(upravil servis-pocitace 4. 12. 2019 21:00)

Téma: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

Všem přeji dobrý večer.

Obracím se na vás s prosbou o radu při repasi starých reprobeden. Před mnoha lety jsem dostal reprobedny osazené ARN 312, ARP 150,ARV 104 /008, bude to něco samo-domo. Dlouho ležely v dílně bez využití a momentálně potřebuji ozvučit svoje doupě v podkroví, cca 140m2. Takže došlo na staré zásoby, ale .. Bedny mají mizerný zvuk – nijaký, mají  zničený středotónový reproduktor, pochybné výhybky, bůhví, jestli funkční. Otázky zní:

1) Má  smysl do toho investovat?
2) Co se zničeným ARP 150? Lze opravit? Dělá se to? Čím kvalitním nahradit?
3) Co výhybky? Použít nové třeba CN 03-3-12/8 od bsacoustic?
4) Neměl by tam být nějaký  basreflex?

Ač mám vystudovanou sdělovací techniku, s ozvučením moc zkušeností nemám, takže budu rád za každou radu. Přikládám pár fotek pro představu. Prozatím zdroj bude  Receiver Harman/Kardon hk395i a hrát bude převážně rock. Díky moc za náměty a rady.

Alan

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

Podobný bedny v perfektním stavu, s odladěnou výhybkou s vyměněným vejškáčem za Monacor DT300 jsem nedávno rozdal, z důvodu, že tohle na basech přehraje moderní dvoupásmo 6.5"+1" ve zvukovodu. Samozřejmě čtvrtinové velikosti. Zkus se podívat na repromania.net, vyber nějakej projekt a možná využiješ aspoň prázdný budky. Ale pokud ozvučuješ menší kulturák, tak to bude chtít něco  s 10-12" basákem, tím pádem jistě třípásmový bedny.

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

Moc děkuji za typ, na  repromanii kouknu .

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

Pokud mě paměť neklame, tak ARN 312 (za mě ARN 8604) jsou 12". To jsou tak mizerné, že se nedají dnes použít, a přehraje je na basech dnešní 6,5"?

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

ARN 312 sú tzv. hluché reproduktory, bez výrazu, ničím neohúria, ani nezaujmú. Ich prechodca ARN 860x s prižmúrenými očami, bol na tom o niečo lepšie, ale takisto žiadna sláva.
Ale nájdu sa samozrejme aj ich zástancovia, čo ich mali napr. bandpasse na zvučenie barov a nedajú na ne dopustiť. S tým 6,5" čo sa týka prednesu, tak je to veľmi reálne.

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

Zeptám se, co použít na doplnění dom. kina do subwoferu pod 40 Hz? Hlavní bedny mají basreflex naladěný na 38 Hz a když už je tam ten výstup na sub. tak bych chtěl něco dodělat pod to. Zesilovačů na to mám spoustu, to není problém, ale abych jen nemařil energii a něco to dělalo.

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

nejlíp reprák, kterej patří do subu, a dát ho do správně dimenzované bedny s BR laděným někde k 25Hz, jestli jsi milovníkem filmů jako interstellar, tak klidně i níž. Řešení jsou různý, od daytonu RSS210 kterej to zvládne v bedně cca 35l přes jeho větší brášky ve větších bednách, až třeba po LAB12, kterej ale na tyhle kmitočty potřebuje bednu zvící šatní skříně, ale zase má vyšší citlivost... Jde taky o požadovanou úroveň zvuku, do paneláku je už ten RSS210 moc, ty nejnižší kmitočty se železobetonem moc pěkně nesou, naopak místnost 6*8 metrů to neuhraje... Jakou bednu a jak s BR - na to je potřeba nějakej simulační program, tady třeba ke stažení Amplion.exe

(upravil Benazi 5. 12. 2019 11:00)

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

Výhybky seženeš u p. Krále, fa Pekra, zavolat a domluvit se, určitě je má.k tomu sub nepotřebuješ.

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

Zdravím ve spolek a poprosím o nasměrování a návody. Mám reprobedny s uvedenými repro jen ve 4ohm verzi, ozvučnice 140l+BR, betelné provedení s výztužemi a tlumením. Stavěli jsme to za studií v půlce 90tek, internet v plenkách, ale nastudované všechny články z AR. S FET zesilovačem nehrály špatně, později přišly jiné starosti (dům, děti) a posledních 12let nehrály. Chtěl bych provést jejich repasi (středy protrhlé od dětí, výškáče opakovaně promáčklé...) Někdy v roce 2006, jsem koupil jako náhrady ARX150 a Tonsil GTC 11/110. Tehdy na českých stránkách amplion.cz či diyfans.org bylo hodně článků, návodů a zkušeností, odkazy nyní samo nefunkční. Tehdejší rekonstrukci jsem musel odložit a trvalo dýl než jsem si myslel. Pamatuji si ještě, že jsem v programu WinISD dolaďoval ozvučnici a zkracoval o něco bassreflex. V LspCADu se dělala vyhybka, ale nyní na Win10 už to nešlo nainstalovat, takže nyní nemám žádné schéma, jen ty repráky.
Vím, že dnes by se daly postavit úplně jiné bedny, ale mám k nim snad až citový vztah, dát jim novou šanci a občas si na nich něco pustit.
Takže, určitě chci pořešit novou vyhybku (nejen vyměnit staré kondíky). Teorie se vykouřila z hlavy, ale co si pamatuji, tak největší slabinou TVM repro byly středy, čím případně nahradit? Předem díky za pomoc.

(upravil antonio 18. 12. 2020 16:11)

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

prog: 140l bedna mě docela děsí a netuším, jak si představuješ přestavbu. ARX-150 má malinkou cívečku a jak měří, nevím, určitě bych ale nevymýšlel záměnu za něco jako Visaton W130 apod., to bude stejné, ne-li horší. Pokud už opravdu něco na úrovni, tak třeba:

Scan-Speak 15M/4624G00
Scan-Speak 15W/4424G00
Wavecor WF146WA01

Ty GTC by chtělo prověřit; myslím, že trpěly podobným problémem jako ARV-104, kdy hůř vystředěné kusy víc kreslily.
Ve výsledku to bude ale takový kočkopes, hrát to bude, ale ta kombinace značek... bua Pouvažuj nad novým projektem.

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

Díky za názor, zatím zjišťuji možnosti, asi zůstane u retro Tesla projektu s nevelkými náklady, nové repro i součástky do vyhybky leží už delší dobu v šuplíku. Znamenalo by to jen zprovoznění zvuku z 90tek na občasné použití. Jak jsme došli před 25lety k tak velkému objemu už nevím, tehdy vycházely články o repro a bednách, řekl bych, že jeden z projektů byl s těmito repro ve 120l bedně, ale je to hodně dávno...

(upravil Benazi 6. 2. 2022 13:54)

Re: Repase soustavy ARN-312, ARP-150, ARV-104 /8

https://i.postimg.cc/t4QfLZdy/P1010039.jpg
Kdybys měl chut zalevno.