Téma: elektrónkový predzosilňovač EP1

nedávno som mal možnosť si vypočuť tento predzosilňovač, hlavne korekčný zosilňovač pre MM prenosku. bola to pre mňa neznáma zostava, ale zvuk sa mi veľmi páčil, tak som sa rozhodol že ho postavím. návod vyšiel v PE 8,9,10/2001 (neviem či môžem niekam unpnúť pdf-ko a dať link). zatiaľ mám skúsenosť iba zo stavbou hotových kitov (AD4, dispre, hs-dac), alebo len nejakých drobností. nič takéto väčšie. asi nebudem stavať celý, zrejme len MM predzosilňovač.

- je potrebný toroidný transofrmátor  PRI: 230V, SEK: 270V/0,15A, 270V/0,15A, 15V/2A. písal som do vinuty, cena je priaznivá (25€, dva týždne), ale neviem aké presnejšie parametre by mal mať. čo ja viem, nejaké špeciálne jadro, tienenie, zaliaty stred? alebo je aj iný a lepší výrobca?

- trochu mám chaos pri výbere súčiastok, väčšinu vecí som našiel v GES-e, spomínajú sa tam kondenzátory stryroflex, tie som našiel na eBay-i. Na ktoré treba dať väčší dôraz, aby som z toho vytlačil čo najviac a kde to môžem "ošidiť"?

- elektrónky som našiel nejaké nové párované Tesla, alebo radšej iný výrobca? mám na mysli rozumný pomer cena/výkon.

- má cenu dať zdrojovú časť do inej krabice, alebo sa môžem v kľude držať pôvodného návrhu? extérne by som totiž musel ťahať 2x330V a 2x12,6V

stavbu beriem len ako zabitie času a hranie sa, momentálne mám actidamp mk4, no chcel by som skúsiť aj niečo iné a aspoň trochu čuchnúť k elektrónkam. možno existuje aj nejaké lepšie riešenie, ale výhodu vidím v tom, že je ten návod písany polopatisticky aj pre začiatočníka. časom by som možno skúsil aj nejaký zosilňovač, napr. PE 3-7/2000, ppp35 alebo ppp120. 

vďaka za každu radu

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

Nazdar

čo sa týka toho transformátoru, ja som si dával navinuť do fa Slovmet a bol som spokojný. možeš si ho dať navinuť pre audio účely robia to tam tiež.

súčiatky sa dajú nakúpiť aj z  Farnelu majú tam veľký výber súčiastok a zastúpenie je aj na Slovensku firmou Dialogue.

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

K elektronkám nečuchej, nijak zajímavě nevoní, pokud se na nich neškvíří vrstva prachu smile

Pokud máš (jak píšeš) nové TESLA, použij je, lepší neseženeš!

Pozor si dej hlavně na kvalitu dielektrika kondenzátorů (plus samozřejmě na jejich jmenovité napětí), na zatížitelnost rezistorů (a to i napěťovou - některé miniaturní typy nevydrží ani 200V!), na správné vedení žhavení (tlustší dráty navzájem zkroucené) a samozřejmě na svoji osobní bezpečnost smile

Web

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

http://www.ms-audio.sk/Konstrukcnenavody/ep01/ep01.pdf

http://www.ms-audio.sk/Konstrukcnenavod … novace.pdf

Web

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

Já ten preamp MM odbastlil, žádné zázraky bych v tom neviděl. Dají se potkat, slyšet, ale i postavit lepší...
Co se týká tvého dotazu:
- nevím jaké máš zkušenosti s konstrukcemi s elektronkami
- parametry trafa ti stačí, pověř tím nějakou solidní navijárnu a máš vystaráno
- jak už radil Opamp pohlídej si vlastnosti součástek
- mě osobně se osvědčila konstrukce s externím zdrojem. Byla to cesta jak za sezónu odbastlit skoro 30 různých modelů. Ale hlavně odpadly starosti se stíněním a problémy s odstupy. Pokud ti nebude vadit že preamp jsou dvě prokablované krabice tak klidně následuj.
- asi tě zklamu, Actidamp hraje daleko lépe
- ale na tomto kitu se naučíš dělat s flaškama
- a Rocheltovi nevěř, moc toho sice napsal, ale stejně tak je to blné blábolů

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

Aha, tak to sa potom plány menia. Chcem ešte poriešiť viac vecí, takže by som veľmi nechcel plýtvať na experimenty. To radšej hoc aj drahší projekt, ale kvalitnejší. Skúsim sa ešte po niečom poobzerať, ale ak by si mi vedel niečo zaujímave poradiť, veľmi by ma to potešilo, práve tie tvoje skúsenosti s nimi mi chýbaju wink
Samozrejme ďakujem za rady, hodia sa ku každej stavbe s elektrónkami.

(upravil PB0305 25. 6. 2010 16:58)

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

Spíš bych zkusil předzesilovač s ECC88. Na webu se najde schémat dost.

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

Do riaa korektoru by šla  ecc88 použít , má ale malé zesílení a to by ve vstupní části bylo třeba větší.
Na schémátka z webu bacha. Výsledek by tě mohl otrávit ,což by byla škoda.

Web

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

warezo : na EP1 mám origo trafo Tronic, hotové moduly anodových zdrojů a zdroje žhavení, tuším, že i ECL-ka a nějaké pasivní prvky, pokud by ses přeci jenom rozhodnul pro stavbu, je to na prodej

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

Warezo : odpovídal jsem ti na mail a posílal fotky co je všecho k dispozici, ale blbne mi odesílání pošty, a server mi tvou adresu vrátil...počkej chvíli, než se to rozchodí

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

http://audioweb.cz/uploads/thumbs/312_ep1-modulytrafo_1.jpg
http://audioweb.cz/uploads/thumbs/312_ep1-modulytrafo_2.jpg
Warezo : moduly zdrojů, logiky a trafo, zbytek je zapájený v (neorig.) deskách

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

ECC88 ma zesilovací činitel 33 a velmi malý vnitřní odpor (2,6 K), takže celkové zesílení je proti ECC83 asi poloviční což prakticky nehraje roli. Oproti ECC83 má menší šum, je krásně lineární a u audiofilů velice oblíbená. ECC83 je vhodná tam, kde nevadí (nebo je potřeba) větší zkreslení, jako u kytarových zesilovačů. Pochopitelně, vždy je potřeba myslet, ať už jde o schématata z AR či z webu.

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

Zajímavé je, že jsem zatím slyšel spíš to, že ECC88 příliš lineární není. Musím mrknout do datashitu, jak to vlastně je.

Web

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

ECC88 nemá ani náhodou "asi poloviční zesílení" oproti ECC83.

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

ECC83 s anodovým odporem 200 K zesiluje cca 58 krát, ECC88 s anodovým odporem 22 K zesiluje cca 30 krát.

Re: elektrónkový predzosilňovač EP1

A je to  na takového prcka docela silák ,ta88čka   wink

Web