Téma: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Zdravím!

Chcem sa s vami poradiť ohľadom problému uvedeného v nadpise. Mám stavané bedničky, 8 litrové dvojpásmovky s Visatonom W 130 a SC 10 N na výškach. Bedničky sú s bassreflexom, ladeným tesne pod 60 Hz, pekné basy okolo - 3dB hrajú od 70 Hz, - 10 dB na cca 55 Hz a posledné počuteľné tóny končia pri 40 Hz. Rád by som svoj stereo pár doplnil o subwoofer. Keďže mám menšiu izbu, som obmedzený veľkosťou ozvučnice na cca 40 x 40 x 40 cm. Podľa Visaton softvéru a WinISD som si navrhol cca 50 litrovú ozvučnicu, bassreflex na 32 Hz, Visaton W 200 S 8 Ohm, k tomu SPS 50-tka a subjunior od Aldaxu.
Moja otázka znie:
Ak si chcem rozšíriť spodný koniec akustického pásma, čo by ste mi v danej veľkostnej kategórii poradili? Ostať pri basreflexe alebo ísť do uzavrenej ozvučnice? Neviem si totiž na posluch predstaviť, ako je to s uvedeným "spresnením basov" v uzavrenej ozvučnici. Bassreflex rozťahuje impulzovú odozvu, pri fázovom posune 180 stupňov na frekvencii BR pri nejakých 30 Hz bude omeškanie basov cca 16 ms. Uzavrená ozvučnica zahraje ale cca o 6 - 8 dB menej hlasno pri 35 Hz, čo mi vyšlo pri simulácii, no uvedené oneskorenei v tejto forme nenastáva. Ako sa to (subjektívne) prejaví pri počúvaní nástrojov ako kontrabas alebo bicie?
Čím by ste teda doplnili takéto bedničky? Samé osebe "basujú" ok, ale spodná oktáva pri pustení The Scorpions s orchestrom tam proste čiastočne chýba. Nejde mi o absolútnu hlasitosť, ale o nadväzujúce počuteľné rozšírenie smerom dole. Nepožadujem 100 dB rámusu na 20 Hz...

Ďakujem, Adrián

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Nazdar,ja by som asi volil uzavretú,celkovo je príjemnejšia na počúvanie a lepšie nadvezuje na satelity.Preto sa "uzavrenky"dost často vyskytujú aj v drahých kvalitných domácich reprosústavách.

(upravil Aleska 16. 1. 2011 12:24)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Píšeš. že máš malou místnost - co to je malá ? Než se pustíš do práce, spočítej si nejdříve tzv. módy tvé místnosti, protože ty jsou dané právě rozměry a níže než je základní mód se stejně nedostaneš.
Já mám například 4x3 metry a základní mód je cca 43 Hz. Cokoliv pod tento kmitočet je silně potlačeno a v místnosti neslyšitelné, prostě se v ní ten bas nemá možnost projevit, rozvinout a to i přesto, že jej reproduktory vyzáří. Takže neočekávej v ní basy třeba 32 Hz, neboť poslechovku hermeticky uzavřenou mít nebudeš a ony se z ní ven dostanou. Takže je uslyšíš, ale někde jinde, třeba v kuchyni, koupelně či WC, nebo zrovna budou mršky rozvibrovávat postel ve vedlejší místnosti/bytě, ale u tebe ani ťuk...
Akustická fyzika se totiž "občůrat" nedá.

Fotoadriane: Přesně tak, nepočítej s tím, že v tvé místnosti (spíše "nudli") se dostaneš někam hluboko, maximálně k těm 50 Hz, protože od prvního módu dolů nastane (v místnosti) totální propad těch basů a ty se budou "drát" kudikoliv ven, aby se tam mohly rozvinout a vyzářit. Prostě budeš je slyšet ve zbytku bytu, na chodbě a u sousedů, jen v tvé místnosti ne. Ano, reproduktory je vyzáří (ba dokonce se to dá i změřit), ale "jaksi" je neuslyšíš.

Ve své poslechovce(4x3m = 12m2) jsem začínal se subwooferem "Almighty" osazeným 15" JBL 2226H. Pod 42 Hz jsem slyšel ho.no a když jsem začal měřit a "osolil jsem to", tak vnučka ve vedlejší místnosti začala řvát, že jí vibruje postel. Basy byly bohužel nejkrásnější v koupelně na druhé straně RD ale tam zase nebyl slyšet zbytek...

Snažit se v místnosti poslouchat nižší kmitočty než je první axiální mód je stejný nesmysl jako do půlitru se snažit nalít kanistr vody.

