Téma: Nastavení indikátoru limitace z AR 9/87

Stavím si k TW120 tenhle indikátor limitace,

http://s4.postimg.cc/etrueiy0p/5480_indikator_limitace.jpg

R1 a R4 autor doporučuje 4k7 pro zesilovače nad 20W, ale pro R8 a R5 nedoporučuje žádnou konkrétní hodnotu. Chci se vyhnout experimentům pokus-omyl abych si zbytečně neničil tišťák, proto se obracím na Vás zkušené.
R8 mám nastavit na max. proud ledkou? V takovém případě bych dal 10k (U 60V).
Ale u R5 fakt vůbec nevím ani zhruba, jakou hodnotou alespoň začít. Má určovat délku záblesku ledky.
Děkuju...

(upravil Bobeš1 17. 5. 2010 18:45)

Re: Nastavení indikátoru limitace z AR 9/87

Tento indikátor jsem používal u všech zesilovačů od té doby, co byl publikován. Funguje dokonale. Budeš se divit při jaké subjektivně nízké hlasitosti se špičky blíží limitaci. V poslední verzi jej mám v zesilovači napájeném +- 63V a je osazen takto: R1- 4K4, R2-27K, R5-100K,R7-100K a R8-3K. Protože tranzistor KC 307V se mi nepodařilo vybrat na napětí Ucer vyšší než 110V, zařadil jsem do série s R5 zenerku s napětím 22V, pomocí které jsem snížil napětí na tranzistoru na použitelnou mez bez jakéhokoliv vlivu na funkci. Při použití nižšího napětí je třeba hodnoty upravit např. ověřeno R5-56K, R7-15K pro napájení +- 36V bez použití zenerky v sérii s R5. V současném použití se dioda rozsvěcí při přiblížení se k napájení na cca 4,4V na dobu potřebnou k registraci svitu. Je to zhruba 0,5 sec.

(upravil paul1 17. 5. 2010 21:27)

Re: Nastavení indikátoru limitace z AR 9/87

R8 opravdu 3K při 126V? To tam máš nějakou power LED? Mě vychází na ledku 5mA 12k při 60V.
R5 dám pro začátek asi 47k, k registraci svitu postačí i 100ms.
Jako T1 dám bc556 a zbytek bc546.
Díky za pomoc!

Re: Nastavení indikátoru limitace z AR 9/87

Pokud tam dáš 12k při napájení 60V a čas 0,1s tak to ani nepostřehneš, že blikla. V tom případě nemusíš indikátor vůbec vyrábět. Taky se musí mezi bliknutím nabít dostatečně rychle kondenzátor. A v momentě bliknutí ledky tam už zdaleka není plné napájecí napětí. Přetížení ledky nehrozí, neboj. Musíš hrát tak, aby indikátor blikal minimálně, nebo raději vůbec, pokud bude při hraní trvale svítit, tak ho opět nemusíš vyrábět.

Re: Nastavení indikátoru limitace z AR 9/87

Tak nevím, jestli mám zesilovač málo vybuzenej, diody si zablikají jenom, když vypnu napájení a nechám signál do vstupu. To pak začnou bláznit jak barevná hudba. Nebo když zapnu přemostění korekcí, docela v tom lupne a pak si bliknou.
Jo, mimochodem, napájení je vždycky plné, neboť jsem dal 280W trafo a trojnásobnou filtrační kapacitu. S poklesem pod 60V jsem se vůbec ještě nesetkal. (Na prázdno je tam 61V)
Díky za rady!

Re: Nastavení indikátoru limitace z AR 9/87

Jestli Ti napětí naprázdno 61 V neklesne při vybuzení ani na 60 V, tak se nedivým, že diody ani nebliknou. Buď máš málo vybuzeno, nebo zatíženo. Jaké máš výstupní napětí a do jaké zátěže. Ještě jde o typ koncového zesilovače, jestli je vůbec schopen se vybudit na dostatečně nízké saturační napětí, aby indikátor reagoval. Velikost napětí při kterém spustí indikátor nastavíš poměrem odporů R1/R2 a R3/R4.