Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Antonio  na kolika delíte?  Je to kolem 2.5k?
Kdyz se dava odpor pred vysku, nedava se jeste jeden paralelne aby se to zase srovnalo na puvodni hodnotu, tady 8 ohmu?

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Kde to je děleno a průběh filtrů vidíš tady: https://powerofbass.rajce.idnes.cz/Audi … /729012729

Tu kombinaci výškového filtru jsem udělal pro podobný průběh, jen není tak zatlumeno a funkce součástek se vzájemně neodečítá. Odpor se chová jinak podle toho, zda je před/za CL kombinací a ne nutně potřebuješ paralelní odpor. Ta CL kombinace je tomu přizpůsobená a změnila by se, kdybych to řešil dvěma odpory za filtrem. To má dále vliv na impedanci a její fázi.

Další věc je ten 0,33uF kond, který bych ihned vyhodil, netuším jaký akustický vliv to může dělat (a teď nemyslím šum nebo sinus/zkreslení, ale přechodové jevy), takto samostatně bez sér. odporu to způsobuje fázový skok; a když už, je lepší to řešit paralelním RLC. Kond tedy vyhodit, PoB může otestovat na růžovém šumu, natáhnout si kabel k sobě a během hraní kond přikládat, při poslechu v ose by měl slyšet jen malý náznak, protože to překřičí výška.

Další věc je ta RLC kombinace s 7,23mH cívkou, to je další úlet a řešil bych to hladčeji odporem k paralelnímu kondu.

Kdoví ovšem, zda to bylo měřeno včetně časového zpoždění, na druhou stranu by ale mělo být minimální vzhledem k zapuštěné kalotě.

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Díky za vysvětlení.

(upravil Power of Bass 13. 3. 2022 12:23)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

supr, díky Tondo, já věděl,že má smysl se k tomu po těch letech vrátit a nesmířit se s tím,že to je jak to je tongue
to paralelní RLC tam zatím ani nemám, mikrákem to měřené nemám,tak nevím kde mi bedna dělá peak,takže zaleží jkak to připadně naladit teda. Tou brutální cívkou jsem sledoval snížení odporu a posílení citlivosti basaku.. rezistory do mě hučel jeden kolega a ja se chytil s touhou po součástkách nevnášejících/eliminující parazity..
to má být opravdu jen 0,22mH paralelně k výšce? .. 0,3ohm,to bude stačit i 0,5tka drat co,nebo záleží když bude nižší a vemu to z 0,9?
mám to na desce,ale pokusím se to předělat ,dík moc.
myslím,že řešit TC205 (polyester,max je složím lépe z více kusů,kvůli odporu a zatížitelnosti) vs MKP u tohoto nebude mít smysl. cívky jsou vzduch od Benaziho,1,5mH měla 1,45(na 1khz tuším),odpor lehce pod 0,6.

jardag69 -to zatlumení tam musí být pač vyškáč má tak o 10dB vyšší citlivost jak basák..

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Já vím. Jen jsem to vždy viděl jako kombinaci dvou odporů aby se zachovala impedance repro.

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Power of Bass, ano, 0,22 mH a je jedno jaký drát použiješ. K basáku dej 1,5 mH + 6,8 uF.

(upravil Power of Bass 14. 3. 2022 10:24)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

máš k tomu prosím simulaci,jak by to pak mělo vypadat?
btw fajn odkaz na výpočet vzduchové civky s ohledem na prumer a delku dratu,zavity a člověk odhadne finalni velikost https://www.qsl.net/ok1cfp/ok1cfp-vypoc … lation.htm

(upravil jardag69 14. 3. 2022 12:34)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Nevím, jestli je to ideální vzorec. Rozměry optimální vzduchové cívky jsou dané. Tím myslím, že bys měl zadat indukčnost a použitý drát a měl by ti vypadnout počet závitů, rozměr cívky a délka drátu.

(upravil antonio 14. 3. 2022 13:58)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Ideální je mít cívky k tomu určené, pak použiji drát který je potřeba

https://i.postimg.cc/Lgg9WHMR/Sn-mek-263.jpg https://i.postimg.cc/3yZFyTVK/m-en-civky.jpg

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

no kostřička už se tiskne a natahnu to z 0,8čky,tohle snad umotám i ručně... změřím a dám vědět smile

(upravil Benazi 14. 3. 2022 13:18)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

to je křehké není to moc vhodné.
A není to zrovna nejlevnější.
To bys mohl umotat ručně, nějakých 8 metrů.

