Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Dílna » napeti o "par" voltu mensi

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 24]

Téma: napeti o "par" voltu mensi

Cau pisu sem, protoze bych potreboval dostat ze sesilovace maximum co dokaze a nejak to nejde xD, proto bych vas chtel poprosit o radu, pri napajeni asi +-30v by mel mit 80W do 4 Ohm, pri +-50v 100W sinus do 8Ohm, v komentarich pisou ze jim modul odesel az pri 57 V, ja mam na trafu 2x30 a 2x50 (po vyfiltrovani) pri 30 hraje a vsechno funguje, jen je citit ze nema az tolik sily, a pri 50V hraje taky ale jen chvilku nez se vyduje reprak a odpali mosfety... pls poradte co delam spatne nebo jak snizit to napeti na nakych 45V dik moc vsem
tady je ten zesilovac http://svetelektro.com/clanky/kvalitny- … c-148.html

Re: napeti o "par" voltu mensi

Problém je v tom, že se nejedná o kvalitní 100W Hi-fi zesilovač. Ty fety nejsou stavěný na takovej výkon v aplikaci, kde je chceš použít.

(upravil Mapi 10. 2. 2010 10:56)

Re: napeti o "par" voltu mensi

aha... no a je nake rozumne reseni co stim udelat??? kolik z toho vytahnout aby to jeste solidne hralo? ja je mam prisroubovane na chladic procesoru, samozrejme izolovane, a s vetrackem smile  me zarazi ze tam pisou ze i pri tech neco pres 50V jim to porad hraje a jeste s takovym vykonem, a me se to pri 50V odpali...

(upravil opamp 10. 2. 2010 11:23)

Re: napeti o "par" voltu mensi

To zapojení je mrdka a ne zesilovač. Menší výkon to dává díky absenci pomocných zdrojů - MOSFETy si díky vysokému prahovému napětí nechají vyšší úbytek v saturaci, který se odečte od napákjecích šín. Z mých zkušeností lze z téhož trafa získat asi 110-120W, jde-li o zesilovač s bipoláry, a nějakých 70-80W, jde-li o MOSFETy bez pomocných zdrojů.

Mimochodem, nezapomněl jsi na teplotní vazbu mezi T3, T5 a T6? bez ní to odejde zcela spolehlivě.

JAK JÁ NENÁVIDÍM TAHLE INTERNETOVÁ ZAPOJENÍ! Tohle je teda původně aplikační nóta OnSemi nebo LinearTech. Už si nevzpomínám... Je to starý jak Metuzalém...

Jen pro představu - slušný FETový zesilovač má zkreslení do 0,01% v celém pásmu a ne na kile a šířku pásma 300 kHz a víc. Podívej se na DPA330 nebo DPA380...

Web

Re: napeti o "par" voltu mensi

aha no ja stim da se rict zacinam, je mi 16 a tak daleko sem se do toho jeste nedostal, takze je mi lito se toho jen tak zbavit takze je nejaka moznost jak to dat dokupy ?, abych stim mohl aspon neco krmit? a kdyztak jake jine schema byste mi jinak doporucili, ne neco extra sloziteho mam jen zakladni vybaveni, zadny osciloskopy nebo drazsi multimetry nevlastnim... zatim  smile

(upravil opamp 10. 2. 2010 12:02)

Re: napeti o "par" voltu mensi

To sis vybral na začátek dost silný sousto.

Tak za prvé: Oba fety přes izolační slídové podložky na společný chladič, na něj mezi ně upevnit i "hlídací" tranzistor T3. Použij BD139 a upevni samozřejmě též přes izolační podložku. Samozřejmě namazat podložky z obou stran i trandy tenkou vrstvou teplovodivé pasty. Výkoňáky dej alespoň IRF540 / 9540, a to opravdu od International rectifiers, žádný Samsungy, Fairchildy apod. Dneska asi seženeš jen typy s N na konci označení, které jsou podstatně méně vhodné než původní typy, na které byl zesilovač tehdy navržen.

Za druhé: nejdřív to napájej z nějakýho laboratorního zdroje s proudovým omezením, najížděj napětím postupně, koukej na výstup osciloskopem zda to nekmitá a měř ss napětí na výstupu - musí být do +/- 100mV.

