Téma: co vyrobit z ARS 820??

Zdravím,potřeboval bych poradit - chci ozvučit PC a gramofon, hledám kvalitnější alternativu k aktivním bedničkám (Genius,Logitech apod.),chtěl bych konečně slyšet muziku aspoň trochu tak jak byla nahraná a nebýt odkázaný na plastový zvuk - Mám doma Teslu Soprán 635 z origo bednama, kterou jsem donedávna používal jako zesilovač, teď jsem koupil starý AKAI AMU-1 2x30W a chci zrekonstruovat ty Teslácké bedny - mají objem 10 litrů,chci použít TVM měniče. Všechno samozřejmě co nejekonomičtěji,ale aby stačily k příjemnému a aspoň trochu poslouchatelnému zvuku,který bude na lepší úrovni než bedničky k PC v ceně kolem 1000,- (pak by se mi to nevyplatilo dělat). nějakou teorii jsem načerpal,ale praktické zkušenosti nemám,chci se zeptat jestli existuje nějaká ozkoušená kombinace TVM měničů pro 10l uzavřenou ozvučnici,popřípadě jaké by měly být přibližně parametry měničů ( průměr,příkon,Vas,Citlivost,apod...).
Potřebuju bedny,které by mi trošku otevřely dveře ke kvalitnějšímu poslechu a časem mě nasměrovaly k Hi-fi,využily potenciál toho zesilovače a dokázaly příjemně přehrát žánry od klasiky přes jazz až po metal a přitom využily ty klasické teslácké ozvučnice co mi teď leží doma..Díky za odpovědi!:-)

Re: co vyrobit z ARS 820??

Ak je výmena starých meničov naozaj nevyhnutná (ak sú poškodené alebo nefunkčné), pozri si napríklad toto: http://audioweb.cz/vase-quaker1.htm alebo http://audioweb.cz/vase-joinernet1.htm .

Web

Re: co vyrobit z ARS 820??

Dík,na to už jsem mrkal,já jenom jestli k tomu nemá ještě někdo něco..:-) jinak původní měniče poškozené nejsou,jenom se mi zdá že budou mít nevyhovující zatížitelnost,protože původní zesilovač měl výkon 4 watty....Ale ještě jsem je s tím novým zesilovačem nezkoušel...

(upravil ciplox 18. 4. 2007 16:07)

Re: co vyrobit z ARS 820??

Ano, to je klasická dilema medzi staršími Teslami a novými TVM, zjavná asi najviac pri basových meničoch: buď starší s papierovou cievkou a menším príkonom, ale lepším zvukom alebo nový s oveľa väčším príkonom, ale často so zvukom nie natoľko dobrým... Ale ak sa jedná o starý ARN 56x vs nový ARN 561x, tam možno rozdiel nebude taký veľký.
Ak by som sa mal rozhodovať ja, tak radšej si nechám tie staré a nebudem ich toľko peckovať, ale tým ťa v žiadnom prípade nechcem odradzovať. wink Určite to bude tak aj tak lepšie ako nejaké húúúú Geniusy.

Web

Re: co vyrobit z ARS 820??

Momentálně je to osazeno ARN 565,příkon 10W...Nahlas určitě hrát nebudu,večer v paneláku to asi ani nejde,spíš mám strach o kvalitu reprodukce a taky o celkový stav měničů, ono to přece taky stárne,ne??:-)

(upravil opamp 18. 4. 2007 16:16)

Re: co vyrobit z ARS 820??

Já bych nechal původní měniče, jsou-li funkční. Ony mají 15W trvalej příkon, čili těch 30W hudebního z Tvýho AKAI jim nic neudělá (píšeš o kvalitním poslechu, takže to jistě nebudeš kotlit do limitace). A jako i jiným tady na fóru, zvukově se mi starší TESLY líbí víc než novější TVM.

Prostě - zkus to, nebide-li se Ti něco líbit, začal bych úpravami vyhybky a a výměnu repráků nechal až na konec.

