Téma: Audiometrie - vyšetření sluchu

Tak jsem byl dneska na vyšetření... Měli jsme to v rámci profesní prohlídky. Co se z toho grafu dá vyčíst?

http://www.rajce.net/f514538276

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

body směrem dolů,máš pokles sluchu na těch kmitočtech.

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

a jak jsem taky zjistil na audiometrii (kdyz me merili), delaji standardne mereni jen do 8kHz pri -10 nebo -20dB, vys uz ne. Takze to zase tak moc nevypovida o netopyrich kmitoctech smile

Web

(upravil Klasikk 2. 8. 2012 14:54)

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Mne sa raz dostali do ruk sluchadla z toho meracieho pristroja. Boli malo citlive a hrali teda dost blbo smile

Desktop: EVE Audio SC203+ sub EVE TS107, Asus Xonar. HT: ELAC AM180, Pioneer VSX-924-K

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Klasikk: no proto to je jen do 8kHz, ty co jsem mel na usich ja mi pripominaly sluchatka Janose Bana z Vesnicko ma strediskova big_smile

Web

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

2 mr. garrison - jseš na hraně normy a lehké ztráty sluchu (u jednoho ucha). Na 65 letého vojáka z povolání - dělostřelce - vynikající výsledek lol

2 pzwak - ty sluchátka jsou obvykle od Holmberg, musí mít malou průzvučnost vůči okolí, musí se pravidelně ověřovat jejich charakteristiky... rozhodně to není nějaká hifipíčovina. Jejich rozsah je pro audiometrii dostatečný, to se neboj. Ta se dělá pochopitelně do 8kHz, tyhle údaje pro diagnostiku stačí. Proč by se u obrovského vzorku pacientů měly sbírat zbytečné informace, kvůli pár netopýrům, aby se mohli předhánět, že "já slyším 14287 Hz -10dB" ?

Web

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Kluci - neblbněte. I když ti starší z vás (včetně mne) už asi neslyšíte (podle zdravotních dispozic) víc než 10k, 12k, 15k, pořád tyto kmitočty mají podíl na konečném tvaru signálu, a tudíž a na jeho vnímání.
Takže pokud Vás Váš audiogram vyvede z rovnováhy, je to zbytečné.
Raději si nechte propláchnout uši, případně přípravky na DIY ve Vaší lékárně určitě najdete.

(upravil MaBat 2. 8. 2012 20:37)

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Mavipe napsal:

... pořád tyto kmitočty mají podíl na konečném tvaru signálu, a tudíž a na jeho vnímání.

Kde není frekvence, není ani tvar. Ale bylo by to hezké, neslyšet, a přesto vlastně slyšet smile

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

MaBate, někde je něco špatně (že by u Tebe?)
I když vyšší frekvence neslyšíš, přesto se na výsledném tvaru signálu podílejí - a Ty je tím pádem (u Tebe nechtěně)  vnímáš.

Viz základní specifikaci SuperAudioCD: 
    CD                                                                                                 SACD
Format     16 bit PCM                                                                    1 bit DSD
Sampling frequency     44.1 kHz                                                           2.8224 MHz[2]
Dynamic range     96 dB                                                               120 dB[2]
Frequency range     20 Hz – 20 kHz                                              20 Hz – 50 kHz[2]

Takže podle Tebe, pokud nikdo z nás neslyší nad 18kHz, tak je nám SACD na h...o?

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

I když vyšší frekvence neslyšíš, přesto se na výsledném tvaru signálu podílejí

Ano, to už jsme slyšeli. Jednoduše to neodpovídá realitě. Je mi líto.

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Hm.  Tak já měl úplně jiný grafy z audiogramu, mnohem podrobnější a rozhodně nekončily u 8k. Ale možná to bylo proto, že mám známého doktora na ORL a věnoval se mi nadstandardně. Pravda je, že sluchátka vypadaly jak z ruský fronty. Chtěl jsem se doktorovi vysmát, ale kupodivu jely až nahoru a i spodní frekvence byly perfektní. Na Hifi bych si to samozřejmě nevzal, ale na otestování sluchu naprosto dostatečný.
Jinak propláchnutí uší (Mavipe) rozhodně doporučuji  smile  , pozor na mozek.

(upravil ythren 2. 8. 2012 21:17)

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

SACD funguje podobně jako zesilovače ve trřídě D prostě zapnuto/vypnuto proto ta obrovská frekvence a je tam pak těžší říct do jaké frekvence to vlastně snímá dobře.
http://www.canadapromedia.com/Articles/sacd/sacd.htm

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Vyšší kmitočty samozřejmě tvar signálu ovlivňují, ale právě ucho je tou přenosovou soustavou, která je nepustí dále...

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Teku, audiogramy jsou normované, aby byly srozumitelné na celém světě. Používá se obvykle jednotný formulář smile. Přiznám se že nevím, jestli běžné audiometry vůbec umí nastavit něco jiného než normované kmitočty...

Web

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

To tek:
o propláchnutí uší uvažuji už delší dobu, protože se mi zdá že je to další důležitý prvek v audio řetězci: nač mudrovat, když jsem (zbytečně) hluchej - platí pro všechny...

(upravil tek 2. 8. 2012 22:18)

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Sendy: nebádal jsem nad normou pro audiogramy, ale já i moji kolegové jsme měli zcela určitě jiné a podrobnější grafy. Zkusím se podívat, jestli je najdu , ale poslední jsem dělal asi před 3 roky. A můžu se na to příležitostně zeptat, ale moc mě to nepálí. Netopejr už ze mě nebude. sad


(Jo, a my jsme měli pro každý ucho formulář zvlášť)

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Parádní audiogram, slyšíš normálně. Já mít takový, tak si pískám...
Propady pár decibelů můžeš dát i na vrub nepřesnosti měření. Kór pokud jsi to nikdy neabsolvoval a nevíš co ti pustí. Taky to ovládání tlačítkem není úplně 100% ( decibel sem i tam ). Chceš-li přesnější měření tak ještě se šumovým generátorem, přes kostní vedení a slovní audiometrii.
Tak se běžně vyšetřují pacienti se sluchadly.

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Pokud vím, základní vyšetření se dělá se skoky 5dB. Dělá se i nějaké maskování (to je kombinace tón + šum)

Web

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Sendy, nemám páru o normě pro měření audiogramu, maskování se dělá jak říkáš, dál i to přes kostní vedení, jak uvádí  Bobobrod. Ale já mám krásnou (tedy co do grafického provedení)  podrobnou charku. Ale jak jsem říkal, možná to bylo proto, že doktor je můj spolužák a věnoval se mi nadstandardně , taky jsem mu to mnohokrát vracel ve formě servisu jeho elektroniky.
Základní vyšetření možná je okleštěné.

Re: Audiometrie - vyšetření sluchu

Nechci ti brát iluze, ale víš jak dlouho trvá podrobnější vyšetření ? Už i základní je 15-30 minut.
Kostní vedení se pokud vím nedělá, pokud není nutné, tedy pokud není nějaká vada. Stejně tak tympanometrie se nasazuje pouze když je třeba něco diagnostikovat.

Web