Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 6 z 9)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 9 »»»

RSS

Příspěvky [101 až 120 z 175]

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Tož přátelé, prosím, přesuňme se sem:

http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=187297#p187297

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

EL/PL83 či ruský ekvivalent 6P15P je prima výkonová pentoda. V triodě prý dá i výkon do výstupáku - s tím už ode mě nakupovali právě ty rusy. Doporučím ji coby odporový zesilovač na driver nějakých větších koncových flašek.
6F5P používají Rusové podobně jako my ECL86, najdete s nimi hromadu schémat - chce to jen umět azbuku. Já ji doporučím též jako skvělý dvojstupňový odporový driver. Pentoda se zapojí v triodě, zisk celku je slušný, výstupní odpor též. Jednoduché a parádní...
Stejně tak s ní nebo PCL85 zkuste sluchátkáč.

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

bobobrod: ECL/PCL86 je přímo audioflaška, takže tady s tebou souhlasím, tu na fóru přímo s nimi dělalo pár lidí sluchátkáče. Sám mám doma daných pár těchhle flašek stranou..

Ale PCL85 na audio? Si děláš prdel, ne? Najdi si datasheet a mrkni se na charky smile
Navíc, cituju z The National Valve Museum: "The pentode section does not have an audio output rating as one would expect. "

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Btw: Jedna PCL86 se mi dnes nedopatřením rozbila, tak jsem ji kuchnul, protože jsem byl zvědavý, jak vypadá její systém. Zajistil jsem, zajímavou věc. Její pentodová část není pentoda, jak se píše v datasheetech, ale svazková tetroda smile

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Říkají tomu Loftin-Uajt. Flaška prostě chodí SE v áčku

http://s4.postimg.cc/inb8gzf7d/2868_6f5plw.jpg

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Loftin-White. Topologie z 30. let, byla takto zapojena i nějaká Mikrofona (nebo Telegrafia?) z té doby smile Díky přímé vazbě to chce "zbytečně velké" anodové napětí. Pletu se?

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Myslím, že nepleteš smile

P.S. :
http://www.studiomaudio.info/loftinwhite.php

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

...a fšimli jste si, že je to stejnosměrně vázaný konec?

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

jj, pravda nenapsal jsem "stejnosměrná vazba" ale postaru "přímá vazba". V tomhle konkrétním případě to ale myslím přináší spíš komplikace než výhody. Ještě bych doplnil, že to chce ohlídat "startovací sekvenci", aby nebyla koncová lampa přetěžována nadměrným proudem.

Sendy díky za ten link, to je brutál, kombinovat to s PNP proudovýma zrcadlama smile

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Nějak nejsem schopen to stejnosměrné vázání náležitě ocenit, když to končí výstupákem.

Velká "výhoda" je protopený výkon na emitoráku a taky chování při ztrátě emise první flašky, to ta koncová radostí zařve taky.

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Ano, tak nějak.

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

trocha serióznějšího povídání o PCL805 snad nikoho neurazí:
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr … el%201.htm

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

PCL85 i PCL805 jsou flašky naprd. Navíc se u nás vyskytují v nejhojnější míře ty polské, což bylo to největší svinstvo, co kdy Poláci z elektronek vyrobili. Dokud Tesla nepředala v rámci kooperace RVHP výrobu těchhle flašek do Polska, dalo se to a ty české se žlutým potiskem jely a držely, dokud neztratily 2/3 emise.  Ty polské kurvy měly v některých sériích životnost kolem třiceti hodin, pak snímkový rozklad chcípl a za čuráky jsme byli my, servisáci v Eltosu...
To nemáte vhodnější elektronky na experimenty, než takovýhle svinstvo? Vždyť i s PL84 nebo EL86, kterých je všude plno, by se daly vybastlit mnohem lepší věci, než s tímhle hnusem.

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Pentodová část pcl805 zapojená do triody není špatná, ovšem potřebuje velký rozkmit budícího napětí.
To triodová část nedá bez zkreslení, nehledě na to, že je sama o sobě dost nelineární – viz anodová charakteristika – i přes to, že se ve výše zmíněném zapojení krotí lokální nfb. Toť můj názor.

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Taky nedůvěřuji polským elektronkám. Ta "pentodová" část je asi svazková tetroda, podle charakteristik vypadá dobře, ale pokud by měla emise odejít po cca 30 hodinách tak je zbytečné s tím ztrácet čas.

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Všecky katalogové listy k PCL85, co jsem našel /v Zuzánkovi PCL85 ještě není/ je uváděno trioda-pentoda, nikoliv trioda-tetroda. Změněný systém na svazkovou tetrodu má možná PCL805, protože u PCL85 docházelo k mřížkové i sekundární emisi /nikoliv u českých kusů/.
Faktem je, že PCL805 se ve snímkovém rozkladu např. řady Salermo chovaly daleko lépe a i déle vydržely, zvláště podžhaveny o jeden až dva volty paralelním odporem.
Amatéři nasírání s PCL85-805 řešili méně či více pracným mezisoklem a použitím PCL82, která byla naprosto bezproblémová.

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Snad se to i nějak ojebávalo pomocí KF504, pokud si dobře vzpamatuju.

Pokud jde o rozdělení pentoda / svazková tetroda, mám pocit, že je v tom všeobecný chaos smile

Web

(upravil hranatybraska 21. 9. 2010 18:22)

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Opamp: K těm tetrod/pentodám - viz pcl86 a můj příspěvek #107 smile

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Svazkové tetrody jako PL81, PL36, PL500 - PL509, jsou taky často značeny jako pentody.
Podle tvaru charakteristik mě připadá, že by v PCL805 mohla být spíš svazková tetroda. Pokud má výkonová elektronka pracovat s poměrně malým napětím a velkým anodovým proudem, tak je svazková tetroda asi výhodnější než pentoda.

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Tak jsem nakonec vyhrabal i fotku.

http://s4.postimg.cc/esxpnxm49/931_pcl86.jpg

Web

Příspěvky [101 až 120 z 175]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 9 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£