Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Efektové ozvučení

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 32]

(upravil Kreuz 22. 11. 2011 15:09)

Téma: Efektové ozvučení

Zdravím,

kamarád se na mě obrátil s prosbou, abych mu pomohl navrhnout efektové ozvučení prostoru. Jedná se o obdélníkovou místnost, která je dlouhá cca 70m a široká cca 35m.
Zvuk by měl připomínat kino - nějaká prostorovost, a aby to trochu "tlačilo".

Samozřejmě velkou prioritou je pro něj cena, jako vždy. Tudíž mě napadlo, hodit do každého rohu jeden MT18 sub a hnát je zesilovači BV Audio PKNC LC - 2002. A jako středovýšky sem pomýšlel na 6x EM121 - po jedné na kratší strany a po dvou na delší.

Myslíte, že by to mohlo splnit požadavky relativní prostorovosti a i SPL? Hladina hluku by měla být podobná, jako v kině, né jako na konzertu - jedná se spíš o efektové využití, než o reprodukci hudby - tudíž suby by měly trošičku kopnout, ale i zahrát nižší frekvence, tudíž jsem se chtěl vyvarovat hornám.

Problém je hlavně ve vzdálenostech a volbě zesilovačů - ty středovýšky zatím pořádně nevím, čím bych měl pohánět...

Za případné rady a připomínky vám budu vděčný.

Re: Efektové ozvučení

Dobrá tovární (nebo nedej bože!!!! plavecká) hala, jen schází 15 m výšky...
Zase (možná jen pro mne?) nejasné zadání, aby to trochu tlačilo - co je ta správná hlasitost? Je potřeba věrný zvuk a kmitočtový rozsah 30 - 16 k? Cpal bych tam 4 reprosloupy do rohů + SW, snad mne tu hned nezmlátí.

(upravil exxxi 23. 11. 2011 9:17)

Re: Efektové ozvučení

Ty suby se budou pravdepodobne v rozích tlouct, radši bych je dal všechny k sobě doprostřed krátké stěny. Nastuduj si bassguide od R.Mogale. Na středovrch už to skoro bude chtít něco s 15" , je to velkej prostor. Edit: na ty zadní efekťáky by mohla 12" stačit.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Efektové ozvučení

Díky za reakce...

Zapomněl jsem uvést výšku prostoru - cca 5-7m.

Pod pojmem "tlačit" jsem měl na mysli takovou hladinu hluku, aby to člověka "vtáhlo do děje" - rozhodně né tak nahlas, jako na nějakém festivalu, kde to s člověkem hýbe, ale zhruba tak, jako v tom kině - aby se člověk slyšel, ale přitom to nebylo jak z plastových bedýnek z tržnice... Kvalita produkce není až tak důležitá - budou se pouštět spíše zvuky, než-li hudba. Každopádně basová složka by neměla být nijak podceněna, proto ty 4suby.

Prostor také nebude bez překážek, proto si myslím, že rovnoměrné rozmístění reproduktorů by mohlo být vhodnější, než jedna "hromádka subů" u krátké stěny - potřebujeme docílit rovnoměrné distribuce zvuku po prostoru...

Otas - takže kdybych nacpal do rohu nazem sub, a nad něj na zeď nějakou středovýšku - např 2x15" + 1,4", tak by to mohlo mít celkem slušný přednes i prostorovost? Tahle varianta se mi hlavně líbí z toho důvodu, že bude třeba tahat méně kabelů...

Hlavním cílem je opravdu to, aby si člověk připadal, že je někde úplně jinde, než jen v tovární hale...

A co říkáte na výběr zesilovačů? Máte nějaké jiné typy v této cenové relaci a výkonu?
Jinak veškerá technika bude určena výhradně na statické použití, tudíž váha a rozměry nehrají až takovou roli...

Díky za případné reakce.

(upravil Otas 23. 11. 2011 22:32)

Re: Efektové ozvučení

Středovýšku raději 2 x 12" + 1,4, i když teď jsem viděl, že Hubert na Prodancích odměřil kombinaci (mých oblíbených, však víš, chce se jich zbavit, má jich moc na skladě...) 2 x PD12 -150 a 1" DE250, ta 250 je prý zvukově hodně dobrý driver. Ale to je hodně kompromisní, dosažitelné SPL jen asi 126 dB. Lepší je přitlačit na něco výkonnějšího.
Zesiky volit podle povoleného příkonu beden a peněženky. Cresty, Behringery, QSC a dalších hodně značek, poměr cena/výkon a hmotnost více méně platí jako určení kvality a hodnoty značky.
Edit: Vidím, že jsem se nachytal, Hubert tam dal ne DE 250 ale jeho předchůdce DE25, a to teď v červnu 2011, kdy tenhle driver už tři roky není na trhu!! Divné.