(upravil fotoadrian 16. 1. 2011 10:33)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Mates: Ďakujem,

Aleska, toho som sa trochu bál - fyzike rozumiem dosť, no nevedel som si v praxi predstaviť, ako sa mi to prejaví na počúvaní, keďže do sveta Hifi sa ešte len dostávam. Izba je mini paneláková - 3,4 x 2,25 x 2,5 metra + balkón. Áno... izbu mám vyššiu ako širšiu big_smile Keď budem mať vlastné bývanie, bude to lepšie a väčšie. Izba má záclony, závesy, skrine a jeden holý roh, čiže aj dozvuk má krátky, čo som testom s mikrofónom z webkamery, do 50 ms je ticho pod -60 dB. Módy mojej izby sú nasledovné:
Freq            %    Wavelength, 1/2, 1/4    p,q,r Mode        Group Weighting
50.7 hz                 6.79 : 3.4 : 1.7     (1,0,0 Axial)        Start iso, End iso
68.9 hz     26.4%     5 : 2.5 : 1.25     (0,0,1 Axial)        Start iso
76.5 hz     9.9%     4.5 : 2.25 : 1.13     (0,1,0 Axial)        End iso
85.5 hz     10.5%     4.03 : 2.01 : 1.01     (1,0,1 Tangential)        Start iso
91.8 hz     6.8%     3.75 : 1.88 : 0.94     (1,1,0 Tangential)       
101.3 hz     9.3%     3.4 : 1.7 : 0.85     (2,0,0 Axial)   

Ak osa mi prejavia akusticky nižšie frekvencie v danom priestore? Nebude teda počuť nič, len budem rušiť susedov? Hm hmm

PS: s fyzikou rád "čurám" rovnakým smerom smile
PS2: moje bedničky - monitory - sa chytajú od cca 50 Hz, -3 db majú na 70-75 Hz, tak teraz to subjektívne znie dosť silno.

(upravil fotoadrian 16. 1. 2011 11:44)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

OK, takže "uchoakustickým" meraním pekne v izbe reálne rezonuje:
jemne 39, silno 50, 62, 68, 78 Hz. Hmm, veľké okno starej drevenej konštrukcie s tabuľou 1,2 x 1,2 metra funguje ako pekný pasívny žiarič big_smile

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

pánové mám prosbičku, nerozumím tomu a rád bych věděl, jak prasí moje místnost basy sad ...
Rozměry jsou 15,7 metrů + je tam jeste vyklenek na postel a ten ma 3,4 metru. Vyska je cca 2,5m a jedna stena je sikma(strecha).
Da se z toho neco vypocitat? Take premyslim casem nad subem, co doplni sloupy VMA-II, ale jestli vyjdou nejakej silenosti, tak to asi nema cenu stavet.
Moc dekuji

(upravil fotoadrian 16. 1. 2011 18:16)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Zdravim Martin, da sa, ale nejak mi stale chyba sirka izby. No pri takejto dlzke izby (15,7m, cele podkrovie?) cakaj rezonancie na frekvenciach od 20 Hz, proste, ak si do subwoofera pustis sweep sinusovku od 20 do 100 Hz, vygenerovanu tak, aby trvala 80 sekund a frakvencia sa linearne zvysovala, pustis si to a budes pocuvat. Kedy sa ti na okamih hlasitost zdanlivo dvihne a budes pocut ze nieco duni, tak si zapamataj sekundu, spocitaj 20 Hz + pocet sekund od zaciatku nahravky a mas frekvenciu, kedy nastava rezonancia (plus minus). Toto je vhodne na prvy nastrel. Lahsie sa rataju jednoduchsie miestnosti, ale zosikmene strechy, vyklenky.. je lepsie simulovat, zavisi to fakt aj od rozmiestnenia nabytku, zavesov na okne atd...
V principe, izba je dost velka na to, aby tam rezonovali aj nizke frekvencie generovane subom, cize ok. Ostatne je akustika misetnosti, vid ostatne pekne vlakna, kde lepili difuzory na stenu a strop a pod.

(upravil Martin 16. 1. 2011 23:30)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Ježiši fotoadriane, já se moc omlouvám smile sad. Nedal jsem míry pokoje, ale rovnou jeho plochu. Míry jsou 4,15x3,75 + ten vyklenek 1,35x2,50.
Na té jedné stěně 3,75 je ta šikmá zeď.
Opravdu se moc omlouvám za mojí hloupost.

