Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Brum v zesilovači prosím o radu

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 28]

1

Téma: Brum v zesilovači prosím o radu

Dobrý den, mám 4 desky s plošnými spoji, dvě s koncovými zesilovači LM3886, které napájím toroidním trafem 2x24V. Na třetí desce mám trafo 2*9V, s filtračníma kondíkama, kde si tvořím napětí +-12V pro napájení čtvrté desky a to korekčního zesilovače LM1036N a aktivních propustí pro basy a výšky, které jsou tvořeny operačními zesilovači NE5534. A teď k problému pokud  zapojím zvlášť výkony na trafo 2*24 a pustím do nich signál přímo z mp3 tak jsou absolutně bez šumu, pokud připojím trafo 2*9 na korekčák a propusti, tak je to také absolutně bez šumu, takže desky samostatné fungují. Problém přijde v tu chvíli, když chci obě součásti spojit. Pokud spojím země, tedy středy traf, tak pokud pustím zase z signál z mp3 přímo do výkonáku, tak hraje normálně bez šumu, ale pukud signál proženu deskou s korekčákem, tak je zde velký šum. Měřil jsem kde šum vzniká a když je to vše spojeno tak je šum už na vstupu do prvního vazebního kondíku. Takže šum vzniká když spojím země obou traf a nevím jak to řešit děkuji za odpovědi a rady.

2

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Záleží jestli je to šum,nebo brum naindukovaný z rozptylového pole traf do zemní smyčky. Případně jestli je to 50Hz, nebo 100Hz.
Pokud je to 50Hz. Vyzkoušej rozpojit středy traf a nechat spojené jen signálové GND. Tím dostaneš jakoby dvě nezávislá zařízení.
Když to bude 100Hz můžou rušit usměrňovací diody, ty musíš zablokovat.
A pokud je to šum, tak tě zklamu, ale LM1036 šumí samo o sobě dost a je vhodné na něco malýho, LM3886 už má dost výkonu.

3

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Mno smyčky tam nemám nebo bych mít neměl osciloskokop mi 50Hz neukazuje...furt roná čára čili žádné kmitání.... propojení signálových zemí je myšleno vyvedení země přímo z jacku jednou na korekce a podruhé na výkon a nespojovat středy tedy? Nebo teď přesně netuším co jste tím myslel. Jinak děkuji za odpověď

4

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Mám takový pocit, že tu někdo nerozlišuje mezi šumem a brumem a zhola netuší nic o tom, co to zemní smyčka je...sorry

Web

5

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Mno jsem amatér a stále se učím, ale pokud tuším tedy správně, tak zemní smyčka je, když se propojí země na více místech a vznikne jakýsi okruh, který se nazývá zemní smyčka, a šum a brum v tom mám tedy trošku zmatek, rád si od vás nechám poradit. Pokud trošku tušíte co mám za problém za radu budu vděčný děkuji.

6

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Já jen reagoval na to že máš nadpis brum a dál v článku napsáno šum.
Pokud ti to každý samostatně funguje a spojením signálových zemí začne zlobit, napadl mě brum. Podle toho že spojením  středů traf se ještě nic neděje, až připojením signálu.

Dobře takže Ti to šumí.
Jakpak jsi přišel na to že korekce nešumí, zkoušel jsi je na normálním zesíku nebo jen nějakým 1W testovátkem?

Jakpak jsi měřil že to šumí již od začátku?

7

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Načrtnout nebo vyfotit jak co máš propojeno..

Web

8

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Výkon jsem zkoušel tím, že jsem pustil signál přímo z MP3 do něj a připojil na repráky, hraje perfektně. Korekce jsem zkoušel tím způsobem, že jsem vzal aktivní bedýnky k počítači a připojil je na výstup, zase bez jakéhokoli rušení. Po spojení zemí mi začali bedýnky na výstupu z korekčáku tedy šumět, tak jsem pátral, kde to začíná vzal jsem sluchátko a osciloskop a již na vstupu, bylo nějaké rušení, když jsem přidal osciloskop, tak jsem naměřil sinusovku signálu, která je naindukovaná na další sinusovce, což by podle všeho mohlo být 50 Hz že? Jenže nevím jakým způsebem se tam dostává, zítra nakreslím blokové schéma a jinak děkuji za odpovědi.