Ty sloupy se dříve používaly proto, že při vhodném umístění a náklonu udržely vyrovnanou hladinu hlasitosti v určité výšce nad terénem s malým vlivem vzdálenosti. Vytváří postupným součtem signálů od jednotlivých repráků jakýsi dlouhý lalok, ve vertikální úrovni úzký a horizontální dlouhý, rozšířený do stran. Neplatí pak pro ně jednoznačně, že ve dvojnásobné vzdálenosti je o 6 dB nižší hlasitost. 8 x ARO 567 od TVM by mohlo nadělat dobrý poslech. Ale je to experimentování s rizikem zklamání. Kdysi jsme se dvěma sloupy 8 x ARO66X (64 ohmovými!!!) a zesikem 2 x 100 W sinus ozvučovali velký kus náměstí a dokonce úspěšně i tu zmíněnou plaveckou halu ("to byl hnus, vaše velebnosti"), s klasickými bednami tam pohořeli před námi a my o rok později.
Umístění subů nechci řešit, tolik zkušeností s takovým prostorem nemám. Má-li to kopat, pak by vždy mělo být lepší více stejných subů na sobě (čili 2 x 2), protože vzdálenější zdroje basů se nepotkají na celém pásmu tak, aby se vlny sečetly.

(upravil Kreuz 24. 11. 2011 22:57)

Re: Efektové ozvučení

Ty sloupy se mi docela líbí, ale asi bych to chtěl osadit něčím výkonnějším, než těmi PDčky. Koukal jsem na odměřené projekty na prodanci, a většinou tam mají použity dost drahé drivery - 4-5tisíc jenom za driver je, dle mého názoru, dost. Když pak přičtu ještě cenu dvou slušných středobasů, tak mě jedna bedna vyjde cca na 12000 (i se dřevem vyhybkou atd...) a to je celkem dost, když to mám mít 4x a k tomu ještě nějaké suby, zesilovače, procesory vyhybky, a rázem sme na 150 tisících...
Vím, že chceme ozvučovat velký prostor a to už prostě něco vyžaduje, ale rádi bychom se vešli do nějakých 120-ti tisíc...

K těm subům - stačil by jeden v každém rohu, ale se dvěma měniči? Ušetřilo by se něco málo práce a dřeva (oproti dvoum samostatným subům) a hlavně by se vytřískala nějaká ta bonusová citlivost...

(upravil Otas 25. 11. 2011 22:30)

Re: Efektové ozvučení

Suby:
Teď jsem trochu zkoušel vysvětlit klukům na začátečnících něco o zisku 3 dB ze součtu blízkých měničů, no, nevím, zda budu mít úspěch, i já jsem se s touhle nesnadno pochopitelnou věcí určitou dobu vyrovnával.
To, co navrhuješ, má skutečně výhody, o kterých píšeš, ale nevýhodu při stěhování (objem se neukecá) a při případném prodeji (jde hůř). Jak chceš.
S kombinací 2 x 12 + 1,5" to skutečně vypadá finančně blbě, počítáš správně. Průšvih je ten, že za vyzáření 130 dB na výškách si výrobci driverů nechávají sakra zaplatit. Pokud člověk sleví, pak bude - vzhledem k prostoru - hodně nervózní. Tady, kromě koupi již vyrobených od někoho v bazaru (třeba i sestavu se SW a zesiky), mne nic jinak nenapadá. Třeba někdo další něco doporučí, schází mi nápad.

(upravil Kreuz 26. 11. 2011 0:58)

Re: Efektové ozvučení

Je jasné, že za kvalitu se platí. Takže nám nezbude asi nic jiného, než prostě tu peněženku trochu potrápit big_smile. Ty čtyři sloupy jsou přece jenom elegantnější řešení, než 6 repráčků po celé místnosti...

Ty suby se tam jednou dají, a už se s nimi snad v životě nebude hýbat, takže větší rozměry by neměly být tak velkým problémem... Prodávat se to snad nebude, doufám big_smile. A kdyby náhodou, tak ty měniče vždycky někdo vezme...

Zmíněné téma citlivosti jsem dnes pročítal, a snad i trochu pochopil. Ale vrtá mi v hlavě tohle:
Jen tak přemýšlím o navýšení té citlivosti, zda-li to funguje též u dvou stejných, samostatných reproboxů, stojících hned vedle sebe? Protože kdybych například postavil ty MT18, tak ty již svou konstrukcí citlivost repra celkem značně "nakopávají" a kdyby byla ještě nějaká bonusová citlivost díky malé vzdálenosti mezi repry, byla by to paráda big_smile. Ale tak to asi nefunguje? To by potom měly suby na různých technopárty, kde jsou vyskládány do stěn, naprosto šílenou citlivost...

Dále přemýšlím jakou konstrukci subů zvolit (z hlediska vhodnosti do tohoto prostoru a poštu subů) - zatím se mi ponejvíce líbí ty MT18, ale pokud budu cpát dva měniče do jedné ozvučnice, budu muset sáhnout po něčem jiném... Má někdo nějaké zkušenosti, dojmy?

