(upravil trachta 26. 2. 2010 9:56)

Téma: Ošetření síťového napájecího napětí

Prosím, má smysl u NF audio techniky nějakým způsobem upravovat (resp. filtrovat) síťové AC napětí před vstupem do trafa?

Tohle je z nějakého CD playeru:
http://s4.postimg.cc/l7nv7xhh5/3087_acfiltr.jpg

Jaká by měla být indukčnost té cívky?
A zapojuje se to stejně i s PEN vodičem?
.

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Ty ses asi probudil, že ? O tom se už tady i jinde psalo mnohokrát....

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Filtr se dá koupit i hotovej, nebo aspoň ta dvojitá proudově kompenzovaná tlumivka. Nutno dimenzovat na protékající proud - hlavně u výkonových zesilovačů. jeho použitím minimálně ničemu neublížíš.

Smysl má dvojí - jednak trochu blokuje vf smetí ze sítě, jednak naopak blokuje síť před vyzařováním přístroje.

Pokud je použit PE - zelenožlutej síťovej vodič (třívodičová šňůra) - nízkoimpedančně připojit na kastli. Žádný tlumajzny, nic. Vždy jej nechat o pár cm delší než L a N - ochrana proti případnýmu vytržení kabelu, zem se urve jako poslední.

Web

(upravil sinclair 26. 2. 2010 10:39)

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Je to zhovadilost.
Ten filtr musí být navržený buď jako širokopásmový a pak tedy bude podstatně složitější, nebo musí být navržen na určité kmitočtové pásmo, kde se svinstva vyskytuje nejvíc.
Například je naprostá zhovadilost používat odrušovací filtry z PC, nebo ze starých televizorů Orava řady 4xx. To jsou totiž filtry, které jsou navrženy na útlum rušení zdroje a řádkového rozkladu, ovšem mají zabránit průniku tohoto rušení SMĚREM VEN z PC nebo televizoru, opačně nefungují, nebo jen zanedbatelně.
Čínské odrušovací filtry v euroštekrech jsou dobré tak akorát dětem na hraní a na okrasu, na nic jiného dobré nejsou.
Největší bordel v síti dělá HDO, kterého se ale tak snadno nezbavíš a pak ss složka, které se lze zbavit jen oddělovacím trafem. Vf složka v síti sice zanedbatelná také není, ale síťové transformátory /zvláště EI/ a následující usměrňovače s kapacitami a vf blokováním se jí dokážou poměrně účinně zbavit.
Trochu otravné jsou toroidy, protože jejich horní přenášený kmitočet leží poměrně vysoko /i obyčejný toroidní síťák nemá problém přenést s plnou úrovní 400kHz/, takže maximum práce pak musí odvést vf blokování na sekundární straně. Osvědčuje se i železoprachový toroidní prstýnek, kterým se přívodní vodiče protisměrně několikrát provlečou. Normální feritové prstýnky, získané třeba rozmotáním tlumivky z PC zdroje jsou k hovnu, bleskově se těmi 50Hz a proudem přesytí a začnou produkovat vyšší harmonické, což je možná ještě horší, než když tam nejsou.
Výborný je teslácký /Tesla Blatná tuším/ širokopásmový filtr WN852.02. Ve spojení s oddělovacím trafem /a na každé straně tento filtr ve správném směru/ dokáže většinu svinstva zlikvidovat, signály HDO ovšem ne, na to leží příliš nízko.

Web

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

OT: Jakým způsobem se vlastně ty HDO signály na síť "modulují"?

Web

(upravil sinclair 26. 2. 2010 10:45)

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Úplně normálně, někde v rozvodně je výkonový generátor příslušného kmitočtu, řízený z PC, nebo vlastním časovačem a přes dolní propusti 3. řádu /i mezifázové/ se pere ten signál do sítě. V dílčích rozvodnách a transformovnách jsou pak synchronizované repeatery, kdyby signál vlivem velké indukčnosti vedení příliš zeslábl.

Web

(upravil trachta 26. 2. 2010 10:58)

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

kazzatel napsal:

Ty ses asi probudil, že ? O tom se už tady i jinde psalo mnohokrát....

Tak to je určitě pravda. Ale má to malej háček. Prohledat takové forum (ne jenom tohle) bývá někdy docela očistec. Vyhledávání nezřídka ukazuje blbosti, a často se stává, že se ve vláknech uhybá od tematu, takže člověk musí přelouskat 150 příspěvků, než najde zmínku o tom co hledal. Mě samozřejmě napadlo, že tu o tom někde něco bude, ale než strávit hodinu hledáním, raději za minutu vložím dotaz. Opamp mi uspokojivě odpověděl, takže pokud by se můj dotaz zdál být nedůstojný pro tohle forum, může ho správce klidně smazat.

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Dost najdeš na Slovanetu a na Hifinázorech.

(upravil reeb 26. 2. 2010 11:13)

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Něco i tady:

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=8993

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=9297

Web

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

To opamp: No teď už nemaž  smile Než jsem to dopsal, zareagoval Sinclair. A díky mu za to. Takže ten můj dotaz byl sice banální, ale né zas tak uplně mimo mísu.

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Ještě něco v souvislosti se síťovým napětím. Potřeji protáhnout fázi celým zesilovačem k čelnímu panelu na hlavní vypínač, ale v cestě mi stojí deska se stabil. zdrojem a hlavně korekcí, které se nelze vyhnout. Jaký má vliv vodič se síťovým napětím vedený v blízkosti NF obvodů? Potažmo, jaká je rozumná vzdálenost tohoto vodiče od citlivých odvodů?
Dále pak trafo: jaká je rozumná vzdálenost cesty NF signálu od síťového trafa? (zalitý toroid do DPS Talema).
Dík za radu.

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Co největší vzdálenost, milý kolego...

Web

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Nebude lepší hodit k síťový přípojce relé a dopředu dotáhnout jenom spínání?

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

To by ovšem zdroj pro to relé musel být pořád pod napětím. V podstatě jako takový stand-by režim. Tak si to myslel? Taky mě to napadlo. Přidat mini trafíčko, a použít klopný obvod třeba s cmos4011, a spínat i vypínat pouze tlačítkem. To by byla libovka. A hlavní vypínač dát na zadní panel.

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Co tak použít ke spínání sítě nějaký převodní element pro distanční kontrolu ?

Web

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Z mého pohledu:  "převodní element pro distanční kontrolu" = "španělská vesnice"  big_smile big_smile

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Sítový vypínač ovládaný distanční tyčkou ?

Web

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

... nebo bowdenem smile

Web

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

Já bych se na to vyprd a normálně to natáh. Kdyť i v mnohem citlivějšíc lampáčích se tahá vypínač dopředu.

Re: Ošetření síťového napájecího napětí

No a co takhle natáhnout to k vypínači a zpět něčím stíněným? Třeba pár koaxů s opetem lepším než tři chlupy? Použít střední žíly a oplet přizemnit.