Re: Pračka, kterou?

To se teda divím,že tady jsou takové hororové scénáře.Zrovna Gorenje máme přes dvacet let a kromě triviálního vyčištění sítka dole žádný problém.
A to ještě byla nějaká dvojková,protože měla malý škrábanec na boku.Asi to teď opravdu takto vyrábí schválně.

Re: Pračka, kterou?

Spíš je to o tom, že jsou ty pračky a vůbec spotřební zboží naschvál mizerně zkonstruovaný a naschvál typu nevyměnitelných ložisek je extrém, ale to už mají vrchem plněný pračky všechny... Čas na displeji pračky je podobnej, jako čas do konce stahování  (kopírování) souborů. Tam se dokonce někdy i posunuje zpátky, já osobně to nazývám "Billova časoprostorová smyčka". U pračky spíš pozoruju anomálii, že minuta na displeji trvá cca 3 minuty času na hodinách, tj pračka se ode mne asi vzdaluje rychlostí blížící se rychlosti světla.

(upravil djmayo 10. 2. 2020 23:11)

Re: Pračka, kterou?

Neviem ako je to v ČR ale kolega čo je garážový opravár práčok a tvrdí že keď je práčka určená pre DE alebo NL, CH trh je kvalitatívne úplne ináč urobená - hrubšie plechy na bubne, väčšie ložiská a pod. Ukazoval mi rovnaký model asi elektrolux kupenú v SR a privezená z DE už z fotiek bolo vidno viac výstuh, väčšie ložiská, hrubšie plastové časti a pod. práčka vážila skoro o 5 kilo viac.
Podobne sevisák čo riadne opravuje práčky, nefunkčne práčky dakedy mu dajú aj za odvoz, potom to opravuje a predáva aj  na výmenu wink... bol pri práčkach čo si opatrovateľky doviezli z Rakúska, keď domáci ju dali preč (ku kontajneru) len preto že chceli novú alebo že mala škrabanec, zistil že sú oveľa odolnejšie voči korozii a tiež vravel že použité komponenty sú kvalitnejšie (iný motor, ložiska, upevnenie a tak)

Kolegov známi robí na vývojovom oddelení domácich spotrebičov nemenovanej firmy a proste všetko vrátane elektroniky sa dimenzuje na určitú životnosť. Optimum je ak práčka zo základnej rady spoľahlivo vydrží 2 roky pri praní 2x denne a spoľahlivo nevydrží 5 r., pri najvyšších modeloch je to cca 4 a 7... dokonca sa viac vecí plánuje tak aby ne/vydržalo rovnký čas (ak sa opraví jedno dodrbe sa v krátkom čase iné..) ďalšia ves dú diely zámerne vyrobené tak, aby sa neoptrnou manipuláciou poškodili a vymeniť sa to dalo iba v rámci dajakého bloku (drahá oprava) a ešte zaujímavosť, model určený pre nejakú armádu je plánovaný až na životnosť min. 10 rokov pri 3 cykloch denne, takže vyrobiť kvalitné to vedia iba pri bežných ľudí nechcú a dávajú im na to až 5r záruku...

Re: Pračka, kterou?

djmayo..
Mozno mas pravdu z tym zahranicim a pre ich trhy vyrobene veci mozno vydrzia dlhsie.
Ale to skor bolo, tak 10r naspat.
Dnes je to shit rovnaky asi vsade v EU.

Opravil som viacero pracok, ale skor z donutenia okolnostami.
Podla mna, pre zrucneho kutila, trocha elektronika, trochu sustruznika, trochu chudobneho, nieje problem opravit ziadnu pracku, alebo umyvacku.
Ovela dolezitejsie je, mat blizko zberny dvor, najlepsie v dochadzkovej vzdialenosti z ochotnym majitelom, co tam pusti chudaka, co si za sebou taha EC na kolieskach, karbosku, sadu naradia a ma cas aspon hodku sa porypat v hore pracok a podobneho a najst si potrebny diel.
Ak tieto poziadavky niesu splnene, je lepsie si kupit novu pracku.
Cim dlhsie budeme zit zo spotrebicmi, venovat sa ich opravam, tim viac nam utecie nieco ine, podstatne, napriklad cas.
Problem nieje v tom, kolko stoja nove spotrebice, alebo ako su skonstruovane na houno, pripadne maju v sebe kurvitka, vatsinou je problem, ze malo zarabame.

