Téma: První reprosoustava

Ahoj,

chtěl bych si postavit svou první reprosoustavu a potřeboval bych radu jak začít. Chtěl bych malé 2 pásmové bedýnky. Je lepší vybrat nejprve reproduktory a pak navrhnout bednu nebo nejprve si navrhnout bednu a pak vybrat repro? Existuje nějaký zaručený postup? Dále mě zajímá jak mám vybrat reproduktor - basový a výškový.

Díky za rady.

Re: První reprosoustava

Nejlepší bude když si o tom nejdřív hodně přečteš, pak začneš klást konkrétnější dotazy.

Re: První reprosoustava

Nejsnáze bude okopírovat značkovou osvědčenou sestavu, rozměry, osazení, zapojení, tlumení...není to moc tvůrčí práce ale pro začátek dobrý, pak můžeš jít výše...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: První reprosoustava

@antonio: máš tip kde začít číst? zajímalo by mě jak rozměry a tvar reprobedny ovlivňuje zvuk, jak daleko od sebe se dává výškáč a basák, jetli výhybka uvnitř negativně ovlivní zvuk, jestli je lepší 8 Ohm nebo 4 Ohm, kde vybírat reproduktory (jaký eshop, kde mají frekvenční odezvu a parametry k nahlédnutí), jak měřit kvalitu bedny při navrhování, atd. prostě normální otázky amatéra smile

@maxell: pro mě je vše tady velké, potřebuju bednu na míru nestandardních malých rozměrů a dostat z maximum. Ne hlasitý, ale perfektní klidný teplý bas s nezastřený zvukem výšek. První úvaha o rozměrech kolem je kolem 9x11x23 cm případně větší sloup 9x11x50 cm, který by taky nemusel na stole zavázet a získal by se tak větší objem.

Basák bude max tak kolem 11 cm (4,3"). Četl jsem něco o tom, že 5" je minimum, takže možná bych udělal jednu stranu 13cm a od kraje do kraje dal basák. Chtěl bych ale dosáhnout spíše menších rozměrů. Oba repráky citlivější. Takže zhruba nějakou představu mám.

Re: První reprosoustava

Pokud čtyřpalec, tak to bude spíš střeďáček a žádnej moc spodek z něj nedostaneš.... tudíž buď to podpořit nějakým menším subwooferem a nebo rovnou koukat po něčem větším.. opravdu ta 5a1/4 minimálně. Nebude určitě potřeba stavět půlmetrový sloupy... s těmi rozměry je třeba počítat tak, že většinou je problém fyzicky nacpat repro tak aby byl úplně od okraje bedny... tolik pro začátek. Zbytek teorie čti v sekci teorie wink

Re: První reprosoustava

Dole je link na literaturu, odpovídat na tvé dotazy by nešlo dlouho, zvlášť, když chceš začít od základů. Prostě si něco načti a pak se ptej konkrétně. Tady je seriál od Sýkory. Jinak malé bedny hrající nízko a zároveň citlivé nejde dohromady.