Re: elektronkac 2x100W

No, co, do hrobu si ty dokumentace nevezmu a nikdo jiný, až já tu nebudu se s tím skenovat nebude, tím méně Zuzana nebo ségra....tak ať Vám to pomáhá při práci...

Piny v tesláckých keramických paticích je potřeba spíš než vyčistit NAPRUŽIT! Úzkým a tenkým šroubováčkem je potřeba pin po pinu přihnout k sobě, patice samozřejmě musí ven, jinak se k tomu nedá pořádně dostat. Důkladné napružení poznáš podle toho, že elektronka jde do patice podstatně ztuha, než předtím. Pak není ani třeba žádných kontoxů-kontox na to stejně neúčinkuje, protože piny v keramických Tesla paticích jsou pocínované. Tím, že tam ta elektronka půjde pěkně ztuha a piny budou pořádně svírat kolíky patice, to má samočistící efekt.

Web

Re: elektronkac 2x100W

Leosi suhlas, ale tak vycistit uz len pre ten dobry pocit smile Ja som to robil tak, ze som to vypajkoval ako vravis, prestriekal kontoxom, parkrat zasunul/vysunul elektronku, tie piny k sebe pritlacil tenkymi kliestami. Ak sa patice pajkovala do DPS, pajkovat so zasunutou elektronkou.

Inak Leosi, napajacie trafo z M130, znesie na tom velkom vinuti 6,3V (15A poistka tam je myslim keramicka) staly odber cca 13,5A (zhavenie 2ks 6s33s)?Dik

Re: elektronkac 2x100W

aha, tak ja tam mam tie koliky dost tuhe, takze to rozhodne bude stacit, urobi to az ryhy ta tych EL34 na pinoch smile takze to je ok.

2zdenoeddie: 13,5A je na to vinutie podla mna velmi vela, ako tam dal sinclair tu servisnu dokumentaciu mas tam navijaci predpis na trafo, a to zhaviace napatie sice ma 15A poistku ale to vinutie je vinute paralelne dvoma vodicmi s priemerom 1,32mm, takze z toho pojde dostat tak nieco malo cez 8,2A...

Re: elektronkac 2x100W

jj ja viem, len neviem ake to ma sytenie, a Leos predsa ma s tym lepsie skusenosti za tie roky, viem ze jednu 6s33s a bizuteriu kolo toho to utiahne lavou zadnou.

Re: elektronkac 2x100W

Ten 6,3V sekundár je skutečně dimenzovaný pouze na nějakých 10A /tesláci měli vždy a všude rezervy/, keramickou autopojistku doporučuju vytáhnout a její držák proklemovat drátem, ztrácí se na ní někdy až 0,8V, pokud je zoxidovaná a EL34 jsou pak podžhavené.
Keramická autopojistka 15A je tam proto, že v té době se trubičkové pojistky s touto hodnotou nevyráběly a hodnota 15A je tam pro eliminaci nárazového proudu studených vláken elektronek, ne proto, že by to vinutí bylo schopno dávat 15A. Dva zesilovače rozhodně jeden ten transformátor neutáhne i kdyby ses třeba posral, musel bys ho chladit ventilátorem a stejně by po čase shořel, což je strašná škoda.
Prostě budeš muset dát do jedné kastle dvě kompletní MONO130, nedá se svítit.

Web

Re: elektronkac 2x100W

Jasne, berem v uvahu, dakujem za vyjadrenie. Takze len jedna 6s33s na jedno trafo smile

Re: elektronkac 2x100W

sinclair napsal:

Mono 130 nevybuzená a s nastaveným kliďákem podle servisu bere v klidu cca 80W.

Jó,ten kliďák....počítal jsem to při kliďáku cca 50mA na flašku..... Jinak ten zdroj je původně dost měkej,ne? Hlavně kvůli tomu násobiči....

zdenoedie: Ty ruský potvory má smysl žhavit snad jedině sériově zapojený,pak se dá koupit laciný trafák na halogenový světla.....

(upravil sinclair 27. 4. 2011 17:30)

Re: elektronkac 2x100W

Já nevím, co furt s těma ruskýma báněma máte...to Vám nestačí 6550 nebo KT88 nebo třeba i relativně dobře sehnatelná GU50?
To si kurva rovnou v Tesle Vršovice kupte RD200B, RD300S nebo RE125C - RE400F, tam Vám je prodají i s keramickýma paticema. Dělali dokonce i kopie KT88 pod označením RE40AK, ale nedívla jsem se, jestli je ještě dělají. V každém případě ve Vršovicích se dají koupit flašky, které mají perspektivu i v dlouhodobějším horizontu /včetně té RD200B, tu dávali do modulátorů/. Akorát na to musíte mít prachy, protože jestli se nepletu, tak RD200B i s paticí stojí něco kolem 3.000,-Kč.
Ale je to dvěstěwattová trioda, která se dá budit až po nástup mřížkového proudu /AB2/ a v tom momentu poskytuje obrovský výkon. Vždyť zesilovače pro rozhlas po drátě typového výkonu 0,75kVA měly na koncovém stupni tyhle triody jenom dvě, buzené tuším 6L41 nebo 6L43, teď už nevím, jsem ze školy dlouho smile

Rixi, ty zdvojovače tam nejsou jen tak pro prdel, má to svůj důvod, ale je to na dlouhý a nudný čtení ode mě...

