Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 9)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 175]

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Účinnost reálnýho OTL je příšerná - kdysi jsem spravoval Suchýmu z Clearaudia jakýsi takovýhle monstrum, kterýmu jsem pak účinnost změřil: " dosahovala " úžasných 8 % ! a přitom to nebylo áčko... smile

(upravil rayer 23. 8. 2010 1:21)

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Tak jsem zkusil zmerit, kolik se z te 6S33S (a dalsich) da vytahnout pulsne proudu a byl sem docela prekvapen
http://rayer.ic.cz/elektro/elpulse.htm

>kazzatel
8% ucinnost OTL neni spatny, pokud postavim ten SE, tak budu rad za 1% tongue

Web

(upravil sinclair 23. 8. 2010 8:38)

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Je pravda, že EL86/PL84 se válí všude spousty, jen já jich mám asi padesát nových a to ptoto, že jsem prostě neměl to srdce je vyhodit. Zkuste s nimi něco vymyslet, třeba nějaký PPP, i kdyby to mělo stát nějaký nenáročný malý autotransformátorek.
Jinak tedy mohu potvrdit, že PL81 a PL36 jsou vynikající lampy, PL36 je takový zlatý střed mezi spínací elektronkou do TV a nf výrobkem.
Jednu dobu, když byl přechodný nedostatek EL34, jsem EL36 dával po přepojení patic do MONO 50, v některých chodí dodnes, i když jsou tam přetíženy...

S EL81 /dostal jsem jich asi tak padesát v orig krabičkách od pána, co zpracovává elektrošrot/ lze spáchat výborný zesilovač a to hlavně kytarový, ačkoli kytaristi ty anody na čepičkách nevidí rádi. Postavil jsem předek Fender Twin a konec udělal právě s nimi, dodnes běží ve zkušebně  a nijak v rukavičkách se s ním nezachází - používali jej dokonce i jako monitorový zesilovač /chudí pankáči/...
Ve čtyřech kusech dvě a dvě paralelně s pevným předpětím dávají při Ua 210V /levné kondíky z na 250V, že/ nějakých 40-45W při Raa=1,25kOhm, což se zase dobře motá -motal jsem v ruce na 4P+2S sekce, jen impregnaci jsem nechal dělat ve Vlčnově, mají tam slušnou vakuovou pec a nepřepálený lak, takže trafo po impregnaci nevypadá hnědě jak osraný.
Mladí když viděli tu čtveřici s červenými vn kablíky z TV, netvářili se nějak nadšeně, ale se dvěma reproduktory Celestion V30 to umí udělat takovej bugr, že se loupe omítka kolem futer...:-)
To principiální zapojení koncáku pro EL/PL/81 je v trilogii Zuzánek-Deutsch-Kubát-Musil, konkrétně v části III.-televizní elektronky na straně 115, oskenovaná část je pak na http://sweb.cz/servisdok/PL81.pdf . Regulaci předpětí pro každou elektronku zvlášť jsem ukradl ze zesilovače MONO 50, akorát to napájím ze zenerek 40V a jak říkám , zkoušejí třikrát týdně a zesilovač jede už přes osm let bez jediné poruchy.
Pro zesilovače se dá použít leccos, třeba i EL/PL/82, výborné jsou ruské 6P3S a jeden 15W znásilňovač jsem postavil /také dodnes jede/ s ruskými plechovými průmyslovými lampami 6P9. Dokonce se dá udělat výborný kytarový zesilovač s EBL21, kterých se válí všude spousty - pokud jsou zdravé, proč je s Ua 320V a Raa3,5kOhm ve čtveřici nepoužít, zvlášť když jsou zadarmo. Mám Pocit, že polská firma INDEL dokonce vyrábí příslušný výstupák, určený sice pro cosi jiného, ale to Raa tam sedí.

Snad jen EL/PL/83 se k ničemu nehodí, rovněž tak PCL85 /PCL805/, PCL84, ruské žaludové 6Ž1P a podobný šrot.
Pochopitelně mezi ten šrot patří i PL500, PL504, PL508, PL509, všelijaké PCF82 atd.

Web

(upravil PB0305 23. 8. 2010 10:16)

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

>sinclair
EL/PL/83 (a jejich přibližný ekvivalent 6P15P) jsou krásně lineární.
Doma mám zesilovač Philips kde jsou na konci 4 EL36.
Kdysi jsem dělal s EL36 zesilovač, dokonce po tom co estébáci Plastikům ukradli aparaturu, tak na tento můj bastl Plastici jednou (v roce 1977) hráli .
U EL36 mi vadí malá anodová ztráta (10W).


