeste blazni, co maji DYI jako konicka, ktery je uspokojuje a pak je to trochu jinak smile

Web

(upravil Jirka ME 29. 11. 2012 12:22)

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

dawso-
To co píšeš má logiku.Je v tom ale háček.Co člověk to jiný názor.Je to srovnatelný s tím jako bys někomu tvrdil,že nemá cenu kupovat auto s obsahem větším než 1000 ccm.Je krize,benzím je drahý a auta s obsahem nad 1000 ccm víc žerou a těch malolitrážních vozů je na výběr v bazarech halda.Je to sice pravda ale někdo má rád holky,jiný vdolky.Mám za to,že každej si na to musí přijít sám co má a nemá cenu dělat a kupovat.Taky jsem měl dlouhý období,kdy jsem chtěl mít něco extra.Nacpal jsem do toho balík.Strávil nad tím mraky hodin výrobou.Dnes mám názor jiný.Není důležitý na čem se to poslouchá ale co se poslouchá.U mně je to dnes víc o kvalitě muziky než o kvalite zvuku .Přibývajícím věkem člověk stejně přestává slyšet a ve finále je rád.že si může poslechnout co má rád a je mu jedno na čem.(pokud má na to vůbec čas)V dnešní době HiFi nemám rád.Raději když už tak PA.Je to o něčem jiným.To je ale pouze můj názor ke kterému jsem ve svých 57 letech dospěl,který nikomu samozřejmě nenutím.Já mám na HDD vše co se mi líbí a sem tam když mám chuť,čas a náladu tak si narazím na hlavu sluchátka a vypláchnu si uši dobrou muzikou.Kdybych to poslaouchal z beden,tak se stěhuju.V paneláku jsou jakýkoli bedny a HiFi naprosto zbytečný.On pořádněj nářez se v bytě jinak než na sluchátka poslouchat nedá.Na to abych měl bedny za 50 litrů a pouštěl si je na 3W výkonu je totální blbost.Být bezohledný k sousedům taky nejde.Na tohle téma by se dalo psát hodně.Jde vždy o jednotlivce a jeho moznosti a potřebu.Nejde to paušalizovat.
Ještě bych doplnil.Jediný místo,kde si opravdu můžu vychutnat muziku je auto.Tam nikoho neruším.Mám Mazdu Xedos9 kde je opravdu dobrá akustika.Mám tam výborný repráky a když jedu na delší cesty tak si i tu muziku užiju.

(upravil tek 29. 11. 2012 18:29)

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Jirka ME:  nevím, jestli je to věkem, ale jsem starý jako ty a dospěl jsem ke stejnému názoru. Člověk postupem času mění priority. Ale moc dobře chápu zanícenost těch mladších, vždyť jsme nebyli jiní. Nacpal jsem do toho nehorázný prachy, ale nelituji ani koruny. To, co mě to přineslo - tj. vnitřní uspokojení a radost z toho, jak se mě pod rukama rodily nejrůznější věci, to mi nikdo nevezme. A dodnes stavím s radostí, i když to nemá vůbec žádnou cenu, nikdo to neocení, nikdy se mi ani koruna nevrátí a jednou to skončí na šroťáku. Nemůžu proto souhlasit s dawsoo a radit vyprdnout se na všecko. Určitě by to ušetřilo peníze, ale připravíte se o radost.

(upravil reeb 29. 11. 2012 21:18)

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

V zásadě máš D. pravdu, když se k tomu ještě připočtou problémy se sháněním kvalitních součástek.. Na druhou stranu to ne každý dělá za učelem co nejnižší ceny, baví ho to, něco se naučí..

Web

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

tek-
Jsem rád,že nejsem sám kdo takhle přemýšlí.Já občas vzpomenu na dobu svého mládí,kdy jsem byl zapřísáhlej HiFista.V práci měl kluk totálně rozhašenou B4 a poslouchal to přes takovou děsnou bedýnku z dřevotřísky s jedním 5W střeďákem.V práci na tom pouštěl Janis Jopplin,Hendrixe a jiní lahůdky.Já se mu vždy divil,jak to může poslouchat a právě ten kluk mi tenkrát řekl tu pravdu,že není důležité na čem a le co člověk poslouchá.Od té doby jsem postavil mraky různých beden a zesilovačů. nakonec jsem se dostal do stejného bodu jako ten kamarád z práce.Ono je to opravdu o kvalitě hudby a ne o kvalitě zařízení.Všechno chce svůj čas a člověk se stále učí a pře hodnocuje co je v životě důležité a co ne.Taky ani já nelituju jediné koruny ani minuty času stráveného s pájkou v ruce.Myslím,že my dva bysme si asi měli o čem popovídat.Každopádně elektronika je krásný koníček.Kdybych se znovu narodil,dělal bych to zase.Často přemýšlím jako ty,až to se mnou jednou sekne,tak to všechno skončí v popelnici.Přeju ti ještě dlouhé roky s pájkou v ruce.Jirka

