Téma: ARV089 a XW165

Serus ludia....... mam maly problem akurat stavam takuto zostavu secko 8ohm verzie.
Cez LspCAD som si odsimuloval vyhybku a vyzera nejako takto
No vyhybka je presne spravena podla tohoto:
http://www.svetelektro.com/upload/Vyhybka.JPG
a vyzera takto:
http://www.svetelektro.com/upload/ABCD0001.JPG

No moj problem je v tom ze sa mi zda ze ten vyskac hra hrozne potichu a ak vyhodim kompenzaciu tak je vysky lepsie pocut ale su take akoby na pozadi aj stredy sa mi nejako nezdaju.
porovnaval som to s ARV161 (aj ked je 4ohm) a ma ovela lepsie vysky(bez pouzitia vyhybky tj len kondik) ako ARV089.

Cize moja otazka je ci by sa nedalo nejako dostat z toho vyskacu trocha agresivnejsi zvuk na vyskach.

Re: ARV089 a XW165

nez sem si to docet a kuknul na obr, tak sem chtel rict at zatlumis vyskac, ale ty mas opacny problem. Tak to nemam tucha. Bass se netlumi. No nahrad vyskac jinym. popripade kup 2

Web

Re: ARV089 a XW165

máš to dobre zapojené ? teda myslím hlavne správnu polaritu na výškači... skús na jeden bedni prepólovať výškač a porovnať bedne, samostatne

Re: ARV089 a XW165

No polarita je asi to prve co som skusal menit.... a rozdiel vo zvuku takmer nepocutelny.....

Re: ARV089 a XW165

ja do toho moc nevidim, ale nemas rezany vyskac moc vysoko?

(upravil MethMan 3. 8. 2007 8:18)

Re: ARV089 a XW165

Tvůj návrh má několik zásadních vad. Soubor popisující akustickou fázi basového reproduktoru obsahuje nesprávná data, u výškového úplně chybí. Jestli jsou správně frekvenční charakteristiky nevím, ale je to v tuto chvíli buřt. V reálu to způsobuje to, že se v některých částech spektra výkony odčítají a v jiných sčítají. Navíc simulace neobsahuje ani relativní pozici ve směru Z. Tím, že odstraníš kompenzaci jen posuneš dělící frekvenci kamsi. Peak středobasu okolo 5k by taky zasloužil pozornost. Takhle udělaná simulace nemá cenu, říká jediné - takhle to určitě nebude. Bohužel jak to bude je naprosto nepředvídatelné dokud nezískáš relevantní data.

(upravil Ju_xXx_ko 3. 8. 2007 8:56)

Re: ARV089 a XW165

No može byť že tam mam chyby bo som to robil prvy krat v tom programe.
Chcel by som sa opytat nejmä tych co maju ARV161/168 a maju skusenost s tymto arv089 ze aky je medzi nimi rodiel ci nemam vadne repro.
Pertoze som to skusal s arv168 a hralo to o dost lepsie a ked som potom dal spet moj vyskac tak ziadne vysky skoro neboli...akurat tak stredy s basmy boli celkom vyrovnane az na ten hrb na zaciatku 150Hz ale cim vyssie tym tizsie tak do 10khz je to dobre ale vyssie.....
A este mala podrobnost k tou vysakcu okrem krivky som nedokazal zohnat ziadne udaje....iba k basu a tie by mali byt spravne

Re: ARV089 a XW165

ARV 089 je prakticky to isté ako ARV 161 (168), len s novým označením a zmeraný podľa novej normy. Ten 089 je, ak som správne pochopil, 8 ohm a porovnával si ho s 161, ktorý je 4 ohm - príspevok #1. To by mohol byť dôvod, prečo 161 hrá v tejto situácii o niečo hlasnejšie, ale že by to bol až taký veľký rozdiel, to nemyslím... A potom v #7 si ho porovnával s 8 ohm 168 a tiež tam bol taký rozdiel? Skúšal si porovnať samotné 089 a 168? Možno je ten 089 naozaj vadný.

Web

Re: ARV089 a XW165

jj ako hovoris skusal som to s ARV161 mal smo aj 168 ale bola poskodena ale aj tak oby dve 161 a 168 odhliadnuc od citlivosti hrali vyssie a najme mali vyrovnanejsi zvuk..... ked tam dam tie moje 089 tak vysky najme tie vyssie nad 11-12kHz zneju ako keby boli na pozadi zatial co tie 161/168 pritom cinkali o zivot....
Cize mne to priada ako vada repra pretoze som to skusal na mojej vyhybke (bez kompenzacie) a bol tam hodne pocutelny rozdiel.
Otazka je ako by mohol byt tento vyskac poskodeni ??? aby hral uplne inac nez tie stare verzie

Re: ARV089 a XW165

Skús 089 a 168 pripojiť každý len tak priamo na kábel cez kond (samozrejme daj obom rovnaké a hlavne funkčné kondy smile ) a porovnaj ich tak. Ak tam bude stále takýto priepastný rozdiel, tak potom je ten 089 vadný určite. (podľa mňa)
Je to jedno, čo mu je, každopádne by som ho skúsil reklamovať.

