(upravil little 15. 8. 2012 20:39)

Téma: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Dívám se na schéma vnitřního zapojení obvodu a napadá mě vývody MUTE, STAND-BY a STAND-BY-GND jednoduše odpojit nebo odstřihnout. Ano nebo ne? smile

Kdyžtak tady dávám pro úplnost datašit obvodu TDA7296.

http://www.datasheetcatalog.org/datashe … mXyrxt.pdf

(upravil Dohnalik 15. 8. 2012 21:38)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Chceš ten obvod trvale zapnout?
Jo, chceš, nevšiml jsem si nadpisu. Potom MUTE i ST-BY připoj pevně na nějakej zdroj 5V (přes rezistor 20k, ale ten už by těm měl někde být).

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Díky za odpověď. No je to v tom subwooferu od Logitechu co řeším v tématu vedle. Na prvním pinu TDA7293 je proti zemi 0V, takže je zmutovanej a na zdroj signálu nereaguje. sad

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Máš nějakou fotku toho vnitřku? By mě zajímalo, jak je to tam řešený. Nemají před tím ještě nějakej audioprocesor, tekrej ptořebuje taky zapnout? Případně, jak je to s tou výhybkou, ta je pod napětím trvale?

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Nooo, jsou tam dva šváby s těžko čitelným označením a jeden velkej NJW1150.

Ohledně té výhybky nevím co říct. Je tam několik klasických švábů NJM4458, jinak nic jinýho, je to celkově dost jednoduchej zesilovač s hafo SMDčkama.

Fotku vnitřku bohužel nemám. sad

(upravil Dohnalik 15. 8. 2012 22:27)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

NJW je elektronickej regulátor hlasitoti, je řízenej přes I2C sběrnici, takže tam je procesor. A ten bude řízenej nějakým rotačním enkodérem z toho ovladače. Asi to bdueš muset celý obejít. Fotka vnitřku by bodla, mohly bychom se posunout, takhle možná  zapneš šváby, ale zvuk nejspíš mít nebudeš, respektive ne přivedenej z venčí přes jacky/cinche nebo co to má.
Zkus odhadnout, jestli je ten NJW před tou výhybkou nebo až za ní. Pokud před, neměl by to být takovej problém.

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

No jsem si na 99% jistej, že je za výhybkou, resp. předzesilovačem.

No trochu jsem se i bál, že to budu muset celý obejít, ale to nebude problém. Je tam stabilizátor na 4,5V, tak je přivedu na všechny TDA7296 a přímo na ně přivedu vstupní signál. Obejdu tím celou výhybku, procesor a já nevím co všechno ještě. Zdá se že to snad ani jinak nepůjde. sad

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Šlo by, přemostit ten šváb, co reguluje hlasitost. Výhybka bude naladěná přesně na tu bednu, sice nebude mít asi bůh ví jakou strmost, ale je škoda ji zahodit, když už tam je.

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Mě to taky mrzí, ale na tohle fakt nestačim i kdybych se na hlavu postavil. sad

(upravil Dohnalik 15. 8. 2012 22:55)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Není to nic složitýho. Kdyby jsi měl fotku, tak ti to pokreslím a řeknu, kam co a kde co propojit.

Zkusím to i tak. pokud chceš používat jenom sub, je zbytečný zapínat i ostatní šváby, takže zapni jenom ty dva na sub, jednoduše přivedením logické 1 (cca 3V a výš) přes rezistor 10-20k na piny 10 a 9 obou švábů, myslím, že nebude problém, když všechny ty 4 nožičky (2 a 2) propojíš a přes rezistor 10k to šoupneš na tu log 1. Nezapomeň potom odříznout původní cestičku k pinům 9 a 10, aby ti to ten procesor neházel na log 0.
Tím zapneš koncáky, ale potřebuješ ještě tu výhybku. Takže změř napájení těch NJM operáčů, jestli mají šťávu mezi nožičkama 4 a 8. Pokud ano, tak je to cajk. Teď nějak musíš vyředit ru regulaci hlasitosti.
https://lh6.googleusercontent.com/-X1ktPrLttGI/UCwMAWp4EPI/AAAAAAAAB9A/fyEr7BLkX-E/s640/NJW1150-circuit-9.jpg
Na obrázku je ten NWcosi, nebo jak, čili ten 6ti kanálovej regulátor hlasitosti. Tebe zbytek kanálů nezajímá, jenom sub, takže to uděláš tak, jak jsem to nakreslil. Červená barva značí, kde máš přerušit cestičku a zelenou je propojovací drátek, celej regulátor tak vyřadíš.
Potom bych to zkusil zapnout, přivést signál a třeba je to konečně rozehraje smile

(upravil little 16. 8. 2012 0:25)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Já jen, prosímtě. Šáhnul sem teď někam do předzesilovače/okolí NJW1150 a subwoofer se rozezněl (zabruměl) takže chápu to správně že TDAčka7296 mají aktivní vstupy? Teď když jsem šáhnul na vstupy/výstupy přímo NJW1150 tak se opět slabě rozezněl. Já nevím, ale tohle mi přijde že by to tak mělo být. To vlastně značí že už je ten bazmek aktivní. Ještě změřím kolik je na těch OZ napětí.

Jsou tam stabilizátory na +7,8/-7,8/+5V.

