Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » Odpálená bedna + přepěťová ochrana

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Zdravím všechny,

mám na zdejší komunitu takový dotaz. O víkendu na plese jsem odpálil/se mi odpálila jedna bedna ze sestavy.
Hraju ze sestavy 2x Skytec RC-15A, např. http://www.dj-obchod.eu/zvukova-technik … c-15.html. Bednu jsem před hraním klasicky zapojil do zásuvky, trochu více se ze zásuvky zasršelo a bedna už čoudila, brunčela a odpálila mi notes, který byl ještě přes mix (tohle se mi moc nezdá, pravděpodobně shoda okolností, zdroj byl asi někde jinde). Měl jsem dost strach, ale nakonec když jsem bednu rozkuchal, tak se mi celkem ulevilo, protože jediné co prsklo byl kladný stabilizátor 7812 a ještě občoudil keram kondík, takže oprava víceméně v ceně 10,- Kč. Notes nějak neřeším to byla stará hujda, ale jde mi teď obecně o soustavu (btw mix je v poradku smile ). Byl jsem totiž naprosto udiven když jsem bednu otevřel, jak je to vše zbastleno dohromady...tranzistory tak jakože ledabyle hozené na chladiči, nikde žádné pérovky a co mě nejvíce zaráží, nikde žádná přepěťová ochrana. Vím, že jsem si nekoupil ledajaký klenot, ale i tak si myslím, že toto by nemělo nikde chybět...Proto tedy všude dávám pérovky, samozřejmě výměna zmíněného 7812 + kondík...ovšem teď bych se rád zeptal jak zaručit, aby se toto už neopakovalo (pokud to byla výrobní vada ok s tim nic neudělám)...jediné vysvětlení co mě napadá, že v napájecí síti musela být nějaká špička, popř. i ten 7812 byl nějak nepodařený a všechno prsklo...Proto když už jsem ty bedny rozkuchal, tak si říkám, že všechno dám do pořádku...nabízí se použití přímo nějakých přepěťových ochran v prodlužkách, ovšem to mi přijde jako takové dost neprofesionální a drahé řešení...proto bych rád na napájení (na signálových větvích doufám něco je smile ) dal nějakou přepěťovou ochranu...v každé bedně je samozřejmě 1x toroid na symetrické +-15V pro signálovou část a +-30V pro zesilovač...Jak mám tuhle přepěťovou ochranu řešit?... má to cenu nějak "předimenzovávat" použitím řetězce bleskojistka - varistor - TAZ dioda ? ...a co mi více vrtá hlavou...kam mám tuhle ochranu dát na primár každé bedny nebo na jeho sekundáry ?...dál mi vrtá hlavou pokud to bude teda řetězec  bleskojistka - varistor - TAZ dioda, tak mezi jednotlivé stupně musím dát do série odpory tak cca 10R...ale když jedna bedna má odběr nějakách 5-8A na maxu, tak jak to řešit abych ty odpory neodtavil, protože přes ně přece musí téct celý proud pro zesilovač ?...nějaké prasácké řešení ser., nebo par. řazení ?

Já doufám, že s tímhle má někdo tady zkušenosti, že by mi nějak poradil...jinak tak asi jenom prásknu nějakou rychlou TAZ diodu na 400V a nebudu to dále řešit...mimochodem straně mě zarazilo, že ty bedny nemají ani tavnou pojistku smile


Mockrát díky za rady, Calleb

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Na tom není nic, co by tě mohlo udivovat. Koupil sis aktivní bedny, každou za cenu, jakou stojí JEDEN slušný samotný reproduktor. Čili logicky je v ní osráno úplně všechno reproduktory počínaje a posledním šroubkem konče. O nějakých ochranách čehokoli v těch bednách si můžeš nechat zdát. To není rýpání ale prostě fakt. Pokud odešel i noťas, tak to opravdu vypadá na nějakou špičku nebo celkově špatný rozvod. Pokud na tom místě hraješ pravidelně, řešil bych to asi prodlužovákem s přepěťovkou. Občas se někde objeví testy těch prodlužováků, ne všechny fungují jak mají, třeba někdo další bude vědět víc. Pokud jsi na tomhle místě hrál jenom teď a pravidelné návraty tam neplánuješ, neřešil bych to vůbec.

