(upravil Jaromir108 7. 1. 2011 11:34)

Téma: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Zdravim,

   budu asi brzo ukamenovan ... ale upozornil jsem, ze se zeptam ;O)

   Jelikoz obcas striham nejaky material co ma i zvukovou stopu, potrebuji neco abych slysel co se prehrava a zaroven na stole nemam dost mista ... nejsme prinivec SUBu a tak mi nakonec nezbylo nic jineho, nez se podivat po nejakych aktivnich bedynkach s rozpoctem do dvou tisic. Asi mesic a neco jsem hledal po bazarech ... a nakonec jsem koupil jiz skoro pred rokem zmineny model (1.000,-Kc+postovne) se zamerem, ze jej vylepsim ... bedna je masivni (pro mne sice trosku vetsi) a i pouzite repraky jsou oproti elektronice naddimenzovane, rekl bych.
   Takze je potreba tento neduh neutralizovat. Nekolik lidi jiz tuto zmenu udelalo a byli pry prijemne prekvapeni .. bohuzel vetsinou jsou skoupy na informace, ale ja se rad podelim a zaroven bych rad vyuzil tohoto fora abych se zpetal na vase rady, zkusenosti a pripominky.

Vyrobce pise:
Dřevěné reproduktory typu 2.0 s výkonem 80 W (RMS) (40 na kanal)
repro: 5.25" basový + 1.5" výškový
odstup signál/šum >75dB
...
tloušťka ozvučnice 1,2 mm
trafo 13,6 V x2 ?/ 2,7 A
konec ze čtyř TDA2030 (pár na kanál, takže asi můstek...) s chladičem, na kterém po hodince v provozu neudržím ruku
basák 30 W ?/ 8 Ohm a k němu paralelně přes nějaký kondenzátor
výškáč, na kterém nic napsáno není...
...
mimo jine planuji hlavne vypajet ty TDAcka a dat tam patici a casem mimo jine vyhodit ty TDAcka uplne a laborovat s jinymi ... lide napsali mimo jine, ze zkusili:
...
Při té příležitosti jsem si provedl test na šum nových LME49720 a původních operačních zesilovačů. Při zkratovaném vstupu a při max. hlasitosti není v šumu, který je z reproduktoru slyšet mezi operačními zesilovači žádný rozdíl. Ale zvukově by rozdíl měl být propastný. To ovšem také znamená, že se na výstupním šumu hlavní měrou podílí koncový zesilovač.
Dále jsem na zkoušku vyměnil TDA 2050 za LM1875 (mají lepší parametry ale nepatrně menší výkon). Tady již rozdíl byl, LM1875 opravdu méně šumělo. A tak jsem upravil i druhý kanál. LM1875 se musí vytvarovat dle TDA2050 a prodloužit 3 vývody... .

Muj dotaz je, co jineho se jeste da pouzit? Nepredpokladam, ze zdejsi odbornici by se k necemu takovemu uchylili a rovnou si koupi sudiovky za mnohonasobne vyssi cenu. Ja (mozna naivne) doufam, ze se dostanu k tomu co psal jeden clovek, ze mu hraji stejne dobre jako studiovky za desitku ;o)) ted uz jdu spat a necham si o tom zdat! S uctou Jaromir

P.S. Dnes uz bych to resil jinak ... tak mi prosim moc nenadavejte, dekuji

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Toto téma už tu bylo..

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=2357

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=10222

Bedýnky vylepšit jdou.. U mých skvělých Genius-sp-hf-1250x /asi 11kg čisté váhy/ http://www.digilidi.cz/recenze-2-0-repr … tar-rs-214 nejvíc pomohlo vyměnit ten šmejdský 2030 za LM1875, elyty v signálové cestě nahradit svitkama -i u výškového reproduktoru. Ubylo šumu, zkreslení na výškách, zvuk se výrazně pročistil. Pro dobrý pocit vyměněny i některé no-name součástky. Pro omezení ran při zapínání přidán paralelně k sekundáru trafa svitek 470n. Snížen jas LED. Výraznější změny asi nemají finanční význam, to bys musel vykuchat trafo se zesilovačem a ten nahradit něčím lepším, změřit repro a navrhnout výhybku..

Pokud ti chladiče výrazně hřejí pravděpodobně ti to kmitá, může za to špatně navržená deska.. tak jako u předchozích verzí.

Na netu je několik návodů na tuning od lidí co tomu moc nerozumí, tak bacha.. Ani se neobtěžují sehnat si nebo obkreslit schéma a např.osazují drahé OZ  LME49720 na pozice serva..o nějakém ladění kompenzačních kapacit a kontrole na osciloskopu nemluvě.

ukázka jak se to nemá dělat: lol

http://rapidshare.com/#!download|22cg2| … X.doc|9736

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Tyto reproduktory mám přesně doma, kvalita použitých, hlavně  basových měničů je dost bídná. Vyměnil jsem všechny kondenzátory ve zdroji za větší kapacity, což se projevilo na basech, které mi příjdou daleko zvučnější a tvrdší. Dále jsem Vyměnil kondenzátor u výškového repra za svitkový. Původně tam byl 3,3uF, nyní tam mám celkem 5,5uF. Tímto se posunula dělící frekvence výškového reproduktoru z +- 6000Hz na 3600Hz, což celkem znatelně pomohlo ke zlepšení prostorovosti zvuku. Po výměně Kondenzátoru u výškového reproduktoru jsem byl velice mile překvapen průzračností výšek. Ideální by ale bylo ještě zatlumit výškový reproduktor o pár dB a taky omezit basový reproduktor na vyšších frekvencích, kde sám nezní vůbec dobře a strašně směruje. Je to ale zase už o něco dražší.