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Jirko ME: nebuď (dle mě častěji než je třeba) takový pesimista smile Sice i já jsem zaznamenal, že po 50-sátce jde vše (včetně) zdraví, tak nějak víc ztuha. Ale pořát jsem optimista a myslím, že konečně bude čas udělat si čas jen pro sebe a spáchat něco jen tak pro radost. Dosud jsem se staral o zabezpečení rodiny, ale je nutné myslet i na sebe.  V půlce tohoto roku jsem se (po roce a půl) dokopal k dodělání 3P vcelku povedených beden. Rok  předtím 2P pro mladšího syna, atd... Naučil jsem se na stará kolena měřit, simulovat výhybky z naměřených dat repráků atd... Zamlada jsem to jen spočítal a cca tak nějak zbouchal a hrálo to (asi náhodou) taky super...
Manželky děda umřel na nedostatek kamarádů (když mu umřel poslední) v 94 letech. Do té doby chodil na výlety po horách, atd... a byl veselej.

Držme si koníčky a dobrou náladu... je to třeba smile Jo a taky mám dojem, že je důležitější dobrá muzika než honit tisíciny %. Akorát nesnáším zabruměnej a zašuměnej zesík smile

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

dawsoo:

Taktéž nepatřím k nejmladším....
Máte všichni v podstatě pravdu, já osobně mám rád ten pocit, když něco vybastlím, má to ty parametry co jsem chtěl, hraje to, svítí, ukazuje čas... a přitom si odpočnu od týhle hnusný uspěchaný stresový a neoptimistický doby co panuje kolem.
Mám radost z hotovýho výrobku, kterej jsem si po svým udělal, podle mýho vkusu a pro radost..
Postavil jsem si pár replik starejch 8-mi bitů, koupil ZX spectrum a po 30 letech si zahrál space invaders, Pacmana a podobný vály na originálním "železe" a s připojenou telkou, žádný placatý LCD monitor!!!
Lidi já měl radost jak malý děcko...
Odčas natáhnu pár m drátu jako "anténu" a lovím na starý dvoulampovce různý stanice, SV, DV, a pak chvíli (pozdní večer) poslouchám svítí jen to skoro 100letý rádio (Telefunken 1932) vejšky to nemá, basy taky ne, ale je to krásný pocit. Dal jsem si ho do kupy, sehnal starý pasivy i originál telefunken elektronky, žádný věci z GM tam nejsou (teda až na cín).... A Ono to hraje...

I když můžu koupit levně dobrej matroš... hotovej, z nějakých likvidaček, exekucí atp.. tu radost mi to nedá.

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Koukám že můžeme založit klub důchodců s rozzářenýma očima.Ono je to ale dobře.Nějak se ta hnusná doba musí přežít.Chlapi já jsem tady začal rozprodávat své poklady a jak se tak dívám abych ten inzerát zrušil.Nějak mi vracíte chuť do života a do další tvůrčí práce.Pomalu jsem začal přemýšlet o zbytečnosti svího konání a pomalu se připravoval do penálu ale nějak mě to zase pouští.Jestli zase začnu něco bastlit,tak to máte u mně schovaný. smile

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Děláte si legraci? Já mám už cca druhým rokem vánoce z toho že jsem koupil za 11 tisíc DPA 223, Dispre V2 a HS DAC. K tomu asi mohu připočítat bedny pioneer CS-E531 za 1200 které bych bez tohoto fóra nezrepasoval. Všechno to dohromady hraje naprosto výborně a zvládá i Carmina Burana se kterým má dost zesilovačů problém. Za tohle mohu jen poděkovat panu Tichému, Dudkovi, Macurovi a všem ostatním co se tímto zabývají, protože já si to sám v budoucnu neopravím. Tímto před vámi a vaší prací smekám klobouk.

Je mi jasné že mých keců se nenajíte, ale přišlo mi to celé trochu depresivní.

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Fox_25
Ono je to všechno jen o pocitu.Člověk si myslí,že už má vše doknalé dokud nepozná lepší.Tak zase zblbne a cáluje.Stejně jednou dojdeš na to,že jsme tady měli pravdu.Já za mlada přišel z práce a jako první jsem si pustil muziku.Postupem času je na tu mutiku stále míň času.Stejně tak na koníčky.Byly časy,že jsem pustil pájku z ruky jen když jsem šel do práce a po příchodu opět až do rána a pak zase do práce.S přibývajícím věkem se ty zájmy různě přesouvají.Stejně tak jak mi dřív udělao radost,když jsem něco postavil,tak mi dnes ke štěstí stačí,když si dobře upeču bůček.Ta radost je srovnatelná. smile

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Dawsoo  pojal námět spíše z hlediska byznysu. Anebo na něj přišel splín s chmurným podzimním počasím, či špatnými vyhlídkami zkorumpovaného státu. Je nad slunce jasnější, že dělat DIY se na kšeft nemůže rentovat.