>rayer
Dobrá práce! (Oprav si, prosím tě, u měření impulsů máš v hlavičce mA místo A).
Nemohl bys změřit u tý rozbitý 6S33S rozměry elektrod a jejich vzájemný vzdálenosti?

(upravil rayer 23. 8. 2010 11:44)

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

PB0305 napsal:

>rayer
Dobrá práce! (Oprav si, prosím tě, u měření impulsů máš v hlavičce mA místo A).
Nemohl bys změřit u tý rozbitý 6S33S rozměry elektrod a jejich vzájemný vzdálenosti?

Ajta chybicka (cut+paste), dik za upozorneni. Bohuzel ten strep uz sem vyhodil. Este mam 1 fotku, ale z ty taky nic nevykoukas http://rayer.ic.cz/350d/03-rozbit%e1%206S33S-V.jpg kazdopadne je to tam dost na tesno, asi tak 1mm od povrchu katody k anode. Ta mrizka musi byt docela festovna aby se neceho nedotkla.

BTW znate EC360? Stejna patice a banka jak EL34 ale je to triodka. Od soudruhu z NDR. V zesaku sem to nikde nevidel...

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

EC360 se myslím hojně vskytovaly v nějakých osciloskopech a podobných přístrojích. Byl s nima udělaný sluchátkáč a myslím Paoletti to použil jako rozkmit.

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

OT: RayeRe, máš vynikající web!

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

EL/PL/83 sice je možná krásně lineární, ale nejde z ní dostat výkon, což je dost podstatná závada. Vím že se používaly ve snímkových koncech TV a monitorů, ale pro audio tahle flaška moc vhodná není /srovnej s EL84/.

Web

(upravil rayer 25. 8. 2010 0:07)

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

>sinclair

BTW nevim zdali tu mas uvedeny aktualni mail, posilal sem ti komentar k clanku o lampach ( http://www.aldax.cz/index.php?tab=3& … show=lampy ), tak snad neva kdyz to pastnu i sem:


Zdravim,
precetl sem si ten docela obsirny clanek o elkach, myslim ze je to pekne shrnuti pochopitelne i pro zacatecniky. Ja bych si svoji grafomanii asi netroufl v tomhle konkurovat, takze sem jen pridal link smile Mel bych akorat par drobnych poznamek:

1) vakuum v lampe neni "par molekul vzduchu", ani dnes neumime udelat dokonale vakuum a pres vsechny getry tam zustane stasnejch miliard castic. Ale vzhledem k poctu castic za normalniho tlaku je to samozrejme o x radu min. Ani v kosmu neni dokonale vakuum...

2) z popisu primozhavenych (koncovych) elek to vypada, ze se nedaji pouzit pri AC zhaveni AC, jedine ve dvojcinych stupnich. Ale driv se to bezne pouzivalo i pro jednocinne. Krome bateriaku nebyla moznost jak usmernit zavici napeti. Abych nechodil daleko, tak napr. Telefunken Trio Koncert s primozhavenou koncovou pentodou AL1. Dvojciny konec si mohly dovolit jen luxusni prijimace jako treba Big Ben. K modulaci zhaveni f site tam skutecne dochazelo a byla snaha to eliminovat tzv. odbrucovacem - dratovy potak (jeho soupatko je dostupne na zadni stene) zapojeny mezi konce zhaveni a na sterdu byla kostra.

3) u popisu mrizky asi vypadlo pismenko "mikro" v prumeru pouziteho dratu, v metrech asi nee.

4) dalsi preklep "protistrana nepracovat nemohla"

5) pozn. ke kombinovanym elkam - firma Loewe kdysi prokrocila se sdruzovanim systemu
tak daleko, ze v 1 bance bylo nekolik elektronek i pasivnich soucastek zatavenych ve sklenenych trubickach a bylo v tom skoro cely radio. Ale asi to bylo kapanek poruchovejsi, tak od toho zas dali ruce pryc.

Martin

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

OT: To je náhodička, Telefunken Trio Koncert jsem si právě koupil pro radost, už hraje. Přesto, že je osazen přímožhavenou AL1 a vybaven pouze jednocestným usněrněním anodového napětí, nabručí nijak strašidelně. Zvuk ovšem není nic moc, on ten dvojstupňový NF zesilovač trioda - pentoda bez jakékoliv nfb nebude žádné terno smile

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Ja to Trio koupil nekdy pred 15 lety v bazaci za par stovek, bohuzel ma dost poniceny dyhovani od vody (papirovy viko je pritom 100%). Vnitrek ujde, po elektricky strance sem ho rozehral, to nebyl problem. Na novy dyhovani si sam netroufam, spis kdybych nekde nahodou potkal vrak v lepsi bedne, tak ho vemu a prehodim...

