(upravil Yeayer 24. 10. 2012 11:51)

Téma: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

iAhoj, chtěl bych se pustit zlehounka do poměrně velkýho projektu - byla by to deska s deseti řadama LED diod a každá řada by obsahovala 10 LEDek, vždycky prvních 7 modrejch a poslední 3 červený. Měl bych to jako dekoraci nad monitor PC. Prostě indikátor vybuzení, akorát 10 pásem, první 0-100Hz, druhý 100-250Hz, třetí 250-400Hz, čtvrtý 400Hz-1kHz, pátý 1kHz-2,5kHz, šestý 2,5kHz-4kHz, sedmý 4kHz-8kHz, osmý 8kHz-12kHz, devátý 12kHz-15kHz a desátý 15-20kHz. Bude tam teda dohromady 100LED diod a připadá mi blbý to ovládat 10-ti LM3914 a před každým dělat výhybku, když existují mikroprocesory že... Tak mě napadlo, jestli se to třeba dá udělat tak, že by byl mikroprocesor, do něj by se přivedl signál, deset jeho pinů by pak šlo do nějakejch integráčů, nevím jestli to jsou posuvný registry či co, a každej by pak ovládal jedno pásmo, čili těch 10 LED. Ty pásma by se snad daly určit už v tom SW toho mikroprocesoru, nebo jak? Poradil byste mi někdo co mám jako první udělat, popřípadě víte někdo o podobné projektu? Díky, Pískomil.
-------------------------------------------------------
EDIT: inspiroval jsem se tímto http://www.youtube.com/watch?v=LIOUXr9v2RI

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

Já bych to neosazoval samotnýma ledkama, Podíval bych se na farnelu po nějákým bargrafu, je jich tam na výběr hodně..
bud tady:
jednobarevný bargrafy
a z ních poskládat část třeba zelenou a část červenou

a nebo tady:
barevný bargraf
už má přímo integrovanou část zelenou, část žlutou a část červenou.

Je jich tam zase víc.

Pokud to chceš řídit mcu, tak by bylo ideální ten signál prohnat klidně integrovaným adc převodníkem, potom ho rozkouskouvat na ty spektra co chceš zobrazovat, určit jejich absolutní hodnoty (kolik led má svítit) a poslat to do nějákýho posuvnýho registru, kde clockem naskáčeš všechny diody a datama pošleš ty co mají svítit. Pro všechny pásma může být jeden clock, akorát do každýho bargrafu povalíš svoje data.
Nejtěžší bude rozškálovat ty frekvenční pásma v procáku.

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

Bigdrobek: Tak sice bych se s tim nemusel dělat tak dlouho, ale mě jsde jenom o ten vizuální efekt, a 20-ti centimetrovej sloupec LED působí podle mě mnohem líp než malej 2,5 nebo 3cm bargraf... Spíš mi jde o to, že programovat vubec neumim big_smile...

(upravil skyd 24. 10. 2012 13:01)

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

mne sa celkom paci toto

ledkovu cast mas na druhom plosaku a mozes si ju zvacsit/zmensit ako chces

http://www.svetelektro.com/upload/8_kan … udenia.pdf

slo by to upravit na iny svab, napr. lb1412 a predpokladam, ze by to zvladlo aj viacej stlpcov s malymi upravami.
ak ti je malo, das 2 vedla seba.

mne osoblne tie bargrafy pridu strasne drahe na toto a plus to, ze su male. aj ked modre diody tiez nie su zrovna lacne v tychto poctoch. na ebay som videl lacne matice diod 8x8 - cervene, zelene ale len okruhle.

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

Tak pokud něco super velkýho tak koupit už hotový matice 10mm led.. Dělaj se tuším 7*4 tak z toho to poskládat.. smile

(upravil cestmir 24. 10. 2012 17:20)

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

To riešenie z KTE je celkom vtipný kompromis...

Čo sa týka čisto sw. riešenia, ak by si sa chcel vyhnúť analógovým priepustiam prípadne precíznemu usmerňovaču, potreboval by si značný výpočtový výkon. Skúšam páchať precízny level meter s AVRkom a už pri podstatne jednoduchších požiadavkách (viď tu) som na hraniciach možností - pri takte 16MHz, vzorkovaní 38kHz a desiatich oknách na plávajúci výpočet RMS (+ DC offset a peaky) zostáva na zobrazovanie minimálna rezerva. A to je všetko celočíselná aritmetika. Na tamto by si potreboval špecializovaného DSP švába, alebo univerzálneho, ale s rádovo vyšším výkonom a zdrojmi (AVR32, niektorý ARM a pod.). Ak s nimi ale nemáš prax (SMD, programovanie), je strata času sa do toho púšťať.

