Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Dobry den,,

Mam doma dva reprone od kamarata ktoremu zavadzaju, lenze ani na jednom nieje viditelne napisany typ. Podla vyzoru a priemeru to usudzujem nieco na ARA 9901 a pod. Problem je v obidvoch a to taky, ze v prvom je preseknuta cievka na konci a neviem ci sa to da est ekde opravit a za kolko no a ten druhy bol vraj funkcny kym mu z toho jeden chalan nevybral magnety/su tam te polkruhy styri/ a potom to nevedel dat s5...zevraj to hra ale musia byt te magnety nejak usporiadane a ja som z toho vol...skusal som vselico tri sa pritahuju navzajom a jedenen odpudzuje tak ho otocim a zas ostatne su zle ja neviem...ak viete niekto ako to tam ma byt by som bol vdacny teraz to len vrci trochu ked to zapojim. Asp by som sa mal s cim bavit .. Dakujem

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Nikdo se k tomu špeku nemá...
Já bych to hodil po vzájemně vzdálených kusech do pytle a poslal do továrny (TVM). A nebo Andrejovi Cimbalovi, ten by to měl umět (Žije ještě?).
Každým silovým působením magnetů navzájem se ubírá na jejich magnetismu a výsledkem případné úspěšné opravy nebude původní kvalita.
Repro je asi Tesla ARA9918, vcelku slušný stroj.

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Ja by som to poslal Štěrbovi do Valmezu. On fakt umí... A má origo magnetovačku na magnetický obvod.

Web

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Ď....a ano je to ta ARA 9918. len som o hentych repronoch nic nevedel tak prepacte ze som sa opytal...magnety viem ako idu len som si myslel ze ma pravdu henten co mi to povedal...inac primitivne kazdy ma jednu stranu trosku uzsiu ako druhu...sral som sa s tym dva dni nakoniec som musel vybrat membranu odtocit asi 20 percent z cievky lebo bola seknuta a nakoniec najkrajsia vec ta debilny valcek zelezny co ide uprostred cievky a drzia ju tie sroby styri. Nvm ci sa to tak robilo alebo sa to snazil uz niekto spravit ale boli v tom asi 4mm ryhy z flexy ako to niekto brusil takze sa to dalo fakt krasne vymedzit aby mi to nesuchalo o cievku a ani tak ani tak som to aj zahladil vsetko a konecne to hra celkom a otocim ho a zas sa to nejak pohne a uz je to v prdeli a uz mam toho plne nervy to zahodim...mozte mi poradit naku lacnu 15" fakt ze lacnu ...zas nie hucadlo ale aby to asp cosi zahralo chcem si nejaku BR bednu postavit na doma aby som mal aj nejake PA nie same hifi

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Třeba Emi kappalite 3015LF v BCSUB 15 udělá doma bordelu až moc. Ale je to celkem velká krá*a.

Web

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

A čo toto
http://www.rhsound.sk/sk/pp-0815_reprod … hd.495.htm

....viem ze je to plandak ale to len na take domace pocuvanie. Zahra to niečo vzhladom na cenu ?

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

mozes to kupit a poreferovat, aspon budeme aj my mudrejsi... a este pomerat TS param.

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Myslím, že nebudeme, TS měření těžko zvládne a pak už zbývá jen porovnávat. Ale s čím?

Zásada: nekupuj nic, o čem nevíš, co to je.
To už bych šel raději do Eminencí za obdobnou cenu (a že je nemám rád). Alespoň vím, co jsem koupil za šmejd dopředu.

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

>Otas: mohl by s poradit co koupit místo Eminence, těžko se v tom orientuju, Eminence mám doma a nerad bych kupoval ještě něco horšího.

