Téma: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

Ahoj kluci, prosím nevíte někdo jakou hodnotu mají mít termistory v tomhle konci? Dostal jsem ho s tím, že občas začne šumět a pak zase přestane (studeňák). Po otevření jsem ale zjistil že jeden termistor má utržený vývod (a to tak nešikovně že ho prostě nezměřím) a druhý chybí úplně. Díky

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

3k3

Web

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

to byl fofr:-). Děkuju, jdu hledat...

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

Myslím, že tyhle termistory /nebo zhruba podobné/ má v sortimentu EZK, s tím rozdílem, že to nemá závit M4, ale M3. Dá se tam použít i 2k2 nebo 4k7, rozsah trimru pro nastavení kliďáku stačí.

Web

(upravil KarelXth 26. 12. 2011 15:39)

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

Vytáhnul jsem je nakonec ze shořelých AUJ, na který jsem se chystal "někdy". Teď ještě vyčistit kontakty/vyměnit RP700 v ochraně a zbavit se těch hnusů MAA741 na vstupu a mám dva kusy jako nový:-). Akorát škoda že tak hnusně šumí, jeden jak druhej...

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

Je fakt, že ten předzesilovač šumí o mnoho víc, než konec. Chystám se vstupní destičku předelat. Výhodou modelu "K" 240 je kvalitní symetrizační vajco smile

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

Tak čekal jsem že na Novej rok dopadnu líp než že se mi někdo vysměje co jsem to za debila, že neumím nastavit kliďák v tak jednoduchým konci, ale... Podle schématu jsou oba emitoráky na každý desce stejný hodnoty (0,18Ohmu) takže bych logicky měl na obou naměřit stejný úbytky. Navíc by regulace kliďáku měla držet hodnoty i po ohřátí. Jeden ten konec měl ještě pečeť, takže se v něm zaručeně nikdo nevrtal.
      Naměřený hodnoty za studena-při pohledu shora, když je chladič nad deskou, na emitoráku vlevo 1.6mV, na emitoráku vpravo 2.5mV. Po ohřátí chladičů na cca 50°C levý 10mV, pravý 14mV. Tohle jsem naměřil na tom zapečetěným kusu, druhej se chová plus mínus desetinka naprosto stejně. Tak jsem buď opravdu idiot, nebo je něco špatně, ale pochybuju že by čtyři desky ve dvou zesilovačích měly stejnou závadu. Upozorňuju, že jsem ještě střízlivej:-).

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

Ano, kliďák se u těchto konců měří na odporech 0,18 ohmu, které vlastně "spojují" obě poloviny kvazikomplementárního konce.
Pravděpodobně mohou být nabořené KC148 v obvodu řízení kliďáku, je to častá závada.
A pozor - v některých AUJ637 byly termistory 1k5, takže jestli jsi trefil takový kus, tak je logický, že se ti obvod, určený pro 3k3 celý rozjede.
A ještě jednou pozor - ty KC148 se chovají co do přechodů jako neviňátka, ale tranzistor jako takový má téměř nulovou, nebo velmi nízkou betu.

Web

(upravil KarelXth 1. 1. 2012 19:44)

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

Neboj, termistor jsem měřil, měl kolem 4k. Můžu dát místo KC 148 třeba BC639, nebo BC546B?

Jinak jsem ještě včera zkusil nastavit úbytek na 11mV a aspoň se při tom větším proudu trochu srovnala ta nesymetrie na cca 1mV rozdílu levý-pravý. Pak jsem překonal strach:-) a ohřál to. Vylítlo to na cca 30mV při 50°C a dál jsem to radši nehnal, takže ta stabilizace bude asi opravdu nabořená. To mě poser, čtyři desky se stejnou závadou??

Ještě poslední věc a už dám pokoj, pokud se ty KC148 (147) takhle serou a za předpokladu že by se daly nahradit těma BCčkama, mám je preventivně vyházet i z obvodu ochran, když už to bude otevřený? Rád bych to po týhle akci zadekloval a dalších deset let si toho nemusel všímat. Díky

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

KarelXth: Zrušili tu nahrávání obrázku, tak jsem to poslal do mailu (barevné kódy NR321).

Re: utržený termistor v AZK193/DISCO240K

Marda: Děkuju za mail, termistory jsem přeměřoval a navíc i podle toho barevnýho značení to odpovídá (zelená+modrá).

Včera jsem vyházel všechny KC147 a 148 a nahradil je v koncích BC546B a v ochranách BC639. Leoš měl pravdu s těma KC, protože po výměně za BCčka (kde má beta minimální tolerance) se ty kliďáky krásně rozjely na obě strany. Po opětovným nastavení úbytků na emitorových odporech na 12mV a ohřátí na 50°C se to zase blížilo 30mV. Nehledě na offset výstupu asi 28mV na obou zesilovačích, v každým jedna deska cca 26mV, druhá jen 1-2mV (což je zřejmě způsobený "rozjetým" KC810).
     Můj závěr - už na to kašlu, offset mi nevadí a regulaci kliďáku tvořenou jedním tranzistorem, trimrem a termistorem nejsem schopnej rozchodit, takže buď mám rozbitej měřák, nebo jsem asi fakt blázen:-).