(upravil dominikreichel 4. 8. 2008 13:44)

Re: Klavirni lak

KomarD-Jeay: Tim polyesterovym tmelem jsem myslel normalni dvouslozkovy sterkovy tmel na casti karoserie. Pokud mas velke diry po sroubech nebo velke nerovnosti, tak pouzij tmel se skelnymi vlakny-je pevnejsi na vetsi plochy.
Ten strikaci tmel je neco jineho,on je hodne ridky aby si ho mohl nalit do pistole (musi se taky tuzit) a da se jeste zredit. Doporucil bych FINIŠ, mam s nim dobre zkusenosti. Ale muzes pouzit i neco jineho.
S temi laky,je jedno co na ten tmel nastrikas, ja bych tam dal ten C2000. Ta doba schnuti je stejna a proti oderu jsem to nezkousel smile
U te koncove upravy si dej co se ti libi, to je jen na tobe. Na tu zakladovou barvu muzes nanest cokoliv.

Tom: muze se to stat kdyz si s tim dostatecne nevyhrajes a naneses malo vrstev barvy. Pokud tomu ale budes venovat dost casu a vyhrajes si s tim, naneses dost vrstev barvy, tak by se to stat nemelo. Ale jeste jedna dulezita vec: dokud je ten nastrik cerstvy, nemel by si rychle menit teploty mistnosti ve kterych ta bedna je. potom po delsi dobe je to uz jedno, ale ze zacatku na to davat pozor.

Re: Klavirni lak

OK, vdaka, budem teda skusat nove farbicky.

A tiez sa chcem opytat, aky ma vplyv zmena teploty na schutie? Napr zmena tien/slnko.
Totiz vyliezaju mi hrany, ktore boli striekacim tmelom nastriekane a  vybrusene tak, ze ich nebolo vidno a po nastriekani s akrylatom zase vyliezli von. Tak neviem ci to je velmi rychlym schnutim.

Re: Klavirni lak

tak to nevim presne cim by to mohlo byt, je tady hodne moznosti, ale rekl bych ze by to mohlo delat rychla zmena teplot. a jeste,dal si tam nejaky zaklad? to je celkem dulezite

Re: Klavirni lak

Este som to raz strekol a je to lepsie, ale tu hranu spoja stale jemne vidno akotenku  ciarku.
Povodne na MDF som dal klasicky tmel na drevo, ktory som takmer uplne vybrusil, na to C1175 2x, vybrusene, potom striekaci tmel a plnic tolko, aby nebolo vidno ziadnu hranu, komplet do zrkadla brusene. A ajtak kotuha lezie von. Skusim tebou doporuceny postup, co to spravi, ten polyester tmel uz mam, skusim to nastriekat. Pruser je, ze lak zvyrazni kazdu najjemnejsiu prihlbinku, ktoru pomaly ani vidno nebolo.

Pomohol by este na vrch transparentny lak, zakrylo by to este nejake nerovnosti na farbe?

Re: Klavirni lak

tak to opravdu nevim, ale kazda vrsva navic je dobra. cim vic vrstev, tim lepsi vysledek. treba nekteri veterani se lakujou tak, ze se nastrika lak a nasledne se vybrousi do hladka. toto se opakuje 15-20x. A pak je ten povrch uplne super. Ale leze to hodne do penez a myslim ze na bedny je to zbytecne.

