Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 172 z 422)

Audioweb.cz » Smetiště » Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

  Stránky: ««« 1 ... 170 171 172 173 174 ... 422 »»»

RSS

Příspěvky [3,421 až 3,440 z 8,421]

(upravil right13 8. 6. 2013 13:20)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

inrunner by som nekupoval, vecsina z nich nema gulickove loziska a tie co maju su drahe jak prasa...ale to uz je rix na tebe, ja som tu svoju variantu povedal do ktorej by som siel lebo verim v slusny vysledok

jan16 neverim ze to nema spetnu vezbu z motora, ako by to inac potom regulovalo, ked sa to pouziva u vrtulnikoch kde su konstantne otacky rotora, podla mna to bude mat spetnu vezbu v podobe impulzov naindukovanych do napajania motora

a ked nie tak nie, aspon sa dozviem nieco nove

Web

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Na základě poskytnutého schéma (Dohnalík) jsem si vyrobil tento zdroj. Nějaké hodnoty rezistorů jsem musel upravit a příště chci upravit i ty rozteče pro rezistory (páč pájet to je o nervy). Jinak fungujou všechny tři větve a kupodivu se z toho nezakouřilo. smile  Potřeboval jsem něco na testy a toto provedení přesně vyhovuje mým požadavkům. 

http://img35.imageshack.us/img35/1189/imag0253fi.jpg

Web

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Jsem rád, že to funguje smile Bylo to navrhnuto na 0204 rezistory, rozhodně ne na 0207, měl jsi říct, upravil bych ti to. smile

(upravil Jan16 8. 6. 2013 14:55)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

right13: regulace od otáček se tam udělat samozřejmě dá, ale silně pochybuju o tom, že ta čína obsahuje něco jako PI regulátor, na hlídání otáček. Spolíhá se na to, že je to synchronní motor a tak se bude točit jak se mu bude diktovat.  To co ty myslíš jako zpětnou vazbu, je detektor průchodu nulou, někdy se tomu říká EMF nebo snad EMS, zjištění vhodného okamžiku pro komutaci. (dvě cívky se krmí, třetí visí v luftu a měří se na ní).  Jde to i bez toho, ale motor pojede takhle asi docela nerad a po troše zatížení se utrhne a přestane se točit.  Pokud se zjišťuje komutace dle pozice rotoru (ať už tím měřením na volném vinutí, nebo např. pomocí hallových sond), tak po zatížení motoru samozřejmě mírně otáčky klesnou, prodlouží se komutační časy. Rychlost otáčení motoru je úměrná napětí, tedy PWM na vinutích. Aby to drželo konstantní otáčky, muselo by se mezi PWM a otáčky (zjišťované např. z komutačních časů) vrazit PI regulátor. Zde však silně pochybuji, že ta čína něco takového obsahuje.
Do modelařiny nedělám, ale mám nějaké povědomí že snad existují jakési spešl regulátory, co to umí (SPIN? governor?) či něco takového.. Běžné regulátory by otáčky stabilizovat neměly.
... kéž bych to moh studovat a né hledat informace po nocích u internetu...  roll

//... a to je to dost primitivní pořád. Správný regulátor by měl ještě umět snímat proud vinutíma a držet se třeba fU konst. charakteristiky... a obávám se, že tohle neumí snad žádnej modelářskej nesmysl. (To už jsou tam potřeba PI regulátory dva, respektive 4 lol) Protože pak je už jednodušší  tam udělat plnohodnotej 3f sínusovej můstek a použít odpovídající motor.

(upravil kofejn 8. 6. 2013 15:05)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Napsal si to správně. Regly k vrťasům musí obsahovat funkci governor, snad i ji něco z HK má.  Dělám jen do letadýlek a čínu si nekupuju.
EDIT: Jsem spokojený s mgm http://mgm-controllers.cz/index.php?tid … pro-modely

Web

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

diky za vysvetlenie to som nevedel

Web

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

MGM?
z Gottwaldova??
JOjo ty znám, honíme jejich výrobky synchronní motory s permenentími magnety...
Dělají i jiný věci než modelařinu.
KOnkrétně tady to byl pohon pro svěrnou čelisťovou brzdu, která má f v čelistech 22tun. Takový drobeček...

