Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 203 z 422)

Audioweb.cz » Smetiště » Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

  Stránky: ««« 1 ... 201 202 203 204 205 ... 422 »»»

RSS

Příspěvky [4,041 až 4,060 z 8,422]

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Tak já si udělal "radost" o víkendu. Ze dne na den jsem musel postavit funkční nabíječku na Li-ion články. Dceři se totiž podařilo vytrhnout mikroUSB z mobilu. Naštěstí jsem věděl o velmi jednoduché konstrukci DANYKa používající LM317 jako proudový i napěťový zdroj (podle stavu nabití článku) a tak jsem to dal dohromady ze šuplíkových zásob. Nefunguje mi to úpně přesně podle návodu, resp. v režimu proudového zdroje s rostoucím napětím proud poněkud klesá, ale to mi nevadí. Hlavní je, že si můžu nastavit konečné napětí podle parametrů konkrétního článku. Ty co mám jsou 3,8V a tak mají max. nabíjecí napětí 4,35V.
A bastlíček spáchanej za hodinu. Ještě musím doladit takové konečné napětí, při kterém mobil nahlásí rekněmež 98% nabití. Nemám tak přesnej Voltmetr, abych to nastavoval jen podle něj. Teď mi ukazuje nějakých 4,29V a mobil 100%.
http://www.jpeg.cz/images/2013/11/26/d9U80.th.jpg
BTW: dá se pořídit do 300,- Kč USB nabíječka s obvodem MCP73833, ale ta je pro článek se jmenovitým napětím 3,7V. Microchip sice vyrábí i variantu pro 3,8V články, bohužel s touto verzí nabíječka dostupná není.

(upravil Hazys 27. 11. 2013 0:09)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

...konstrukci DANYKA...  - to je datasheetové zapojení LM317, jen přidal diodu do báze toho trandu dole. Pak vychází "sehnatelnější" hodnoty bočníků ( i když dnes mají odpory od 0R1 i u slona), a částečně se tím kompenzuje problém toho, že se to chová jako zdroj proudu pouze pro napětí zátěže >1,25V. (při zkratu se jako zátěž chová bočník paralelně s Vbe+Vd, čímž by se to jako zdroj proudu mělo chovat od téměř nulového napětí. Každopádně pro bezpečnost by měl být v bázi ještě ochranný odpor, který ti tam chybí)
Jak jsi to myslel s tím "poněkud klesáním proudu" s rostoucím napětím na článku? Pokles proudu je závislý snad jen na betě tranzistoru, pokud to klesá nějak výrazně moc (třeba na polovinu yikes) tak tam máš nejspíš vadný tranzistor, nebo nějaký klump s ultramizernou betou.
http://i42.tinypic.com/2442stl.jpg


Já kamarádovi opravil osciloskop, ruský C1-94.  Vlivem zvýšeného síťového napětí //230 i více, místo 220// se odpráskly horizontální konce, jelikož rusové šetřili a neudělali tam stabilizaci napětí vychylování. 243V pro 250V KT940B už jaksi bylo přes rozpočet, tak se ty trandy tak jako podivně poškodily, s tím, že pro pomalou časovku trandy držely, ale jak se přidala rychlost signálu, tak se měkkce prorážely a vychylování padalo. Přijít na to nebylo zrovna tak snadné, jak se dalo čekat. (Jedno celé odpoledne sem trávil např. hledáním studeňáku v přepínačích a pak v drátech). Zapsat si tedy za uši: Ruské trandy jsou neřád lol
http://i41.tinypic.com/210lnuo.jpghttp://i41.tinypic.com/2ih5lrn.jpg

(upravil TAZ 27. 11. 2013 9:06)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

MirouP napsal:

Tak já si udělal "radost" o víkendu. Ze dne na den jsem musel postavit funkční nabíječku na Li-ion články. Dceři se totiž podařilo vytrhnout mikroUSB z mobilu. Naštěstí jsem věděl o velmi jednoduché konstrukci DANYKa používající LM317 jako proudový i napěťový zdroj (podle stavu nabití článku) a tak jsem to dal dohromady ze šuplíkových zásob. Nefunguje mi to úpně přesně podle návodu, resp. v režimu proudového zdroje s rostoucím napětím proud poněkud klesá, ale to mi nevadí. Hlavní je, že si můžu nastavit konečné napětí podle parametrů konkrétního článku. Ty co mám jsou 3,8V a tak mají max. nabíjecí napětí 4,35V.
A bastlíček spáchanej za hodinu. Ještě musím doladit takové konečné napětí, při kterém mobil nahlásí rekněmež 98% nabití. Nemám tak přesnej Voltmetr, abych to nastavoval jen podle něj. Teď mi ukazuje nějakých 4,29V a mobil 100%.
http://www.jpeg.cz/images/2013/11/26/d9U80.th.jpg
BTW: dá se pořídit do 300,- Kč USB nabíječka s obvodem MCP73833, ale ta je pro článek se jmenovitým napětím 3,7V. Microchip sice vyrábí i variantu pro 3,8V články, bohužel s touto verzí nabíječka dostupná není.

No nechci tě strašit, ale 4,29V na článku už je přebíjení s možností plamene, Lipol aku se nabíjí na konečné napětí 4.2V , Li-ion s konečným napětím 4,1V. Proto jsou dvě verze toho MCP.... JInak osvědčená a vyzkoušená nabíječka pro Li-pol, Li-ion je http://zajic.cz/nablion/nablion.htm. Ověřeno na desítkách kusů, co sem dělal modelářům. Je tam i velmi dobře popsaná teorie těchto akumulátorů...

Web

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hazys: HA! Mam jeden pod posteli, po nejakem case ujel obraz do pryc a rikam si uz asi 3 roky ze az bude volneji, musim se na to podivat. Diky! ;D

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Vyměň koncové trandy horizontálu, pokudmožno za nějaké s vyšším Uce, tzn 300V (2SC2611, 2SC3271, BF459,.. ruské KT940A a SF359 nedoporučuji, byť by to s nimi šlo taky). Na trafu pak ještě přehoď drát z pinu 13 na pin 14 (úprava pro 230V), výrazně zvýšené napájecí napětí vych. zesilovačů pak spadne z 250V na přijatelných cca 215V (papírově tam má být 200V, PS: Pozor: piny 13,14,24 jsou síť a 11 a 12 hned vedle obsahuje napětí mínus pár tisíc volt z katody).
Vertikální konec bude pravděpodobně v pořádku, napájí se jen 100V z odbočky vinutí a obsahuje taky 250V trandy.

(upravil The_P 27. 11. 2013 11:11)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hazys: Diky za rady, podivam se na to. Nejdriv to zkusim dat dohromady, ma to tusim vytazenou obrazovku takze to bude chtit najit zhaveni nejdriv (stehovanim se urcite smazalo oznaceni kde je), ale jinak je to tusim stale komplet, jen par vymenenych elytu co uz za nic nestaly. Bylo by pekne ho mit do zalohy, na takove to domaci zvykani, abych nemusel vytahovat furt digital. Jeste jednou diky.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Žhavení jsou dva žluté dráty z trafa, vývody 11 a 12 na trafu.
Obrazovka je tam 8LO7I, tahle: http://www.dpr-dpm.narod.ru/8LO7I.pdf Žhavení je 1, 14, PODOGRIEVATEL. Jeden by čekal že to jsou krajní vývody na patici (když to má 14 koliků), jenže oni jsou někde jinde, takže to číslování příliš nechápu. Bohužel na netu nikde číslování vývodů na soklu není, a vtom modernizovaném datasheetu to není.
Ještě doporučím vyměnit svitek na vstupu, hnusná hliniková plechovka co vypadá jak bipolární elektrolyt: MBM 50NF 250B (1, 2) vedle přepínače DC/AC. Dát tam např TC206 47n/250.