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Nič sa nestalo smile


Freq    %    Wavelength, 1/2, 1/4    p,q,r Mode        Group Weighting
41.5 hz         8.3 : 4.15 : 2.07     (1,0,0 Axial)        Start iso
45.9 hz     9.5%     7.5 : 3.75 : 1.88     (0,1,0 Axial)        End iso
61.9 hz     25.8%     5.56 : 2.78 : 1.39     (1,1,0 Tangential)        Start iso, End iso
68.9 hz     10.1%     5 : 2.5 : 1.25     (0,0,1 Axial)        Start iso, End iso
80.4 hz     14.3%     4.28 : 2.14 : 1.07     (1,0,1 Tangential)       
82.8 hz     2.8%     4.16 : 2.08 : 1.04     (0,1,1 Tangential)       
83.0 hz     0.2%     4.15 : 2.07 : 1.04     (2,0,0 Axial)        Start iso, Near
91.8 hz     9.5%     3.75 : 1.88 : 0.94     (0,2,0 Axial)       
92.6 hz     0.8%     3.72 : 1.86 : 0.93     (1,1,1 Oblique)       
94.9 hz     2.4%     3.63 : 1.81 : 0.91     (2,1,0 Tangential)        Near
100.8 hz     5.8%     3.42 : 1.71 : 0.85     (1,2,0 Tangential)       
107.9 hz     6.5%     3.19 : 1.6 : 0.8     (2,0,1 Tangential)   

Podľa výpočtu ti bude izba "bučať" od 41 Hz, najviac však na 62 a 69 Hz.
Celkom užitočná stránka na rýchy výpočet je toto http://www.bobgolds.com/Mode/RoomModes.htm odtiaľ mám aj tie hodnoty.

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Ty jo, tak to je děs běs... A to jsem chtěl sub, kterej pojede od 50 hz dolů. vršek sloupy zvládají dobře....

(upravil fotoadrian 16. 1. 2011 22:57)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Práve preto sa tu chcem poradiť, aby som vedel, čo mám šancu dosiahnuť v izbe so subom skôr, než nakúpim material na jeho stavbu... Máme proste malé izby sad Ono, toto sú frekvencie rezonančné, ale pod spodnou rezonančnou sa to môže správať ako basreflex pod ladením... hlasitosť basov v danom priestore bude klesať s nejakou strmosťou...

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Jestli je to ten klasickej půdní byt s oknama na tý šikmý ploše, kuchyní za rohem a výklenkem na postel a obloženej sádrokartonem, nemusí to navzdory tomu bejt vůbec špatnej prostor. Mám skoro to samý, asi o půl metru větší. Předtím jsem měl skoro tentýž prostor z želozobetonu a byla to katastrofa, 40Hz a 80Hz +15dB s vteřinovým dozvukem, všechno ostatní v basový oblasti -15dB. Tady kupodivu ten sádrokarton zřejmě tím kmitáním částečně kompenzuje nedostatky toho prostoru:-), protože žádný problémy na basech tu nejsou a od 30Hz je to krásně vyrovnaný.

(upravil Martin 16. 1. 2011 23:29)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

takto to vypadá, červená znázorňuje šikmou zeď. Není to žádná sláva no.
http://img140.imageshack.us/img140/9021/beznzvua.png

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Toť je to zmena, ten výklenok ti vlastne dá 6,65 metrov dľžky, kde sa uplatní priamy mód cca 25 Hz, a potom nejakých 40... čiže ty si subvofer kľudne postav smile V takejto miestnosti budeš počuť čo treba, len nemaj úplne holé steny. Tá šikmá stena urobí nie tak veľa...

Len čo ja? Otvoriť si dvere na chodbu keď budem počúvať hudbu? big_smile, nech mám akože dlhší priestor aspoň cez dvere...

(upravil Martin 16. 1. 2011 23:36)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

To je neskutečné, doteď jsem neměl ani tušení o tom, jaký bordel ta místnost dělá... Je pravda, že když jsem měl sloupy s ARN 312, tak ty nejnižší basy jsem slyšel až na chodbě. No teda pánové, to je humus smile
EDIT: né v této místnosti, ale v minulé a ta měla 3x4 metry smile

(upravil MethMan 17. 1. 2011 0:23)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Martine, nedá se to vysvětlit v jednom příspěvku. Ani ve třech.
Pro základní poznání jak se chová místnost v pásmu, kde dominují rezonanční módy je třeba pochopit pár základních principů z nichž některé neumím krátce a laicky PŘESNĚ popsat:
1. módy fungují jako do JISTÉ MÍRY IZOLOVANÉ "energetické" kanály. Frekvence pod 1. módem zbůsobují jen nárůst a pokles "barometrického" tlaku. Pod 1. módem se místnost chová jako poddajnost jen do té míry nakolik je těsná.
2. pokud jde zvuk mimo kanál, rozděluje se do nejbližších kanálů PROSTOROVĚ SOUHLASNÉHO směru.
3. Ostré propady jsou způsobeny nekonstruktivním spolupůsobením 2 a více módů A NELZE JE EQ.
4. Špičky můžou být způsobeny jen 1 módem obdobně i neostré propady A LZE JE EQ.
5. ŠÍŘKA PÁSMA rezonance (výška a šířka špiček a propadů) je dána ÚČINNOSTÍ TLUMENÍ.
6. Axiální módy jsou podstatně silnější než tangenciální a ty než šikmé.
7. "hustota" a frekvenční rozmístění módů je unikátní pro každou místnost. Z toho vyplývá zcela zásadní věc: MÍSTNOST JE DOMINANTNÍM FAKTOREM.
8. O tom, jestli, jak a kolik jsou jednotlivé módy buzeny ROZHODUJE UMÍSTĚNÍ ZDROJE.
9. O tom, co posluchač slyší ROZHODUJE POSLECHOVÉ MÍSTO.
10. Problémem nejsou módy ad hoc, ale jejich nedostatek a jejich nedostatečné tlumení (šířka).
11. Samotné rezonanční módy jsou ekvalizovatelné frekvenčně a zároveň časově, jejich spolupůsobení jen někdy.
atd... je toho dost. Co to je tlumení a jaký vliv na něj má hmotnost a poddajnost, problematika spojených prostorů, vliv neortogonality módů ad.

