Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

(upravil MirrorOV 2. 7. 2016 14:20)

Téma: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Zdravim vsechny mam tu odpaleny zesilovac skytec pro-240. Ano vim ze je to odpad a proto bych jej rad predelal se zachovanim vseho co tam je krome teda modulu zesilovace.
Puvodne zdroj 2x26,5V + 12,5V cca 150W
Koncové tranzistory 2xTIP41C + 2xTIP42C
Prosím o doporuceni vhodneho modulu zesilovace pokud mozno sestaveneho ktery by byl optimalni a blbuvzdorny.

Muj tip
Zesilovac: 2 x 68W Watt LM3886 + NE5532 Audio Amplifier Board DC Serve Current Feedback (AEC-18)
Chladic: CHL32X/70

Napájení ventilátoru a indikátoru vybuzeni pres mustek a elektrolyt.

Jeste bych rad poprosil zda ma nekdo zkusenosti jak spravne pripojit puvodni indikator vybuzeni co tam je.
Vstupy, regulaci a vystupy bych snad jeste zapojit dokazal ale radeji si necham poradit.

zacatecnik-amater

(upravil Otas 2. 7. 2016 15:49)

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Sice jsem ten skytec neměl v ruce, ale tváří se, jako by měl nucené chlazení. Chtělo by to pohled do nynějších střev.
Zvenku vypadá jako hezká krabička. Za ty prachy se to jako krabice možná i vyplatí, nedivím se, že to chceš předělat, znovu zprovoznit.
Zdroj předpokládám myslíš střídavé výstupy z trafa.
Pokud předpokládáš zátěž 4 ohmy a využití i jiné, než doma v malém pokoji, pak na to ta dvojice LM 3886 v odkazu nemá a bude se přehřívat a vypínat (nebo ničit). Navíc musíš mít izolaci pod výkonové šváby a budeš je muset dobře přitisknout k chladiči. Ke všemu budou ty šváby blízko sebe; chladič je sice fajn, ale tohle bude na něj asi moc.
Při zátěži 8 ohmů to bude tepelně dobré a když dobře zvládneš upevnění na chladič, tak to bude makat. Ovšem raději bych šel do některé stavebnice od EZK (ty výborné ale nemají jako hotový modul) včetně výměny trafa a zvýšení výkonu na takových 2*200W RMS smile.
U indikátoru vybuzení mohu jen tápat, neměl jsem to v ruce, nevím, jak je to udělané, mohl bych poradit katastrofu sad.
Vstupy a regulaci nejspíše nech tak, jak je smile.
Podívám se po schématu, je-li na netu.

Edit: Tady máš inspiraci pro úpravu, schéma jsem zdarma nenašel, zato někoho, kdo předělával Skytec PRO ano:
https://www.bing.com/images/search?q=sc … mp;first=1

Doufám, že ten šílený odkaz bude chodit smile

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Tady posilam foto toho co tam puvodne je:
http://www.mirror.php5.cz/1.jpg
http://www.mirror.php5.cz/2.jpg
http://www.mirror.php5.cz/3.jpg

Tady jsem nasel jak nekdo taky predelaval tento zesilovac ale asi jinou revizi nebo verzi tohoto zesilovace:
Zesilovač Skytec PRO-240
Předělaný Skytec PRO 240 by 329zmz08
Zesilovač Skytec PRO240 kompletní přepracování
ale je to na me uz slozitejsi. Vic by mi vyhovoval nejaky hotovy modul nebo stavebnice

Od EZK bych tam tedy mohl dat tuto stavebnici a chladic?
KJX4781 a CHL45V2-12

zacatecnik-amater

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Proč ne, akorát bych ty chladiče vystrčil ven, se svislými žebry po celé zadní nebo boční stěně by se to mělo uchladit i bez větráku.
Pokud trváš na ventilátorech, doporučuju chladiče z procesoru, i s ventilátorem, na každej IO jeden, a je to skoro zadarmo, maximálně nový ventilátory. Nezapomeň na ochranu reproduktorů, když umře zesák, aby ssebou nevzal i bedny...
Ta předělávka na foto je brutální, je to i včetně spínanýho zdroje, ale proč ne. Akorát kdybych to takhle zbastlil, tak nevystavuju fotky... Ale každej sme jinej.