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Benazi, PET-G z křehkostí docela ujde, je celkem houževnaté, mnohem horší je PLA. Samozřejmě musí mít nějakou tloušťku. Cenově taky nevychází draho, pokud netiskneš velešpulky. Ale souhlas, na 0.8 bych asi použil raději soustružené z něčeho pevnějšího.

Web

(upravil Power of Bass 14. 3. 2022 13:53)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

jo vychází mi to tak na těch pod 8m dratu a je malá (cca 20x35mm, síla podstav 3mm),to snad vydrží, je to PET-G ,posledně se mi zkroutila(ohly podstavy) jen ta velká (80x60) když sem tam rval 2,5ku(5mm2),taky to bylo nejspiš PLA a 5mm bylo malo.. a nemam material a soustruh,mám přistup k tiskárně.. na velke špule co mám od cínu se mi to dávat nechtělo. Teď jde o to ověřit,že to podle Tondy bude lepší než doposud a nemusí to být final..a nechtěl jsem zas škudlit odvíjet ze slabé 0,5tky,aby byla ještě menší.. raděj ať má vykonovou rezervu a nehřeje.

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Zkus to zadat sem
http://www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Power of Bass, simulaci mám, ale mátla by tě, to nemá smysl.

Na cívky do výhybek jsou na webu lepší aplikace, i já v Amplionu mám něco, jen po namotání je dobré to změřit. wink

Rozhodně nečekej extra změnu! Jak jsem psal, je to podobný průběh a přidá výšky, které jsi chtěl a je to jednodušší. Problém bude asi dělat DT-80, tím trychtýřem dělá bouli a tu jednoduchým filtrem bez RLC asi nesrovnáš, výšky budou nejspíš stále chybět a sám vím, jak to vadí.

Z těch součástek co máš bude podobně fungovat tohle:

https://i.postimg.cc/bJpWy4WV/image.png

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Jak se řešilo u Katany, tak nějaká ta finta s přidaným kondíkem, případně kombinace kondík+odpor, přez výhybku aby přibylo výšek?

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

jak mátla? smile chci vědět co mám naměřit, já si ten el. přenos zase změřím, civečka se relativně povedla, s cca0,85tkou drátem jsem se na kostřičce co má 40x20mm (ještě mi 5+5mm zbylo na další závity) jsem si vyladil přesně (na 1uh) 220uH a dostal se na 0,29ohm. smile měla o cosi víc,ale pravda,že jsem ty závity nepočítal ani nestříhal drat dle vypočtene delky,namotal jsem skoro do plna a pak odvíjel z 0,4uH zase dolu big_smile
  Nechci to co nejjednodušší,chci to funkční tongue RLC jsem tehdy nedodělával protože jsem neměl možnost si udělat adekvátní přesnou civku s takovou hodnotou (7,xxx mH dle puvodni vyhybky). Teď bych z toho chtěl vydojit max... smile

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Nenaměříš nic extra jiného. Filtr pro středobas můžeš na středech umravnit ještě paralelní kombinací 15R+10uF (čerchovaná) - říkal jsi, že potřebuješ loudness, třeba to zafunguje. RLC pro výšku simulovat nemá smysl, protože nevíme jak se ten reprák v té desce skutečně chová. RLC pro středobas s 7,23mH cívkou jen dělá 3dB zub na středech, zachrání tě to?

https://i.postimg.cc/6T7pJ7jK/Screen-Shot001.png

Krom toho, nikdy jsi nedal fotku jak to vypadá. hmm

(upravil Benazi 15. 3. 2022 20:04)

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Já měl civku u toho středobasu 1,6 mh s 6,8 kondem.

Re: ARN-150-05/8 + DT-99

Tondo, máš recht,hodil jsem jen špatnou fotku v příspěvku #45 ,ale je tam další fotka v tom albu.. černý čelo, dýha indická jabloň (červená).. udělám lepší a přidám, i bych vypsal do rpojektů,ale nebylo to nic takoveho aby se nad tim kdokoli rozplyval tongue
ty zadní terminály jsem zprasil,tam si nejspíše ještě vytisknu novou ucpávku a dám nějaké zlaté babánky místo te hruzy z ezk..
ještě vidím na začatku tematu,žes tam měl jinou vyhybku, a popravdě se mi moc nelibi to ARN pouštět výš hmm
ještě uvidím jeslti s kolegou spácháme nějaké smysluplné měření mikrofonem-spíše s pouze orientační vypovidajici hodnotou,jako jestli je někde brutalni dira nebo hrb....