Re: ARN-150-05/8 + DT-99

prozměnu něco smysluplneho k projektu - Tondo hraje to slyšitelně jinak,víc výšek, udělal jsme to ejn do jedne bedny a druhou enchla puvodní a je to fakt poznat,  ještě si ověřím,ted po repasi korekcí a prostříknutí balancu na zesíku změřením,že oba kanaly hrají stejně (vevnitř byly dle manuálu seštelovány konce s maximalní přesností (jeslti tam bylo 5 +-0,5mV natřikrát - po vytemperování - se nastavilo pod 0,2, a 30+-3 do limitu 1mV.. je fakt že při tom měření se kladl duraz na stejne vystupní napětí,takže nevím jeslti volume bylo uplně stejně otočené mezi pravym a levym protože se měřilo na 1 i 10W..

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Dal jsi tomu tu RC kompenzaci? Je možné, že výška ani tak na vině není a kazí to přebytek na středech ARNkem.

(upravil Power of Bass 13. 4. 2022 21:41)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

jj 15R +10Uf (na 10nano přesně big_smile) ,je to možné, fakt by mě zajimalo to změřit .. dneska sme doguglil i charky k DT80tce.. - divne,že o tom repraku NIC  není ani na samotnem monacoru (stejně jako pro DT-254)... zkreslení pěkne,ten hrb pokud ho nestahuje vyhybka by taky mohl dělat "malo vyšek co..   http://www.hifi-forum.de/bild/monacor-dt-80_110200.html , http://www.hifi-forum.de/bild/monacor-dt-80_110201.html .. ikdyž mi kolega telefonem když sme šuměli změřil spiš diru na tech středech,asi kolem delicky tak ja nevim,potřeboval byhc s edostat k něčemu serioznimu

(upravil antonio 17. 4. 2022 11:58)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Udělal jsem nějaké kouzlo a můžeš si hrát, stáhni VituixCAD.

//smazáno

(upravil Power of Bass 14. 4. 2022 12:21)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

dik kouknu na to z domaciho pc o prodlouženem vikendu..
ted jsem si z hecu udelal misto v telefonu a nainstil Spectroid a na YT je white noise 96khz/24bit test signal.. šuměl jsme na Direct, z blizky před vyšku,před bas,pak z pulmetru celek, pravou levou (nejdriv hrajic obe,pak jsem jednu a druhou "vypinal" balancem - na direkt je balanc "blokovany",takže pro přepinani prava/leva musim jet přes korekce-basy vysky mam v nule, v korekcich jsem vsechny elyty nahradil z 90% wimy a 4kousky Elna audio Silmic II)..
docela špatně čitelný běs jak to lita a ještě mi tu šumí klima.. basak se tváři rovně,od 3k pokles,výška díra na 1500, na 2,5-3 se dostava na požadovanou uroven ,od 6k ale vidim pokles.. je videt i na vzdalenejsim mereni celku ze do 10k je pokles mozna 3-5db (tezko odecist stredni hotnotu kdyz ze to rozkmitane o 20dB big_smile ,našoupu tu fotky pak  zdomy,bedny ale na vikend nepřevážím,takže s nima ani nic vic do uterka nenašumim. no apson nejaka orientace smile na nekerych "whole spectrum" snimcich je videt,ze od 1k lehce up a pak mezi 3-6(7)vyvysene spektrum,pak pokles(na uroven do 3k),kolem 12-15 kombinace dira hrb jak svin.. pokles od 6-7k je videt jak na vyskaci tak na celku (je to v bedne,na vyhybce,nemam jak rpepinat aby cumel jen jednotlivy reprak,rozebirat to ted nechci,to zas nekdy priste pripadne..

(upravil Power of Bass 16. 4. 2022 13:47)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

vypadá to asi takhle. ..
https://i.postimg.cc/PvqtpN8k/Screenshot-20220414-130949-1.png

ta předchystaná simulace v Cadu je validní? .. nějak se potvrzuje i ta naměřená charka z německeho fora co jsem našel a dal výše,že je tam ten poklesna 6k..  no Loudness zesiku ma na 10k +6dB (u treble potaku je psanych +8), asi to bude tou kombinací zvyrazneni nad 3k a pokles na 6k.. možná by to šlo stáhnout dělením? ten hrb na nizsi vfrekvenci zatlumit ale nezatlumovat celou vysku aby vylezly ty vyssi frek na kterych uz repron klesa?

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Tu charku z něm. fóra jsem použil a přizpůsobil tomuto. Fázově to bude velice blízko, impedance přesná, SPL už míň, ale pro představu co se děje změnou součástek by to mohlo stačit. Koukni na variantu 4, je dělena níž.