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Přepěťová ochrana mi nepřipadá jako cesta k řešení problémů, naopak možná zkrat na bedně pak tu stojatou vlnu (špičku) v síti vyrobil a odpálil noťas.
Je to skutečně jediná závada na bedně? Po výměně stabilizátoru, který místo předepsaných 35 V nevydržel nějaké zvýšení nad 21 V (pokud +- je ve skutečnosti 2x 15 V střídavých), bedna šlape? Není tam porucha třeba na usměrňovači? Nějak se mi nechce na takto jednoduchou příčinu věřit. Výrobci bedýnek pochopitelně šetří a dodavatelé součástek pro bedýnky téhle kategorie jsou ti nejlevnější.
Absence pojistky není u výrobků této úrovně překvapivá (a tu bych tam já přidal především). Ale u bedýnky s výkonem (RMS) cca 150 W (jak to lze podle napětí 2 x 30 V předpokládat) a neznámým toroidem bude trochu obtížné její hodnotu odhadnout, snad T 2 A - 3,15 A.

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Hledáš závadu na špatným místě. Přepěťovka nepomůže, k žádnému přepětí nejspíš nedošlo, pokud tam vedle do vedení nepráskl blesk. Hledej radši závadu ve zfušovaných síťových rozvodech. Začni kontrolovou svých (lépe nech zkontrolovat někým s §9 vyhl. 50), a proveď (nech udělat kontrolu) v místech, kde hraješ.
Samotná přepěťovka pouze v prodlužovačce - třída D - ti bude k ničemu, dojde-li k přepětí. Aby to k něčemu bylo, musí tam být instalovány nejméně B a C. Přečti si o tom prosím něco, než začneš fušovat do věcí jako jsou oddělovací impedance.
Dobře ti radím, na to přepětí zapomeň. Tím to z 99% nebylo.

(upravil Dalča 4. 3. 2013 22:46)

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Můj názor:
pokud hraješ a myslíš to vážně, tak si pořiď aparát. tj ne skytec. Je to absolutní šunt, dobastlený a jeho pordejci vědomně lžou a okrádají své zákazníky, nehledě k tomu, že svým jednáním kurví trh. Pak se těžce vysvětluje, že kilowatty a kilavaty skytec nejsou totéž.

POdle mne se stal nějaký obecný problém s elektrikou. Mohlo to být i ráz vzniklý zkratem na vedení (nepravděpodobné) ten skytec nemá enu opravovat, je po tom celkove prd, jak po zesíku tak po reprákách - škoda peněz i času. Nemohla se ti nějak pomíchat fáze na ochrannej kolík (a posléze na signálovou zem??) I třeba svodem, nebo nějakým nešťastným řešením odrušováku?

Přidat klasický pojistky do bedny by šlo, tím nic nepokazíš.
pokud šla do kytek jen 7812, tak to by jistě nezpůsobilo "šupu a jiskření" na přívodu u zásuvky. Tam bude bouchlého víc.
Ochranu před přepětím lokálně (tj prodlužkou a nebo vestavěním tajuplného komponentu do bedny nevyřešíš, je to dost složitá problematika zabývající se mimo jiné strmostí nárůstu přepětí, energetické "výživnosti" vlny, následnými proudy atp.

Jan16 to docela, byť velmi rychlokurzem, vystihl.

Já osobně bych navrhoval skytec použít na to, na co je určen - tj hmota do ekodvoru a pořídit něco normálního.

(upravil Calleb 4. 3. 2013 23:42)

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Na rozvody se můžu víte co...věčně ty bedny tahám z prava do leva několikrát v měsíci, tak už proto bylo pro mě zbytečné kupovat něco lepšího, protože můj koncový zákazník stejně nic nepozná...

btw musel jsem odcestovat, takže přímo nevím jestli odešel jenom ten stab. 7812...opticky byl rozprsklý jenom on a bedna víceméně jede...samozřejmě brunčí...

ať si byl problém kde chce...na každou bednu dám klasikou 10A proudovou tavnou pojistku na primár, pravdepodobně i na každý sekundár a chci tam ještě dát nějakou přepětovou ochranu...tu udělat jak nejvhodněji ?