Taktéž patřím do kategorie těch starších, jako kolegové tek, Jirka ME. Bavím se naším společným hobby od žákovských let, přičemž ani v dnešní době své bastlení, či honosně nazvané – DIY - nespojuji s kšeftem. Ani dnes v době krize a nejistých vyhlídek do budoucnosti, neodolám věnovat nemalé prostředky pro své bastlení. Vím, že mnozí kolegové mohou například namítnout: „Kup si za ty deseti a desetitisíce, které do toho vrážíš, už konečně nějaké pořádné profiaudio“. Jenže to by z mého hlediska byl čirý konzum, a co sakra s volným časem, kdybych nedělal to co mě baví celý život? Práce na zahrádce není mou zálibou, sedět u televize taky ne, hraní her na PC ani náhodou, to je naprostá ztráta času… Něco jiného jsou nezbytné práce kolem chalupy!
Takže bastlení, DIY mi přináší vnitřní uspokojení, radost a jakousi psychickou vyrovnanost a čert vem že to stojí nemalé peníze.
Muziku se širokým záběrem žánrů poslouchám neustále, kde se pohybuji po baráku, nebo v činžáku. Všude mám něco z audiotechniky instalovaného. To je do jisté míry deformace muzikanta, v podvědomí stále poslouchat hudbu a sledovat aranžmá, jednotlivé party hráčů apod.. Co nemusím je sledování videa, vyjma nekomerčních hudebních koncertů.
Ale nesedím ve volném čase jen v dílně. Se ženou rádi podnikáme tůry na kolech, naposledy jsme takto v srpnu procestovali mělnicko, kokořínsko a nymbursko. Ale i tak se musím přiznat, při jízdě na kole často přemýšlím nad technickým řešením nějaké konstrukce DIY… smile

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Chlapi,koukám,že jsme se tady sešli všichni stejnýho ražení.Škoda jen,že tyhle možnosti nebyly před 30 lety.Bylo by to asi hodně zajímavý.Ti mladí ani netuší,jakou mají výhodu i když na druhou stranu jim tu budoucnost nezávidím.Jsem ale rád,že i v dnešní době je tady spousta mladých,kteří dají přednost tvořivé práci před vysedáváním v hospodě nebo fetováním.Tihle mladí jsou přece jen nějaká naděje pro budoucnost.

(upravil Digiting 24. 8. 2013 11:56)

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

... celorepubliková tlaková níže může o leckoho vyvolat různé pocity marnosti. Vzdor tomu jsem přesvědčen, že jakákoli morálně zodpovědná tvůrčí práce smysl má, často hluboký, a vlastní život přesahující (ať již jde o plné půdy elektroniky, nebo obrazů), a že má i smysl o tom jiné přesvědčovat; netřeba ani slovy. Stejně jako je užitečné si jednou za čas připomenout hranice mezi koníčkem a komercí. V obojím žijí chiméry.
Příklad namátkou: Vlastní návrh a výroba i tak triviální věci, jako plošný spoj pro LM1817 http://staryweb.lfhk.cuni.cz/soucek/ele … LM1817.jpg mně osobně poskytne mnohonásobně více radosti, než deska koupená, leckdy s mizerně tenkými spoji, apod. O přizpůsobení pro vlastní aplikaci nemluvím. Někdo jiný si odříká nebo zabrigádničí, a koupí si ji s nemenší radostí. Pro leckoho je maličkost zesilovač za 35 tis. Kč. A někomu se do duše vejde velká radost z obojího.
U někoho si koníček a byznys v tomtéž oboru překážejí, jinému jsou vzájemně synergickou drogou.
Takže ať žije tvoření a trápení s tím spojené. Teď pod sněhem a před Vánoci by se jim obzvlášť dařilo, byv prostřídáno zimními radovánkami.
Tím je mé dnešní vykecávání skončeno.

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Jen by mě zajímalo kde že se válí ty kvalitní bedny za směšný prachy smile vím co chtěl básník říci, ale nemyslím si to.
Viděl jsem Dawsovi hrátky s HectoVictama apod., rozhodně je to dobrý kup mezi všemi těmi genitroskami, ale k té kvalitě to má daleko.