(upravil Power of Bass 17. 4. 2022 9:28)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

nevím,možná je to neřešitelné,nebo já jsem uplně mimo.. ale mě se tam nelibi ten realně naměřený propad od 6k a to zvyraznění mezi 3-6.. abych to pak musel dohanet korekcema +6-8dB na 10khz... a furt mi tam vychazi dira na 2k pripadne jeste neco horsiho.. ono to ARN bude ais horsi tak treba nebude kriticke ze by DTčko hraklo niz,ale zas nechci ho poustet moc nizko,precijen i kvli vykonu atd.. to sme se stejne nevyhnul kompenzaci rlc jednoho hrbu vys a toho na 3k se zbavit nemuzu,prece tam nebudu mit milion soucastek.. nakonec vidim jak vetsina ani nereaguje--faze mimo..bych se na to... :-/

https://i.postimg.cc/ZBRmnKRN/exp1.png

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

S 18dB filtrem u výšky to fázově nejspíš dobře nenavážeš, nech na obou stranách 12 dB. Propad na středech není tak hrozný a pokud bys chtěl pustit DT níž, bude to něco za něco - všiml jsem si, že má vyšší 3. harmonickou a je to vlastně už v oblasti jeho rezonance, což věc komplikuje.

RLC jsem nahoru nedával záměrně proto, že to není konkrétní měření tvé bedny, ale pokud to dělá takové problémy, zkus toto:
https://i.postimg.cc/LYCdS4q1/shot001.png

(upravil Power of Bass 17. 4. 2022 12:43)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

dám tomu šanci, třeba testnout jak bude vypadat virtualita realně použitého filtru (mám v jedné bedně tu variantu s 10u+15r),možno porovnat i s tím co jsem výše našuměl,že tam není díra (2-3k) spíše přebytek a realna je ta dira-pokles na 6-10k.. v některe z variant jsem vršek srovnal i bez hrbu nad 10k,ale to byla dira na 2-4, přitom to ARnko tam má přebytky,DTčko taky,tak nevim kde se tam da dira v tom pasmu dělení bere.. právěže,psana delička pro DTčkko je snad 3,5k a nechce se mi chodit ani pod 2xFs... a i proto,že poslouchám i nahlas a nechci ho usmažit,když už se to ani nedá sehnat..

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Nesnaž se tu díru nějak "zaplnit", to je zkrátka vlastnost ARN-150, jde to vidět i u Kirksaeter Silverline 60. S použitelným dělením pro výšku tam prostě bude. A bude taky o to větší, čím vyšší bude mít výškáč rezonanci. Když už je k DT-80 na netu tak málo, vyhrabal jsem staré měření impedance 6 kusů:

https://i.postimg.cc/MMhy5w0F/dt80.png

Smiř se s tím, že nemáš ideální kombinaci. Pokud bys chtěl zachovat ARN, velikostně podobný je Omnes T25H, je rovný a dolů jde líp.

(upravil Power of Bass 17. 4. 2022 20:08)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

není lepší vyměnit ARnko než ten Monacor co do kvality? tongue ale tak asi nic nebude přesne sedet do lakovane desky,takže budu muset vzit maximum z toho co je a pak se dat na jiny projekt (repronu mam nahromadenych vic z ceho stavet) big_smile
to ARNko na zapade nekdo pouzil do beden za 700USD?  hmm .. tongue
pomuze kdyz tem vyskacum v tydnu zmerim rezonancky?

(upravil Power of Bass 19. 4. 2022 9:01)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

nvm jestli to není uplny nesmysl  , tím 2uF kondem paralelně k vyšce jde od 1-3uF štelovat zvyraznění nad 4 khz,podařilo s emi to naladit aby to zvýraznovalo s rostoucí frekvencí,zatímco ze "šumění" a charky je vidět ,že vyškač ma s rustem frekvence pokles citlivosti... fazi asi musím obětovat.. nakonec u tehle kombinace asi budou víc vadit jine věci než dokonale sfazovaní,že.. no nelibi se mi ten hrb na 3,5k a cela ta serie hrboděr.. nemam rad když so "Syčí",ještě víc když to šišlá..
https://i.postimg.cc/zHBvtr5N/exp2-11.png

nové raní šumění mi pořád ukazuje drop na(od) 7k.. 8-10 rovne s vyraznym poklesem a nad 10 na 12k dira naslednovana hrbem na 15k,pekny hnus,vpodstate jako screen výše..  a to at direct nebo s loudnessem upravbena(zmena vyhybky pro "vice vyšek") i neupravena bedna... :-/   s tím killem na 20k mě napada jestli tam nemuže limitovat mikrak phonu,zkusíme to zašumět na jiný phone... šumění vypadá opakovaně stejně,tak bud je validní,nebo je něco pořád stejně špatne (telefon mám otočený mikrákem k reprum big_smile ) big_smile

ps: má honba za výškami je také o tom,že si fakt potrpím třeba na činely big_smile (ať už jde o punk,rock,metal,cokoli mezi a kolem,kdekoli jsou bicí..)- KoRn na nich zní dobře,stejně jako Phil Shoenfelt (https://youtu.be/z0xFGp1NPrItongue

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Měřit impedanci výškám nemusíš, s výsledkem to hne minimálně.

