Téma: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Zdravím, chcípnul mi 200GB disk, komp ho  nevidí, disk se roztočí, ale pak v něm začne cvakat.

Je nějaká možnost data zachránit?

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Je. Ja som dal 1,5TB disk firme, úspešne dáta zachránili za 340 euro smile Veľký bobo na slovanete radil soft Easeus Data recovery.

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

jestli používáš Windows pořiď si Linux stačí Live CD, vidí disky a oddíly co windiws ne, je to jen tip nevím jestli ti to pomůže, mě to fungovalo když mi spadl hlavní oddíl na disku

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

A taky ti to vydávalo tyhle zvuky? Podle mě totiž tohle už bude "mechanický" poškození... ale zkusím to.

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Já u staršího disku používal HDD Regenerator. Stávalo se mě, že byl vadnej třeba jen jeden ze spouštěcích sektorů a disk už nenajel a zmizel. Tento program ti ten sektor buď opravý, nebo ho vynechá při dalším spouštění a disk bys měl rozjet. Vypálíš to na CD a normálně bootoueš.
Možná by ti to mohlo pomoct.

Jinak není úplně free, takže ti opravý asi jenom jeden sektor (pokud ho nestáhneš přes torrenty), ale to většinou stačí..

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

keď len cvaká a podobne, jedine firma

Web

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

ne ne nevydávalo mi to žádné cvakání nic

(upravil Xhibit 6. 8. 2010 21:07)

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Presne tak,pokud cvaka tak jen firma.Oni z nej vezmou plotny,daji je do jineho vhodneho hdd,pak se nejak kalibruji stopy a po te prichazi na radu obnova jejiz uspesnost zavisi nakolik klepajici hlavicky poskodily jejich povrch.

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Jo, to jsem právě předpokládal - vyčetl od těch firem. Jenže je to dost drahý... Ono vlastně na disku je tak max. 10GB co bych mi z něj stačilo zachránit... sad

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Nechaji si sakra dobre zaplatit, co jsme my posilavali hdd bylo to vzdy k 10k.

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

A co zkusit koupit stejný HDD a prohodit plotny? big_smile

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

budes umet zkalibrovat hlavicky na plotny? muze vadit rozdilna verze firmware..

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Neumim nic... Jen mě to napadlo zda by to mohlo jít? Ale asi tedy ne. Jinak mám doma ještě 200GB Maxtora, ale do něj nacpat 160GB plotny by asi vůbec nemělo smysl zkoušet, co? big_smile

Vyzkouším všechno co se dá, ale firmě se mi to nevyplatí dávat, zas tak cenný data na tom nejsou...

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Ztráta dat je vždycky průšvih, ale "postupy", které tu vymýšlíte, jsou opravdu úsměvné wink Pokud rozebereš disk doma, bez spec. přípravků, tak jsi o data přišel definitivně. Cvakání bývá zpravidla způsobeno vadnou elektronikou disku, takže příslušná firma musí mít k dispozici DPS z naprosto stejného disku a to ještě pokud možno ze stejné výrobní šarže, o firmware disku ani nemluvě. Pak je šance, samozřejmě za příslušný nemalý peníz. Pokud disk cvaká i když připojíš pouze napájení a o data stojíš, tak jedině specializované pracoviště.

(upravil Zorg 9. 8. 2010 15:57)

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Těžko říct, jestli ti ta data za něco stojí: 1.5 TB, to máme řekněme 100 filmů v HD kvalitě, 340 euro, to máme zhruba 80 Kč na film, což je cca. 2x dráž než v půjčovně smile
A nebo teda v tvém případě: 10 GB, to máme řekněme 2000 fotek, 340 euro, to máme zhruba 4 Kč na fotku, což je jako z minilabu smile

EDIT: Můžeš se ještě Birkoffe rozepsat, proč třeba nejde prohodit plotny? Jestli se disk nějak speciálně utěsňuje nebo proč (vím, že HDD potřebuje určitý atmosférický tlak, aby hlavička mohla "letět" nad plotnou aniž by se jí dotkla). Na výměnu jenom spodního plošňáku bych si věřil, z identického disku samozřejmě, ale co bych tím moh posrat si nepředstavím...

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Ani filmy, hudba, fotky tam právě nemám. To bych se na to vysral smile ...ale spíš svoje "výtvory", atd. - který nikde zrovna aktuálně zazálohovaný nemám.

Můj disk asi nenačtě tu "servisní oblast", a hlavičky se po pár pokusech zaparkují zpět. Každopádně zkusit můžu cokoliv, nemám co ztratit smile, firmě to dávat nebudu.

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Zorgu, když si uděláš výlet do Číny, stav se třeba za tou paní z odkazu níže, ona Ti ty plotny prohodí wink

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c … n_room.jpg

Kucí, vážně - tohle se doma na koleně fakt dělat nedá, neblbněte - pohybujete se v řádech mikrometrů. Pokoušel jsem se kdysi demontovat plotnu ze starého disku a nepovolil jsem ani jeden šroub na unašeči. Něco jiného je výměna plošňáku, ale kde ho seženeš? Ale jak píše NNNTomas, zkusit se může cokoli - to je taky pravda wink

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Takhle to vypadá, když někdo nemá zálohu, můžeš to dneska říkat 1000x, že důležitý věci mají být min. sychrovaný na externím disku..., cena dat je vždy adekvátní jejich důležitosti, že je toho jen 10GB..., jeden soubor může stát 10k a když ho potřebuješ s úsměvem to zaplatíš a poděkuješ, ona ta mašina, co umí číst z ploten není vůbec levná věc a její provoz se musí provozovateli zaplatit a vyplatit. http://www.zachrana-dat.cz/cz/zachrana- … trana.html nebo http://www.tdp-ontrack.cz/ renomované firmy, je s nimi dobrá spolupráce na obchodní i technické úrovni.

(upravil NNNTomas 9. 8. 2010 21:05)

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Zálohovat je dobrá věc, ale to bych musel mít všecko pomalu dvakrát. U firmy je to jasný, ale doma to každý nedělá mít další 1TB disk na zálohy. smile Zálohu "nejdůležitějšího" mám, jen né zrovna nejktuálnější... big_smile

http://www.youtube.com/watch?v=-TV4IdPM … embedded#!

Což jak jsem koukl, tak kdyby to bylo za litr-dva, tak bych to ještě nechal udělat... smile

Re: Záchrana dat z nefunkčního HDD

Asi tě potěším, ale ani firmy dnes nezálohují, nezálohují ani servery, pak se všichni diví, že data jsou v čudu, stojí je to spoustu peněz a firma stojí, než se server nainstaluje znovu a nakonfiguruje tak, jak byli zvyklí. Dneska když neteče voda, tak se hovno děje, ale když nejde internet a el. pošta, to se dějou věci smile