Téma: Tuning EM151 s Deltou15LF

Ahoj.Chtěl bych se zeptat,zda-li se dá nějak vylepšít tato reprosoustava,aby byla basovější.
Může to být i na úkor středů,pokud výsledek bude výhodnější.
Myslel jsem zvětšít bassreflexy třeba na 9cm.Ladit níže-delší nátrubky.
Přídat molitan do bedny,atd...
Za názory díky.
P.S.neví někdo jaký má tato bedna objem?

Re: Tuning EM151 s Deltou15LF

Aj aj, spočítat objem. kolem počátku března 2009 jsme se tím na diskusi v kategorii profi už zabývali.
Ta bedna, pokud dobře počítá můj prográmek, je naladěna na 60 Hz a to je hodně velký kompromis. Sice zdůrazní basy nad 60 Hz, zato níž je to akustický zkrat a hrozba zničení repra. Zvětšení otvoru zvedne naladění nad 60 Hz a zvýší riziko, v hudbě jsou signály až 40 Hz. Zmenšení, respektive prodloužení na dvojnásobek (prkno se stejnou dírou..) sníží zdůraznění kmitočtů 60 - 70 Hz, zato sníží pravděpodobnost zničení.
Nechtěj od té bedny zázraky, je to Low end.
Obvyklá cesta je naladění BR na cca 40 Hz a zdůraznění basů ekvalizací.
A nebo postavit bednu na zem do rohu místnosti...

Re: Tuning EM151 s Deltou15LF

Díky ti.Takže jestli to dobře chápu,tak větší průměr bassreflexu může ohrozit reproduktor.A kdybych prodloužil jen délku bassreflexu (průměr 8cm),tak bude basovější ale zas na vyšších kmitočtech slabší než¨li předtím.O kolik by tam stačilo prodloužit nátrubky na nějakých cca 50hz.Nebo ideálně.Jsou zatím používané bez subu.
diky

Re: Tuning EM151 s Deltou15LF

Dolů alespoň na 50 Hz doporučuji, pokud je to fullrange (a nejlépe s horní propustí, aby se do toho nepraly nižší basy). Na to je délka BR - pokud program nelže - 5,5 cm. Klesne zdůraznění kmitočtů 80 - 90 Hz a vylepší se 60 Hz, což je dobře. Pocit basů prý je kolem 60 - 70 Hz.
Bezpečněji naladěno na 40 Hz - pak už asi horní propust nebude potřeba - znamená BR o délce asi 11 až 12 cm. Opět nebudou tak - už skoro vůbec - zdůrazněny 80 - 90 Hz a charka se natáhne trochu dolů. Pak ale bude potřebné na mixu dost přidat basy a pořádně výkonný zesik.

Re: Tuning EM151 s Deltou15LF

Zkoušel jsem to ve WinIDS a pod 50hz už to má nebezpečné výchylky membrány na 300w.

Re: Tuning EM151 s Deltou15LF

Není to nebezpečné lazení na 40hz?Nemůže repro odejít?Jinak jsem zkoušel basreflexy 11cm na 7,6cm průměr a žádnej rozdíl jsem nepocítil.Asi je to tak nepatrné,nebo nevím.

Re: Tuning EM151 s Deltou15LF

Naopak, čím budeš niže ladit BR tím menší je nebezpečí pro reprák...jak píše Otas..

Web

Re: Tuning EM151 s Deltou15LF

Děkuji.
Pokud jsem to dobře pochopil,tak nižší lazení bude pro reproduktor bezpečnější,když to bude fullrange.
Naladím to na 40hz.Ale ještě mi vrtá hlavou,co bude výhodnější za průměr.
Bedny mám v hromadě a upřímě nevím,zda bych dokázal udělat z 8cm díry 10cm.
Potřeboval bych poradit,která velikost díry bude lepší pro nalazení na 40hz.
Jinak tedy pro 2 br 7,6cm vnitřní průměr bude vycházet délka 10cm na lazení 40hz?
Jestli je lepší 10cm průměr,tak jak dlouhé by měli být?Nevím jak to vypočítat.
Předem velice děkuji za reakce.

Re: Tuning EM151 s Deltou15LF

Průměr BR by měl být dostatečný, aby bedýnka nebyla ufuněná (příliš vysoká rychlost vzduchu v BR). Na druhou stranu větší průměr ukrádá prostoru a zvyšuje nároky na délku.
Už jsem zase zapomněl, kolik má ta bedýnka vnitřní objem (110 nebo 100 litrů), podle toho se mi dva BR prům. 76 mm pohybují mezi 96 a 110 mm délky na 40 Hz. Čili 10 čísel je tak akorát. Průměry se hodí, minimum je cca 70.
Vidouc číslo 76 z 80 mm mám podezření na jakousi "kouřovou rouru" - pozor na to, že hrany mohou zpívat a pískat a vše zkazit. Zaoblovat co nejvíc.
Tuhle bedýnku bych pro sebe ladil asi na 43 Hz, je to jakýsi minimální kompromis. Délka BR je pak cca 75 mm.

Re: Tuning EM151 s Deltou15LF

Díky moc.
Do tedka jsem ty bedny používal bez nátrubku,tudíž lazené na 60hz a krmil 300w zesíkem se subsonikem 30hz/12db.Výhybku zatím nemám.
Hrál jsem zatím jen tak 12x 1 hodinu v kuse na max. Tekkno,Dnb,dance.
Snad jsem repra nepoškodil,když jsem tam pouštěl nižší frekvence než 60hz.
Zítra naladím ty boxy na těch cca 40hz (tj 7,6cm na 10cm).A až si seženu nějaký spodky,tak ty nátrubky dám pryč.
Ještě jednou díky Otas.