Z kterého roku máš ty škopík? Ten "můj" je z r 89, a všecky elyty OK, v rámci ruských mezí a tolerancí. (Nejlepší je vyndat svitkáč, na kterém je psáno +-20%, a po změření vykazuje +34%) smile

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hazys: Diky, podivam se, krabice jsem si vsiml tez ale tehdy jsem nemel po ruce zadny RLC mustek takze jsem nemeri, ted se schvalne podivam. Jinak to ze nejsou na kraji uz vim, kdysi jsem to namatkove meril, zkusim to prosvitit a i podle pozice elektrod si potvrdit ktera dvojice to je, snad to nebude az tak problem, spise mne trochu desi ze ta patice obrazovky uz je semtam popraskana, holt i to sklo ma sva leta, takze s tim zachazim jak v rukavickach.

Jinak muj kousek ma DIN vstup takze by to asi zaslouzilo vymenit za BNC, moc dobre kontakty nedolehaly co si pamatuju. Elyty byly na povrchu zpuchrele a neco z nich teklo trochu, takze ty jsem je preventivne vymenil i kdyz to fungovalo jak ma. Ale jinak se mi ten stroj hrozne libi vlastne. Male, sikovne, lehce prenosne a jeden se nemusi moc bat, ze tomu neco udela (ne ze by tedy chtel).

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Tam na vstupu nevadí vyšší kapacita, klidně tam můžeš dát třeba 100n,  problém je to, že svitky MBM mám v hlavně zapsané jako ultraproblémové. Je to obyčejný papírový svitek, a v několika zařízeních, kde na nich bylo tvrdé napětí jsem je viděl už i vybouchlé. Navíc ty gumové průchodky zas tak příliš netěsní, a do svitku se dá vlhkost >> svod, což na vstupu s velkou imp. je samozřejmě průser.
Ty elyty vyměň všecky,  je jich tam pět a půl (naštěstí, asi jen 8).  Jen ty 100uF/160V axiály se budou shánět blbě.. (připadá mi sadistický prasit tam radiální kondy) smile Ani si nejsem jistej, jestli Tesla vůbec nějaké takové axiály měla, vím akorát o TE680, ale ten se tam nevejde.

Já tam měl BNC, ale ruské - to se taky musí vyměnit, pokud nechceš zkurvit všechny konektory v okolí. (Má trochu jiné rozměry, standardní BNC tam jde zarvat s trochou síly, ale vyndat jen ohromnou silou).
Pokud nemáš schéma/český servisní manuál k tomu a nechce se ti to hledat, tak ti ho pošlu.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Jojo, ruské svitky, jak MBM, tak ty ve hliníkové trubičce se zalitými konci epoxidem jsou otřesné papírové svitky, bídně použitelné už jako nové - fasovali jsme je v Eltosu jako ND do ruských Rubínů a toho všeho svinstva, pak po našich protestech začali objednávat jasně červené MKT kostky KCU od Jugošů. Ty sice měly strašlivý rozptyl, ale aspoň neměly svod. Dostávali jsme MBM už zalité epoxidem, ne s gumou, asi inovace. MP papírové svitky jsou ty K73
na fotce úplně nahoře, nemají vůbec svod a snesou dost velký proud, ale ta velikost...oranžový a žlutý jsou KERAMICKÉ blokovací kondíky 1uF/63V, k čemu se to k nám dováželo, bůh ví, v TV to nebylo a ty K73 taky ne. Rusáci na tom byli s pasivním materiálem možná ještě hůř než zbytek z RVHP...
http://sweb.cz/servisdok/rusaky.jpg

Web

(upravil Hazys 27. 11. 2013 14:29)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Leoši, vážně to dole jsou keramiky? Zkoušel si to lousknout, co je uvnitř? Podle mě je to mylarový svitek (MKS). Stejný, jako se dnes dělají zelené a vínové barvy. Třeba ten žlutý má pouzdro jak když vezmeš přes kopírák ten můj vínovej napravo nahoře. I když vlastně abych nekecal, tyhle svitkáče jsem viděl už i v žluté či jasně oranžové hmotě, a tytéž se dělají i v provedení z průhledného/žlutého průsvitného materiálu.
http://i42.tinypic.com/6pu42u.jpghttp://i39.tinypic.com/23wnrjl.jpg

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Dneska mi udělala radost moje banka. V červenci se někdo dostal k mým údajům o platební kartě a podařilo se mu stáhnout z účtu denní limit. Dneska mi to připsali na účet.