Simulační programy jsou fajn, ale slouží pouze pro snadnější orientaci v měření. Měření je absolutně nezbytné. Měření v prostorové akustice se dělá vždy prostorově průměrované (4-6 měření třeba vrcholy krychle o straně 20 cm). Měří se stejnými SW a HW jako reproduktory, gate dlouhý/žádný.
Z výše uvedeného vyplývá, že tvrzení typu: "ladím bedny narovno a proto jsou tak skvělé", "je tam hrb, to bude dunět", "zesilovač  neuřídí těžkou membránu" atp. jsou mimo mísu. Úspěšný SW je dán akorát schopností dodat požadovaný výkon. O tom co slyšíme na nízkých frekvencích ROZHODUJE vájemné spolupůsobení místnosti a umístění zdrojů (SW, RS) resp. posluchače.
Rezistivní tlumení je na těchto frekvencích velmi málo účinné pokud ho není extrémní množství, ale pak převažují jiné jeho negativní vlastnosti. Zcela neúčinné jsou difuzory a jiné pomůcky omezeně fungující v geometrickém pásmu.

KarelXth: Ano, to je to o čem mluvím - rezonanční tlumení v místě maxima akustického tlaku na hranici objemu oproti tuhé konstrukci. +/- 15dB to je to co zbyde z pečlivě vyrobených "rovných beden".

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

A co vylepšení akustiky místnosti pohlcujícími rezonátory ? (takové reprobedny naruby) Předpokládám že se to bez měření neobejde.

Web

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Mamlasos, problém je že helmholtzovy rezonátory mají buď malou šířku pásma - pak "tlumíš" jen jeden mód z 20 co potřebuješ nebo mají malou účinnost. Pak jich potřebuješ hodně.

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

Počkáme na léto a budem poslouchat na zahrádce před domem wink

(upravil Aleska 18. 1. 2011 13:47)

Re: Rozšírenie akustického pásma smerom dole

MethMan napsal ve svém příspěvku dva body, přičemž musím částečně nesouhlasit s prvním (č.8) a plně souhlasit s druhým (č.9).
ANO - O tom, jestli, jak a kolik jsou jednotlivé módy buzeny SICE rozhoduje umístění zdroje, ale pouze při jejich měření, prostě tehdy, kdy místnost plně vybudíme měřícím signálem, aby výsledky vybuzení vlastních módů místnosti byly dostatečně měřitelné současnou měřící technikou. Čili signálem o intenzitě běžně neposlouchatelné, ale bohužel zde potřebné - jde o to módy vybudit k aktivitě, aby se projevily a mohly být změřeny.
Ale protože jsou módy místnosti dány jen a jen rozměry místnosti (délkou, šířkou, výškou), například http://www.hunecke.de/en/calculators/ro … odes.html, je jejich vliv na frekvenční charakteristiku dán i tehdy, kdy intenzita signálu /hudby/ je mnohonásobně nižší, než při měření a to je můj SOUHLAS s jeho bodem č.9, protože tam, kde si poslechové místo "ustelete", tam budete slyšet interakci reprobeden a místnosti, čili v každém místě poslechovky jinak.

MaBate, já taky nic jiného nepíši - hlasitost reprodukce na akustiku místnosti vliv naprosto nemá, ta je dána fyzikálně.
Mezi "hifisty" je ale hojně rozšířený blábol, že čím nižší hlasitost poslechu, tím méně se akustika poslechovky projevuje. Důsledkem tohoto potom je, že nedostatky v akustice se snaží řešit reproduktorovými kabely, signálními kabely, síťovými kabely a různými (či hrůznými) woodoo ftákovinami, pochopitelně nakonec vždy v ceně akustických úprav, nebo ještě více.