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Já za 1700 od kolegy z práce, je výborně zachovalé. Dokonce ani vazební kondy nebylo nutno měnit. Filtrační elyty už měnil někdo přede mnou, jsou tam Tesly a jsou OK, katodový elyt byl v háji (asfaltová Tesla), provokativně jsem tam zatím vrazil modré TFko smile

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

To ja tam mam este origo elyty Elektrotechna 8u/450V (asi uz taky nebudou nic moc), snad vsechno bylo puvodni, ale taky radne sesly casem. Ty asfaltovy elyty snad vodesly vsude, ja je opatrne vykuchnu, dam dovnitr novy elyt a zase zbytkem asfaltu zatavim. At to nebije do oka hned na prvni pohled pod sasi smile Koukam ze ty ceny sou neska taky uz jinde, http://umelecke-predmety.sbazar.cz/radi … 24322.html  a ten stav teda nic moc...

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Mám ve sbírce "mašin" i Telefunken BigBen Saloon a přestože je osazen na konci dvěma triodami AD1 v pušpulu, nic nebručí a to je v tom přístroji 30cm reproduktor a 10cm výškový, oba buzené, tedy s kurevsky vysokou citlivostí. Pak už je tam jen drátový trimr-odbručovač.
Kdysi jsme měli reproduktor z BigBena vytažený ven a aby se nemusela sundávat košile, a nezkreslilo to výsledky třeba na 2kHz, měřilo se na 500Hz. Na tomto kmitočtu ten reprák měl při jmenovitém napájení budicí cívky magnetu 102dB/W/m....
Pak mám nádhernou, jako z obýváku donesenou Filharmonii, ten druhý typ s elektrostatama. Elektrostaty jsem opravil  dekorační pokovenou fólií a jedou jako zamlada. Pak je tam z těch velkých ještě Tesla Hymnus, Tesla Festival, Tesla Opera, Largo /mimochodem vynikající přijímač/, Tesly T632A, ST100, 810A, 813A, 814A, 816A a 820A /ta půjde pryč/,kompletní řadu Talismanů, Slovenský národný prijímač, Goebbelsovu tlamu a naposled nejhnusnější rádio pod sluncem, hádejte které to je? smile  /620A/
Na víc není místo, páč jsou tam ještě ústředny, pulty, zesilovače atd. a to jsem musel některé velmi dobré kousky /IRON,  REL, Philips/ vynést na půdu, protože už prostě jeden barák po prarodičích nestačí smile

Web

(upravil PB0305 26. 8. 2010 9:29)

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Letos v květnu jsem koupil za 1 469 Kč Empo Admiral s AD1 na konci.  (Původni cena (asi v roce 1937/1938)  byla 1990 Kč).  Pak mám, kromě Filharmonie, několik zesiků (např. krásný zesilovač Bellton), ale taky už to nemám kam dávat. Když vidím jaký parádní kousky se tu před rokem 1948 tady dělali, tak se mi chce brečet. Ale i za bolševiků se pár věcí povedlo (např. ARO932, ART581).
Sinclaire, nevíš náhodou jaký zesilovače se v první polovině 60-tých let dávaly do kin?
Díval jsem se do starých katalogů a ještě v roce 65/66 je tam uváděna AD1N (kromě AZ1,AZ4 jediná elektronka z 30-tých let) předpokládám, že se i vyráběla, ale neznám důvody (export?, pro nějaké zesilovače?).

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Óoóó AD1, tu mám moc rád. Mám taky Admirála, má to nádherný zvuk. Bohužel moje AD1 už není v kondici, dostanu z ní nějaký 1W.

Mimochodem, mod verze se stále vyrábí: http://www.emissionlabs.com/datasheets/EML-AD1.htm

Těch 6W z jedný krásný AD1 bych si někdy moc rád poslechnul smile

BTW, neuděláme si tady nějaký sběratelsko nostagický thread (resp. nezkusíme ukecat novou sekci)? smile Tady jsem začal offtopicovat, za což se omlouvám.

Web

(upravil rayer 26. 8. 2010 12:36)

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

A tak koukam, ze je tu vic sberatelu. Ja uz teda moc aktivne nesbiram, protoze uz neni na to moc cas a hlavne misto (jo nekomu musi stacit i cast bytu v panelaku smile Nemam zadny rarity z 20let, jen par kousku z 30/40-tych, valecny Ve301 a druhou polovinu Tesly z nichz nejvetsi je Choral. Nepocitam Tabor II, kery sem jednou rozebral, protoze sem nemel moznost ho nijak dopravit domu, je to megakrava. Opera a Festival jsou taky pekny kouksy.