(upravil Otas 2. 8. 2010 18:47)

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Pokud neskousneš to, co radil Bery (řada Kappa je už použitelná) a chceš to do BR, tak třeba 15PS100 od BC. Lze samozřejmě jít výše (PD, RCF), ale je to o ceně. Chceš-li pustit šrouby, pak třebas PD.15B40, nebo PDN.BR40, nebo RCF LF15G400, skromněji 401.  Do jiné konstrukce to chce ale jiný reproň.

Já se teď nadchl do closed, v éře procesingu i velmi slušných ekvalizérů je jednodušší doladit charku do roviny a mít k tomu dost výkonu. Basy získají na údernosti.

Mimochodem, pokud třeba máš jako Vsoft ARA 9918, je použitelné. Parametry si sice nepamatuji přesně, ale zhruba: Fs 33 Hz, Qts 0,3, Vas 220 l, Bl 21, Xmax asi 5 mm, 96dB/W, příkon 150/300W. Určitě dá někdo netové směrování na ně přesně. Má totiž velmi slušný magnet a membrána má chuť se hýbat - vyhrávat basy. Membránu vymění v TVM Valmez, kdysi asi za 800,-Kč - teď ale nevím, co budou chtít. A máš nový slušný reproň s hliníkovým košem za minimum.

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

No a ešte k tej ARA...Ten s tou seknutou cievkou sa mi podarilo dat ako-tak dokopy lenze sa mi to nepodarilo zletovat v tom mieste tak som z cievky musel odtocit a teraz to ma uz len nejakych cca 6,4-6,9 Ohm nechce mi to zmerat presne skace to ako sproste. Musel som vybrat komplet membranu vybrusit lebo vo vnutri bolo vsetko zakorodovane nalakoval som cievku dal s5 zalepil. Nevyzera ze by bol zvuk nejak skresleny alebo pod. Myslite ze sa tieto zmeny nejak vyrazne prejavia na zvuku keby som to dal do bedne ?

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Je to věštění, strašně těžko něco rozumného odpovědět, odpovím stejně jako Pythie: změní se to v poměru původní impedance k té nové. Bude to přiměřeně odlišný reproduktor, o nižším povoleném příkonu. I když impedance cca 6,6 ohmů není původní příliš vzdálená.
Zkus to a v případě potíží jsem cestu řešení naznačoval výše.

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Tak skusim to no...A teraz bod B. Aku ozvucnicu na to...Viete niekto o nejakej mensej ozvucnice br ?? Niekto tu uz samizda na fore s tymto repronom riesil ladenie br. Dobre by bolo keby mal niekto uz overenu schemu a by mi to poslal no..

A este mimo toho by som chcel pocut Vas nazor na tieto nizkorozpoctove kusky co by sa mohlo pouzit aj na nejakej tej home-part, ako taky lacny public-addres subik

http://eshop.prodance.cz/DetailPage.asp?DPG=84340 --Emi BETA-15
http://eshop.prodance.cz/DetailPage.asp?DPG=82363 --Emi DELTA 15 LF
http://eshop.prodance.cz/DetailPage.asp?DPG=93793 --Fane SOVEREIGN 15-400 LF

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Hodí se např. ta delta, má větší Xmax, než ty ARA. Jinak ovšem - to se někomu nemusí líbit - ta ARA je o kus lepší reprák (díky podstatně lepšímu magnetu i hliníkovému koši), než tyhle low endy a potřebuje menší krabici, aby ráda hrála basy. Už v cca 80 litrech s laděním na 45 Hz bude hrát slušně. BR jsou pro tenhle kmitočet dvě trubky průměr 70 a délky 90 mm, jestli si dobře pamatuji, co jsem vyčetl ze simulace před momentem.
Nebo použít některé profiodkazy (např. ze stránek BC), basreflexová ozvučnice není tak složitá ani k vlastnímu navržení.

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Otas Dik. Ja by som dal teda na teba, ale mohol by si mi este prosim ta povedat ako by to bolo so strbinovym BR na tu bednu co sa tyka rozmerov ?,, ja moc simulovat neviem. Dakujem moc .

