Téma: Sub a 15l ??

Serus
Mam strasne tazku ulohu, spravit hrajuci subwoofer do bedne max 15l(vnutorny objem).
Mam uz spraveny jeden s ANR6614 v 15l uzavretej bedni... a preto sa chcem opytat ci sa da spravit aj nieco lepsie v takomto objeme, nieco s BR a pod.
Zatazitelnost aspon 20-30Wrms-----bude to k PC a satelitom co hraju od 70Hz.
Za kazdy navrh dakujem.

Re: Sub a 15l ??

12LX60 v uzavreny s eqvqlizaci a 600W koncem smile

Re: Sub a 15l ??

Luikasi, umíš číst, nebo si děláš prdel? Do 15-ti litrové bedny bys tu Beymu ani nenamontoval. roll

Web

Re: Sub a 15l ??

co by se nevesla smile 3*3*2dm vnitrni rozmery a mas to i s objem na magnet ty beymy. si to hod do simulacky, uvidis, ze nadela s adekvatnim koncem o dost vetsi ramus nez nejaky ARN v BR smile

(upravil drimacoustic 19. 9. 2007 16:26)

Re: Sub a 15l ??

Adire Audio Extremis 6.8 zahra v 15 l od 40Hz zo 100w zatazitelnostou, ale cena a dostupnost...
popr. Monacor Raptor 6

(upravil BlackRider 15. 9. 2007 18:04)

Re: Sub a 15l ??

Luikasi, nevím, kdo z nás dvou je mimo, ale mě to přiadá jako krávovina^n.

Můj názor je, že 15litrový prdítko nikdy nemůže být a nebude sub (maximálně nějáký dunítko, zvukově úplně na prd).

P.S. Jeden kámoš má malý regálový bedýnky o objemu 15l. Na basech je ARN 6618 a hraje to docela slušně (až na ten hrb kolem 100 Hz).

P.S.2 Nejsem příznivcem subwooferů. wink

Web

(upravil Ju_xXx_ko 16. 9. 2007 13:50)

Re: Sub a 15l ??

Ten Raptor sa mi celkom pozdava ale zas ta cena
Ani ten ARN6614 neni zly tiez ide skoro od 40Hz, treba brat ze repro je na PC cize od repra som vzdialeny 1m, od satelitou este menej.
Praveze ani zatazitelnost toho ARN nevyuzivam naplno(mozno tak na stvrt jeho vykonu, teda vychylky bo vykon 70W by to neznieslo wink )
Zase to niet high end (konic bude obycajny TDA2030+trandy- cize 30Wrms max)
Chcem spravit nieco lepsie ako je to ARN6614bo dost huci a nist tomu moc nepomaha to odstranit.Ties sa mi nezda tak velke repro na tak malu skrinku, vychadza mi nejake repro do 16cm s vecsou vyhylkou, a bol by som rad kebyze to naozaj ide aj od 40Hz.
Nechcem to na hlasitost ale skor na to aby to zahralo troska nizsie a hlavne to tak nehucalo, jednoducho nieco s lepsim zvukom.Aj keby to dunelo(cize by to bolo dunitko)stale lepsie ako hucanie, ale zase dunenie s mierou. Dobry sa mi pozdaval aj Dexon WB80, ale uz sa nerobi.

Prosim vas berte to troska vaznejsie, srandu si mozete robit na niecom inom nie na tomto, by som chcel vidiet ako by ste to vy riesili.

Re: Sub a 15l ??

mi ukaz jinej reprak, co v 15l zahraje od 30Hz rovne  pri vic jak 100dB/m smile

(upravil check 16. 9. 2007 12:12)

Re: Sub a 15l ??

Luikasi a myslíš, že ty tlaky 12" membrána vydrží? U Peerlesse je toto řešeno sandwichovou konstrukcí membrány, 12LX60 je papír.
Ekvalizace je taky cesta, ale bude to chtít enormě silný zesilovač.

edit: Oprava - Cms (Vas) co nejnižší, Mms co nejvyšší.
Monacor SPH-225C vypadá dobře.

Web

Re: Sub a 15l ??

Bandpass s +- 6"? To by se mohl vyjádřit ideálně Halen.

Re: Sub a 15l ??

luikasi, čistě hypoteticky, těch x00W co klidně může valit do takové konstrukce se v 15l uchladí jak dlouho?

Re: Sub a 15l ??

Slyšel jsem DIY 10litrovou krabičku s 2x isobarik ARN6688 (jeden úplně košem ven) a basovalo to jako kráva. Netušil jsem, že mezi samotnou 6688 a 2ks v isobariku může být až takový rozdíl.
Akorát spadne o další 3dB už tak mizerná citlivost 6688ček..

Jinak mám zkušenosti s ARN150-05/4 v 8 litrech, bassreflex na 55Hz, jako sub k počítači v pohodě, ale při vysokých hlasitostech docela lítal, bez subsoniku bych se o něj bál, asi byl zahlcený nižšími kmitočty.