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

koncovy zakaznik to nespozna, ale ty ano. Hlavne ked ti aparat odide do vecnych lovist v case, ked ho budes najviac potrebovat.
Kvalitou nebola myslena kvalita zvuku, ale prevedenia. Kvalitne prevedenie ti umozni dlhodobe pouzivanie bez problemov a "neocakavanych udalosti".
A vzdy sa nieco posere v najnevhodnejsiu dobu...

(upravil Jan16 5. 3. 2013 0:32)

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Neber to osobně, ale radím ti dobře, aby  ses "víte co" i na ty tvé úpravy typu "naseru tam 10A pojistku"  a "přepěťovou ochranu" všude kde sou nějaký volty. Jestli tě zajímá, jak to po takto amatérském zacházení dopadne, tak tady je toho zdárný úkaz:
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16180&p=2 zhruba někde v půli, příspěvek #31. Tentokrát pouze záměna pojistek T4A místo doporučených F4A. Však oboje byly na 4A že. lol

Spoiler

http://i153.photobucket.com/albums/s204/Jerry19_2007/P1170812_zps740f1926.jpg

"Na rozvody se můžu víte co..." - až to někoho zabije nebo jenom řádně nakope přes prdel, zodpovědnost půjde na tebe. To doufám víš.

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Tckove pojistky nikde nedavam za prve a za druhe rozvody nejsou moje, to tady evidentne nikdo nepochopil...

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Ne, ty si v tom udělej jasno. V místě kde hraješ si máš stav instalace zkontrolovat sám. (Teď neříkám, že se máš v něčem rýpat šroubovákem, ale trčíli ze zdi dva ohnilý dráty a na tom visí cosi jako zásuvka, asi to neni správný, nemyslíš?) Není-li tam něco v pořádku, máš doporučit majiteli závadu odstranit. Pokud tak neučiní, nemáš tam hrát. Protože až to tam někoho zabije, zodpovědnost půjde hádej na koho : na tebe. Jen těžko se budeš vykecávat z toho, že "za to může majitel objektu".

...i Tčkové pojistky mají své použití.

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Pojistky do beden:

Jo sklidem tam dej tavný (trubičkový) pojistky. rychlost a proudovou dimenzi určíš nejlépe změřením (co se děje za špicu po zapnutí + trvalej odběr při max volume)

Přepěťovka v bedně je nesmysl. Neexistuje prvek, který by účinně ochránil bednu před poškozením přepěťovou vlnou a byl vestavný do bedny a zároveň by nebyl dražší jak skytec.

I když s bednama lítáš (tak jsem takhle začínal) tak se na místě chvilinku zajímej o elektriku (stačí pár otázek místním a jen tak se rozhlédnout - zásuvky rozvaděč kde jsou jištěný) a udělat si obrázek v jakým to tak asi stavu je. Dobrý je na svejch věcech zjisit, jestli "neposílají" nějaký i třeba malý proud na PE, na místě mrknout, jestli na N není zavlečený nějaký napětí proti PE a jestli na L je 230 (i při zatížení) a máš během 2 minut jasno.

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Dalčo, otázky přeci nemáš obvykle dát komu a je málo času.
Hráli jsme disko na místech a za stavu, ze kterého by se většina elektrikářů zbláznila (část napájení zlodějkou z žárovkové objímky, jistič proklemovaný drátem, a i ze zásuvky, povytažené ze zdi s ohnilými dráty, atd.). Při troše pečlivosti a po krátké prohlídce kupodivu vcelku bezpečně. DJka nikdy nedostala žádnou ránu. Jó, to byly časy.
Kdybyste tak viděli instalaci v Indii nebo Bolívii, báli byste se tam rozsvítit žárovku. Fascinoval mne ohřívač v hlavici sprchy, to byl nářez, regulovat si na něm teplotu mokrýma rukama (oběma, jednou to nešlo, viselo to).
Důležitou věcí, přes kterou vlak v žádném případě nejede, je bohužel pouze svítící fázová zkoušečka na kostře - i to jsem zažil.
Ale aparatura musí být na rány osudu připravená, včetně třebas 250 V v síti. Kvalita vlastní aparatury je podmínkou, pravidelné kontroly nutností.