Web

Re: ARV089 a XW165

Samozrejme to som uz skusal (mal som tam kondiki 1.5uF a potom som skusil aj 4uF) a bol tam pocutelny rozdiel.
S reklamaciou bude mozno problem (bo boli kupovane z ceska a ja som z svk) ale za pokus stoji.
Najviac to je pocut ked zoberem kamosovu bednu s arv161 a nejakym stredobasom od tvm a moju bednu s arv089 pustim ich tak ze hraju s rovnako hlasitostou a hraju tu istu hudbu a prepinam medzi nimi..vtedy je ten rozel najviac pocut najme pri rockovej hudbe.
Jednoducho ten moj akoeby sumi a ten kamosov cinka sad ale zeby obydva kusi boli rovnako poskodene??(bo mam par)..... nepotrebuju nejako rozohrat.. bo maju strasnu smerovost v tom zmysle ze ked mam reprak natoceny piamo na mna je to vcelku pocuvatelne ale ked ho pootocim o i len 10-20° vysky sa stratia

Re: ARV089 a XW165

...takže máš 089 dva a obidva sú také 'stíšené'? A presne rovnako? To je divné, skutočne na to nevidím dôvod. Ale takto to ani nemôžem posúdiť, musel by som to počuť.

Web

Re: ARV089 a XW165

Praveže sa mi to nejako nezdá.... preto sa pytam ci ich netreba nejako viacej rozohrat ale bude to uz asi 2 tyzdne co ich mam....
najprv som si myslel ze je to vyhybkomu preto to je v tejto casti ale teraz sa mi zda ze problem je to repro....
su kupovane z tipi (ale to by nemalo nic na tom menit)

Re: ARV089 a XW165

Mas to delene moc vysoko a ty smerovane "vysky" jsou ve skutecnosti silne smerove vyssi stredy, ktere uz ten XW165 nezvlada. Delit tento stredobas tak maximalne se zavrenim obou oci na 3KHz.  A vubec, mas ve vyhybce strasne divoke hodnoty, urcite RC clanek pro kompenzaci impeadance stredobasu by nemel byt slozeny z 47Ohm+6mikro. Posli mi ZMA a FRD soubory, ktere jsi pouzil na adresu halen(zavinac)post.cz

Re: ARV089 a XW165

Email odoslany....
Halen necuduj sa ze ako je sravena ta vyhybka... na tom programe som robil prvy krat a doteraz som staval len suby a sateliti s jednoduchymi vyhybkami... ale teraz ked sa snazim o nieco lepsie tak si neviem rady..vyhybkam sa moc nerozumiem... sad

(upravil Halen 12. 8. 2007 11:18)

Re: ARV089 a XW165

Takze jen v rychlosti jsem na to mrkl, pouzil tve zaslane soubory

Takto vypada charka, prubeh impedance a faze pri vyskaci v protifazi k stredobasu
http://img262.imageshack.us/img262/2226/sim1cl2.th.gif
Takto, pokud nechas oba repracky se stejnou půolaritou
http://img186.imageshack.us/img186/9830/sim2db0.th.gif
Tady je schema vyhybky pro basacek
http://img507.imageshack.us/img507/1631/net1dr8.th.gif
Tady je schema vyhybky pro vyskac (pozor na polaritu - na obrazku je opacne)
http://img515.imageshack.us/img515/8550/net2hy9.th.gif

Urcite by to slo jeste vyladit, ale to by na to musel mrknout nekdo kovanejsi (taky s LSP moc neumim)

Re: ARV089 a XW165

Cize mam spravit celu vyhybku nanovo ??
Este by som sa cel opytat ci by sa to nedalo nejako vyladit aby som mohol aspon nieco pouzit z povodnej vyhybky ??? Teda ak sa ti chce na to nachvilu este pozret...
Mam doma: cievky 1mH a 0.25mH (tusim 0.5ohm) a kondiky 15uf, 6uf, 4uf, 1.5uf(vsetko MKT) a odpori 47ohm, 5ohm a 10ohm
Bo by som musel vsetko objednavat pretoze tu to nemam kde kupit... sad

Dikes za ochotu smile

Re: ARV089 a XW165

Na basovou vetev potrebujes, pro dve bedny
civku 1,6mH    - 2x
kond 10 mikro - 2x
kond 12 mikro - 2x
odpor 22Ohm - 2x (5W)
civku 0,1mH - 2x (tu si muzes odmotat  z te 0,25)
---------------------------------------------------------------------------------
Na vyskovou vetev potrebujes, pro dve bedny
civku 1mH           - 2x (tu mas)
kondik 3,3 mikro - 2x
Odpor 3,3Ohm     - 4x (5W, bezpecnejsi bude 10W)
----------------------------------------------------------------------------------

Navrhnul jsem to bez kompenzace bafflestepu, tim by se vse jeste zkomplikovalo a bez mereni by to ani nemelo cenu.

Re: ARV089 a XW165

Len ma tak napadlo namiesto 12uF co hovoris ze potrebujem ked dam 15uF zmeni to charku az prilis ??
A este ma napadlo ze mam 6ks po 4uF dalo by sa to vyskladat tak aby to bolo 12uF pri 3ks
Ostatne by sa snad dalo zohnat aj tu unas az na cievky.. nahodou nepoznas nejake dobre firmicky na SVK ktore robia tkaketo cievky..ale asi niesi z svk
Asi len z dexonu
Hmm bafflestep mi nic nehovori....co je to v preklade ??

(upravil Halen 13. 8. 2007 21:09)

Re: ARV089 a XW165

15 mikro by se dalo pouzit misto 12 mikro, charka se moc nezmeni. Zaroven zmen velikost civky z 0,1 na 0,25 mH (tu mas) a vysledny odpor RLC clanku by mel byt ~ 22Ohm. Ziska se tim trochu propad na delicim kmitoctu, coz nevadi. Baffelstep je v podstate ovlivneni kmitoctove charakteristiky soustavy rozmerem celni steny ozvucnice pri vyzarovani do celoprostoru. Dochazi k narustu na kmitoctove charakteristice v oblasti vyssich basu az stredu.