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

Já myslím že nějáký 32bit procák by si s tím poradil. Ale jak si psal výš. Pokud neví vůbec nic o programování ani procákách je tohle moc velký sousto na zkoušení..

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

BigDrobek: No, tak v tom případě bych to asi musel řešit přes 10xLM3914/3915 a před každej dát RC čelny, třeba když budu chtít od 1kHz do 2kHz tak dát dva RC členy s rozdílnou impedancí na ten 1 kHz a za to další dva RC členy na těch 2,5kHz taky s rozdílnou impedancí... Nebo ne?

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

@Yeayer: načo 10x prevodník? Máš nejaký zásadný argument proti tomu multiplexnému riešeniu z KTE, čo ti hore pastol skyd?

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

cestmir: nechtělo se mi to zobrazit... Už to jede, měl jsem něco s tim zobrazovánim pdf v prohlížeči... Ajo, to vypadá dost dobře, teď nemám čas si to přečíst, až přijdu tak se na to mrknu.

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

pockej - poud by si chtel jen indikator vybuzeni, dal by se audiosignal z integorvanej nejakym RC privest na 10bit AD prevodnik a pak to brat bit po bitu coz by tak nahradilo log. rozlozeni.. to by bylo na uceni se s MCU docela sousto ale dalo by se to zvladnout - pokud ale hodlas ucit osmibit Fouriera (to je to SW nahrazeni pasmovych propusti) tak to radsi zacni ucit kocku plavat kralua, efektivita cinnosti bude stejna.. smile

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

No, asi se vrhnu po tom 8-mi pásmovym indikátoru z KTE - vypadá to dobře, a 8 pásem bude taky bohatě stačit (jsem línej jak veš a nechce se mi upravovat ten oboustranej plošňák big_smile). Desky si nechám udělat u pana Kohouta, součástky objednám v GESu. smile Jinak ěkuji Skydovi za odkaz smile.

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

Nelákalo by tě i něco takovýho? http://www.youtube.com/watch?v=BjmPv0HS … re=related

Myslím že to z toho KTE bude asi tak nejrozumnější. Schéma je, součástky a rozložení taky. Funguje to taky. To bych radši nevymýšlel už vymyšlené. Tam to máš postaveno +- z diskrétních součástek. MCU už je trochu jiná liga. Sám si dělám zrovna podsvícení SW diodama RGB jež budou měnit barvu podsvícení podle hlasitosti.

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

super, ak by sa ti potom chcelo, mohol by si to natocit a dat na niekam na youtube, rad by som to videl:)

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

madeindoma: vsak to je uplne normalni indikator, jen luxusen nadesignovanej, vsechny LED ve sloupci jdou koukam stejne, posledni je cervena wink

co se tyka techhle hracek, me se moc libej ty 3D RGB cube (nechce se me hledat odkaz, asi kazdej zna, kdo ne ma google) uvazovali jsme o tom s kamaradem kdyz jsme dokoncili vyvoj desky vykonovyho 30ch. DMX dimmeru (tady by byl zas odkaz prozmenu komercni reklama tak kdyztak v PM) ale neni na to cas...

nicmene mam v planu se pustit do realizace nejakyho blikatka s MAX6957 (28 kanalovej budic LED) bohuzel ma integrovany buzeni, regulaci sice proudem ale jen v 16-ti krocich, a Imax 25mA.. tedy max na jednu LEDku.. ale i tak je to 9 RGB led s cca 256 zakladnima barevnejma kombinacema (pocitano to na konst. intenzitu - tedy vyvazeny mix vzdy jen dvou ze tri barev..) smile jen jeste premyslim k cemu (samozrejme max na ozdobu, ale proste jakym zpusobem) a tudiz i jak to barevne rozlozit... jestli vstup na audio nebo ciste jen nahodnych demorezimu.. atd smile


piskomil:

ale abych te jen neodrazoval, s MCU urcite zacni !! a cim driv tim lip !! ale teda pro zacatek si spis pohraj s nejakym tim blikanim, naucit se pouzivat AD, citace, pak treba casem i PWM vystup.. SPI/I2C komunikaci.. smile nejakej ten DIPovej PIC ti dam az se zas uvidime (az najdes Blahovce big_smile) treba PIC16F88 je docela univerzalni, nevim jestli budu mit v DPIu ale tak neco proste..  SW na grameni je volne stazitelnej, schematko a layaut na RS232 programator taky wink