(upravil Otas 4. 7. 2016 9:47)

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Já to raději nekritizuji, trvalo hodně dlouho, než jsem začal návrhy dispozičním řešením výrobku a podle toho navrhoval plošné spoje přesně pro danou pozici a snadné propojení. I tak jsem mechanickou konstrukcí patlal smile.
Ten původní zdroj - trafo vidím 22 V a 12 V. U tvého trafa je to jiné?
Jakou používáš zátěž - repro má 4 nebo 8 ohmů? Vysvětlení dotazů níže.
To jsou výchozí podmínky pro doporučení.

Chladič je zvolen tentokrát velmi dobře (možnost plně využít ventilátor, chladič bude studený jak kočičí nos i při velkém výkonu).

Edit: I zesilovač zvolen dobře (překoukl jsem se, omlouvám se sad ). Určitě na plošák doplnit velké zdrojové kondenzátory - jak naznačuje neosazené místo na plošáku, nešetřit kapacitou (4m7/40V je minimum) Ještě tedy uvidíme podle napětí, to rozhodne mezi 3886 a 4780 a nebo?.

Na rozdíl od originálu mají všechny výkonové šváby LM Owerture v sobě tepelnou a protizkratovou pojistku (respektive teprve jejich vzájemná kombinace je ochranou) a odpojení výstupu. Jsou dosti dobré i zvukově. LM 3886 je asi zvukové top z první řady, zvuk 4780 z druhé řady LM nemám "popsaný".

Ale opět platí dotaz na napájecí napětí. Ty hodnoty jsi naměřil na trafu z fotky (čili 2*22 +12 V nápis a 2*26,5 + 12,5 skutečnost?), nebo je tam jiné trafo? Jakou má velikost (průměr a výška). A jaká je zátěž? Bez tohoto se nehnu.

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Ty hodnoty jsem opsal z toroidu skutecne sem nemeril. Jedna se o puvodni trafo oznacene jako bb27. Jak prijdu domu zmerim napeti i velikost trafa a poslu.
Repro pouzivam dvoupasmove 150W/4ohm

zacatecnik-amater

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Fajn, tak už víme bedýnky, spíše to nahrává něčemu s LM 3886 nebo i silnějšímu. Rozhodne napětí trafa.

Když se dívám na fotky, tak mne eminentně zajímá červenočerný samostatný propoj mezi hlavním plošákem a vstupním dílem (že by +- napájení předzesilovače?).
Dále čtyřpramenný kabel žlutá - oranžová - červená - hnědá: předpokládám, že by měl obsahovat napětí 12 V po usměrnění a vyhlazení, dále pak živé fousy od výstupů (to je napájení a vstup indikátoru).
Bude potřebné udělat jednoduchý usměrňovač 12 V (asi ty bílé dráty od trafa), což je brnkačka - dá se použít i usměrňovač ze spáleného zesu. Potřebuji ale vědět, odkud jsou vedeny ty živé fousy. Tipuji přes odpor od reprovýstupu, nebo přímo. Pokud přímo, pak fajn, pokud jinak, je potřebné to nakreslit, změřit.
Vstupní díl demontuj (konektory odpoj, napájení ponech) a nafoť ze všech stran, abychom něco nezvorali.
Demontuj výkoňák, obrať deskou nahoru a nafoť.

Jako obvykle - na dálku se to těžko dělá - bude to pro mne výzva a pro tebe škola. Jaké máš zkušenosti s prací s pájkou nebo vůbec s elektronikou? Máš nějaký měřák (napětí, ohmy)?