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

http://mgm-controllers.cz/pdf/cz-brzden … 0409-g.pdf
Hm.. tohle akorát vypovídá o nedokonalosti těch jejich super réglů, protože to nehlídá proud vinutíma. Ale platí co sem řek, to nedělá snad žádnej modelářskej régl. Jakejkoli trakční měnič má regulovat moment, a né otáčky, a moment je úměrný proudu, nikoliv napětí (napětí odpovídá otáčkám). V autě taky plynem ovládáte něco jako moment a né otáčky.
.. protože kdyby ty měniče regulovaly moment, tak se tím dá jak v pohodě pohánět vpřed, tak brzdit, a to bez možnosti destrukce měniče i motoru.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hoši myslím že k použití vrtačky dělat snímač otáček je holá zbytečnost, jediný co potřebujete je vypínač a poťák. Ty motory jsou tak výkonný že při těch velikostech vrtáčků se kterýma vrtáme do dps si ani nevšimne že je v zátěži, a jestli to má o 100 ot míň nebo vícto může bejt fuk. Taky něco takovýho plánuju, mám tady pár modelářských motorů z airsoft kvérů které většinou točí okolo 20-25t na volnoběh.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Měřil si tu hrůzu z kvéru? Kolik žere naprázdno? tak 20 ampér ne ? ... a po pěti minutách chodu chytne plamenem lol

(upravil Dalča 8. 6. 2013 20:24)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Jan 16.

Jak kterej...¨
Žádnej pořádnej si neměl v ruce a hned soudíš.
To co je na vebu jsou sračky do hraček.
Dělají měniče i velmi sofistikované, viz můj minulý post. Ovládám sílu sevření, a funguje to už pár let.

Ovšem nasazovat cokoliv z výše zmiňovaných měničů na vrtačku DPS je podle mne zbytečnost.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Žádnej pořádnej si neměl v ruce a hned soudíš. - co sem dle tebe neměl v ruce? Motor z kvéru? BLDC modelářskej motor? Stejnosměrnej modelářskej motor? Nebo snad pořádnej 3f měnič? Nebo si myslel pořádný motor? Třeba nějaký servo Fanuc, či obyčejný asynchronní 3~400?
Příště se na vás vyprdnu vám tu psát něco o tom, jak funguje ESC..

//síla sevření = moment = regulace proudu vinutíma. Připadám ti jako blbec, kterej neví, že něco takovýho existuje? Já na to kašlu už..

(upravil right13 8. 6. 2013 21:11)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

no moment, co by bolo zle na variante co som napisal ? teda jeden outrunner motor najlacnejsi s rozumnym uchytenim a zodpovedajucimi otackami, Danau hlava, najlacnejsi ESC a k tomu jedna 555tka ? tie motory su loziskove takze ratam ze nieco vydrzia, mali by byt aj vyvazene(ked nie pilnik do ruky a ubrusit kde treba). Cele to vyjde okolo 20/25E co je cena najlacnejsiej priamej brusky co sa da kupit. Vyhodou bude velky vykon, regulacia otacok a lahky servis pretoze vsetko bude vymenitelne


cele by sa to dalo uchytit do stareho Narex stojanu na vrtacku, ak je v dobrom stave tak je to celkom slusny nastroj / presny. Cely motor odspodu prisrobovat na silamidovi blok alebo nejaky valec z podobneho materialu a to vlozit do uchytenia na vrtacku...

Web

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Jan16: I 50A big_smile v zátěži v rozjezdu. Na volnoběh asi 2-3A. vzhledem k jakým účelům by to bylo a s regulací otáček to musí bohatě dostačovat. Pro fajnšmekry 3f motory.  Nevím jak moc děláte DPS vy ale na to moje občasný kucení to musí bohatě postačovat smile Věcí za které jsem utratil hromadu peněěz a leží doma nevyužity za svou cenu mám doma dostatek. Tak proč nepostavit něco co dům dá.

(upravil tek 8. 6. 2013 21:24)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Nerozčituj se Jane, nikdo ži nebere tvoje znalosti. Ale řešít tady turbo do Trabanta je nesmysl. Dalča ti to napsal, takové věci na vrtačku DPS jsou holá zbytečnost, zbytečné plácání časem.
Celá desetiletí jsem PWM na vrtačku DPS nepotřeboval, vždy se vytočí zdroj na max. a vrtá se, případný mírný snížení otáček se řeší snížením napětí.
Teprve před 5 lety jsem k ní PWM dobastlil, protože jsem potřeboval vrtat 1,5cm plast vrtáčkem 0,3,   což pochopitelně vedlo k zatavení vrtáku do plastu a zlomení. Tak jsem narychlo ubastlil klasiku s 556 ,na konci nějaký BUZ či co. A nějaký frekvence jsem taky neřešil -natrimroval jsem to podle nejlepšího chodu motoru a basta.  Od tý doby ho mám ale stejně zase vytočený na max. K čemu nějaká přesná stabilizace otáček. Vrtačka do DPS potřebuje především dobrej stojan, dobrý sklíčidlo a dobrej motor, PWM je něco navíc,  ale netřeba ho řešit buhvíjak složitě. Ztráta času.
Neberu Ti tvou snahu dotáhnout to k dokonalosti, ale v tomto případě je to k ničemu.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