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

Nitram: Jasně že to je normálka, ale je to efektní a to se počítá. smile Modrá tomu sedí smile Možná že bych dal jenom tu horní červenou (i u analogu máš většinou špičku ručičky červenou nebo jiné barvy)

No mě ty RGB cube za tak moc netankjou, jo to kdyby se udělal z RGB nějaký proppeller  to už by mohl bejt zajímavý počin a ještě kdyby byl ve více řadách smile

Když píšeš o těch RGB o vyvážení zrovnas jsem si vzpoměl že budu muset ještě vyvážit svítivost těch svých RGB ledek. Každá barva má podle datasheetu jinou svítivost tak ať mi to nezobrazuje jiné barvy smile

Mě se třeba ty projekty RGB co svítí podle hudby moc nelíběj. Skáče to tam barvama takže je to spíš takový blikač i když konstrukce vypadají solidně (různé pásmové propustě, strobo efekty atd.). Já chci ve svojem projektu v podstatě takový jemný podsvícení SW kdy barava bude přecházet. Stále ještě nejsem rozhodnut jestli mít defaultně třeba modrou jen ztlumenou a pak jak to začne hrát se to vyjasní a s přibývající hlastostí se barva bude měnit (modrá - zelená - žlutá - červená) s plynulou změnou barvy, nebo by se začínalo u vypnutých ledek a jak to začne hrát tak to začne svítit ale vždy jak skončí tak tma. Dilema. No u tvojeho dilema s tím jak a kde to použít ti asi moc neporadím. Kdedko už RGB má za televizí, ale mě se to moc nepáčí, osobně mi vždycky vadilo že mi to měni vnímání barev na TV a pak odvádí pozornost. Možná podsvícení zesu v demo režimu, ale na to zase nepotřebuješ 9 RGB smile

No jsem zvědav jak to všechno dopadne. smile BTW já třeba s PICama neumím, já jen atmel a BASIC což považuju pro začátečníky ideální. Kdo se někdy rýpal ve skirptech a editoru na Operaci FLashpoint bude jako doma. smile

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

Pro začátek bych ho viděl raději třeba s Arduinem a pak ať přejde na AVR, který mají podporu na úplně jiné úrovni smile ASM se zatěžovat v dnešní době už nemusí a C je jednoduchej a pro začátek asi ten nejlepší jazyk. Programátor na AVRka stojí 70Kč na ebay. Jinak co se týče toho spekrálního analyzéru, chci se do toho taky pustit, nevím jak by to zvládala 8/16 bit Xmega, ten procesor by musel ovládat ještě celej zesík, takže raději šáhnu rovnou po AVR32. http://www.youtube.com/watch?v=h2-5Bvbp … ure=relmfu tady je ta Amega32 už na hranici... Jen přemýšlím jak udělat ty SW pásmý propusti, to bude asi sranda smile

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

Nepotrebuješ robiť digitálne priepuste, v princípe stačí FFT z nasamplovaných dát (+ dostatok výkonu a pamäte pre buffre).

Pre AVR32 pozri napr. Atmelácky DSPlib:
http://www.atmel.com/Images/doc32120.pdf
http://www.atmel.com/Images/doc32076.pdf

Samozrejme, existuje aj kopa ďalších implementácii FFT v C-čku, ktoré by šli použiť. Stačí hľadať a následne sa hrať...

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

podla mna by sa kludne mohli pouzit analogove filtre a za ne dat procesor. zase tak vela miesta nezaberu:)

Re: 10-ti pásmový Indikátor vybuzení s mikroprocesorem - nějaké rady?

@skyd: to je technicky pomerne absurdná metóda. Za každou priepusťou by musel byť ešte samostatný usmerňovač a integrátor. Inak by MCU musel multiplexne samplovať tých N výstupov z priepustí a pre každý by muselo byť splnené Nyquistovo kritérium, čo by kládlo dosť nerealistické nároky na ADC (a multiplexer pred ním). Podstatne jednoduchšie je použiť dostatočné výkonný MCU, samplovať priamo vstupný signál a zvyšok nechať na matematiku.