Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Autohifi » Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

(upravil Thomasso 13. 8. 2010 10:51)

Téma: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Mam cerstvy autozosilnovac monoblok JBL 3501. Vykon 225W (4Ohm). 360W (2Ohm).
Poslal som ho na reklamaciu, lebo pri prepnuti radiokanalov alebo pri zmene MP3 skladby som dostal silny pukajuci zvuk zo subwoofera. Z bocnych reprakov nie.

Zo servisu mi odpisali, ze u nich sa chyba neprejavila a ze mam sa vratit k autoelektrikarovi a dat overit spravne uzemnenie autoradia, lebo to je vacsinou pricina tychto "neprijemnych zvukovych efektov". No ja sam som sa vrhol na to a odmeral uzemnenie a dostal som nasledovny vysledok:
kostra <-> GND signaloveho kabla z autoradia = 0.07V
GND signaloveho kabla z autoradia <-> GND signaloveho inputu na zosilnovaci = 2.9V
kostra <-> GND signaloveho inputu na zosilnovaci = 2.9V

Podla vas je chyba predsalen v zosilnovaci a v servise to prehliadli? Alebo mam vykonat dalsie merania, ake?

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Obávam sa, že chyba bude v autorádiu, resp. nie chyba ale zlá vlastnosť.

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Poněkud divný údaje ve V ne? Copak jsi měřil? Ale každopádně je to moc i kdyby to byly Ohm a pokud je to skutečně 2,9 Voltů tak je to možný důvod nefunkčnosti.

Měl bys mít napojené + i GND na zesík přímo od baterky dostatečně silnými kabely (cca 16mm2). Pokud natáhneš jen + kabel a kostru bereš z karoserie, tak se ti tam může dostávat všelijaký bordel, ale nemělo by to dělat tohle.  Pak máš jeden klidně tenký kablík na zesíku označený REM a dva cinche L a P kanál.

(upravil Thomasso 13. 8. 2010 13:19)

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Ja som meral napatie medzi roznymi GND. Logicky by to malo byt 0 Voltov, alebo blizko k tomu. Ak rozdiel GND medzi roznymi zariadeniami nie je  rovne 0V, potom pri zapnuti, vypnuti dojde k tym neprijemnym zvukom, ktore niekedy mozu poskodit aj zariadenia (repro, zosik, atd.). Kablovanie mam 25mm2 pricom + je vedeny od akumulatora a - ide na kostru, ako to vsade odporucaju. Toto nie je studiova technika, kde by bolo potrebne odfiltrovat vsetky elektricke sumy od zdroja.... Povodne som chcel tahat aj - od akumulatora, ale vsetci autoelektrikari mi tvrdili ze je to zbytocne a ten drahy minusovy kabel nezlepsi celkovy zvukovy dojem.

Takze otazka este raz znie: nie je divne, ze rozdiel potencialov medzi privedenym GND z kostry a medzi GND signaloveho inputu na zosilovaci je takmer 3 Voltovy rozdiel? Samozrejme ze zapojenie je podla manualu a nic nezvycajne.

Inak ano, suhlasim, je to zla vlastnost sucasnych Kenwood autoradii, ze pri prepnuti mp3 pesnicky ako aj pri prepnuti radioveho kanalu odpoja signal a potom znovu pripoja. Lenze ak by nebol ten rozdiel v GND, tak aj tak by sa nic nestalo pri odpajani signalu. Pod odpojenim signalu rozumiem podobnu situaciu ako ked sa vypne cele autoradio.

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Thomasso, ano, chyba je v tom, že je nerovnaké napätie medzi rôznymi GND. Ak máš zosík prichytený o karosériu (myslím skelet zosilňovača o skelet auta) tak ho skús mať iba položený niekde na sedačke, alebo tak. Možno to robí šarapatu. Ak nie, tak PORIADNE (na holý kov) očisti miesto na karosérii kam pripájaš (-) mínus zo zosíka. A ešte skontroluj aj ukostrenie baterky (tiež to poriadne očisti). Dúfam, že to pomôže.

Web

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

KLuci,jestli má na zěmění sgnálovýho káblu k zesu skoro 3V,kolik tam asi teče? To by se snad muselo z toho signáláku kouřit. Zkontroloval bych tu kabeláž,je to divný.

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Medzi kostrou a cinčami z rádia má bajočko 0V, ale medzi cinčami zosíku a kostrou auta má 3V, ak správne chápem, takže chyba bude predpokladám tam, kde som písal v piatom príspevku...

Web

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Je otázka jak to vlastně měřil,já myslel že dal jeden fous na kostru a druhej na GND vstupnich chinch,jak to popisuješ ty by znamenalo že chinche vytáhl a měřil mezi jejich zemí a zemí zesíku.

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Ano, aby som mohol zmerat to co som napisal, musel som najprv odpojit signalovy kabel od zosika a tak zmerat, ci je zle ukostrene autoradio, lebo ze vraj to vacsinou sposobuje popisany jav. Lenze z merania mi vychadza, ze autoradio je ukostrene dobre, zosilnovac je ukostreny dobre, len v samotnom zosilnovaci je nieco nedobre.

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Rádio by mělo být tské samostatně na baterku a to + a -   ........lupání dělá většinou rádio nebo špatná kostra na zesu....jbl je taky nic moc zesik takže je citlivější na podmínky signálu..RCA... natáhl bych min 20ku kabel s 100A jištěním od baterky.....a posílil bych kostru ....ale rádio je lepší mít na baterku přímo a zesik taky....nebo je ještě jedna možnost a ta se dělá hlavně u bmw a to ta že natáhneš kabel pčímo od altíku do distr.bloku a z něj natáhneš kabel do kufru kde budeš mít baterii a z ní už budeš krmit zesik...je to vyzkoušené a hlavně ušetříš - kabel

nebo dvě baterie jedna v motoráku a druhá v kufru....pro zesilovač je lepší krátky kabel od baterie ale pokud máš jako já 70ku nebo 50ku pak už se dvě baterie neřeší big_smile

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

... Pb baterie v kufru (je-li vzadu) je v jistých situacích smrtícím projektilem ...

Re: Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Problem mam vyrieseny. Chyba bola v nespravnom sparovani autoradia a zosilnovaca, totizto z mnohych dnesnych autoradii a taktiez zosilnovacov vynechaju tzv. mute obvod. Ten ked chyba z obidvoch, tak vznika to pukanie s hlbokym tonom. Jedinym riesenim je vymenit bud autoradio alebo zosilnovac. Skusali sme starsie autoradia, s nimi tento problem na zosilnovaci sa neprejavil. No ja som zvolil cestu vymeny zosilnovaca. Kupil som drahsi zoslnovac a tento som predal, lebo zial reklamacia nebola mozna, nakolko vsetko funguje, t.j. to pukanie je "extra feature". Odvtedy mam pokoj.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Autohifi » Problem s uzemnenim alebo chyba zosilnovaca?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£