Web

Re: elektronkac 2x100W

Hehe,já mám GU50 od Tomáše a dost zásobu i od drbala,od Tomáše jsem dostal i sokly,takže já tam budu určitě cpát GU50tky,škoda jen toho žhavení....

Třeba pro mě Leoši to nudný čtení nebude,takže pokud budeš ochotnej pustit nějaký věci a svoje znalosti kolem toho,rád si je počtu....

Re: elektronkac 2x100W

Jinak jsou ale GU50 pěkný svině, jak to nemá tlumicí odpory v g1 a v g2, je zle a nejde se s tím domluvit. Holt vysílací flaška, Telefunken ji vyvinul už v roce 1935 pro elektronickou výzbroj wehrmachtu pod označením LS50 a rusáci ji po válce prostě a prachsprostě obšlehli, stejně jako spoustu jiných elektronek pro armádní a vysílací účely - a nejen ty. Většina z řady GU a GI má svoje přímé ekvivalenty v USA nebo v Německu, rusák byl prostě líná veš a tak co by vymýšleli něco vlastního, když mohli po válce jako vítězové beztrestně z německého ukořistěného vybavení oprásknout cokoli, nejenom elektronky, ale i celé radiostanice a hlavně radarové navigační systémy, které měli Němci vychytané. Nebýt toho, že Churchill čórnul Enigmu a Hitler diletantsky zasahoval do průběhu celé války, možná jsme tady dneska mluvili německy, kdo ví...
Vyserte se na exoty a používejte lampy, které půjdou sehnat i např. za deset let - u EL34, 5881, 6550, KT66, KT88 jsem o tom přímo přesvědčenej, protože jsou to masově používané typy v muzice a dokud budou kytaristi a basisti preferovat lampové zesilovače před solid-state, tak se budou vyrábět. GU50 už je exot, v armádě už se nepoužívá, stejně jako ta kráva GU81 a podobný.

Web

Re: elektronkac 2x100W

Njn,ale když jich mám dost.....:)

Re: elektronkac 2x100W

Sinclair ohladom toho zdvojovaca to by aj mna zaujimalo.... ak mas teda cas to sem pisat...preco to je dobre a preco nie, lebo prave stojim pred dilemou napajania svojho zosilnovaca a neviem sa niak raz rozhodnut ci pouzit osobitne napajanie klasickym sposobom, teda zdvojovacom, osobitne pre kazdy kanal alebo dat tie dve trafa z mono130 do serie a usmernit kraje klasicky gretzom osobitne pre anody, z prvej odbocky osobitne pre mriezky/vstupne ecc, atd. osobitne pre predpatie atd...

Vyhody jedneho spolocneho zdroja pre mna vidim v tom, ze kondy budu 2x rychlejsie nabijane (ak tomu spravne chapem) a celkovo napatie bude tvrdsie a lepsie vyhladene, dalej budem mat jednu spolocnu zem zdroja, takze dalsia vyhoda?(ak by som mal 2 zdroje so zdvojovacmi mal by som 2xzem ktoru musi prepajat = mozne preblemy ?)

Re: elektronkac 2x100W

Ano, argument, ze je ich dost, zenie aj mna vymyslat hocico aj s tymi ruskymi kravami. A nahodou 6s33s je krasna elektronka. Aj teraz na diplomovu pracu som robil navrh pre SE zosilovac s nou. Len to dohnat do konca. Pri 40W Pa mi teoreticky davala okolo 10W, v simulacii okolo 8W.

gu50 mam tiez niekolko desiatok kusov, tiez s nimi zamyslam 50W zosilovac, len premyslam nad budenim (invertor 6n7s?) a vystupakmi (SV vinutie v K?) atd. A z ruskych "exotov" dalsi zoznam mojich zosilovacov s nimi: 6p3s, gu32, 6p6s, ....

(upravil Wili 30. 4. 2011 0:31)

Re: elektronkac 2x100W

Snazil som sa to nejako nakreslit, ten zdroj som myslel nejako takto:

http://s19.postimg.cc/sbkyr9n8v/1176_schema001.jpg


EDIT: moze to byt takto? alebo nechat zdvojovac ako bol pred tym ?