9

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Takto to samostatně každé hraje

http://www.edisk.cz/stahni/70948/Hraje.jpg_81.61KB.html

a takto po propojení středů či kdekoli jinde to začne tedy šumět nebo bručet

http://www.edisk.cz/stahni/89424/Hraje_ … 3.9KB.html

10

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Já byl pár dní mimo NET a koukám že se nikomu radit nechtělo.

Takže pokud tam máš 50Hz bude to brum. Jak jsi sám řekl vzniká smyčka spojením na více místech, tak proč to zbytečně propojuješ tam kde to není potřeba? Středy traf nemusíš vůbec propojovat, každé trafo napájí jiný nezávislý modul.
Rozdíl mezi brumem a šumem: Brum je hluboký bručení 50Hz nebo 100Hz po usměrnění - vzniká nevhodným propojením. Šum má vyšší frekvence (nesjpíš kHz) a je to plynulý šumění jako třeba šumí velká mušle když ji dáš k uchu - to je daný špatným materiálem, koncepcí a nejspíš je neodstraníš. To LM samo o sobě dost šumí, ty bedýnky mají malou dynamiku a ten šum maskují, ale kvalitní zesík ten šum bohužel vytáhne a prozradí díky svému velkému rozsahu.

Zkus napřed propojit jen moduly přes signálový kabely, země traf budou rozpojené. Změř při nezapojeném vstupu jestli to brumí, pak vstup korekcí vyzkratuj a uvidíš jestli se něco změnilo. Pokud to bude stále brumět zkus všechny země rozpojit, nech propojené jen signály (vždy jen živý vodič) a propoj zem jednoho vstupního konektoru se zemí předzesilovače (ale ne na trafu, nýbrž za usměňovačem na spojení filtračních kondíků) a zem jednoho z konců.

Podle výsledku pak uvidíme co dál.

11

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Ne že bych měl na to, abych někomu radil, ale jistou zkušenost tohoto druhu mám, takže:

1) LM1036 opravíš pomocí kladiva o hmotností 3-5kg. Je to sráč sráčů. Postav  TOHLE, je to pecka
2) To 9V trafo bych zahodil, a desku korekcí bych napájel z toho velkého trafa přez stabilizátory (78xx/79xx, nebo lépe LM317/337)
3) Signálovou kostru (stínění na kabelu mezi korekcema a koncem) připojit pouze na desce korekcí.

Mě to kdysi pomohlo, a věřím, že v tomto případě to pomůže taky.

12 ...editoval sinclair (21. 4. 2011 13:05)

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Když už někdo mermomocí chce ušetřit na tandemových potenciometrech a chce zvolit elektronické korekce, pak zvolte MDA7290V. V sobotu jsem jich dovezl v modulech Z t televizorů asi šest, málokdy bývají vadné a pokud už na dotyčném TV korekce nešly, nebylo to vinou MDA, ale zasraných potenciometrů od prachu, které obrazovka a vn obecně přitahují v míře větší, než obvyklé.
Proč nějaká šikovná duše ovládající Eagle nenakreslí stereo desku s dvěma těmato šváby? Jsou zadarmo, nešumí, mají rozumnou přebuditelnost, napájení až do 18V a jejich nízký vstupní odpor ve většině aplikací nevadí - stejně se buď dává na vstup dělič, nebo trimry k nastavení citlivosti, nebo aspoň sériový odpor velikosti cca 6k8. Jsou to dobrý šváby a mě mrzí, že se prodávají sračky typu LM1036 a tyhle dobré šváby končí na šrotištích. Občas je lze u některých doporodejců za poměrně příznivou cenu sehnat.
Kdo se toho ujme? Kdo to slušně nakreslí, tak pro toho jsem ochoten nechat vyrobit prototypovou desku, osadit a vyzkoušet.
MDA4290V se ve spotřební elektronice nijak zvlášť neuchytil hlavně proto, že byl primárně určen to TV s kvaziparalelním zvukem a tedy ve většině případů mono, na stere jsou potřeba ty šváby dva.