Web

Re: Sub a 15l ??

si z vas delam prdel, to tak nerozebirejte. jinak chladil by se pokud by byl magnetem ven, horsi by to bylo se zesikem. ad tuhost membrany- kdyz to vydrzi v horne, tak by tady nemel bejt problem

Re: Sub a 15l ??

TVM 561x alebo 165 možeš dať do uzavretej ozvučnici s 15L vnutorneho objemu a od 40Hz ti zahraju, 6614 v BR dosť dunela.
Na basy by som TDA nepožival na tovjom mieste, radšej jednoduchy tranzistorovy konec. (tiež som začinal na čipoch ale poučil som sa)

Re: Sub a 15l ??

Viem ale tie TVM561x ci 165 budu zrejme to iste ako toto arn6614, kedze sa zrejme zmeni len zatazitelnost, pretoze teraz tam je tiez uzavreta bedna.
Na inej zostave mam sateliti s XW165 a 15l bedne tiez a hra to tak isto ako tento ARN6614 akurat to tak nehuci. Zrejme kôli umiesneniu.
Preto hladam nejaku inu alternativu kde by sa dalo pomocou BR tie nizsie kmitocti zvysit (teda skor strbinou, dostal som vela odporucani ze je lepsia ako BR a bedna sa sprava uplne rovnako).
Viem v 15l bedni zazraky nespravim ale myslim si ze nieco sa s tym da urcite urobit, pripadne nejaku inu konstrukciu bedne (Bandpass a pod.)
Koniec este neni---zatial len v stadiu vyberu takze ak najdem nieco zvukovo lepsie s napajanim 2x16V po filtracii tak bude ten.

(upravil Halen 16. 9. 2007 18:25)

Re: Sub a 15l ??

Dovoluji si citovat RNDr. Sykoru: "Buceni"  zpusobuje nadbytek kmitoctu (hrb) v pasmu 100-300Hz, "dunivost" zpusobuje hrb va pasmu 60-100Hz, "tvrdost" zvyrazneni pasma kolem 100Hz, zdurazneni pod 60Hz basy "mekke az rozmazane".  ARN56xx a 15l closed - prilis velky objem, plandak, 7l je normalni objem pro tyhle repra. A ani tak se od takove konstrukce spodni basy nedaji cekat. A 6614 pak potrebuje vyrazneji vetsi bednu, pokud budeme verit TS-kam, tak stredne vytlumena closed 30-35l bude to prave. 6614 se VUBEC nehodi do vented. Nenarocny subik k PC, ktery zahraje slusne odspoda mam, s 5604 (stray Tesla typ), ale neni to closed bedna (v ty ma tendenci vyskocit pri skladbach Oldfielda ze skrine a stejne neni nic slyset)

Re: Sub a 15l ??

No tak co by ste teda odporucali???
Rozmyslal som zkombinovat ARN5614 a štrbinu naladit to cele na cca 50Hz. čo vy nato ?? bolo by to lepsie ako ten arn6614??v 15l bedni ??

Re: Sub a 15l ??

to bude prd... ešte ma napadli napríklad automeniče,viem že sú to srágorky ale dajú sa vybrať aj trošku lepšie, majú malý Vas čo je pre teba výhodou, celkom vysoké Mms tak to pôjde aj od spodku trošku.... skús si popozerať tu na nete projekty autosubíkov a nad niečim takým popremýšlať... myslím že 8" či 10" by si mal ideálne smile

Re: Sub a 15l ??

5614 do uzavratej 15L alebo 6614 so štrbinou do 15L ked už tak. Autorepro je na nič a tie čo za niečo stoja su drahe (pomerne drahe k HiFi, v cene dobreho autosub repraku kupiš aj slušne PA).

Re: Sub a 15l ??

Ver tomu ze kebyze som cenovo neobmedzeny tak by som sa tolko nevypytoval a hned nejake lepsie repro pouzil.
Lenze som obmedzeny spravit cely sub do cca1000sk, aj s bednou ale to uz je vyriesnene...tj neni hotova ale je material...cize ostalo mi cca 800sk na repro.Tu na stranke som kukal..aj som nasiel nieco vhodne pre mna ale potom ma odradila cena.
Co sa tyka tych autoreprakov...to ma napadlo ako prve..kedze maju vecsinou take parametre ake potrebujem..l.len problem je v tom ze k tym lacnejsim reprom---teda skoro vsetkym----predajca a povecine ak ma vyrobca stranku neuvadza ziadne parametre(okrem vykonu a imp. co je pre mna najmenej podstatne).
Pokial viem aj dexon wb80 v 15l bedni s BR dokazal ist pekne od 40Hz a to bolo repro akurat v mojej cenovej kategorii lenze sa uz nerobi.
Cize hladama nieco podobne tomu dexonu. mam pocit ze asi nikto tu nema skusnosti s tymi lacnejsimi reprami.........

to Ej Pxy----TVm a uzavretu bednu nechcem pouzit pretoze vo vyslednom efekte by to hralo uplne rovnako ako toto arn6614 a zase arn6614 a vented bedna s BR ci uz strbinou sa nemaju moc v laske. To uz mam odskusane.