eh ono to PWM sa pouziva na casovanie ESC a nie na samotnu regulaciu, funguje iba ako zdroj impulzov... riesit ale sofistikovane PWM pre jednosmerny motor ako regulator v pripade vrtacky je zbytocne

Web

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Jo a Narex stojany taky nejsou ideální, nemáš v nich žádnej cit a mají dost velkou horizontální vůli. Všechny. O čínskejch radši ani slovo

(upravil staffy 9. 6. 2013 14:43)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Toto je moje low-cost riešenie. Vnútri čiernej krabičky je toroidné trafo 230/12V, usmerňovač bez filtrácie a relé na zopínanie výstupu cez foot-switch alebo vypínač. Vŕtačka je Proxxon 50/E s reguláciou otáčok. Ja vŕtam dosť často, hlavne na max. otáčky, pretože používam tvrdokovové vrtáky. Nejakou nešťastnou náhodou sa mi ale zrejme podarilo mierne ohnúť osku alebo skľučovadlo, pretože od nejakého času už trochu hádže(stojan mi nespadol ani nič také). Redukcia na vŕtačku je vysústružená z hliníku.
http://imagezilla.net/thumbs2/i8PA6N8-P1000880_tn.jpg

Spoiler

http://imagezilla.net/thumbs2/Xy8A0Ez-P1000881_tn.jpg
http://imagezilla.net/thumbs2/aERG7Qn-P1000882_tn.jpg

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Staffy dobrý, alo moc low cost to není, spíš low time. Když vezmeš cenu Proxonu a stojanu. Ale dobrý. I když k ty  stojany (byť jsou dobrý pro normální vrtání) já osobně rád nemám. Provozoval jsem to takhle kdysi taky, ale když vrtáš 0,8 a méně, tak nemáš pořádně cit a dost jsem tenkrát lámal vrtáky. Ale s tím Proxonem nemáš mnoho voleb, protože na malej stojánek jí kvůli váze a velikosti moc nedostaneš a kupovat originál Proxon stojan je šílený, jak je drahej. Redukci ti vytočí každej soustružník. Takže fajn.
K té házivosti - jeden kolega si taky koupil Proxona a říkal, že mu hází od té doby, co do ní upnul silnější vrták (nevim, asi 3). Není to tvůj problém?.
Jestli nezapomenu, zkusim nafotit v práci mojí opravdu low cost.

(upravil Dalča 9. 6. 2013 17:55)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Jan16:

Hm.. tohle akorát vypovídá o nedokonalosti těch jejich super réglů, protože to nehlídá proud vinutíma.

k tomuto jsem se vymezoval. Měničů (krapet jiných než na webu) od MGM mi prošlo pár desítek rukama. A jsou dobrý. To ovšem neznamená, že nedělají i sračky za pár kašek do hraček.
CO se tejše nelkých měničů, tak dělám ročně kolem 50 os zdvihů, občas i pár pojezdů, výkonem od pár desítek kW  do MW.
Co se tejče značek tak Danfoss, Nord, Yaskawa, ABB. V poslední době mne tlačí vedení do sýmenzů, fůůj... Moc drahý, moc blbej a nepřehlednej SW.
Do trakce se moc nevrtám, já koleje obecně nerad, páč mi koleje v ulici akorát kurví gumy na autě a ve volný přírodě zas prudí 50kou na přejezdech.
!!!SMRT ŽELEZNICI!!!!
Jen to vyžírá daně formou nesmyslných dotací a noc lidí tím stejně nejezdí.
Nedal byh jim ani korunu z veřejnech rozpočtů a to bychom viděli, jak by ajznboňáci byli rázem v prdeli.

Příspěvky [3,421 až 3,440 z 8,421]

  Stránky: ««« 1 ... 170 171 172 173 174 ... 422 »»»

Audioweb.cz » Smetiště » Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£