Sám mám u počítače staré ARS9104 (nebo 9204?) pravděpodobně se stejným osazením jako ty Tvoje (ARN5604 + ARV161), k nim zesilovač TW44, který jsem "mírně modifikoval" takže dává skoro 2x 50W - stíhaj krásně, hrají příjemně. Dokonce jsou na nich poznat "zvukový kejkle" typu výměna elytů v zesilovači za foliáky apod. A živím to externí firewire zvukárnou 24*96, čili žádným šumidlem smile

teď čtu, že máš o trochu starší verze (10W), který ovšem mají vyšší citlivost. Čili možná to je spíš výhoda. Pokud jde o stárnutí, pak TESLA je v tomto ohledu neuvěřitelná. nemusíš se bát.

Web

Re: co vyrobit z ARS 820??

Tak já uvidím co udělají s lepším zesilovačem,porovávat to na tom 4W Sopránu asi nemá smysl,ten Akai by měl asi hrát líp..:-) Ještě bych se chtěl zeptat kde seženu charakteristiku toho ARN 565, našel jsem jenom ARN 567....

Re: co vyrobit z ARS 820??

No, ak basové reproduktory nedrhnú, nemajú zdeformované membrány, ani iné zjavné vady, mali by byť v poriadku aj napriek veku. Práveže staré Tesly (a hlavne ich gumové závesy) sú tým povestné. Dovnútra im síce nevidno, či náhodou nemajú priškvarené cievky, ale ak chodili na tom 4-wattovom zosilovači, tak to nepredpokladám.
Keď chceš mať aj nejakú podobnú, ale výkonnejšiu alternatívu (a radosť z vlastného projektu), tak kúp nové repráky ako v tých projektoch tu na diyfans a sprav im nové bedne. Hm?

Web

Re: co vyrobit z ARS 820??

Není ARN565 jen 4ohm varianta té 567?
než Soprán bude hrát líp asi úplně všechno.
Ten AKAI, to je ten šedej placatej z Aukra? Na ten jsem tam taky koukal smile

Web

Re: co vyrobit z ARS 820??

Jojo,to je on,doufám že přijde co nejdřív,snad bude v klidu..:-) No, 567 jsou 15 wattové a 565 10 wattové,takže to bude podle mě nějaká starší edice....

(upravil Karlos 18. 4. 2007 16:37)

Re: co vyrobit z ARS 820??

2opamp: já taky big_smile

Re: co vyrobit z ARS 820??

...myslím, že aj 567 má 4 ohmy, ale oproti 565 o niečo viac W.

Web

(upravil filip.186 19. 4. 2007 15:11)

Re: co vyrobit z ARS 820??

ARN 567 má 4 ohm a ARN 568 má 8 ohm. 565 k tomu (asi) nepatří.

hue hue hue

Web

Re: co vyrobit z ARS 820??

ještě mám jeden dotaz!! Nebyly by Dexony Allegro 50 řešením mého problému??:-) Má někdo zkušenosti s těmato bednama??Ví někdo co používají za repra? Budou hrát líp než klasické teslácké bedny?? Je 1800,- odpovídající cena kvalitě zvuku a tom že nemusím nad ničím laborovat?? Díky za odpověďi!:-)

Re: co vyrobit z ARS 820??

wlken: Přečti si komentáře - http://www.videoexpert.cz/hledej?select … =0&y=0

Možná to hraje fakt za ty peníze dobře, jestli to přehraje Tesly... moc tomu nevěřím.

Re: co vyrobit z ARS 820??

Já je mám doma vedle monitoru...a nejsou špatný za ty love, ale nevím jestli přehrajou dobře odladěný a navrhnutý Tesly...já jsem mněl kdysi akorát bedýnky z ARN 5614+ARV 078 v cca 12 litrech, ale s univerzální vyhýbkou která je jaksi na... takže nemůžu porovnat. A hlavně ten ARV 078 je dost šusťák.
Ale jako repráčky k monitoru ke kompu nejsou zlý...

Re: co vyrobit z ARS 820??

Sehnal jsem si ty dexony 50,za cenu něco přes tisíc,chvilku používané..zatím jsem je neměl možnost zapojit na pořádném zesáku,ale zdá se mi že vůbec nehrajou zle,mají takový příjemný zvuk..Mám pocit že za ty peníze bych si asi nic lepšího nepostavil...

Re: co vyrobit z ARS 820??

wlken: No vidíš, to je riešenie... A aj staré Tesly zostanú tak, ako sú wink .
filip.186: Prečo 565 k tomu nepatrí?

Web