Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 293 z 422)

Audioweb.cz » Smetiště » Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

  Stránky: ««« 1 ... 291 292 293 294 295 ... 422 »»»

RSS

Příspěvky [5,841 až 5,860 z 8,422]

(upravil Hazys 20. 11. 2016 21:35)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

To se dělá totiž normálně tak, že očekáváš-li na zátěži (třeba té LED) 3V, tak na zdroj nenastavím zbytečně víc jak 5. Jinak šance na odjebání značně roste.

Ten můj "VN" zdroj má na výstupu 1uF+1ohm. To ne že by to nedalo pěknou proudovou jebu, ale když to nastavíš na 50V 20mA, tak ti to LEDku nezničí :-P (Teď sem to s tou LEDkou* zkoušel i ze 100V smile )

//EDIT: *Klasickou 5mm 20mA červenou.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Dyť to píšu, že ledek bylo 6, bílých tj cca 20V. Nastaveno 24V. Abych při zkoušení každé té destičky nastavoval napětí od nuly mi přišlo fakt zbytečný, nehledě k tomu, že tu obludu mám pod stolem, jinka by mi na něj nic nevlezlo. A na tom hliníkovým DPS byly 3 blbě připájený, ale nešly jednotlivě změřit, nepájivou masku se mi nechtělo podrápat,  takže ty 3 co byly dobře nesnesly vybití kondenzátoru z 24V do cca 10V co mělo být na ledkách. Ale kvůli tomu je snad omezení proudu, aby se tohle nestalo. A to byly 1W LED, tj 300mA trvale, 1A impuls jako nic. Netuším, co je v tom zdroji na výstupu za kapacitu. Ostatně nebylo to poprvé, co mě něco takhle opustilo.

(upravil zuki 21. 11. 2016 1:14)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

No, nevím, zda nás Hazysi moc nehoupeš. smile 1uF nabitý na 100V přes 1R dá 100A, i když jen "us"... (ta energie se někam "realizovat" musí... leda by to byla nějaká šitka C s Rs 100R...).

Dobrej 100nF kondík nabitý na nějakou stovku voltů (to co je v síti) občas odpráskne i 6-10A triak... A zkoušet LED z 40A zdroje??? To té regulační proudové smyšce opravdu dost věřil smile

Např. s IRFBG20 ( podobné SOA jako ten Hazysuv, byl z GM, zakoupen asi před 2 rokama) jsem dělal 900V zdroj.... Pro použití v chem. laboratoři, takže raději jen na pár mA,  aby to někoho neopatrného nezabilo...

Teď dělám už druhý zdroj 0-500V, ale zase jen do 10mA (opět bezpečnost obsluhy). Je to se zvyšujícím měničem z 24V. Kond na výstupu bude jen 1nF... A bude tam ještě zdroj 0-100V/100mA... Elektronky nedělám, takže mi pár mA stačí...

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Leda by to MKTčko mělo Rs 100 ohmů. Ha ha ha. Nebo snad ty dvě TR223 2R2 paralelně měly poněkud nelineární odpor.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

já bych rád něco jako tohle: zdroj ale trochu jednodušej, AD/DA převodníky přes i2C s galvanickým oddělením, řízení jedním arduinem, čtyřřádkový lcd a napájení spínaným zdrojem s předregulací. Nějaký korekce nelinearity převodníku a podobně nepotřebuju, stačí když bude korektrně fungovat omezení proudu.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

No jo, hlavně aby tam zas bylo to zkurvené ardujíno! Ale to, že u desetiampérovýho zdroje štělovat a měřit volty s mV rozlišením je bez 4svorkového výstupu k výkalu, to už nikoho zjevně nezajímá. yikes

Já bych to nestavěl, je to pěkně divoká splácanina, pravda, že jedna z těch lepších.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hazys napsal:

Leda by to MKTčko mělo Rs 100 ohmů. Ha ha ha. Nebo snad ty dvě TR223 2R2 paralelně měly poněkud nelineární odpor.

Až bude čas, změř mi aktuální hodnotu těch dvou TR223 smile

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

5mWs obyčejnou ledku neodpráskne.
Ke střídavýmu optronu se dávalo na síťový napětí 47n bez odporu smile

(upravil zuki 21. 11. 2016 17:14)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

danhard

100nF paralelně k 4-6A síťovýmu triaku (citlivé verze s řídícím proudem Igt 20mA a méně) ho dokáže celkem opakovatelně odprásknout... Takže tyhle "výborný nápady na kurvítka"  raději moc nerozšiřujte...

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Zuki, asi víš prd o impulzním zatížení součástek a asi ani o tom, co jsi překročil u toho triaku smile

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

kaed napsal:

já bych rád něco jako tohle: zdroj ale trochu jednodušej, AD/DA převodníky přes i2C s galvanickým oddělením, řízení jedním arduinem, čtyřřádkový lcd a napájení spínaným zdrojem s předregulací. Nějaký korekce nelinearity převodníku a podobně nepotřebuju, stačí když bude korektrně fungovat omezení proudu.