Re: elektronkac 2x100W

http://sweb.cz/servisdok/EF86+EL84zzv.jpg

Tohle po mně někdo chtěl, ale už nevím kdo, někdo se ptal, zda EF86kou vybudí EL84. Samozřejmě že ano a ještě zbyde na zzv, jak je vidět. Je tam poměrně dobře vidět i postup návrhu kompenzačních členů.
Oskenováno z knihy Jurkovič-Škrovánek: Príručka nízkofrekvenčnej techniky

Web

(upravil Wili 3. 5. 2011 0:16)

Re: elektronkac 2x100W

Ktore z tychto kondenzatorov dat na poziciu oznacenu cervenym kruzkom ?

http://s19.postimg.cc/mbx7nm2gf/1176_dscf5755.jpg

Re: elektronkac 2x100W

Chlapci, MUSIC130, jakož i MONO130 a AUJ620, MUSIC70, MONO5O jsou přibližné odvozeniny od zesilovače Dynacord Gigant 200, MUSIC130 se mu podobá nejvíce. Problém byl v tom, že s velmi tvrdými zdroji Gigantu dost rychle odcházely EL34 a to myslím tenkrát používali RCA nebo Valvo, to už nevím. Konstruktéři Tesly vráble zcela záměrně snížili výkon MUSICU130 oproti Gigantu /který měl 180W sinus ze čtyř EL34/ a udělali to velmi chytrým způsobem a ještě ušetřili. Nemuseli vinout transformátory s tak vysokým sekundárním napětím, náročným na izolace /kromě AUJ620, ale i ta má zdvojovač/ a s vybuzenám jim napětí zdrojů šikovně padalo tak, aby zesilovač dosáhl těch svých 100W ze čtyř EL34, ale aby EL34 nebyly přetěžované jako v Gigantu. Proto je klidně možné a pravděpodobné, že i po 30 letech jsou EL34 v MUSICECH a MONO zdravé, resp. mají alespoň 80% emise.
AUJ620 je jiná písnička, tam se konstruktér /nechápu z jakého důvodu/ snažil vytřískat těch 75W ze dvou EL34 strašně vysokým napětím při poměrně velkém Raa výstupáku /tuším 11 kOhm/. AUJ620 byly z tohoto důvodu neskutečně poruchové, hlavní závada byla propalování patic EL34 mezi anodou a žhavením, ona je EL34 tak trochu na patici nešťastně zapojená.
Takže to je důvod použití zdvojovačů-šetření koncových elektronek a šetření materiálem a jednodušší a levnější výroba síťového trafa.
Pokud někdo použije při stejném napětí /cca 550V/ velmi tvrdý zdroj z greců a tvrdého trafa, bude to hrát samozřejmě také, ale EL34, v současné době drahé jak kurvy, Vám budou odcházet, protože špičky katodového proudu budou překračovat katalogové údaje.
V minulosti jsem postavil několik kytarových hlav a komb a jenom v té první hlavě jsem použil síťové trafo s pěti sekundáry - 400V pro grec pro Ua, 300V pro další grec pro Ug2, 50V pro -Ug1 a dvě vinutí pro žhavení, jedno výkonové pro koncové 4xEL34 a jedno slabší pro předzesilovač, obojí opatřeny 100 Ohm odbručovačem. Hlava hrála jako z partesu, ale po roce víkendového hraní začala slábnout - emise EL34 v prdeli a to jsem použil nové, Teslácké se 100% emisí. Nuže osadil jsem nové, na katodové 10R odpory jsem dal škopek a zjistil jsem, že při plném buzení špičky katodového proudu překračují téměř o 150% maximální katalogový údaj. Místo EL34 jsem tedy osadil 6550 a hlava samozřejmě hraje dodnes, protože 6550 je daleko výkonnější elektronka, než EL34.
Další hlavy a komba už jsem dělal na Ua a Ug2 se zdvojovači a s původními EL34 kluci na ty hlavy hrajou ještě dneska, po cca 15 letech.
Jedině u malých 30-50W kombíček s jednou 12" jsem si dával při výpočtech bacha,aby koncové 4xE84, 2xEL34 nebo 2x 6L6GC /někdy jsem používal i 6P3S, to jsou neskutečně odolné lampy/ nebyly přetížené ani při brutálním přebuzení a toho lze dosáhnout jedině tak, že s vybuzením napětí zdroje padá dolů - zdvojovače. Př použití dostatečně velkých filtračních kapacit to není ani tolik poznat, poznat je to ale kurevsky na životnosti elektronek.
Tož tak.

Web

Re: elektronkac 2x100W

Wili, k těm kondenzátorům - ten červený Wima samozřejmě, ten žlutý je tzv. CFAC, tedy typ určený na střídavé síťové napětí. Zaráží mě, že chceš dělat dual mono zesilovač z Mono 130-tek a takovou triviální věc nevíš...

Web

Re: elektronkac 2x100W

Můžu mít úplně blbej a nezkušenej dotaz -  Jak se pozná CFAC kondík?

(upravil Wili 3. 5. 2011 8:29)

Re: elektronkac 2x100W

ze je na nom vlnovka, 250V~ a oznacenie X2.

Inak diky sinclair za podrobne vysvetlenie smile tak to urcite urobim cez ten zdvojovac, aspon to vydrzi smile