Další významný posun byl v zatlumení Beden molitanem a vatou, ubere to sice na basech, což někomu může vadit, ale zní to daleko reálněji a vytratí se dozvuky.
Co mě však mrzí, jak jsem již psal je použití basových reproduktorů, kterým chybí střední frekvence a taky podle poslechu mají hrb na basech.
Zkoušel jsem ještě ucpat bassreflex, zvuk bal daleko lepší, basů bylo na maxinální úrovni tak akorát, jenomže se to hodně přehřívalo, tím že je chladič uvnitř bedny, tak jsem to odecpal a stáhl basy v ekvalizéru.
Plošná spoj taky není jeden z těch kvalitních, při prvním pájení se mi začala oddělávat měděná vrstva.

Výměnu TDA za ty LMka a elektorolytů za svitky v signálové cestě jsem ještě neprováděl, bylo to už více nákladné a neuměl jsem najít ideální kondy tak, aby se tam vešly.

Jinak na fóru http://forum.digilidi.cz/topic43.html se řešily reproduktory 2000a asi někde od poloviny tématu, které mají úplně stejné zapojení zesilovače a zdroje jako ty 3000a. Jestli chcete, tak mám prospekty k 2000a a můžu poslat.

to Horys: Oba operáky v těchto bednách neslouží jako serva ne?

P.S.: Prosím nekamenujte mě jestli jsem něco udělal špatně, ale jsem začátečník, začal jsem se o audio zajímat před 3 měsíci

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Ahoj,

na základě mých zkušeností s opravou jakéhosi subu Genius říkám Never more smile jsou to nejpodřadnější součástky na nejpodřadnějších deskách.

Jinak výměnu TDA za LM1875 vřele doporučuji, LMko je zvukově i elektricky povedený obvod. Zkontroluj hodnoty Boucherotových členů na výstupech (seriová RC kombinace mezi výstupem a zemí), LM1875 potřebuje 1 ohm a 220nF. Důrazně doporučuju dodržet tyhle hodnoty, jinak to může kmitat v oblasti MHz.

LME jsou zbytečně drahé do takového křápu. Určitě postačí LM833, NJM4580 nebo NE5532 a zvuk se neskutečně pročistí i s nimi. Původní osazení je tuším 4558, je to tak?

Web

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Byl použit UTC4558, na desce konce jako servo /nahradil jsem TL072/ offset byl kolem 0,2mV, u korekcí mi zůstal opampem zminovaný 5532. Rozdíl ve zvuku je ďábelský. 2030 i 1875 mají stejný boucherot.
Plošnák je z lisovaného papíru, tlouštka mědi 18um, elyty Samnc.. fůj. Musí se s tím jak s malovaným vajcem jinak se něco utrhne.
Svitky bud Wima z GM, Arcotronics z Ecomu nebo něco má i GES.. kdybys chtěl něco mám navíc..

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Ahoj,
jsem absolutní neelektronik, ale jelikož dělám řídící elektro PLC, pustil jsem se do opravy SUBu Genius SW-HF 500, kde na desce AR5608 AMP2 byly vyhořelé některé součástky - zesilovač TDA7294V a nějaké kondenzátory. Nakoupil jsem součástky cca za 400Kč, kamarád mi to precizně napájel, ale asi 2s po zapojení mi tato deska opět vyhořela (myslím že došlo k nějakému rozkmitání). Vytáhli jsme z desky veškeré tranzistory a proměřily je, byly v pořádku. Na desce je jěště zmiňovaný IO  UTC4558, který nevím jak proměřit.
Prosím je někdo schopen mi poradit, zda je problém v této součástce a která z náhrad (viz. opamp LM833, NJM4580, NE5532, TL072) bude nejvhodnější abych nemusel plošný spoj nijak upravovat (tj. měnit parametry součástek). Má cenu investovat další peníze do opravy?
Za každou radu vám budu velmi vděčný.

Více  o problému, který má asi hodně majitelů těchto beden včetně schémat a fotek zapojení:
http://www.hojko.com/genius-sw-hf-5000- … 17883.html

(upravil reeb 3. 6. 2011 15:47)

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Schéma 2.0 reprobeden Genius SP-HF 1250, jiné jsou dost podobné..

http://s4.postimg.cc/5pil97by1/262_korekce.jpg http://s4.postimg.cc/5bh99lruh/262_konec.jpg

Web

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

To je dobrý shit.

Web

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Shit shitů. Vysrat, zahrabat, zahodit i blbý TW hraje líp.