Re: Pračka, kterou?

jj, lepší je být bohatej a zdravej ... smile

Re: Pračka, kterou?

"Nie som tak bohatý, aby som kupoval lacné veci" ...
Philco so sušičkou sme mali cca 15-20 rokov. Hoci bola plne funkčná, manželka si postavila hlavu že je stará, obitá farba od detského chodítka - kúpila Bosch. V piatom roku som 2 hodiny menil uhlíky..., v šiestom umrel programátor. Tak som kúpil "invertorovú" AEG s 5-ročnou zárukou na všetko, doživotnou na motor. Pravda - ak odídu ložiská, záruka nám bude na prd.

Re: Pračka, kterou?

choďte prát do prádelny wink

https://kreslenyvtip.cz/sites/default/f … k=S37Brder

Re: Pračka, kterou?

Já to vidím asi tak, že u těhle spotřebičů záleží v první řadě na to, z jakého období pochází. Všechny ty spotřebiče vyrobené především do roku 2010 většinou fungovaly řadu let dobře. Pokud někdo neměl smůlu na vyloženě průserový model nebo v tom neměl namontovaný nějaký už od novoty "chycený" díl, pak bylo skoro jedno, jestli Whirpool, Gorenje, AEG, Bosch, Matsushita atd. těch cca 5-10 let to dalo bez problémů všechno. Lišili se komfortem, kvalitou vyprání, hlučností, spotřebou...
No po roce 2010 nastal nějaký zlom a se životností to šlo z kopce. A to, co se prodává vyrobeno po roce 2016 je řekl bych jedno neštěstí. My měli doma téměř 14 let automatickou tatramatku. Ta chodila v rámci svých možností socialistickýho výrobku, občas se tam něco malýho vysypalo...ale bylo to opravielný. Pak 12 italskou Eurotech T1060. Tu jsme v podstatě sedřeli až na krev. Ke konci již byla dost hlučná a umřela na shořenej regulátor motoru. Od roku 2009 až po dnes mají naši AEG Lavamat (model nevím) a stále šlape bezvadně (klop klop)...a taky si už užila svý.
Ale přítelkyně má něco přes dva roky starou Candy a ložiska jsou na maděru. Přitom ta pračka udělá maximálně dva cykly za týden. Vana bubnu plastová, nerozebíratelná. Pro výměnu ložisek by se to muselo rozřezat.
A mám obavu, že cokoli, co dnes člověk koupí, bude stejný. Za poslední rok jsem reklamoval 4 rychlovarné kanvice. Na jedné nedržel vypínač v poloze "ON" vůbec, jedna se vypínala předčasně, jedna se pro změnu nevypínala vůbec...přitom nešlo a shitky za 300Kč. A mohl bych výčtu současného haraburdí pokračovat do noci - skončil bych možná někde u nýhradních dílů pro auta, kde Lemfoerder, Timken nebo Bilstein už taky nejsou zdaleka to, co bejvávaly.

(upravil tatko Tom 11. 2. 2020 20:11)

Re: Pračka, kterou?

AEG LAVAMAT 7000 som pred tromi rokmi kúpil u známeho v jeho predajni na jeho doporučenie - pračky servisoval už za socializmu a má okrem predajne - dôchodkový vek, má dlhoročné skúsenosti.
Čo tá pračka vydrží - netuším, no dostáva riadne zabrať, perie denne, perie aj zablatené montérky, užije si aj kamienkov čo sa nepodarilo vytriasť, kopec mačacích chlpov...

Re: Pračka, kterou?

Na zastoupení Gorenje jsem napsal hnusný mail, ale zatím nikdo neodpověděl. Jo, konvice. Konvici jsme měli Bravo Isolit, která stála v době, kdy byly konvice hitem, začínalo to tu, asi devět set. Vydržela nám patnáct let. A teď co rok, musíme kupovat novou.

