Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

Téma: ZDROJ

Zase resim problem s trafem. Tentokrat je to postarsi El trafo. Otazka je jednoducha: mam dve stejna sek. vinuti (kazde rekneme 12V). Obvykle spojuju stred abych dostal dvojnasobne napeti (tzn 24V), nicmene ted mi postaci 12V ale potrebuju ziskat co nejvetsi proud. Muzu zapojit trafo podle obrazku a propojit svorku J1 s J3 a J2 s J4 (podobne jako pri paralelnim skladani baterii)?

http://img522.imageshack.us/img522/997/zdrojdx0.th.jpg

Ve skole nam vysvetlili tak akorat jak se spojuji baterky a jak ze dvou baterek dostat v serii dvojnasobne napeti a paralelne dvojnasobny proud a vic ani hovno sad(( Je mi jasny, ze tady nejde o blby baterky, ale ze se obe vinuti ovlivnuji... pls poradte co s tim

Re: ZDROJ

Záleží, co s tím chceš napájet. Třeba ve starých autonabíječkách se dvojice sekundárů se seleny taky přepínaly do serie nebo paralelně, ale tam se to srovnalo na omezovacích odporech. Dvě vinutí na tomtéž trafu se dají rozumně paralelně spojit akorát pokud jsou vinuta souběžně (2 dráty vedle sebe). Ve všech ostatních případech budou napětí sekundárů mírně rozdílná, což při přímém spojení způsobí vyrovnávací proud mezi sekundáry - trafo bude topit, nebo pokud spojíš výstupy graetzů, tak sekundár s vyšším napětím bude zatěžován víc a tudíž stejně nedosáhneš dvojnásobné zatížitelnosti, aniž bys ho (více či méně) nepřetížil. Taky záleží, co je to za trafo, k čemu má sloužit, jaký proud se z něj bude tahat ( 100mA / 10A). Nějaký zalitý tráfko s Ri 10 ohm by to asi sneslo...

Re: ZDROJ

Podle mého názoru paralelní spojení za usměrňovači ničemu vadit nebude. Pokud napětí sekundárů nebude stejné, tak sekundár z nižším napětím bude zatěžován více. Při vyšších proudech se zatížení srovná. Vyrovnávací proudy by hrozily při paralelním spojení sekundárů bez usměrňovacích můstků.

(upravil Solomon 22. 7. 2007 22:54)

Re: ZDROJ

Já jednou takové zapojení zkoušel s malým tráfkem z "dvojčete" a při paralelním spojení za oběma gretz. můstky sem měl nulu.
Učitelka elektroniky řekl, že napětí na sekundárech jsou fázově otočená a nemůžou se takto spojovat..

Re: ZDROJ

Paralelne spojit sekundary bez mustku me nastesti ani nenapadlo, ale i tak sem rad, ze ste tu popsali co by se delo. Takze to spojim za mustkama - problem vyresen. Jenom pro zajimavost: ktery sekundar teda bude zatezovan vice? S nizsim nebo z vyssim napetim? A proc tomu tak je? Jinak jde o trafo, ktery jsem kdysi vybral z torza zetawattu a potrebuju z nej vycucat 30W (do regulatoru).

Re: ZDROJ

2Pawel:Více bude zatěžován sekundár s vyšším napětím.
2Solomon: Tys měl ve dvojčeti 3fázové trafo, že jsi měl sekundáry fázově posunuté? smile

(upravil sinclair 22. 7. 2007 9:20)

Re: ZDROJ

A proč tam kurva dáváš můstky???Nejsou jednodušší dvě diody?
Proč to udělat jednoduše, když to jde složitě...To už dvoucestný usměrňovač s odbočkou uprostřed a dvěma diodami vyšel z módy, nebo jak?
To tu fakt nikoho nenapadlo???Pavle Dudku, fakt to jde s bastlířema do hajzlu.
Kdejaký soploš je schopný nakřápat do picky program na inteligentní řízení kámoščina robertka, ale když potom má k němu spíchnout síťovej zdroj, tak otočí diody a přepóluje kýble...

http://sweb.cz/servisdok/dvoucest.gif

Web

Re: ZDROJ

lol big_smile Ikdyz sem to uz nekde videl tak by me to ani za boha netrklo. Dik sinclaire. Jeste otazecka, jaky diody tam pouzit? (U=12V Imax=4A) Nejlepe starsi typ ze "suplikovych zasob smile

Re: ZDROJ

KY708-712, KY715-719, KY186, KY193...