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Napeti merene na desce mezi modrym a cernym 26,5V a mezi bilyma 12,0V,
vsechny 4 pojistky na desce byly T2A/250V a velikost toroidu 115mm x 45mm

vstupni dil (vstup zvuku) vede do predniho panelu kde je indikator vybuzeni a regulace hlasitosti z nej potom do desky kde je to znacene A input a B input

ctyrprameny kabel (zlu/ora/cer/hne) vede jen z predniho panelu do desky ale asi to bude jak rikas napajeni a indikator vybuzeni.

Foto udelam hned zitra dopoledne jak bude vice svetla. V elektronice se orientuji ale v zapojenich se moc nevyznam (nevim kde co jak kam vede a jak to ma spravne byt zapojeno) a pajet umim uz od malicka ale profik urcite nejsem ...i kdyz se studenakum vyhybam

zacatecnik-amater

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Tak ten toroid podle rozměrů má tak 100VA, počítej tak 25w na kanál sinus, trochu to můžeš dohnat kapacitou filtračních kondenzátorů, aby to uhrálo špičky. Na doma snad bude stačit.

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Dovolím si být optimističtější (125 W, ve špičce desítek sekund dá toroid i dvojnásobek) čili cca 80 W na kanál.
Zato napětí je na hození si korunou. LM 3886 se budou sakra potit! Výrobce s jejich provozem na 4 ohmy a napájením nad 35 V ani nepočítá. Tady je předpoklad cca 36,5 V po usměrnění a vyhlazení.
Je hezké, že je dosažitelný výkon se blíží 100W, jenže příkon, které bude muset pouzdro každého z nich předat, překračuje od cca 25 W  výstupního výkonu 60 W. To skutečně není málo a je veliká pravděpodobnost přetěžování a vypínání od vysoké teploty jádra.
Možná v domácím poslechu to bude schopno provozu.
Nároky na kvalitu přestupu tepla jsou extrémní. LM4780 nepřipadá v úvahu. Tak LM3886... Já LM 3886 neumím udělat tak, abych vystačit s pouhým jedním přítlačným šroubem, musel jsem dávat přítlačný profil přes těleso integráče. Pak jsem dosáhl naprostou spolehlivost LM3866TF při 38,5 V napájení a 8 ohmové zátěži a profi režimu (co to dá bez velkého zkreslení) i při testech trvalým sinusovým příkonem na 50% maxima. Ty budeš muset zvládnout přenést ve špičce o cca 60 % navíc. U LM3886TF je kontaktní plocha izolovaná. Ty se bdeš patlat s izolační podložkou, dosedací kovová plocha je spojena s -pólem a to je nepříjemné.
Nevím, v hifi je zátěž obvykle cca 1 - 4 % maxima, pak by to možná šlo.
Ty imputy mi došly, to není problém. Nevím ale co je na vstupním dílu (desymetrizační člen s jakým zesílením, to bude sázka do loterie)? Zesílení stávajících výkoňáků asi nezjistíš. Nejlépe, kdyby bylo schéma, pak to není problém spočítat.

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Otasi pokud dobře koukám na obrázek, tak tohle symetrický vstup ani nemá. Sice to má jacky na symetriku a cinche na nesymetriku, ale k potíkům už vede nesymtrika. A protože na tý malý destičkce nic není, tak předpokládám že ze symetrickýho vstupu vezme jen Hot a Cold nechá prostě nevyužitý. Oni ani o symetrických vstupech nic nepíší.
Co se týče vstupu, tak na desce jsou zapojeny jen potíky - živý + stínění vstup a totéž výstup.
Viz: http://329zmz08.rajce.idnes.cz/Zesilova … CF6883.jpg
Zbytek desky je pak indikátor výstupního výkonu, nikoliv vybuzení. Všimni si že je tam napájecí napětí (to jde přímo na LED) a pak živé výstupy přímo usměrněné diodou a výsledek přes odporové děliče do bází tranzistorů spínajících ty LEDky. Tohle se používá pro velká napětí, ne pro linkové úrovně.