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Klobouk dolů před tvojí odvahou Otasi smile
//stačí instalace v americe. To je taky "síla". I když na "curry people republic" to fakt nemá

(upravil Calleb 5. 3. 2013 23:36)

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

No konečně kdo mě trochu pochopil ... já jsem služebník jako každý jiný a někdy na to prostor není ... ovšem musím se přiznat, že jsem skutečně měl dost zkreslené představy a proto jsem byl taky dost vyvedený z míry když jsem repro otevřel ... tudíž jsem nikdy kromě toho, že jsem si zkontroloval jističe nedělal ...

Jako podle mého podle mého názoru za to taky můžou rozvody v našem kulturáku...sice nevím jak, ale nějak určitě...asi si to půjdu preventivně změřit a přestanu tam hrát pokud s tím někdo něco neudělá, protože není to poprvé co jsem tam měl s rozvody problémy...


Edit:

Když už se tady tak bavíme, poradil by někdo nějakou prodlužku s přepěťovou před každou bednu... v jiném topicu jsem četl, že dost výrobců slibuje věci, které jsou trochu od ruky...asi podobně jako skytec...stačí 2x na jednu zásuvku na bedny...popř. jednu vetší na mix apod...

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Otas, Calleb:
Ale dyk já vím, taky jsem něco takového prožíval... a zažíval...
Na druhou stranu jsem z toho už "vyrost" a nenechám se ukecat k nějakým "divočinám" 1) jsem už torchu línej, 2) zažil jsem v príci úraz s trvalejma následkama, a krapet se od tý doby na takový improvizačky optikou charakterizovanou slovy - stojí mi to za ten risk?

Začínali jsem s home made bednama, repráky sco se sehnaly, bedny co kdo měl plánek... pak jsem jel pár let na Cimbalofony - někdo je zatracuje jinej chválí... v tý době za ty prachy slušnej poměr cena výkon, byl jsem spokojenej. Pak byla éra Zecka a RCF, včil jsem pár let jezdil s NEXO a HK-audio aparátem a malej apec JBL PRX....

Když se na to zpětně dívám, tak jem mnohdy dost riskoval, nespal, lítal jak kokot v chiméře že mé služby někdo ocení, že mám hlavně vycházet vstříc.
Hovno hovno zlatá rybko. Akorát jsem měl nálepku hloupáka, kterej přiletí na první písknutí a vyžere každej kšeft, o kterej ti "praví" zvukaři jaxi neměli zájem...
Teď už na to kašlu.
Buď bude seriozní práce, za solidních podmínek s reálnou odměnou, nebo budu raděj doma s rodinou.

tohle "shrnutí" je tak 25 let života...

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Nepředpokládám, že by to někoho nějak moc zajímalo, ale dostal jsem se k opravě až teď a jak tady párkrát někdo řekl, že nevěří, že závada bude jenom v jednom stabilizátoru...ted to tady testuju a zkouším...rozprsklý byl jenom stabilizátor jak jsem psal, ale signálová část je celá obecně dost nestabilní, pořád hodně šumí, lze trochu slyšet užitečný signál ale spíš to zní jako nějaké přeslechy a někdy se výstup až úplně utlumí...ale zesilovač je stále v pořádku...aspoň to je trochu pozitivnější zpráva...

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Vyzkoušej ještě kvalitu izolace od fáze - nuly k zemi signálu, nějak se mi to nezdá.
Dovedu si představit cestu po zemnícím spoji přes (pochopitelně neuzemněný) mix až do zvukové karty, pro kterou to byla konečná, vč. noťase.
Samozřejmě vstupní zesik, napájený ze stabilizátoru, to má za sebou. Tipuji ellyt kondík nebo operák.

Re: Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Ted jsem ve fazi, ze predzesilovac taky vypda ze je funkcni...takze zadavada je na prvnim stupni, kde je napajeni +-12V + 4 vstupy...pro kazdy vstup 1x OZ takze pocitam ze tyhle jsou tutove vsechny nebo nektere z nich KO...jinak tam nic neni....jinak tak nic neni...keramiky, elyty(ktere jsou vsechny ok prekvapive) a odpory....

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Odpálená bedna + přepěťová ochrana

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£