Dobrý večer, v některé z testovacích verzí jsme to ovládali pomocí ATmega162 a alfanumerického displeje http://ok2jnj.ok2kld.cz/ok2jnj/2015/12/ … ve-lince/. Jistě by bylo možné to upravit pro arduino. Zdrojové texty programu poskytnu. To, jestli jsou data pro převodník posílány na UART, nebo po I2C rovnou do převodníku není zas tak velký rozdíl.

(upravil danhard 21. 11. 2016 20:50)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

http://ok2haz.ok2kld.cz/ok2haz/2015/12/ … soucastek/
"Rezistory
Pokud svůj zájem soustředíme na termální šum, pak zjistíme, že uhlíkové rezistory mají šum cca 300 až 1000 ppm/K, drátové cca 300 ppm/K a metalizované 50 ppm/K."

Tomu nějak nerozumím, pod pojmem "termální šum" si představuju něco trochu jiného.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Tak to sme dva lol

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hazys napsal:

Tak to sme dva lol

jak by to tedy mělo být popsáno? Tepelný šum např. zde: http://radio.feld.cvut.cz/personal/dobes2/Noise.pdf

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Máte to na straně 4 nahoře.

Výsledek té rovnice je v jakých jednotkách?  Určitě to nejsou kelviny na mínus prvou. (Ještě doporučuju rovnici odmocnit, pro získání En)

Co třeba píšou k tepelnému šumu tady? Připadá mi, že ppm/K to taky nejsou.
https://books.google.cz/books?id=nN3BAw … mp;f=false

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Ty čísla odpovídají Tk, to je teplotní koeficient odporu, žádný šum.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

aniz bych se chtel vmesovat do debaty, s vedomim ze o "tepelnem sumu"  slysim prvne, bych si dovolil podotknout ze jakykoliv sum je mozne kvantifikovat bud jeho rozsahem vyjadrenym v jednotkach dane velicny, nebo vztazenim tohoto rozsahu ke konkretni hodnote dane velicny a vyjadrenim vysledneho pomeru bezrozmerne (v dB napr.) ..takze pokud jde o ppm/K nebude to urcite sum nybrz neco jako "odchylka v zavislosti na teplote", ci vyse uvedeny "teplotni koeficient" a pod.. smile

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Tak si ten tepelný šum odporu pro mě za mě udávej třeba v decibelmikrovoltech.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

to by potom nebyl sum odporu, nybrz sum napeti na rezistoru smile

(upravil kaed 22. 11. 2016 1:53)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

A co si napřed něco přečíst. složky šumového napětí na rezistoru
a když někomu nebude lenošno dosadit 1 kiloohm, 100kHz 300K teplota, tak zjistí, že tepelnej šum je v pV, ale povrchovej při napětí 10V už je u metalizovanýho obyč 0805 rezistoru 3uV. A z toho obyč uhlík 7mm je při stejnejch parametrech 10x lepší, 0.2uV 1kiloohm, 10V, a metalizovanej THT 0.1uV při stejnejch podmínkách. Zdroj- datasheet wishay, royalohm. Takže asi se u zdroje spíš řeší teplotní a dlouhodobá stabilita, protože paradoxně ty smd odpory jsou nejhorší z hlediska napěťového (proudového) šumu...
Teplotní stabilita je zase jinde, nejlíp vychází přesný smd viking 0805 pouze 10 nebo 20ppm/°C, šum výrobce neudává... potom 0.4W metalizovaný, 50 až 200ppm/°C, 0805 100 nebo 200ppm/°C, uhlík   -300ppm/°C , ale zase by s teplotou měly všechny chodit hodně podobně. 
jenom pro info, kde jsem to všechno vzal:
http://www.tme.eu/cz/Document/353a4c49c … l_film.pdf
http://www.tme.eu/cz/Document/db866d288 … 63/cfr.pdf
http://www.tme.eu/cz/Document/99cc08689 … ING-AR.pdf
http://www.tme.eu/cz/Document/2c908ffd2 … crcwe3.pdf
Takže není všechno zlato co se třpytí. A co třeba sada odporů z ebay za pár korun, kde nikdo netuší, co v tom vlastně vevnitř je.
Podle tohohle elaborátu je potom jasný, že se u vf techniky dělá vše proto, aby na žádným odporu v signálové cestě přijímače (vstupního zes.) nebylo na žádným odporu DC napětí , a nejlépe když budou všechny odpory oddělený tlumivkou a blokovaný kondenzátorem.

Příspěvky [5,841 až 5,860 z 8,422]

  Stránky: ««« 1 ... 291 292 293 294 295 ... 422 »»»

Audioweb.cz » Smetiště » Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£