2uF kond paralelně není elektricky dobrý nápad. Kondu s frekvencí klesá impedance a na vyšších se už přibližuješ zkratu. Fázi impedance je ideální mít rezistivní = 0°, nejhorší je plavání kolem 45°.

Pokud to po všech pokusech syčí a činely nejsou dobré, tak to s DT třeba fakt nepůjde. Vím ale, že je nahoře extra hladký a dál spadne bez rezonance.

Mic v mobilu není rovný a třeba můj v Honoru má široký hrb někde kolem 8 kHz. Takže to ber orientačně, stejně jako tu simulaci.

(upravil Power of Bass 19. 4. 2022 21:34)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

tak spíše třeba pro kontrolu ta impedance vyškačů jak na tom jsou.
Fázi impendance kolem nuly a plavání kolem 45° uplně nerozumím,jak to nemá vypadat..
neřekl jsem ,že se to tak ted uplně chová,upravy jsem další nedělal,spíš co od toho čekám.. pouštěl jsem dnes nějaké starší věci (A.Brychta) a s loudnesem jsem si je mrtě užival,takže ne vždy a vše je uplně špatně (spíš hledám co je špatně,že to bez něj hrajě tak naprd)
taky jsem to nechal přeměřit jiným telefonem, ale ais ten můj nebude uplně zle,když odpovídá charce repráku,nebo jen náhoda?
..vyhodil jsme tedy 2uF zkratujici vyškač,on tam byl taky k vyhlazeni hrbu na 10k,ktery vídám všude.. tak on by tam zkrat nebyl když v serii s ním jsou ještě další dva kondy a 10ohm rezistor -hlidal jsem si průběh impedance..
trochu jsem to upravil

https://i.postimg.cc/dk1mHkV3/exp2-111.png

no furt si myslím,že to vypadá mnoem lepe,než ty SIlverline60 z toho Deutchlandu za bratru 15k (pred 20lety) tongue

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

taky jsem to nechal přeměřit jiným telefonem, ale ais ten můj nebude uplně zle,když odpovídá charce repráku,nebo jen náhoda?

To nevím, jak měří další mobily, vypadá to ale, že jsi to naměřil dobře, jen nevím co způsobuje nahoře ten -10dB pokles. A jestli se to teda tak moc liší, pak se nesnaž o detailnější zásahy v orientační simulaci, ale to už se opakuju.

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Zdarec, tak jsem s tím nijak nepohnul, asi není nikdo kdo by tomu rozuměl a uměl by to změřit v rozumném okolí kam bych to mohl dovézt na přesnější změření aby se udělal smysluplný návrh nové vyhybky ?

Tondo,psals extremně rovný,ale i na tom měření z netu ma na vyšších středech hrb z kereho pada a je to vidět i u mně mezi 3-7khz a dira na 8.. vzhledem k rozporu simulace a reality nevím jak to smysluplně odsimulovat :-/
ale už jsme spravil CDčko a doladil vpodstatě finálně zesík,tak bych se na to rád vrhl.. už mě nebaví poslouchat z PAček o vikendu,v praci ze sluchatek a doma mit jen starou plazmu...brrr... chybí mi zvuk mých bedýnek idkyž mají tyhle mezery (které kompenzoval Loudness zesíku, který má vpodstatě srovnatelne zvyraznění v pasmu frekvenci,kte ta vyška padá.. )

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Extrémně rovný jsem myslel hladký, ne horizontálně rovný.

Neplánovaně, ze zbytků z jiného projektu, dělám na univerzální budce pro pětipalce a první čela jsou právě pro ARN-150 a Omnes T25H. Já vím, že se ti nechtějí předělávat čela, ale ta DT-80 za moc stát asi nebude, viz i to měření zkreslení vzadu. Vsadit menší výšku by neměl být zas takový problém? Až bude hotovo, T25H ti můžu nové střelit, mám jich víc. Promysli. S DT-80 to měřit fakt nehodlám. smile

Přidávat tomu může i ferrofluid, zatuhlá cívka v něm dokáže totálně rozhodit měření, to jsem vypozoroval na starých 27TAFNC/D - 3. harmonická o řád výš. Pomůže rozhýbání sinem, neuškodí pára bez výhybky.

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

hm, jako by z oka vypadl DT-25? asi by se dal vytisknout mezikus,ale nějak co s nima pak, je to přeci dobrej reprak,jini by rekli spis,vyhod to ARNko big_smile .. nn, vyřeším ten hrb na středech a propad na vyškach a bude to ok, hold ta kombinace si nesedla,ale byl to projekt za 4-5k .. vratka k nečemu dalšímu,většímu,vyšolichanějšímu.. tongue

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Když si zaplatíš poštu, můžu ty DT-80 změřit, ovšem pokud je prostrčím dírou 46 mm? ARN-150 mám, čelo mám 210 x 340 mm.