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

MirrorOV: LM4780 je to samé co LM3886 akorát 2x v jednom pouzdru.

Co se týká stavebky KJX4781 mohu ti ji nabídnout sestavenou a oživenou, měl jsem to původně na tuning reprobeden Genius ale nakonec jsem se na to vykašlal a moduly leží v krabici pěkně dlouho pouze oživené. Desku zdroje a koncáku jsem od sebe rozřízl, je třeba natáhnout mezi nimi tedy vodiče. Na zdrojové desce jsou osazeny 4ks Nippon KMH 6800u/35V. Trafo bych asi doporučil vyměnit, protože s tímhle napětím už bude mít jak 3886 tak 4780 problém, já si k tomu koupil trafo v GM http://www.gme.cz/toroidni-transformato … v-p610-891 s napětím 2x22V (naprázdno na elytech asi 32V) a už to je na 4R zátěž dost, já počítal s repráky 8R....

Celkově se to všechno totiž začne vyvíjet tak, že by bylo bývalo lepší opravit tu původní DPS, dát tam možná silnější trandy a poslat to do světa... Ona ta krabice když se podíváte je z konzervovýho plechu, trafo těžko říct, chladič odpad, větrák bude nadoma hučet atd atd...
Takovejch výhodnejch koupí jsem už zažil, za pár stovek to člověk koupí odhulený, říká si super, pak do toho investuje několik hodin času a litr až dva aby nakonec zjistil že to stejně není ono a kdyby raději koupil za dvojku bazarovej zesák udělal by líp...

Moje rada, vyprdni se na to, zadekluj to, vyfoť, hoď na Aukro, ušetřený čas věnuj vydělání peněz prací smile  a kup si třeba tohle:
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … y-ta-f511/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … -fe-370-s/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … -2x-100-w/
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … /nad/c340/

Osobně bych šel do tohohle, s NADem mám jedinej problém že je pro mě hnusnej big_smile zvukově tě to ale narozdíl od nějaké LM3886 posadí na zadek.
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod … /nad/c340/

(upravil JoinerNet 6. 7. 2016 16:28)

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

A co tam dát tyhle 2 moduly http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/kmd7294.htm,,,  nemusíš měit trafo:-)  a pokud budeš používat ventilátor , tak i chladič bude na doma stačit smile

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

No, když už tak ale s TDA7293, TDA7294 už se tu řešilo vícekrát že někomu střelilo, samozřejmě opět platí to co bylo napsáno výše s uchycením, je potřeba udělat pořádný přítlak trámečkem a solidní podložku, i přes to bych je ale až tak na krev s napájením nehnal... Ale doma by to asi mohlo přežít.

Re: Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Tak jsem se po poruchách s připojením dostal na net.

PavelTI: Ano, určitě máš pravdu, mne zmátlo to vzájemné propojení smile. Ten indikátor u desky s potenciometry mi připomíná zapojení používané do beden (tam je to bez napájení).

DJ_Rix: Jsi si jist, že LM 4780 je totéž jako 2*LM3886? Mne odrazuje hodnota Power dissipation, která je stejná 125 W pro dvojnásobné LM4780, stejně jako pro jednoduchý LM3886. Samozřejmě; s izolovanou a dvěma šrouby chycenou 4780 se bude určitě pracovat lépe smile.
Jinak souhlas s radou na koupi jiných strojů nebo možností poradit náhradu trandů, je to vcelku jednoduché (já bych doporučil minimálně BD711/12).

Pověst, že TDA7294 snese víc, než LM3886 se mi nějak nedává do souladu s katalogovými parametry.

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Upgrade "vylepseni" skytec pro-240

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£