(upravil michal5u 27. 2. 2010 14:57)

Téma: "moderni" TW120 KE2/2000

Zdravim, vsiml jsem si nove sekce pro zacatecniky a napadlo me jestli by se tram nehodil i tenhle kousek. Sem to davam prvne aby jste se k tomu nejak vyjadrili. Ja mam postaveny dva kousky, na svejch deskach (chteli by vylepsit jeste) a fungujou bez problemu. Myslim ze za tu cenu by to kazdyho zacatecnika potesilo smile

http://s4.postimg.cc/5vb3xjlfd/2204_zes.jpg

Prosim teda o vyjadreni vsech odborniku co je na tom nahovno a co treba ne smile (jinak vic Konstrukcni elektronika 02/200)

jeste jsem zapomel Un=45-80V (25-100W-je psano)

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

He, šak počkaj, keď to zbadá sinclair smile.

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

Darlington na týhle pozici není příliš vhodnej - trvá dlouho než se jakžtakž stabilizuje pracovní bod, ale pak stejně vandruje při ohřátí chladiče....předělej to na diskrétní, 2N5551+MJE15030....

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

2jean: sak ja chci aby to zkritizovali smile
2kazzatel: nemam zapotrebi to upravovat ale zkusil bych to mozna smile takze bych to zapojil stejne jako u toho TW120 a na bazi 2N5551 bych nastavil taky 1,2V? A odpor pro nastaveni predpeti pro ten MJE15030 spocitam podle proudu kterej je danej tema R7 a R11? A ten by mel mit asi tak jaky predpeti? Sem taky vcelku amater tak se nezlobte smile

(upravil kazzatel 27. 2. 2010 20:10)

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

Ale hovňajs - místo R6 dáš trimr 100 k a pomocí osciloskopu nastavíš symetrickou limitaci ( se zátěží ), nebo jestli nemáš škopek, tak polovinu napájecího napětí na výstupním elytu...toť vše, nic jinýho se tam nenastavuje...
A dej si bacha, 5551 má oproti bécéčku prohozený C a E, tzn. musíš prohnout bázi na opačnou stranu...

(upravil michal5u 27. 2. 2010 21:19)

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

ajo takhle smile ja mylsel ze z tech dvou poskladam jakoby ten darlington smile na osciloskopu si to premerim ve skole. diky za rady wink

edit: jo a jeste teda se zeptam..kdyz to porovnavam porad dokola s tou tw120 tak tady je navic akorat ta dioda (jestli to chapu tak ta zveda zveda/snizuje napeti v tech bazich vlastne pro posunuti prac. bodu ne?) pak je to v podstate to samy, ale kolem tw120 vsichni pisou ze to nejd eporadne postavit na dnesnich soucastkach. Jak to teda je?

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

No jasně, že ze dvou transistorů poskládáš DISKRÉTNÍ DARLINGTONOVO ZAPOJENÍ, doprdele...co vás na tý škole učej ? Nemáš ujasněnou základní terminologii a já nevím, je-li to tvoje chyba, nebo chyba tvejch učitelů...
A z dnešních moderních součástek jde udělat tohle zapojení líp než kdykoliv předtím....

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

No takze z tech dvou udelam nahradu toho TIPu ze?..me zmatlo to jak si psal ze BCcko ma jinak zapojeny vyvody. A za diskretni jsem teda povazoval i darlington, moje chyba:) Na ucitele na skole si rozhodne nestezuju (na par vyjimek), ale vse co jsme kolem zesilovacu udelali byl navrh pracovniho bodu a vysvetleni funkce jednotranzistorovyho zesilovace, nevim jak to bylo ve skole za vas, ale ted je to tak ode vseho trochu. Moje nadeje je ze kdyz to nedelame tak dopodrobna na stredni, ze snad aspon na vejsce to bude lepsi :-/ A jinak kdyby si namital ze skola neni vsechno-snazim se vzdelavat i sam, ale neni to jednoduchy smile

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

1) na diodu se vykasli, jen zveda klidovej proud celyho zesu a on pak vic topi. Prvni cca 1W vykonu doda budic a zbytek koncaky.
2) ten Darlington JEDINE diskretni, jak rikal kazzatel. Taky rikal proc.
3) Proc porad vytahujete idiotskou mutaci TW120 od Vlcka, kdyz v puvodni podobe to je velice slusny zesilovac?

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

Gavine,

jakým mechanismem prosímtě ten budič dodá onen první watt do zátěže?

Proč dioda zvedá proud, když jsou koncáky stále v béčku (neb předpětí je stále malé)?

Web

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

No nic, dělám ze sebe kokota. Jo, dioda na otevření koncáků nestačí a TW120 už nemá ty odpory 22R z kolektoru budiče před výstupní kond. Asi ještě chrápu.

(upravil michal5u 28. 2. 2010 12:13)

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

2gavin: ja nerikam nic proti puvodnimu zapojeni, ale tohle me uz davno zaujalo jednoduchosti a hlavne cenou. Stavel sem to jeste jako uplny kuzle a hralo to, tak sem myslel ze pro zacatecniky to nebude spatny. Ona ta puvodni verze je podle me na postaveni jen tak kdyz se ti na to vali veci doma.

edit: takze jestli uz sem to konecne pochopil, zapojeni bude takhle s tim ze vsechny 4 tranzisotry krom BCcka budou spolu na chladici a pomoci P1 se nastavi akorat ta pulka napeti na vystupu?

http://s4.postimg.cc/a5prt4qih/2204_zes1.jpg

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

První watt se Ondřeji čerpá na výstup tunelovým jevem.... smile

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

Michal5u - ano, s tím chlazením tak, jak píšeš.

Tu limitaci bych raději šteloval tím "spodním" odporem od báze na zem (nejlíp odpor + trimr v sérii).

Web

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

Existuje modifikace tohoto zapojení, kde se na vstupu používá diferenciální stupeň (2 tranzistory). Výhodou je stejnosměrná vazba celého zesilovače a odstranění nastavování symetrie. Pak lze na místě budiče použít i ten darlington.

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

Ondřeji, konkrétně u tohohle zapojení je to putna, protože tady se nešteluje proud ale napětí, takže v jednom případě ti to může uletět nahoru a v druhým dolu, ale obojí chytí výstupní elyt, takže se nic neděje....

Re: "moderni" TW120 KE2/2000

Jasně, máte pravdu, ale u toho "dolního" může bejt běžec uzemněnej, nebude to tak háklivý.

Nechtěl jsem zadělávat na hádku.

Denkez - samozřejmě, modifikovat lze skoro donekonečna... V simulátoru mi bydlí drobná modifikace s THD 0,04% na 20kHz smile

Web