Téma: Lakovaný drát

Zdarec,

měl bych dotaz, kde sháníte lakované dráty na vzduchové cívky na výstupy zesilovačů?

Předem díky za odpovědi.

Boss

Re: Lakovaný drát

Zajdu do skladu a šáhnu do bedny se zbytky drátů, nebo ten kus odmotám z nějakého neimpregnovaného trafa.

Web

Re: Lakovaný drát

Opravna motorů či transformátorů a nebo rovnou firma co motá ty trafáky smile cena je od  250 - 380,- kč/kg

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Lakovaný drát

A nebo se dají do určitého výkonu použít dráy z tlumivek v PC zdrojích wink

Web

Re: Lakovaný drát

Díky moc už mám jasno;)

Re: Lakovaný drát

V nejhorším případě navštívíš e-shop www.ges.cz a koupíš si to luxusně zabalené v igeliťáku.

Web

Re: Lakovaný drát

http://www.tme.eu/cz/katalog/draty-pro-vinuti_100610/

Re: Lakovaný drát

2 mir.ku : no fuj!  ty to tam maj ale předražený.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Lakovaný drát

Nebo na aukru, viděl jsem tam drát 1,5mm asi 150 metrů za 500,- ...

Web

Re: Lakovaný drát

milano: to souhlas je to drahé.

a za další jde o to že budu potřebovat jen kousek a ne x kilo nebo metrů proto sem to chtěl nějak odrbat abych nemusel kupovat takový kusy.

Re: Lakovaný drát

No já si občas kupuju potřebný dráty v místní navijárně motorů, ale záleží na koho tam narazím.
Pokud mám štěstí, tak mi odmotají z cívky odhadem potřebný počet závitů, zváží a vypadne nějaká cena.
Ale zatím jsem bral vždycky množství na trafa, kdy cena byla nad 100,- nevím jestli by někdo odmotával pár ok drátu v ceně desetikoruny.
Zkus nadhodit jaký průměr a kolik bys toho potřeboval, poptám se jestli by to šlo.

Re: Lakovaný drát

Pavle díky mám známého v opravně motorů tak snad to sním nějak domluvím;) jinak jak psal Bery dráty z tlumivek pc zdrojů taky připadaj k úvaze pár jich tu mám;)

Re: Lakovaný drát

Abych nezakládal nové vlákno.Máte,prosím někdo starou normu Čsn 34-7325 ohledně lakovaných vodičů?Zajímají mě maximální provozní teploty tehdejších vodičů.Klidně jakoukoliv zmínku do SZ.Děkuji.H.

Re: Lakovaný drát

ČSN 34 7325 mám, o teplotách v ní nic není. To bys musel asi sehnat normu pro ten který konkrétní vodič, třeba pro LCIA  by to měla být ČSN 34 7333. V 7325 jsou jen zmíněny jednotlivé typy laku a způsob značení vodičů.

Web

(upravil Crifodo 15. 11. 2014 17:40)

Re: Lakovaný drát

Normu nemám, ale podle AR B2/95, kapitola Vodiče pro vinutí, kde se na ČSN 34 7325 odvolávají, se dělí lakované dráty:
polyesterimidový lak  I pro teplotní třídu F: 155°C
tereftalátový lak T pro teplotní třídu B: 130°C
polyamidový lak P pro teplotní třídu E: 120°C
polyuretanový samopájitelný lak U pro teplotní třídu B

(upravil horemic 15. 11. 2014 17:47)

Re: Lakovaný drát

Sendy,díky moc.Zajímalo by mě i to značení a laky,ale nechci otravovat.Škoda,že ani tyhle staré a neplatné normy nejsou volně k dispozici.Crifodo byl rychlejší.Díky taky.

Re: Lakovaný drát

V té ČSN34 7325 je ještě :
polyvinylformalový  - F
polyimidový - M

To písmeno je třetí písmeno v označení vodiče.

1. písmeno je L (lakovaný vodič)
2. písmeno dle kovu jádra (A hlína, C měď)
3. druh laku
4. další odlišení, třeba dle zaručených vlastností, většinou je zde A

Celé značení vodiče je tedy třeba LCIA 0,75-2

Web

Re: Lakovaný drát

Díky chlapi,něčeho se dopátralo a třeba se to někomu bude ještě hodit.Tehdejší laky vypadají teplotně odolnější než dnešní.Dnešní do 155 stupňů lze pájet.Tehdejší s označením T,tedy do 130 stupňů nelze.Neměl by jít pájet i ten stařík,nebo mi něco uniká?

Re: Lakovaný drát

No nevím, co označuješ slovy "lze pájet". Po odstranění laku lze pájet snad každý. Pokud použiješ tavidlo, které narušuje daný lak, tak můžeš pájet skoro cokoliv.

Web

(upravil horemic 15. 11. 2014 19:28)

Re: Lakovaný drát

Jo jo,už opravuju.Myslel jsem právě pájet bez předešlého mech. či chem. odstranění laku.Ještě existuje označení CuS,to tedy netuším.