Re: Pračka, kterou?

Tak čekám tady v diskusi na nějaký tip na nějaký solidní současný model pračky a stále nic. Dosud mám již přes 20 let Ardo A1000 s nerez bubnem, nerez nádrží a bezkomutátorovým motorem, která je zcela bezproblémová. Za tu dlouhou dobu byla vyměněná jen guma u čelních dvířek a opravoval jsem hladinový spínač, ale vzhledem k věku bych už tu pračku vyměnil.
Před ní jsem měl asi 17 let Tatramat 353. Ta pračka jela denně, protože jsme tehdy měli malé děti. Poruch měla nepočítaně, ale vše jsem vyřešil sám, jelikož nebyl problém s náhradními díly - vždy jsem si zajel pro potřebné do podnikové prodejny u Popradu, anebo do Frýdlantu. Asi po 12ti letech provozu jsem vyměnil nádrž, ložisko, čerpadlo a několik gumových dílů a jelo to opět další léta dále.
Jak to zde pročítám, tak v současné době je asi všechno odbytý šmejd a když koupím cokoliv a vydrží mi to aspoň tři roky, tak mohu být rád.

Re: Pračka, kterou?

Naši mají Zanussi s vrchním plněním už osmý rok a nic, prozatím bezporuchova.

Re: Pračka, kterou?

Neumím dnes doporučit ani spolehlivý nový auto, natož pračku (a to se kolem aut motám denně už přes 15 let). Tam už se taky opravdu dělají věci, že člověk odpadá (víko ventilů z plastu je ještě nic).
Poslední krize odstartovala neuvěřitelně konzumní dobu. Poslala ceny produktů na úplné dno a tam je i kvalita. Nelze dát ruku do ohně téměř za nic - pokud mám v sobě nějakou odpovědnost.

Re: Pračka, kterou?

V poměrně známém plátku dTest byl v čísle 10/2019 publikován rozsáhlý test praček. To by příp. také mohlo trochu pomoci při rozhodování, co konkrétně koupit.

Re: Pračka, kterou?

Jak to dopadlo?

Re: Pračka, kterou?

Tipnu si, že nijak. Protože to nejpodstatnější tam není. Bude tam, jak to pere, máchá, spotřeba vody, prášku, jakej dělá binec, přívětivost ovládání, jestli dobře ždíme, ale to nejpodstatnější - kdy ten krám se vysype, to tam nenajdeš.

(upravil BFU43 13. 2. 2020 12:58)

Re: Pračka, kterou?

Jistěže, že ten test nehodnotí spolehlivost a životnost spotřebiče. Jak by to asi dělali? To je natolik zřejmé, že nevím, proč na to tady vůbec někdo poukazuje. Nicméně při rozhodování o koupi jsou důležité i reálné tech. parametry a vlastnosti daného zařízení, a proto ten test určitý přínos má..

Re: Pračka, kterou?

A dyk já vim. Jde mi o to, že dřív alespoň některé značky platily za nějaký etalon solidnosti, spolehlivosti, výdrže a zatížitelnosti. Dneska na to serou úplně všichni, to mě mrzí. My taky nedali za pračku pět litrů, ale deset, a vydržela úplný kulový. Jo, mimochodem jsem napsal mail na zastoupení značky Gorenje v ČR, ale nikdo se ani nenamáhal odpovědět. Jen tak pro úplnost.

Re: Pračka, kterou?

proto raděj koupím každý čtyři roky tu nejlevnější použitelnou, protože je to všecko shit. Pak už jedině nějaká samovýroba, ale těsnění dvířek a nějaký další blbiny si nedokážu představit, jak bych udělal. Motor, ventily, topný těleso a pod je konfekce koupitelná za pár korun. Možná začít s nějakým komerčním typem a dotvořit k nesmrtelnosti, jako kdysi známej tatramatku tím, že vylaminoval orezlou smaltovanou vanu, ale to byly mladší třetihory...

Re: Pračka, kterou?

Napríklad Beko? big_smile
No ak nám vydrží naša AEG 8 rokov, tak tie 3-4 Beko za tú cenu a ten čas nejak nepovažujem za úsporu...