Téma: Čím nahradit MAA741/748

Ahoj, dostal se mi do rukou ZetaWatt 2020, kde jsou v předzesilovači a korekcích použity plechové OZ MAA741 a 748. U některých jsou polámané pozlacené nožičky a musím je vyměnit. Jaká je v současnosti jejich adekvátní náhrada, vzhledem ke zbytku zesilovače (MDA2020)? Můžu nechat v DPS kondenzátory kmitočtové kompenzace, nebo je u nových OZ raději vyndat?

Já bych tam dal TL071 z GM ale radši se zeptám, abych to neudělal ještě horší smile

Re: Čím nahradit MAA741/748

Klidně tam dej TL071 z GMe, vzhledem ke kvalitě zesilovače nemůžeš nic pokazit. TL071 jsou vnitřně kompenzované, takže kompenzační kondíky od 748 vyletuj.....
Jde jen o to jak je navržena DPS jestli tam půjdou dát OZ v pouzdru DIL.....

Web

Re: Čím nahradit MAA741/748

Je to právě opačně, dirky jsou na DIL a jsou tam nastrkaný ty plechový. Pořadí pinů je zřejmě u obou shodné, tak to jde.

Re: Čím nahradit MAA741/748

Já bych se spíše přikláněl k použití NE5534.

Web

(upravil Hippo007 8. 1. 2012 22:27)

Re: Čím nahradit MAA741/748

Nějakou dobu po Zetawatu 2020 vyšla v AR jeho úprava na použití (TD)A2030 a tam byly, pokud se dobře pamatuji, MAA1458 nebo (kdo sehnal, mohl použít) východoněmecké ekvivalenty TL082.
Takže i ty TL071 jsou vhodné. Dej tam patici a můžeš vyzkoušet, co bude pro tvé ucho lepší, zda TL nebo NE. Před součástkami z GM bych preferoval GES. Co jsem se v GM snažil koupit v posledním půlroce polovodiče, bylo to všechno (snad kromě 2SK170, který vypadaly jako originály) šmejd z Číny. V GESu občas natrefíš i na slušné výrobce.

Re: Čím nahradit MAA741/748

Zetawatty jdou překopat na obojí, chce to trochu líp zablokovat napájení OZ, trochu šáhnout do korekcí a zkontrolovat, jestli to v krajních polohách potů nemá tendenci kmitat.

Web

Re: Čím nahradit MAA741/748

Je to zesilovač, co je na chatě v něčem jako hospoda, myslím, že rozdíly mezi OZ nikdo neuslyší... mezi NE a TL je, kromě technologie, nějaký typický rozdíl? Třeba že jeden má "křišťálově čisté výšky" a druhý zase nešumí, nebo se to takhle nedá říct? Vím, že je tu o tom téma ale těmito low-endy se příliš nezabývá...

Re: Čím nahradit MAA741/748

V tomto případě je to celkem jedno, na RIAA bych dal v každém případě NE553x. Výsledek stejně zabije konec, nic lepšího tam nemá cenu strkat.

Web

(upravil Nepér 9. 1. 2012 9:46)

Re: Čím nahradit MAA741/748

Tak já tam dám NE, stojí to skoro stejně. Myslím, že napájení OZ je tam předělané, přeškrábnuty cesty na desce a napájení OZ odděleno přes 270R odpory. Kondenzátory proti zemi jsem tam ale nenašel, ještě to projdu. Kolik bych tam měl případně dát? Navíc ta součástková základna TESLA/NDR/cobyloksehnání ve mne vůbec nebudí důvěru... Sáhnutím do korekcí myslíš konkrétněji co?

Re: Čím nahradit MAA741/748

NE5534 nutno externě kompenzovat pro zisk < 3!!!

Web

Re: Čím nahradit MAA741/748

Pokud to slouží v aplikaci, jakou jsi uvedl, vrátil bych tam zpátky MAA741 a MAA748, ale s těmi pocínovanými nožkami. Jak napsal správně Sendy, výsledek stejně zabije koncák. A jestli se nepletu, v Zetawattu jsou vývody pro OZ uspořádány do kroužku, nikoliv pro pouzdro DIP8, takže Ti stejně nic jiného nezbývá. MAAček obou typů mám doma pytel, tak si přijeď.

Web

(upravil Nepér 9. 1. 2012 22:59)

Re: Čím nahradit MAA741/748

Nemám to do Luhačovic zrovna kousek, uvidím, co seženu. Jaký je rozdíl mezi MAA748 a MAA748C?

(upravil sinclair 10. 1. 2012 0:32)

Re: Čím nahradit MAA741/748

MAA748C má téměř ve všem horší parametry a dokonce myslím, že snad i snížené napájecí napětí na +/-15V, normální mají tuším +/-18V.
Pokud je to Zetawatt 1420, tak tam místo MA1458 bez obav nastrkej NE5532, pokud je to ten původní starý Zetawatt 2020, tak tam dej NE5534 s kompenzačním kondíkem 10pF, naletovaným na hnáty 5 a 8. Pokud by to nestačilo, lze ten kondík zvětšit až na 15 či 22pF, tím se ale původně hbitý OZ dost zpomalí. Začal bych na těch 10pF a zkontrolovat škopkem.
Koncové šváby si vyměň za TDA2020 od Conrada nebo Farnella, ty TDAčka hrajou úplně jinak, než ty naše nepovedený kopie MDA.
Kdybys nesehnal ty MAA s pocínovanýma nohama, tak Ti je po pětikoruně v obálce pošlu. Mám tu i TDA2020, sice jsou pájené, ale vypájené z funkčního modulu.
Ale Ty máš Conrada přímo v Praze, nevím přesně kde to je, ale zastupuje ho firma FK Technics, takže si můžeš koupit nový.

Web

Re: Čím nahradit MAA741/748

Zapojení téměř odpovídá Zetawattu 2020, deska je zřejmě jen upravená na hranaté OZ, nebo je to nějaká jiná její revize. Jsou tam samostatně čtyři 741 nebo 748 s kondíkem, tuším mezi 1 a 8. Celý stroj pohání nějaké EI trafo s nápisem lihovým fixem - 38W. Já to moc řešit nebudu, jen vyměním ty polámané OZ, vyčistím desku od kalafuny a ono to pojede. Není to můj zesilovač a za opravu ani nic nedostanu, tak co. Objednával jsem u Denkla nějaké potenciometry, tak jsem k tomu přidal čtyři oldschool 748 v plechu.