K bazarovým kouskům - na bazary koukám celkem pravidelně, řekněme, každý den big_smile. A čas od času se tam něco kloudného vyskytne, ale co si tak vzpomínám, tak nějakou slušnou kombinaci středovýšek sem ještě nezaregistroval... Suby, to už je jiná pohádka - těch je k dostání poměrně hodně, a je možné, že otázku nízkých kmitočtů dořešíme bazarovou cestou... Především bychom tím ušetřili na basech a mohli to pak vrazit do těch středovýšek... No, máme o čem přemýšlet big_smile.

Jinak díky za dosavadní pomoc, docela mi to ujasnilo směr smile.

Re: Efektové ozvučení

Dvě MT 18SUB/X na sobě honěné pořádným zesem (např. QSC RMX4050HD paralelně v můstku) urvou blízko se nacházejícím osobám játra a protrhnou ušní bubínky, na budově rozbijí okna, teoreticky dosažitelnou úroveň vidím na 142 dB/1m, šílené a vhodné na stadiony! Jinak: v pohodě ozvučí vše potřebné i v takovém prostoru
Jako low end lze na středovýšky použít EM 151, což je za hubičky a má docela slušnou účinnost. Později, pokud to nebude stačit, se koupí něco lepšího.

Re: Efektové ozvučení

Ty suby by sis mel vyzkouset v te hale driv nez je koupis.
Nedavno nekdo inzeroval hezky 2x12 na prodancu. A asi by bylo vhodny   vyzkouset nekolik druhu vrsku v te hale, stejne se to bude chovat jinak nez teoreticky.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Efektové ozvučení

já mám k prodeji zesím speciálně na suby, impulzně dodá do  4R ( 2 MT18 paraelne )  2.500W trvale potom ccca 1600W ,  je to basový speciál s robustním zdrojem i koncovými stupni překonávající 1850HD i 2450 od QSC. Pokud by byl zájem , více po mailu.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Efektové ozvučení

Zatím, co jsem tak koukal, to tedy vypadá, že na spodcích budou ty MT18 po dvou v každém rohu. Mělo by to snad nějak fungovat... big_smile

Exxxi - je mi jasné, že nejlepší je to vyzkoušet namístě více možností, a pak vybrat nějakou nejschůdnější, ale bohužel to asi nepůjde (kvůli patronu celého projektu). Dál je problém v tom, že prostor nebude pořád stejný - uvnitř bude množství různých objektů, které se čas od času budou rozmisťovat jinak, tudíž ozvučení bude muset být tak nějak univerzální, ikdyž vím, že to univerzálně udělat moc nejde... Ale požadavky jsou takové, jaké jsou a s nimi musím pracovat.

millano - máš mail.

Jinak opět díky za rady a postřehy...

Re: Efektové ozvučení

No, je to docela vtipny dat sto tisic za neco, co jsi neslysel. Jestli takhle kupujes ojety auta big_smile promin, ze rejpu, ale jeden poslech ti muze usetrit treba tricet tisic.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Efektové ozvučení

2 Kreuz : posílal jsem maila s popisem o co de.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Efektové ozvučení

Exxxi: naprosto to "rejpnutí" chápu... Bedny určitě při koupi testovat budeme, to ne že ne, ale bohužel asi ne v té konkrétí hale. Jak sem již říkal, prostor se bude celkem často "měnit", tudíž první zkouška může vyjít velmi dobře a při první změně už to takové terno být nemusí. Samozřejmě by asi bylo lepší to všechno ozkoušet, ale bohužel v tom mám trochu svázané ruce...

millano: Díky za email, už jsem to pročítal, teď promýšlím, zda-li to je to, co potřebujeme. V nejbližší době dám vědět, co a jak.

Re: Efektové ozvučení

Zdravím,

pořád se v tom patlám - konkrétně v otázce subů do výše uvedeného prostoru. Narazil jsem na sub X-1 (http://speakerplans.com/index.php?id=x1). A celkem se mi líbí a co tak čtu, tak na něj lidi pějí jenom samou chválu. Co myslíte, bude vhodnější, než-li ta MT18 SUB? Vím, že to budou zas pouze a jenom spekulace, co tam bude hrát líp... Spíše mě ale zajímá, zda-li někdo měl možnost slyšet obě konstrukce zmíněných subů a nějak je porovnat.

Re: Efektové ozvučení

Zkus najít kontakt na uživatele Jawis zde na fóru. má 8x X1 s RCF a předtím měl možná MT18 (nevím jistě).

Web

Re: Efektové ozvučení

Díky, už jsem kontaktoval...

Re: Efektové ozvučení

Jinak my máme 2x MT18 s RCF LF18G401 tak kdyby sis to chtěl poslechnout, jsem z obce Vroutek. Dělá to celkem hezký bordel, ale nemám možnost porovnání s X1 nebo něčím lepším.

Web

Re: Efektové ozvučení

Já jsem X1 stavěl a i když hraje skvěle, vyžaduje hodně nízké dělení (80Hz je strop), čili klade dost velké nároky na satelity.

Příspěvky [1 až 20 z 32]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Efektové ozvučení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£