Nastav správný kliďák - bude to cca 100mA na celý zesilovač.

Na vstup přiveď obdélník 10 kHz z generátoru, na výstup osciloskop a podívej se na to, zda nejsou na obdélnících zákmity, "chlupy" apod.

Nečekej od toho víc než nějakých 70W do 4 ohmů, tomu přizpůsob trafo.

Nezapomeň, nemá to žádné ochrany - při zkratu na výstupu odejdou MOSFETy, při odchodu jednoho z MOSFETů shoří repráky.

Doufám, že sis teď pomyslel "seru na to" a obloukem to házíš do kontejneru.

Řádově kvalitnější zesilovač je V-MOS60, v Zesilovačích tady na fóru je o něm thread.

Web

Re: napeti o "par" voltu mensi

A samozřejmě bez osciloskopu, generátoru a pár základních přístrojů a kupy znalostí ani nepočítej s tím, že něco korektně rozběhneš, natož že z něčeho "vyrazíš co největší výkon".

BTW, u tohohle zapojení je nutné kontrolovat kliďák s teplotou a asi ten bazmek upravit. Co pamatuju, tak to nad nějakých 100 st.C na čipech začíná nebezpečně růst.

Web

Re: napeti o "par" voltu mensi

Ten bazmek nejlíp vyhodit! To už snad radši tu kreaci z EZK (FMD1200), ta je proti tomuhle neskutečně kvalitní...

Web

Re: napeti o "par" voltu mensi

no ten maximalni vykon co to da sem myslel tak ze podle toho navodu je to delany i na vic nez na tech +-30V co tam davam ja... jo jinak to ze to nema ochrany, ze sem je jeste neudelal, uz odneslo nekolik MESFETu a nekolik reprakuxD vetsinou stary z televizi na zkousky ale i jeden krasnej 100W....:( uz mam postavene oba moduly celej box na to zbejva jen predni panel a vyresit to vyskoky napajeci napeti. A po takovejch obetech se me toho tezko vzdava...  kruci!... mel to bejt muj prvni vykonejsi zesilovac... no este se chci zeptat, proc je potreba dat na ten chladic i T3? v navodu o tom nikdo nic nerikal, ne ze bych to zpochybnoval ale jen to nechapu diky za odpoved

(upravil opamp 10. 2. 2010 12:31)

Re: napeti o "par" voltu mensi

Podívej, MOSFETy tohoto typu mají stejnou závislost prahového napětí na teplotě jako bipolární trandy. To znamená, že pro otevření na stejný proud potřebuje ohřátý tranzistor výrazně nižší napětí než studený trand. A z toho plyne, že pokud bude ono napětí stálé, bude se tranzistor při ohřívání otevírat víc a víc, dávat větší a větší proud, tím se ještě víc ohřívat... jasný? Říká se tomu lavinový jev a končí to destrukcí tranzistoru.

Poznáš to i tak, že si změříš klidový odběr po zapnutí zesilovače, pak to budeš chvíli "kotlit, pak vypneš vstupní signál a změříš kliďák znovu... To bude překvapení smile

No a co s tím? Ono předpětí se musí logicky taky měnit s teplotou tak, aby se klidový proud s teplotou měnil jen málo, nejlépe aby se s teplotou dokonce snižoval. Proto, když dáš T3 na chladič do blízkosti MOSFETů, využiješ toho, že jeho teplotní závislost je podobná... on se s teplotou taky otvírá, ale díky tomu, jak je zapojen, způsobí PŘIVÍRÁNÍ mosfetů... Tohle jednoduchý zapojení není ideální, ale pro malé kliďáky (nedávej tomu výrazně víc než těch 100 mA, byť pro dobrý zvuk na výškách by to chtělo aspoň 200 mA) a pro dostatečně dimenzovaný chladič to tak nějak vyhoví.

Jasné?

Tak a teď k otázce, proč to není v návodu... Protože autor i "publicista" návodu jsou NEBEZPEČNÍ IGNORANTI! (vulgarismy vymazány)

BTW Spočti si na kolik peněz a času Tě tohle "zázračné" zapojení už vyšlo...