Uvidíme. Díky že se mi věnuješ! smile

EDIT: Tak na pinech 4 a 8 u OZ je +-8V

(upravil Dohnalik 15. 8. 2012 23:13)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Jo, to bue na napájení těch OZ a 4,5V nejspíš pro logiku...asi. Pokud to brumí, jsou koncáky jednoznačně aktivní. Takže zkus přemostit ten NJW.

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Co kdybych ten NJW1150 odpájel a pak tam jen napájel drátky mezi bývalý vstupy/výstupy? Koukám že ten obvod má jen za úkol regulovat hlasitost, balance a jednotlivý kmitočtový pásma...

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

No hlasitost a balance, ale kmitočový pásma asi ne, má jenom dva korekční obvody, to stačí leda pro stereo. Můžeš ho zkusit odpájet...nechci tě podceňovat, ale já si teď doloval audioprocesor z jednoho autorádia, abych si sním postavil vlastní...no jebačka jako prase smile Pokud máš nějakou pájecí stanici, tak budeš v cajku. Já použil metodu odsát všechen cín na vývodech knotem, pak pod ty vývody podstrčit lakovanej drát, na jenom konci ho někde uchytit a za druhej tahat při současným zahřívání pinů. Postupně tak "podřežeš" všechny a je to. Nepoškodí se ani deska ani šváb, ale jak říkám, je to jebačka.

(upravil little 15. 8. 2012 23:39)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Já na to mám super speciální způsob s pomocí trafopájky, zalití kalafunou a přejíždění po všech pinech na jedné straně s postupným odděláváním švába za pomoci jehly. smile

Jinak to evidentně nebude tak jednoduchý jak jsem si myslel. Teď se mi tu sám z ničeho nic začal pálit rezistor který je mezi stabilizátorem na +4,5V a hlavní větví symetrického napětí (25V). sad

(upravil Dohnalik 15. 8. 2012 23:49)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Něco má větší odběr, než by mělo mít...
Já bych to udělal přesně tak, jak píšu výš, obejdeš tím všechno a vyhneš se takovým problémům.

(upravil little 17. 8. 2012 12:37)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Toníku, já pak s dovolením poprosím o přesun tohohle vlákna do tématu Logitech Z-5300 pár řádků pod tímto.

Jinak teda pokusil jsem se přemostit ten bazmek NJW1150 a nepovedlo se mi to. Evidentně je jeden z těch dvou okolních šmejdů s nečitelným označením vadný a "nepropouští" signál, navíc se kvůli němu drasticky zahřívá stabilizátor z důvodu zvýšeného odběru proudu. Tak jsem se naštval a všechny 3 bazmeky jsem odpájel, odstranil, zničil. DPS sice bez poškození, ale nemám v plánu je tam znovu dávat.

Dále jsem přímo ze stabilizátoru natáhnul přes rezistory o hodnotě 10k a 22k napětí +5V na piny 9 a 10 u TDA7296. Pokusím se nějakým způsobem i vychytat vstup a výstup přímo z předzesilovače a zároveň se budu snažit obejít ty tři odpájené (a odpálené smile ) integráče.

EDIT: Tak teď stále řeším problém s TDA7296. Na radu kolegy Dohnalíka jsem přivedl na piny č. 9 a 10 napětí +5V, ale obvod zdá se, nefunguje. Stále tam evidentně něco schází. Na výstupu žádného z těch sedmi obvodů co jsou na DPS zesilovače jsem nenaměřil ani mV SS napětí. Nereaguje ani na dotek prstem (na vstup signálu). Nejraději bych trvale všechny ty (pro mě) zbytečný vstupy (4-IN+MUTE/10-MUTE/9-STBY/1-STBY-GND) trvale vyřadil. Co mám ještě udělat, abych ty TDAčka uvedl do "akčního" stavu (tedy ODMUTOVAL a dostal z režimu STAND-BY)? sad

http://www.freeimagehosting.net/t/9lpbl.jpg

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

napada me zkusit zmerit napeti na pinech 9 a 10, jestli opravdu jde nad 3.5V jak pozaduje datasheet. Pokud ano, asi by to chtelo porovnat skutecne zapojeni s datasheetem, napr. jestli vyvod 1 je na nulovem potencialu. Myslim ze kolem IO zase toho tolik nebude, aby se schema nedalo pripadne obkreslit, kdyz neni k dispozici.

Web

(upravil little 17. 8. 2012 12:48)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Díky za odpověď!

Na pinech 9 a 10 je přesných +5V (dodává je přímo stabilizátor 78M05).

Vývod č. 1 je trvale připojen na hlavní GND.

Problém  je, že ty součástky jsou SMD, takže třeba kondenzátory nezměřím, ale rezistory kolem a elektrolyty přesně kopírují schéma doporučeného zapojení obvodu které je vidět na obrázku v mém příspěvku č. 17.

Jinak všechny TDA7296 jsou napájené klasickým zdrojem, který po usměrnění dává symetrické napětí +-25V.

(upravil Dohnalik 17. 8. 2012 13:27)

Re: TDA 7296 - jak vyřadit MUTE a STAND-BY funkci?

Sakra to je divný, musí to šlapat...
Zkus ty 10k a 22k rezistory přemostit ještě tak 4k7 rezistorama.