Téma: Co s CRTčkem?

Mám 19" CRT Proview cca 4 roky starý a před nedávnem se začal jako by "stínovat" celý obraz, prostě veškeré objekty, všechno se zobrazuje na něm s nějakým stínem, který je dycky posunutý kousek doprava, pod ním další a další, dělá to jenom v jeho běžném rozlišení 1024x768 při 75Hz, ve velmi nízkém rozlišení se zobrazuje všechno normálně. Grafikou to neni, tu jsem sice už kvůli nutnému upgradu pořídil novou (starou zase použil místo naprosto nepoužitelné staré 32MB Nvidii na jiném kompu...) Prostě je to monitorem a jde mi o to, co s tim? Jestli to má cenu nechat spravit a kolik to vůbec může vyjít..? Nemám zrovna na to, abych dával někomu litr jenom za to, že to otevře a zase zavře. Nový stál jenom necelých 5 000,-, ale má to plochý čelo a byla by škoda to vyhodit jen tak... Věděli byste někdo, jestli by to spravili třeba v Ostravě? Tam jezdim v podstatě denně, takže by to nebyl problém ho vzít. Taky zas na dálku radit, já vim, asi těžko, ale jestli by to mohlo být něco zanedbatelného? Díky za nápady

Re: Co s CRTčkem?

Zkus jiný kabel, za to nic nedáš a tu grafiku taky a očistit kontakty. Vyšší rozlišení nedělají?

Re: Co s CRTčkem?

No, pokud nepomůže kabel, je v podezření videozesilovač.
Dělá to v každej barvě?

Web

Re: Co s CRTčkem?

Heh, tak v tom sem blbec, jak se mění u CRT kabel, když jde z něj napevno...? To ho musim otevrít, nebo jak? Jo, dělá to i ve videu, prostě je to takové nějak rozmáznuté, posunuté, nebo jak bych to eště popsal nevim. Prostě pokud je tam základní nejnižší rozlišení s obnovovací frekvenci nějakých 60Hz, tak to vypadá normálně, jakmile ale začnu přidávat rozlišení, tak už se s obrazem začíná něco dít a při přidání frekvence tak se obraz začne rozmazávat a stínovat. Je to tak trochu efekt, jako bych při focení lehce trhnul foťákem, asi tak to vypadá. Moc popsat to neumim, co..? Podotýkám teď je tam fungl nová grafika v záruce a ne jiném monitoru to jede bez problémů i ve vyšším rozlišení, než 1024...

(upravil Karlos 19. 4. 2007 10:51)

Re: Co s CRTčkem?

Myslíš duchy jo
Předpokládám že ten kabel je stíněnej, nemáš na něm uzly nebo není překroucenej smotanej nebo tak ?
Toto dělaj špatně stíněné kabely když se smotaj nebo nebo je na nich uzel..

(upravil Viper 19. 4. 2007 10:59)

Re: Co s CRTčkem?

Jo, to je asi ten správný výraz wink Co vim já, tak jsem zkusil všechno, jo grafiku sem měl venku, kontakty vyčištěné, pak mi kámoš, správce IVT poradil zkusit eště vyhodit ovladače a dát znovu, taky nic, grafika je tam nová cca 2 týdny, stejně už sem ji potřeboval, takže to nebyla zbatečná investice (navíc samozřejmě sem zkoušel před tim jiné, ne že bych šel hned koupit novou...). Pak myslim taky někdo navrhoval zkusit resetovat nastavení monitoru, taky jsem už provedl, problém ale stále přetrvává... Ten kabel jsem nezkusil, to je pravda, ale zas nevim, jak se k němu dostat...

lol Ne, uzly na něm nejsou a pokroucený taky neni, nebo teda ne nijak moc... Eště sem neviděl od CRTčka naprosto rovný ani trochu neohlý kábl, mírně ohlý samozřejmě je, ale nechovám se k věcem jako prase... wink

Re: Co s CRTčkem?

A co stejné rozlišení a jiná frekvence? Nižší, vyšší? Ta 19" by mal zvládat 1024 aspoň na 100hz, ne? Stejně používat 75hz je masochysmus. smile

Re: Co s CRTčkem?

No podle toho, co mi o ní ukázal jeden z informačních softů o hardwaru má max. rozlišení ještě vyšší, než 1152 na 860 a max. obnovovací frekvenci 160Hz, běžně jel na 85 nebo 90Hz s tim rozlišením 1024x768. Jo jako projel jsem různé varianty a při vyšším rozlišení a frekvenci se to akorát víc zhoršovalo. S tim kabelem je to asi dobrý nápad, ale na to si já netroufám do toho lézt, nemám vystudované elektro, ale stavebku a zrovna tohle šlo dycky naprosto mimo, takže o tom vim kulový... smile

Re: Co s CRTčkem?

No já myslel třeba kdyby ten kabel byl moc dlouhej a ty ho měl smotanej např..

Re: Co s CRTčkem?

Myslel jsem, že máš na obou stranách konektor. Zkusils na jiném PC?

(upravil Viper 19. 4. 2007 11:33)

Re: Co s CRTčkem?

Ne ne, on byl pěkně volně natáhlý za stolem tak, jako spousta dalších káblů. Já moc nemám ve zvyku kabely nějak motat, vázat šmodrchat atp. Většinou to stejně není vidět a kde jo, tam to jde v elektroinstalačních lištách (to zas samozřejmě nemyslim od kompu, který je třeba občas odpojit nebo tak)... Tak já nevim, zkusit to v Havířově nebo v Ostravě někomu dát vyměnit ten kabel...?