BTW2: Pokud máš rád MOSFETy (já taky) tak si počkej, snad ještě letos dám s kamarádem do oběhu návod na "trochu lepší" feťák  smile

Web

(upravil Mapi 10. 2. 2010 12:34)

Re: napeti o "par" voltu mensi

jo jasny diky a ted ale jeste jeden problem, ke kterymu tomu MOSFETu to dat bliz? predpokladam k T6, ja se jen bojim ze kdyz to dam mezi ne, IRF640 a IRF9640, tak ze tenhle "efekt" nebude mit takovou ucinost, protoze ten chladic s vetrakem to docela dost zvladaji uchladit, zas ale jestli s tim uchlazenim neni problem tak jestli je tohle potreba delat, nevim je to jen moje uvaha

Re: napeti o "par" voltu mensi

Opamp, a nepřemýšlel jsi o nějakém kusu s lineárními laterály ? Včera jsem si připomněl ProAudio, a ty ceny při grupáči nejsou špatné...

Web

Re: napeti o "par" voltu mensi

Jo, Sendy... s laterálama bych šel do vymazlenýho DPA330... To je takovej tajnej sen smile

Mapi, pokud máš každej FET na svým chladiči, měl bys mít na každým i hlídací trand a zapojit to trochu jinak, kdyžtak nakreslím... hele vyfoť to a postni sem na fórum (nahoře v liště je Nahrát obrázek) ať se máme o čem bavit. Já se bojím, bojím, že Tě donutím to překopat sad

Víš, jako první zesilovač jsi měl zkusit nějaký to LM3886, hraje to podle mě líp než tahle kokotina, je to spolehlivý a jednoduchý...

Web

Re: napeti o "par" voltu mensi

tak jo mam to, ale omlouvam se za kvalitu je to jen mobilem fotak nemam... snad to staci kdybys chtel dalsi, jinej pohled atd tak rekni, jinak misto LM3886 sem delal TDA2030 takovy prditko maly ale aspon mi to hraje xD

http://s4.postimg.cc/613490pfd/5142_pic23.jpg http://s4.postimg.cc/fzo2vhyux/5142_pic10_2.jpg

(upravil opamp 10. 2. 2010 13:02)

Re: napeti o "par" voltu mensi

Normálně ty BDčka prdni mezi MOSFETy doprostřed, to bude fungovat.

Drátařina je to strašná...

Nebo vypájej stávající BCčka na pozici T3, dej na kablíky a přilep vteřinovým lepidlem na pouzdra vždy jednoho z MOSFETů. Je jedno kterýho.



Možná to přestane hořet smile

Web

Re: napeti o "par" voltu mensi

pockat takze jestli sem to pochopil tak by to mohlo prestat delat bordel i kdyz tam pripojim tech 50V??? big_smile oo no jesti to bude fungovat smile

Re: napeti o "par" voltu mensi

O.T.: Kisna z videopřehrávače, žejo? smile

Re: napeti o "par" voltu mensi

jo jo big_smile na srotistich jich sou kupy ;p perfektni a levny

Re: napeti o "par" voltu mensi

Mapi, na 50V radši zapomeň (aspoň do 4 ohmů)... Ale soukromě si myslím, že uděláš tuhle teplotní kompenzaci a budeš mít klid. Ty MOSFETy totiž vydržej moc.

Oficiálně jsem nic neřekl smile

Web

Re: napeti o "par" voltu mensi

tak jo pisu znova, protoze mam problem na kterej si sam nestacim, nevim co je spatne! mad jeden kanal sem normalne rozchodil, a rekl bych ze nakonec hraje celkem slusne, poslouchat se to da, ale v tom druhym sem odpalil uz 3 pary IRFek uui , beru to tak ze kdyz se reprak vyduje vlivem napajeciho napeti sou mosfety v haji, nevim kde muze bejt chyba zkousel jsem vymenit este i vsechny BCcka a porad mi to vydouva repracky smile prvni chyba byla kapka cinu, jako na obrazku, co sem tim mohl zrusit? uz fakt nevim...
rad bych to dodelal aspon na 70W zesilovac z koutku hanby big_smile nehce se mi to jen tak vzdat
predem dik za rady

http://s4.postimg.cc/fduilneex/5142_plosak_mosfet100w_amp.jpg

Příspěvky [1 až 20 z 24]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Dílna » napeti o "par" voltu mensi

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£