Pred takovymi 10-20 lety se toho dalo najit spousta u popelnic, na smetakach, starych pudach a sklepich nebo levne kopupit v bazaru. Bavilo me se v tom stourat a taky sem se na tom dost naucil (neni nad vlastni zkusenost s anodovym napetim smile Bohuzel dnes uz o nic takoveho clovek jentak nezavadi, vse uz je v rukou sberatelu a aukro-prekupniku, takze uz to pro me ztratilo takove to kouzlo od vyhrabani nekde ze srotu pres oprasovani a deportaci pavouku, opravovani az po hrajici kousek. Stejne uz tomu nemuzu venovat zdaleka tolik casu jako driv, trochu se ten pomer cas/penize pretocil...

Web

(upravil PB0305 26. 8. 2010 12:57)

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Admirála jsem zatím nezkoušel uvést do chodu, dám vědět až se k tomu trochu dostanu.
Že Češi vyrábí už zase AD1 jsem si všiml, ale nenašel jsem nikde cenu (asi to zrovna levná záležitost nebude).
Elektronková sekce by tu měla být.

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Gadzo_z_Presova napsal:

Na zbernom dvore sa stále nájdu vďačné kúsky aj z tejto histórie. napríklad ja som si doniesol zo ZD gramorádio Tábor I, magneťák sonet duo, filharmóniu, festival ale najviac je tam veľkých hudobných skriní. Tie som si bohužiaľ neodniesol big_smile

Fakt? Ja uz sem docela dlouho na zadnou lamparnu nenarazil, mozna tak max. ty novejsi Tesly s celosklenenymi lampami z 60/70 let. A i lampovych televizi uz je mensina oproti novym tranzistorovym. Driv toho bylo tolik, ze naky PL504/9/6Pxx byly dobry tak jako terc pro vzduchovku a ted skoro nic... Mozna je to u vas o par let posunuty, tak ber dokud je co smile

Tak ta AD1 je pekne retro, ale pro sberatele ma cenu jen s tim logem Telefunken smile BTW cetl jsem cosi, ze se uz i delaji opravy starych hodne vzacnych lamp jako MARs a pod, znova se vyvakuujou a jede se...

Web

Re: Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

AD1N od Tesly se ještě pořád dá sehnat, ale pozor, je tam jeden významný rozdíl. AD1N je nepřímožhavená, což v praxi znamená při instalaci do přijímače propojit katodu s jedním koncem žhavení, je nutno vyzkoušet kterým, aby to míň bručelo. Vyráběla se jako náhrada pro osazení starých přijímačů, kterých bylo v provozu v 50-60.letech ještě spousta.
Například se vyráběla i ECH3n, což byla standartní ECH21, zatmelená v lamelové patici a s čepičkou jako g1 heptody nahoře. Takových náhrad bylo vícero.
Například silně poruchové teslácké 4654 pro ústředny a zesilovače vyřešili tak, že do jejich krabiček dávali přeznačené EL50 Philips, což je defacto ta samá flaška, ale nechá si o dost víc líbit. Já mám celou ústřednu DU304 osazenou originál EL50-kami /na ebay 15USD-ks/ a naprosto bez problému. Některé 4654 měly při 600V na anodách životnost asi tak deset hodin.
Kór třeba v zesiovači KZ50, kterých bylo všude mraky a kde je sakra tvrdý anodový zdroj se rtuťovou usměrňovačkou AX50. Jakmile se AX50 přestaly dovážet, tak v rámci počínající RVHP do toho dávali maďarské Tungsramy PV200/600, což je proti AX50 lampa na hovno, zesilovač ztratil sice výkon, ale zase o to dýl vydržek smile
Pokud vím, tak jedna KZ50 je pořád ještě v provozu v jedné vedlejší vesničce na hřišti, je na ní navěšených asi 80VA repráků /2xARS453 + 2x T5OF/ a drží. Volali mě tam, protože potřebovali vyrobit redukci z toho atypického tříkolíku na 3,5 stereojack, aby do toho mohli smažit mptrosky smile Čuměli, že ještě někdo tyhle konektory má smile
Chystám se rekonstruovat Traforu TR167 - nevíte někdo, jakou měla mít původní barvu soklu a krytu z perforovaného plechu? Taky docela raritka, tahle malá soukromá firmička jich moc nevyrobila,

Web

Příspěvky [81 až 100 z 175]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Cinitel tlumeni a lampove zesilovace

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£