No ještě ne, šlo mi o to, aby jel na počítači, na kterém má jet, ale dobrá zkusim teda ho píchnout na tenhle starej s internetem, co to zrobí, jenže tady zas je grafika nic moc, tak nevim, za zkoušku nic nedám...

No, tak žádná změna, ty duchy to má furt naprosto stejný... hmm

Re: Co s CRTčkem?

Ak to to robi take dlhe fuzy a pri rozhrania svetlej a tmavej, bude treba vymenit kondenzatory na vidoe zosilnovaci. Zvycajne maju hodnoty 1u a 50u. Ovladacmi to urcite nie je.

Re: Co s CRTčkem?

Jo, přesně. Video zesilovač uvnitř monitoru. Z nějakého důvodu mu spadla šířka pásma na zlomek původní. Zejména pak v tý "zhasínací půlvlně" - což je opravdu nevhodný výraz.

Kondy v blokování napájení to klidně můžou dělat. někdy tam taky odcházej výkonový odpory.

Videozesilovač bejvá ve stíněný krabce přímo na hrdle obrazovky.

Good luck - a bacha, je to opravdu o život. Tak jestli si nejsi jistej, radši to nech profíkům.

Web

Re: Co s CRTčkem?

Neboj já bych do toho nelezl... wink Myslim, že se o tom psalo už na jednom z minulých fór, že je tam velký napětí (snad v KV už...?) Takže výsledek teda nejlíp to někam zavézt, no dobrá, s tim sem počítal, ale tak kolik by to mohlo vyjít? Kdyby se to vešlo někde mezi 500 a 1 000,-, tak se mi oplatí s tim něco dělat, víc do toho vrážet fakt nehodlám.... Stejně jsem už dostal na narozky LCD 19", kterej sem si z půlky zacvakal sám a tenhle bych chtěl opravit a dát na komp s "interfernetem"... wink

Re: Co s CRTčkem?

KV sú len na anóde obrazovky, to je ten červený kábel s prísavkou, vzadu hore na obrazovke. inak napájanie videoyosilovača je niečo okolo sto V. vpohode sa to dá opraviť. skontroluj kondíky. ak sa na to necítiš, nerob to, je to nebezpečné...

Web

(upravil Viper 20. 4. 2007 7:37)

Re: Co s CRTčkem?

Raděj fakt zkusim někoho najít, kdo by to opravil wink No a kolik to tak asi může stát, resp. jestli bych se vlezl ta maximálně mezi 500 - 800,- celkem (litr by byla fakt krajní mez)? Ono to taky nijak extra nespěchá, ve skříni mu bude taky dobře zatim... lol Stejně už je nové LCD 19", protože jsem chtěl nějakej upgrade po velmi dlouhé době a tenhle starší 19" by šel namísto 17", který už je trochu "vysvícený" na druhej komp...

Re: Co s CRTčkem?

mozna placnu ale buhvi - lepsi monitory mely v menu nastaveni moire. zkus s tim zakroutit :-]

jinak to podle me nema cenu se v tom rejpat. zaplatis spis za praci nez za material a to jeste nevis jestli ti za pul roku neodejde jeste neco horsiho....

Re: Co s CRTčkem?

Jo to "moire" tam je. Taky jsem s tim "pokroutil", je tam nastavení svisle a vodorovně, no a to svislé to akorát víc rozmazávalo a vodorovně to zas začlo brutálně kmitat. Takže jynými slovy si chtěl naznačit, že když seženu přes kámoše někoho, kdo si jak prase neúčtuje za otevření a konstatování, že to je pravděpodobně nějakej ten kundík 500,-, tak by to vesměs nemuselo být moc drahé...? Já vim, že teoreticky má sice životnost skoro za sebou po těch 4 letech, ale jiné mám skoro 8 let a v poho poměrně... Tak eště pořád by se hodil, jako nad 15" bych neváhal ani chvíli ho vyhodit, nad 17" asi taky moc ne, leda by to musel být jeden z posledních typů tak, jako ta 19ka. Sice je to kráva, ale dobře se s nim dělalo... wink

Re: Co s CRTčkem?

daj ho nejakemu známemu na opravu. je fakt, že sa účtuje prevažná časť ceny za robotu. vyznáš sa trochu do elektroniky? ak aspoň vieš ako vyzerá kondenzátor, môžeš ho otvoriť, vyčistiť od prachu a zbežne prehliadnuť kondíky. keď je nejaký nafúknutý, vymeniť. nekedy býva z nich zlezený vinylový obal, aj to je identifikačný znak zrejme vadného kundíka. kľudne môžeš mať v ňom studenák, tiež častá závada.

Web

Re: Co s CRTčkem?

Tak zas že bych nepoznal kondík, to zas ne... wink Je pravda, že většinu jsem pochytil od taťky, kterej studoval elektro, ale s nim jsem dělal spíš zesáky, kazeťáky a repro bedny (v podstatě jenom TESLA, tam to bylo tehdy pěkně přehledný), on to dělal taky jenom jako koníček a teď tež raděj do ničeho neleze... Jediný, co jsem kdy spravoval byla jakási stará televize, u které bylo jedno, kdyby se něco nepovedlo, ale u toho mi to jedno neni. Ono by to pak mohlo skončit tak, že bych buď přidělal víc práce a nebo už by se to stalo neopravitelným, to riskovat nebudu...