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

rekl bych, ze to bude souviset s timto - pri tom ma clovek trochu pocit deziluze a marnosti smile

Web

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Nene Pánové a hoši nemyšleno jako povzdech a už vůbec ne deprese.... spíše naopak... z mého vidění světa je to má být jen o tom že DIY pro mne nikdy nebylo cestou, ale prostředkem k dosažení cíle = maximalizaci kvality a komfortu poslechu muziky... Vše ostatní defakto nemá moc smysl...leda že by se člověk nudil a potřeboval něčím vyplnit čas... Ano,do určité doby to byla asi jediná schůdná cesta, jak se dostat na špičkovou kvalitu za peníze které lze na takový koníček obětovat a to co jsem napsal je jen o tom že dnes již to dávno neplatí a spíše se to začíná obracet přesně naopak... bedny a občas i něco málo zesáky jsem stavěl a dělal přes 20 let a posledních 10 i na slušnější úrovni (to že se to tady neví je dané tím že jsem neměl potřebu s každou hovadinou exhibovat a od jisté doby jsem zcela přestal publikovat) Heco Victa byla jen letní sranda a taškařice která byla záměrně v dredu smetiště kde se řeší srandičky a nevážné věci...mělo to demonstrovat že továrna ač uplně sračková může konkurovat při troše péče průměrnému DIY tady v té době nic více a nic méně big_smile

Myslím si vzhledem k tomu co všechno mi prošlo rukama a kolik jsem toho postavil, že mam za ty roky docela dobrej přehled co co stojí a jak jsou vysoké náklady na tyto věci,proto si myslím že nejsem až tak vedle a nejsem žádnej zhrzenej zneuznanej Diyer jak to pár kluků tady teď mohlo mylně pochopit ... je to naopak mam se vcelku dobře a jsem v klidu a pohodě... Proč si myslím že tomu tak je?  Dnes je prostě a jednoduše taková doba, krize - nekrize to s tím souvisí opravdu jen částečně,hifi ač se to líbí nebo ne jako koníček dospělo do zenitu už někdy kolem roku 2000 sešup je vidět pro toho kdo se v tom pohybuje hned a jasnej... není to už dávno věc na výsluní popularity, což je důsledek že jsou prostě nové a jiné hračky na poli zábavy...a vyrůstá nová mladá generace která má jiné zájmy.

1. Nové věci hifi: zcela vymizela střední třída, zůstavají jen sračky a velmi drahé věci, rovněž komponenty se smrskly na zesák-bedny a vesměs digi zdroj signálu.
2. Součástková základna se každým dnem rapidně zužuje a problémy s tím začínají mít menší výrobci.
3. Díky celkově menší výrobě součástek vhodných pro audio je trend že se tyto díly které jsou pomalu ale jistě zdražují.

Důvodem proč jsem to napsal je ten že existuje dost lidí kteří chtějí mít něco slušnýho a nemají přehled co je a co možné není.... pro ty jsou tyhle řádky určeny... ne pro každého je DIY cestou (betatron např), ale pouze prostředkem k dosažení cíle.

Schválně jsem si dal tu práci a 5min jsem hledal na jednom bazarnickým serveru a skopčil slušnější věci kerý si myslím že za ty peníze dnes nelze postavit ani náhodou,asi nastává éra vintage mašin big_smile

bedny:
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … bol-mk-ii/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … 155-elt-7/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … diamond-v/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … 10091-m72/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … phonolgue/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … intas-404/

zesáky:
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … 57-ca-100/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … hase-c-11/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … xman-m-02/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … n/pra-s10/


Apropo stačí se podívat do bazaru dnes... cokoliv DIY které by před třemi lety bylo hned pryč tu leží a je téměř neprodejné nebo za uplnej damping smile třeba jardovy skelety,alešovy věci,DPAčka prodejný jen za 1/2 materiálu atd atd... taková je realita.

Přeju všem hezký zbytek roku 2012 a zas někdy smile

Big D.

Není co dodávat...

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

je to smutný, ale je to tak.

Web

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

dawsoo

Máš v tomhle pravdu, ale stejně jak mladej poporoste naučím ho držet pájku a bastlit. Třeba to k něčemu bude.

Jirka ME

sice OT, ale nedávno jsem se vzbouřil, a upekl kačenu. a pěkně pomalinku, jak babka. trouba na 120 a bydlela tam 5 hodin.
Vrazíš na pekáč, osolit okořenit dle chuti (kmín). nepodlejvat, zakrýt deklem pekáč vrazit do trouby a neotáčet, nekontrolovat, neotvírat.
BOMBASTICKÉ ŽRÁDLO !!!!
k tom udušené červené zelí a bramborovej knedlík.....

Re: Současná realita ohledně DIY MMRV vol:1

Dalča
Je vidět,že začínáš být chlap.