(upravil BV 8. 12. 2015 12:30)

Re: Projekt MIR50

2 DJ_Rix
Asi nebudeš prevádzkovať tie tranzistory v optimálnom pracovnom bode, kde podľa DS najmenej šumia..Ani impedancia zdroja signálu nebude 10k. Takže s NF to zbytočne preceňuješ, aj s BC 546/556 to bude mať odstup šumu cca 120dB k plnému výkonu (pre 20Hz-20kHz, Rg cca 100ohm). Nerobíš MC phono preamp. Ďaleko významnejšie budú odstupy siete (DPS, drátovačka a "nešťastný " 10R..).

(upravil reeb 8. 12. 2015 12:40)

Re: Projekt MIR50

Podrobný návod je samozřejmostí..

"nešťastný " 10R tam není, zemnění je řešeno jinak..

Web

Re: Projekt MIR50

2 BV: Jj to máte určitě pravdu.... Dají se taky osadit patice a změřit to potom v konkrétní aplikaci, jak to vyjde smile

Re: Projekt MIR50

On ten zosilňovač s vyskratovaným vstupom nejako príliš šumí? Ja ked vyskratujem vstup predzosilňovača a reguláciu hlasitosti nemám tak musím rozmýšlať či tam nejaky šum vôbec je, až s prevodníkom bez regulácie hlasitosti s uchom na výškači už niečo jasne aj ked stále len málo počujem. Na vstupe môjho zosilňovača som toho skúšal viac a žiadne rozdiely v šume som si velmi nevšimol.

(upravil reeb 9. 12. 2015 9:05)

Re: Projekt MIR50

Je to moderní, celosymetrický zesilovač a samozřejmně nešumí ani nebrumí, jak píše BV..
Betaron ho používá jako sluchátkáč což je na koncový zesilovač výborné..

Pokusy se vstupními trandy jsou jen pro hračičky..pro normálního uživatele nemají význam.

Web

Re: Projekt MIR50

To jsem netušil že zas vygerejuju podezření že něco snad nadměrně šumí nebo je nahovno big_smile Tak beru raději vše co jsem napsal zpět smile

Re: Projekt MIR50

Mna len zaujímalo pre čo to vlastne chceš meniť, verím že to šumí šandardne smile

Re: Projekt MIR50

reeb: Také prosím 2ks

Re: Projekt MIR50

reeb: 2ks prosím.

Re: Projekt MIR50

MIR50 hraje výborně smile
Já ho stavil v té první vlně, v létě 2012. Čili přes tři roky je k mé plné spokojenosti v provozu, ikdyž v poněkud pozměněné aplikaci, nežli bylo autory inovace (Right, reeb) zamýšleno.
V mém provedení je to především sluchátkový zesilovač, s napájecím napětím +/- 21V, klidový proud nastaven na 200mA. Pak je tam ještě záměna koncových tranzistorů, místo původních 2SC5200/2SA1943 jsou osazeny MJE15030/MJE15031. Zvukový vjem na sluchátka se mi jevil lépe (2x jsem měnil osazení). O něco později jsem měnil vstupní BC546/BC556 za typy 2SK170/2SJ74, které mi poslal Rix. Tady nemohu říci, že bych poznal nějaký rozdíl oproti původnímu osazení.
Ještě mohu dodat, zesilovač mám přesto proveden univerzálně – umí velmi dobře hrát i na reprobedny smile Na zadním panelu jsou umístěny zdířky na banánky pro reproduktory. Sluchátkový výstup je veden přes odpory 47R/2W

https://i.postimg.cc/9w5fxn0b/2231117.jpg https://i.postimg.cc/fJsLmp6T/2231118.jpg https://i.postimg.cc/3WmNyYfc/2231119.jpg

Re: Projekt MIR50

Betarone co dodat, opět pecka. Červená a černá si sednou. Ten čelní panel je lak nebo elox? Zadek vypadá jeko elox. V případě že elox, kde ho dělali a co to stálo?
Díky.

Re: Projekt MIR50

Co se týče šumu, tak differenciální pár není zakončen symetricky, uplatňuje se tedy i šum zdroje proudu v emitorech smile

(upravil DJ_Rix 9. 12. 2015 9:47)

Re: Projekt MIR50

danhard: Safra, to mě nenapadlo smile Na to se mrknu, jsou tam navíc zenerky, to by stálo za to s tím něco ještě udělat smile díky!

(upravil reeb 9. 12. 2015 10:14)

Re: Projekt MIR50

Neni problem dát místo zenery dvě červene LED smile a upravit příslušný odpor.. Ale bude to spíš pro dobrý pocit, poslechově se to nejspíš neprojeví..

Web

Re: Projekt MIR50

Celá krabice komplet elox, červený, černý. Potom následuje gravírování popisků;

Elox provádí mnoho galvanoven. V mém případě vozím materiál do Bomex Vsetín.
http://www.bomex.cz/cz/3-technologie/9-eloxovani.html

Re: Projekt MIR50

reeb: Pravda, to už je jak říkáš pro hračičky, asi to nedělá dobře to tu vůbec rozebírat....

(upravil danhard 9. 12. 2015 11:47)

Re: Projekt MIR50

To samé platí o malovýkonových tranzistorech a provozování s velkým Uce.
Symetrický differák není nijak stabilizován na offset.
Offset se přímo projeví do příčného proudu VAS a proto nejde třeba žakončit differák přímo proudovým zrcadlem.
Kromtoho je tam kladná vazba na teplotní drift.
Prostě malou degeneraci v emitorech si to z principu zaslouží smile

ps. zenerky jsou zablokovaný, ale tranzistor proudového zdroje šumí stejně, jako ten differák.

(upravil DJ_Rix 9. 12. 2015 11:53)

Re: Projekt MIR50

danhard napsal:

Prostě malou degeneraci v emitorech si to z principu zaslouží smile

Ta tam na DPS je, v osazováku je 100R.

EDIT: Jak to myslíš zablokovaný zenerky, kondíky u nich v těch proudových zdrojích nejsou.....
Ten ofset diferáku myslíš proudovej ?....

(upravil danhard 9. 12. 2015 11:55)

Re: Projekt MIR50

Psal jsem to ve vztahu k původní DPA.
100R je zcela ok. stačilo by i trochu méně, na druhé straně to zmenšuje celkové zesílení.
Nakonec i ten zdroj proudu je víceméně zbytečnej smile

Re: Projekt MIR50

Emitorová degenerace tady prospěla zvuku smile

Web