Web

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Otřesné papírové svitky v trubičce MBM, ano, tak ty mám v jedné výhybce, nicméně kapacitu jsem měřil, a jsou o.k. Přesto vyhodit? Výhybka...

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hazys: Tos' mi nasadil brouka, hnedka to s tím trandem vyzkouším. Je to BC337 z GME a mám jich ještě pár nepoužitejch.

TAZ: Já si to maximální nabíjecí napětí nevymyslel. Přímo na článku je uvedeno doslova: "Charging limiting voltage: 4,35V"

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

stiglitz: Ano, otřesné. Je to skoro totéž, jak kdyby sis tam dal teslácký hovňáky TC180, nebo cokoliv z kondů v plechových krabicích MP (metalizovanej papír). Kapacita není jediný parametr charakterizující kondenzátor. Podstatný je například ztrátový činitel a v signálových aplikacích linearita (závislost kapacity na napětí - ta je třeba u některých materiálů keramických kondů naprosto otřesná, a proto se do signálu nepoužívají!). U papírovejch svitků je zase tragický tg d. Takový hovňák TC180 má tgd 0,015 a to ještě nevíme, při jakém kmitočtu. (s rostoucí frekvencí roztou ztráty, ale pravděpodobně to bylo měřeno při cca 1kHz).
Pokud z toho máš kopřivku, udělej si měření zkreslení. Přes kond cpi signál do ohmické zátěže. Já bohužel THD měřit neumím, asi bych se měl podívat na tu ARTA-u co mi tu kluci doporučili.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hazys 100% souhlas.
taky jsem se divil i ušima, když jsem zjistil, jak "komplexní" problém je kondík když jím chceš procpat široký pásmo kmitočtů....
leckterá keramika je na VF v podstatě nepoužitelná, i v NF umí dělat kondík pěknou paseku. Od tý doby vím, že není keramika jako keramika a ještě větší rozdíly jsou ve svitcích...
Naštěstí jsem šťastným majitelem metru který měří C i tgD na více kmitočtech (100, 1k,10k, 100kHz) což pro NF stačí...
a na VF nezbývá než poslouchat doporučení a případne to prostě zkusit, co to udělá.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Keramických dielektrik je spousta, stačí projít katalog....  X7R, Y5V, NP0,...  Na VF se hodí takový materiál, který má především velkou teplotní stabilitu, a velkou linearitu, tedy zrovna mam dojem že to NP0, kterému snad tesláci říkali "supermit" ? Musel bych omrknout katalog, tohle zrovna v hlavě běžně nenosím.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

NP0 nebo C0G, oba mají výbornou linearitu, skoro žádnou závislost na teplotě a téměř eliminovanou mikrofonyčnost.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hazys napsal:

stiglitz: Ano, otřesné. Je to skoro totéž, jak kdyby sis tam dal teslácký hovňáky TC180, nebo cokoliv z kondů v plechových krabicích MP (metalizovanej papír).

To by mohol niekto vysvetliť tomuto pánovi: http://lampizator.eu/shop/viewitem.php?productid=54 smile

Web

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Jo jo, čím víc zkreslení ze starších sračkových součástek, tím víc audiofil. Na lidské blbosti se dobře vydělává.
Nechce někdo MP krabicáky až 128uF? Něco by se tu našlo.. PS: Budou drahé lol

Příspěvky [4,041 až 4,060 z 8,422]

  Stránky: ««« 1 ... 201 202 203 204 205 ... 422 »»»

Audioweb.cz » Smetiště » Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£