Ještě radu na závěr: používejte raději monolitické stábly s pevným napětím, zvláště pokud jste méně zkušení. Pokud se vám totiž stane, že nezapojíte nebo vám upadne u LM317T odpor mezi ADJ a zemí, máte na výstupu bohužel plné napětí, které je na vstupu stabilizátoru a to napětí Vám většinou zničí připojené zařízení. To je taková nectnost celé té řady LM317/LM337.
Jo a záporné stábly /LM337/ nezapomeňte zatížit proudem aspoň 10mA, třeba LEDkou se sériovým odporem, jinak má výstupní napětí tendenci vandrovat od zdi ke zdi. To se ale týká i záporných monolitických stáblů s pevným napětím. Prostě výstup každého takového zdrojíku nezapomeňte zatížit proudem cca 10mA na větev, aby výstupní napětí bylo stabilní.
Je zvláštní, že enderácký kopie LM337, označované jako B3370V, tohle nedělaly....

Web

13 ...editoval j_paseka (21. 4. 2011 13:08)

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Čau Leoši, já bych se toho klidně ujal. Akorát musím nejdřív poshánět podklady - zapojení toho švába. V eaglu pro něj udělat knihovnu. A samotné zapojení korekcí s tímto švábem.
Pokud něco máš jak v případě "PCzesu", pošli mi to pls na email a o víkendu se do toho pustím. V Eaglu dělám vcelku často a vím co a jak.

Máš-li i nějaké konkrétní požadavky co a jak má být uděláno, co a jak chceš. Tak mi je do toho mailu prosím připiš. Ať je může hned na začátku vzít v potaz.

14

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

MDA4290 se prodává jako TDA4290. Ale jestli je to fakt taková bomba? ....

15

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

No, nevím do jaké míry je nebo není ten IO kvalitní. Ale klidně bych na něj udělal desku. Počkám ale, až jak se Sinclair vyjádří. Zase zbytečně to dělat nebudu, tak málo práce zas nemám.

16

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Dělat desku není třeba. Celý to vyšlo v AR Konstrukční Elektronika 2/2006 str. 30-31. Je tam schema i desky.
https://rapidshare.com/files/458492313/_KE02_2006.pdf

17

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Trachto díky. Ale v tom tvém odkaze je ta deska oboustranná. To si každý doma nevyrobí. Leoš ten podnět k návrhu dal jistě proto, že dotyčný to navrhne jednostranně. No a to už není problém, takovou desku doma doma vyrobit.

18

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

No já nevím .... Když vidím parametry toho obvodu, zkreslení 0,2 .....  Chuj s tím.
A navíc myslím že posledních 5 příspěvků patří SEM. Admin by to měl přestěhovat.

19 ...editoval e-man (21. 4. 2011 20:54)

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Jako ekonomická nešumící náhrada 1036-ky hojně se vyskytující - proč ne .Navíc elektronicky ovládané šváby ( Pt...) takové zkreslení mají ,hlavně při zdůrazněných okrajových kmitočtech. Při náročných aplikacích samo diskret .

20 ...editoval vodojem (28. 12. 2011 13:24)

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Mám doma bratrancov zosilňovač, ktorý chcel použiť k subu a chcel aby som mu k nemu spravil výhybku. Dal som mu tam túto http://svetelektro.com/clanky/vyhybka-p … u-221.html napájanú z kladnej vetvy. Lenže z nej okrem basov ide aj veľký brum ktorý neviem ako odstrániť. Brum počuť aj z konca ale iba ak je naplno a vtedy je zanedbateľný. Skúšal som výstup z výhybky napojiť na autozosik a nedalo sa to počúvať, kým som na ňom nezapol LPF na 80Hz takže ten brum bude mať 100Hz. neviete čo sa s týkm dá robiť ?

Příspěvky [1 až 20 z 28]

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Brum v zesilovači prosím o radu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£