(upravil reeb 3. 6. 2011 17:47)

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

I to provedení je na urovni  lol tišták z lisovaného papíru, 18um měd, na něm ty nejlevnější součástky..

http://imageshack.us/photo/my-images/52 … 10dl7.jpg/

trafo hřeje i při chodu naprázdno..Vzhledem k ceně (kdysi asi 750,-) mají nezvykle robustní bednu, celé to váží přes 10kg..

Zvuku nejvíc pomohla výměna 2030 za LM1875 a nahrazení elytu u výškáče za svitek....

Web

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

To zapojení i deska na tvé fotce je stejná jak u 2000-ovek co mám u PC,já jsem basáky vyměnil za SPH-135/AD a ten šílenej elyt u výšky za svitek 4u7,operáky jsem dal oba prozatím JRC4580,vyměnil filtrační elyty za nippon 6800u,filtraci pro operáky zvětšil na 470u,přidal svitky přímo k OZ. Konce jsou tam TDA2050,ale já tu mám nachystanou desku s LM4780 a malej toroid a na pididesce ochrany z KTE.....jen najít čas to předělat.....

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

U těhle typů levných bedýnek k pc ( v mém případě HF 1250 x) pomůže nejvíce výměna basového repra za typ ARN 130-60/4. Je sice nutné požít ještě tlumivku a u výškače svitek, ale teď ten zvuk je aspoň trochu v rovině.

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Do dvoutisícovek pasuje přesně ten Monacor,ARNko tam podle mě pasovat nebude.

(upravil centos 2. 1. 2012 15:29)

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Horys: např.osazují drahé OZ  LME49720 na pozice serva
Ahojte, předevčírem jsem objevil to téma na digilidi o tuningu HF1250x a rozhodl jsem se, že to zkusím. Konkrétně jde o tento příspěvek. Ale jak vidím, jsou tam asi některé nesmysly, např. ten LME49720. Dle rady opampa bych tedy použil jiný. Kondíky pak svitkové místo keramických. Může mi prosím někdo říct, zda jsou ostatní součástky v pohodě? A co se týče toho lupání např. při zapnutí lampičky, může tomu opravdu pomoct koupě lepších kabelů? Díky.

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Tda 2030 dávaj v můstku 34W ne?? smile no jo no, těch 6W to chytá někde ze vzduchu big_smile... Jinak to je porpvé, co vidím u takových beden pravý výkon nenásobený čínským koeficientem... big_smile Já měl Trusty a prej že výkon 30W pro subwoofer... Osazeno TEA2025kou která dává max. 4.7W a to už to skřípe... No nevadí big_smile

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

centos:
lepším kabelem nic nepokazíš, to co je dodávané je fakt shit, lepší je ale si ho vyrobit sám..

Web

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Asi i výrazně levnější, co? S tímhle nemám vůbec žádnou zkušenost, ale když se na to trochu mrknu, tak myslím, že by to nakonec šlo. Dík za tip.

(upravil Jurawood 3. 1. 2012 15:35)

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

obávám se že to rušení to bere někde vevnitř v elektrice, ne na reprokabelech.. Zřejmě zase 100k - poťáky jako idioti!! mad:cool::cool:
Kdybych to měl doma: - 1 změřit TS basáků, jestli je to klasika Genius jak jsem ho vždy měřil s Qts 1,5, BR nalazen na 120Hz, ve výsledku hrb 15-20dB, tak s tím rovnou do koše.
2)Výměna basáku, návrh ozvučnice, tlumení nebo br,  změření frekvenček, případná další výměna výškáčea znova... návrh vyhybky
3) výměna všeho ostatního, LM1875 místo TDA, usměrňovač+filtrace, vyřadit a přemostit přemostit servo (k čemu?), opampy třeba LM833 za bůra a svitkáče do signálových cest.
Pasivní korekce bych taky přemostil (k čemu u pc?)+upravit zisk

Cpát LME49720 do bedýnek s .. fs 200Hz +20dB, bez jakékoliv vyhybky? Tohle si ten šváb teda nezaslouží...:lol:

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Problém je v tom, že ještě před týdnem jsem o nějakém tunění reprobeden či nedejbože jejich stavění ani neuvažoval smile Moje znalosti v tomto se omezují na to, že umím pájet a podle návodu to zvládnu, když si koupím součástky. A vzhledem k tomuto jsem na rozdíl od vás tady asi i nenáročný, proto když se do toho pustím, vyměním dané kondíky, zesilovače apod, vytlumím bedny molitanem a dám k tomu lepší kabely, pravděpodobně budu velmi spokojen. Asi do té doby, než začnu být zase náročnější. Mimochodem k tomu rušení, v diskusi, na kterou jsem dával odkaz, tvrdí lidi, že to přestalo (nebo se aspoň minimalizovalo) jak výměnou těch součástech, tak výměnou kabelů.

Re: Tuning GENIUS SP-HF3000A (TDA2030)

Jo ty přiložené kabely sou strašné..2 chlupy žíla a 4 oplet... Taky jde o to že ty elyty Samnc ap. poměrně brzo vysychají a celé ti to postupem času začne bručet..

Web