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Štěrbinu - pokud máš tím na mysli díru, širokou jen 1 - 2 cm - neumím, tam se to chová divně, neznám zákonitosti.
Pokud tím myslíš čtyřhranný otvor, užší stranu alespoň 4 cm, raději ale třeba 5, pak je to obdobně, jako u BR.
Takže BR pro 80 litrů může být např. 5 x 25 cm a délce 12 cm, nebo 5 x 20 cm a délce 9 cm.
Ještě lépe bude hrát basy ve 100 litrech (skoro 2 dB navíc na 50 Hz), tam jsou díry např. 5 x 20 cm o délce 5,5 cm, nebo 5 x 25 o délce 7,2 cm. A nebo třebas 5 x 40 o délce 13 cm...
Mohu dopočítat i na míru podle bedny.
U těchto děr mám podvědomou důvěru spíše k těm s větší délkou.

(upravil Vsoft 20. 8. 2010 13:00)

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Ano myslim klasicky stvorhranny otvor a to klasicky po celej sirke vpredu pod menicom a vstrede predeleny. Sirka prednej strany by bola 49cm. Repron ma 39 a z kazdej strany este 5cm si myslim ze staci, alebo mam dat viac ?. Predna strana bude zapustena cize sirka BR bude tych 49 minus nejake 2cm hruba doska co to bude vstrede predelene. Objem by som dal tych 100litrov a ostatne strany si uz dopocitam. Keby som ta mohol poprosit keby si to skusil nasimulovat s hentym rozmerom BR aky by mal byt dlhy a vysoky aby to hralo pekne ASP. od tych 40 Hz. Moc Dakujem.

Re: Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Šířka 49 cm je až až, spíš až moc. Sám bych se přikláněl spíš ke 42 - 44 pro vnitřní rozteč bedny a hnát to na výšku a délku. Záleží samozřejmě i na místě, kam to chceš dát.
Ono je ještě důležité konstatovat, zda je 49 cm vnitřní prostor, na důležitost tohoto sdělení narazíš právě při návrhu BR. Protože:
Zleva vně: 2 nebo více cm stěna bedny, 2 cm stěna BR (aby se to truhláři snadno stavělo), pak první polovina díry, dělící stěna předělení středu (asi 2 cm), pak druhá polovina díry, pak zase 2 cm stěna BR a pak stěna bedny . 2 nebo více).
Při 49 cm vnitřku odečítám 6 cm na stěny a příčku BR. Výsledek mi hodí samozřejmě 43 cm.
Při 49 cm vnějšku odečítám minimálně 10 cm - tudíž zbývá na šířku děr vcelku 39 cm.
Pro zajímavost spočtu ještě na další šíře.
Druhý problém je naladění BR. Můj návrh byl 45 Hz, vidím další verzi 40 Hz. Rozdíl mezi oběma:
Na 45 Hz jsou stejně hlasité, ladění na 45 Hz má oproti 40 Hz zisk cca 1,5 dB na důležitém úseku 60 - 70 Hz. Ladění 40 Hz nepadá tak rychle na kmitočtech pod 45 Hz. Rozhodnutí nechám na Tobě.
BR - vždy výška 5 cm. Výsledky délky pro různé šířky (čisté, přepážky odečteny) a kmitočty 40 a 45 Hz:
Šíře      40 Hz       45 Hz
43          22           13,7
41          20,9         13
39          19,8         12,3
37          18,7         11,5
35          17,6         10,8
Nějak mi výpočtový prográmek nechtěl makat v souladu s kalkulačkou (rozdělení na dvě díry mu dělalo velkou potíž). Takže výpočet je jen pro jednu (bez přepážky). V kalkulačce podle vzorců mi to tvrdilo, že jí mohu beze změn rozdělit, tak teď zatím nevím.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Pomoc s dvoma "asi" ARA 9901 15''

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£