Web

Re: ZDROJ

Supr hned tu mam po ruce KY710. Jak moc budou topit a jak velkej kus hliniku to spravi?

Re: ZDROJ

stačí kus typu čo zásuvka dá

Web

Re: ZDROJ

Pibi: nahoře edit, ...

(upravil Pawel 23. 7. 2007 13:12)

Re: ZDROJ

Hergot pánové tad sem z toho fakt jelen. Zkusil jsem ten dvoucesťák, ale obě vinutí mi daly jenom 1,75A při 14V. To se mi zdalo celkem malo protoze to trafko je celkem macek. Tak sem zkusil zapojit 8A mustek jen na jeden sekundar a nameril sem skoro to stejny: 1,8A při 14V. V obou pripadech z trafa dostanu cca 25VA a to je malo sad. Jako zatez jsem  pouzival 40W "auto" pajecku. Nejprve sem myslel ze tech 40W je prehnanych. No v aute se s ni daji pajet draty silny jak malicek po necele minute ale u toho trafa sem po peti minutach sotva natavil kalafunu, tak nevim. Jestli dobre chapu dvoucestak tak pri prvni pulvne vede proud pouze prvni dioda a pri druhe pulvne pouze druha dioda.  Potom je ale prikon z trafa stejnej jako kdyz zapojim gretz na jeden sekundar ne? To mi ale nestaci. Rad bych vyuzil OBE pulvlny z OBOU sekundaru...

(upravil pakr 23. 7. 2007 13:36)

Re: ZDROJ

Proudové zatížení dvoucestného usměrňovače na transformátoru s dvojitým sekundárním vinutím je zhruba stejné jako zapojení s Grätzovým můstkem s využitím jednoho sekundárního vinutí. Můžeš zkusit spojit vinutí paralelně (pokud mají shodné výstupní napětí). Jen dej pozor, aby vinutí byla spojena se shodnou fází. Více příspěvek petra #2.

Re: ZDROJ

Jestli jde o bifilarni trafo nevim, mezi vinutimi je rozdil 20-30mV. Nakonec jsem to i tak zapojil paralelne a vypada to dobre. Nameril jsem 2,75A pri 14V smile

Re: ZDROJ

No to je pěkná blbost

Web

Re: ZDROJ

Jsi si jistý, že jsi ten dvoucestný usměrňovač zapojil dobře? Sekundáry musí být spojeny tak, aby mezi koncema bylo cca 24V. Podle toho cos napsal, to vypadá, že se Ti podařil jednocestný usměrňovač...

Jinak pokud máš na trafu symetrický sekundár, tak ten dvoucest. je ten nejméně ztrátový usměrňovač, jaký lze použít. Jen ho správně zapojit...

Re: ZDROJ

Sinclair má s dvoucestným usměrňovačem naprostou pravdu. Je to dobře osvědčené zapojení. Při spojování sekundárních cívek musíš dát pozor na smysl vinutí - tj. musíš spojit konec 1. cívky se začátkem 2. cívky. Pokud spojíš začátky obou cívek nebo konce obou cívek, určitě to chodit nebude sad Takže jestli to nejde, prohoď mezi sebou vývody jedné cívky a pak to půjde smile.

(upravil MethMan 2. 8. 2007 18:24)

Re: ZDROJ

Pánové stydím se za svůj dotaz, takže radši ani nezaložím nový vlákno. Jsem asi úplnej debil a bojím se toho, tak se musím se zeptat.
Mám velký trafo 2x30V. Mezi sekundáry jsem naměřil:

           Bílý1     Bílý2     Zel1      Zel2

Bílý1:    X           1V      30V        30V

Bílý2:   1V           X       30V        28V

Zel1:    30V        30V       X          1V

Zel2:    30V        28V       1V        X

Edit: zapomněl jsem: Sekundáry jsou Bílý2-Zel1 a Bílý1-Zel2.

Chtěl bych 30-0-30 V střídavých. Lze toho dosáhnout spojením sekundárů v jakékoliv kombinaci?

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£