Re: Klavirni lak

Môj najlepší postup na haldné až zrkadlové povrchy je dosť jednoduchý no mne sa osvedčil a nieje to žiadny prevrat proste som drevo vybrúsil na 400vke potom dvakrát nastriekal poriadne zriedeným lakom(samozrejme s prestávkami na schnutie ) a potom znova prešiel 800vkou...znova 2x zriedený lak a potom drevo 1200vkou prebrúsiť...teraz je drevo dostatočne tvrdé(takže by sa nemalo nijako výrazne deformovať pri zmene vlhkosti a teploty) a zároveň pekne hladké....nasleduje vrstva taktiež dobre zriedenej syntetickej farby a za pár hodín hneď ďalšia(tak aby to bolo v priebehu jedného dňa)....nechať dobre preschnúť a zasa to isté...potom zobrať najjemnejší brúsni papier hodiť na brúsku a ide sa...najjemnejší čo sa mi podarilo zohnať je 2000, škoda, prijal by som aj jemnejší...
keď už je všetko vybrúsené tak drevo má taký šedí nádych a je perfektne(teda aspoň by malo byť) rovné a vyleštené....
potom som dal vysokolesklú syntetickú farbu (nejaký chemolak, neviem čo to bolo poradil mi to ten predavač čo tam robil, a trošku zriedená) hodiť do pištole a spraviť dve vrstvy(treba nechať dobre preschnúť medzi nimi, aby potom nepraskala ) a túto vrstvu som už neleštil...samo o sebe to bolo dosť lesklé ale nebolo to ono...tak som tam hodil každý deň jednu tenkú vrstvu nitrolaku(spolu ich bolo 3.) a potom som to jemne prebehol 2000kou a potom som zobral leštičku na autolak(tú som si požičal od bratranca z autoklepiarne, tam s tým leštia autá (pneu)) no a kúpil som ešte leštiacu pastu a už som len dlho a dlho leštil, výsledok bol veľmi pekný a blížil sa klavírovej čiernej. čo bolo dosť blbé bolo že hneď bol vydieť prach otlačky a hlavne si myslím že nepoužitelné na stľpové repro, pretože sa od toho všetko odráža a to absolutne všetko (ale to je samozrejme jasné, a každý s tým musí rátať..) no ale na druhú stranu vyzeralo to luxusne.

Nič nové som nepovedal ale nieje dobré zbytočne hádzať jednu vrstvu na druhú(teda striedať lak a farbu)...mne sa osvedčilo viacej slabších vrstiev. no hlavné je mať dobrý základ pod lakom...inač môžte lak leštiť koľko len chcete...

Re: Klavirni lak

Nahoďte fota vašich klavírních laků,DIY piano finish říkám tomuhle:
http://www.diyaudio.com/forums/showthre … genumber=5

Re: Klavirni lak

dokken to je mäso. Pozrite si stranu 49, to je diy smile

Re: Klavirni lak

Tu som našiel pár užitočných stránok snáď niekomu pomôžu.
http://www.hftechnik.sk
http://www.jl.sk/produkty/140s?hlkt=32& … ;widsubk=1

Re: Klavirni lak

Smekám před Vámi všemi,kdo se pokouší o klavírní lak.Jsem elektrotechnik, takže když jsem pojal nápad "hodit to do klav. laku" musel jsem si o tom něco naštudovat.Vzdal jsem vše záhy.K finálnímu výrobku nedošlo.Jsem srab,ale ušetřil jsem spoustu času.O to více se snažím věnovat zvukovému ladění.
Klidně zde ukažte své výrobky,jen idiot se tomu může smát.
Pro Dokken:dřepět u počítadla a čumět na vyleštěný,nablýskaný lak je určitě hezké.Kluci nahoře se snaží k tomu přiblížit prakticky a vynaložili určité úsilí.Myslíš,že jim pomaháš? Ty se jim bezostyšně vysmíváš!

Re: Klavirni lak

Skôr si myslím, že dokken sa snaží o ujasnenie pojmov. Nie všetko čo je tu prezentované ako klavírny lak je klavírny lak.

Re: Klavirni lak

Tak jest.
Tá konštrukcia z diyaudio od shina obiwana je skutočne niečo, čo vystihuje význam slova etalón, resp dosiahnuteľná referencia v rámci diy. Ale, klavírny lak je vec jedna, druhá je dosiahnutie dostatočne hlbokého lesku kadečím iným, na kolene. Veď ide "len" o nanesenie dostatočného množstva farby(laku) a odbrúsenie toľkého množstva, aby ste sa nedostali na drevo a zároveň mali úplne hladučkú plochu. Potom už len dolešťovanie a dookola dolešťovanie so správnym vybavením..
Z nedávnych vlastných skúseností viem, že najdôležitejšia časť pri výrobe je konečné dokonalé dobrúsenie. 10 vrstiev laku dokáže napatlať aj šimpanz. Lak, podľa typu, nechať dostatočne vytvrdnúť. Taký genius pro-nedá sa to leštiť 2dni po poslednom nátere, treba počkať 7-10dní. Kým sa tak nespraví, po vyleštení to vyzerá horšie než predtým. Je to celá veda a len málo šťastlivcov sa dostane do vytúženéhop cieľa. Týmto každému prajem, nech mu ten jeho projekt vyjde, ale bacha, lak je najlepší odhaľovač flákačov:cool:

