Téma: Netradiční tvar ozvučnice

Chystám se stavět sestavu DK a jako zadní boxy budu používat 2p soustavy s ARN-130-02/8 a GTC 11/100,8. Předpokládám spíše konstrukci s BR. (Nebo by byla vhodnější uzavřená?)
Z prostorových a estetických důvodů by se mi hodilo zvolit tvar boxů nikoliv jako klasický kvádr, ale jako trojboký hranol s podstavou ve tvaru pravoúhlého rovnoramenného trojúhelníka - boxy se tedy "napasují" do rohů místnosti.
Box bude mít vnitřní rozměry 20x20x35 cm - těch 20 cm jsou odvěsny podstavy. Přepona, která bude určovat viditelnou šířku přední desky, pak vychází na cca 28,3cm. (vnitřní rozměr)
BR mi v simulacích vychází na 55,3 Hz, při průměru trubky 4 cm tedy délka kolem 14 cm. Protože hloubka boxu (kolmá vzdálenost čelní desky od zadního rohu) je 14,1 cm, nelze umístit BR vodorovně, s ústím do čelní desky. Kvůli rozměrům boxu mi nezbývá než jej dát horizontálně, s ústím v dolní podstavě, nesymetricky poblíž jednoho z předních rohů.

Zajímá mě, jestli má někdo s podobnou konstrukcí zkušenosti. Bojím se, abych nevytvořil hybrid s mizerným zvukem. smile

Tomáš

Re: Netradiční tvar ozvučnice

Třeba uvědomit že rohové umístení posiluje basy.
Když máš reprosoustavu na Podlaze = +3dB
V rohu (2 stěny) = +6 dB
V úpném rohu (2 stěny+ strop) = +9 dB

Já bych šel do uzavřené ozvučnice, efekty u domácího kina nevyzařují tolik basů.
A  charakterisktiku basů Ti stejně rozhodí ten roh, a basreflex už sám o sobé není moc neutrálny zvuk.
Je pravděpodobné že basreflex+umístění v rohu bude způsobovat dunění.
S uzavřenou ozvučnici to taky bude dunět v rohu, ale určite míň a méne rušivé.
Když už budeœ takhle "nadprůměrné efekty" (oproti satelitům se širokopásmem) určitě zvol vhodnější umístění.
Já bych šel (i v případě vhodnějšího umístění) do uzavřené ozvučnice.
Popiš ještě zbytek Tvého domácího kina.

(upravil tomas001 14. 8. 2007 20:19)

Re: Netradiční tvar ozvučnice

Díky za info. Máš pravdu s tím rohovým umístěním - utvrdil jsi mě v tom, že by opravdu byla lepší konstrukce bez BR. Bohužel, vzhledem k uspořádání místnosti - a také vzhledem k estetickým požadavkům mé přítelkyně smile nemám šanci na jiné umístění než v rohu.
DK navrhuji tak, aby se na něm dala plnohodnotně poslouchat muzika. Vpředu třípásmové sloupovky.
Tedy:
fronty:
ARN-226-07/8 + ARX-150-25/8 + GTC 11/100,8
uzavřená ozvučnice 30 litrů
zadní:
ARN-130-02/8 + GTC 11/100,8
uzavřená ozvučnice 7 litrů (?)
central:
2xARN-130-02/4 (d'Appolito) + GTC 11/100,8
uvažoval jsem 17 litrů + bassreflex (někde jsem ten projekt viděl a autor na to pěl chválu...), ale patrně půjdu taky cestou uzavřené ozvučnice jako u zadních.
Subwoofer neplánuju.

(upravil Jarous 14. 8. 2007 23:07)

Re: Netradiční tvar ozvučnice

Tady máš jednu ověřenou rohovou konstruci http://www.visaton.de/de/bauvorschlaege … index.html a http://www.visaton.de/de/bauvorschlaege … itung.html , nepředpokládám, že by jsi šel přímo do jednopásma, ale jako inspirace je to dobré. Jinak co se týká vyústění BR, popřemýšlej třeba o horním vyústění, pokud nebudeš chtít na box něco stavět jako například kytku sad