(upravil Zapri 11. 2. 2011 13:41)

Téma: Autorádio na "baterku"

popíšu situaci:
v pracovním autě (tahač) mám autorádio (což je překvapující, že). A protože mám nakázáno odpojovačem vypínat šťávu na noc a neskutečně mě vytáčí pokaždé ladit, nastavovat a všechno dokola, napadlo mě zkusit na stálé napájení použít 9V baterii. Přes diodu nejspíš. Vím že se dá koupit 12V "článek" ale pro tu devítku hovoří jednoduchost výměny a připojení, z druhé vyberu čelo s kontakty atd...

Otázka zní: je těch 9V dost?
další: je to pitomost?
poslední: pokud je, lepší řešení?

díky

Re: Autorádio na "baterku"

Neviem si to dost dobre predstavit, ako by to fungovalo, lebo akonahle napojis 9V baterku na autoradio, tak aj zvysna elektronika v aute dostane tych 9V a baterka ti nemusi vydrzat celu noc. Potom zas ked pripojis 12V (tahaci nemaju nahodou 24V napatie?), tak chvilu do baterky bude tiect tych 12V ako nabijaci prud a baterka sa moze poskodit, moze aj vybuchnut. Osobne som to neskusal a neviem kolko sekund alebo minut potrebuje alkalicka baterka na to, aby vybuchla pri 12V...

Re: Autorádio na "baterku"

Když použije 2 diody, nic se nestane. Autorádio bude napájený buď z baterie, nebo z palubní sítě, oba zdroje budou od sebe oddělený. Nemá náhodou tahač + pól na karosérii?

Re: Autorádio na "baterku"

Nevím kolik má spotřebu konkrétní autorádio v klidu (mA a min. napětí ), ale 9V by na zálohování asi mohlo stačit. Ale malá baterka (pokud jsem pochopil tak malá alkalická 9V) uživí to rádio v klidu max. jen pár nocí... Nejlepší by bylo se zařídit na nějaký akumulátor (2-10Ah/ asi 12V) a ten přes den z auta nabíjet. Pak by to mohlo na něj v noci i pár hodin hrát ...

Pro konkrétnější odpověď by se hodilo vědět kolik mA to rádio v klidu potřebuje (odběr z 12V). Často má rádio i pomocný pin na svém konektoru, právě pro tohle pomocné = zálohovací napětí (aby se nemusely napájet ostatní obvody rádia)...

Možná se ozve i někdo znalejší v auto-technice a specifikuje to přesněji...

(upravil Zapri 12. 2. 2011 8:04)

Re: Autorádio na "baterku"

Thomasso: 24, ale do rádia jde 12
hipo: nevím jak ostatní ale můj normálně jak auto.
zuki: nepotřebuju hrát, jen "zálohovat"

OK, takže to zkusím a uvidím no. Pokud bude za týden vybitá, budu muset sehnat nějakej malej 12V aku.
dík za názory

edit: tak jsem nakonec použil malý 12V akumulátor (soused vyhrabal v garáži) a funguje ke spokojenosti naprosté...