(upravil dokken 16. 8. 2008 2:45)

Re: Klavirni lak

Muth
Co to meleš za hovna?Jaký vysmívání?V celým vlákně od toho maníka je i postup jak k tomuhle finiši došel,nechce to jen čumět na vobrázky.Jinak můj postoj je neměnný,nechat si to nastříkat od profíka v lakovně.

Re: Klavirni lak

No a tym padom dalsia otazocka, cim potom ten povrch brusit do lesku? Ak mam povrch napr akrylat, alebo polyuretan alebo epoxid... Predpokladam, ze kazdy typ laku inym sposobom.
Staci na to voda + P2000 alebo nejaky vosk ci brusna pasta na karoserie si nieco dalsie? Brusit rucne alebo vibracnou alebo vrtackou? hmm?

(upravil Robio 16. 8. 2008 15:23)

Re: Klavirni lak

Tak brúsnym papierom nedocieliš taký lesť to si vyhoď z hlavy...ani keby to bola 3000ka.
Nechceš predsa ten lak(farbu) zbrúsiť ale vyleštiť tak potrebješ leštičku...ručne by to trvalo veky...takže zober nástavec na karbinu hoď si ju na najnižšie otáčky a ide sa leštiť...nejaký bavlnení povrch alebo niečo také a leštiacu pastu.
Brúsiš povrch iba na to aby bol dokonale rovný a nie lesklí...

EDIT: Potrebujem nové tesnenie na kompresor. keď ich budem mať(a kompresor opäť v poriadku) tak vám to ukážem(a aj zdokumentujem) na nejakej doske nanečisto.

Re: Klavirni lak

Vsetko pekne, len karbid brusku mam na 11000ot. a nic ine. Takze skusim vrtackou, na to byvaju dake kotuciky.
Pastu aku? cokolvek na lestenie laku auta?

Re: Klavirni lak

Určite sa dá ja vàtačkou...no ja mám regulovateľnú karbinu tak neni problém...
No pastu som už dávnejšie používal diamantovú...Lenže tá mala aj svoje roky a teraz fakt neviem kde v kamennóm obchode by sa dala kúpiť...
V ENTO železiarstvo, tak predávajú na karbiny rôzne leštiace kotúče ale fakt neviem kde tie pasty predávajú to by aj mňa zaujímalo.

Re: Klavirni lak

Docela se bavím jak to tady řešíte.Postup jsem tu nalinkoval,ale já to překládat nebudu,ve škole se vás většina anglicky učí tak se snažte.V podstatě Obiwan píše,že klavírního laku se dá docílit dvěma způsoby.Jednak několikanásobným nalakováním,bez dodatečného finiše.To je myslím jasný a pak a to je jeho případ,mechanickým a ručním finišem výchozí pomerančový struktury.Ta se povede pravděpodobně 99% procentům z vás.Jakejma lakama je absolutně jedno,tady jde o finiš.Jenom k poznámce o hloubce laku.Osobně tím vůbec nechápu co tím někteří myslí.Hloubka je tak u metalízy,ale ať čumím na černý klasický piáno jak chci,hloubku žádnou nevidím.Kdo chce hloubku,tak si může nastříkat x megavrstev laku,ale piánovej lak je o dokonale rovným a absolutně lesklým povrchu.

Re: Klavirni lak

No ale my sa tu bavím nie ako ale čím docieliť takú vrstvu a lesk...to je rozdiel...
Mna nezaujíma čo používa nejaký amík, proste keď tu je dostať iné materiáli tak sa bavíme o iným materiálov...

Re: Klavirni lak

dokken napsal:

.......Jakejma lakama je absolutně jedno,tady jde o finiš....

Treba poriadne čítať.
Tu je postup, ktorý postol dokken
http://www.diyaudio.com/forums/showthre … adid=83141
aj z fotiek sa dovtípiš.