Téma: 5mp60 a prachovka

Zhruba po ročnom hraní tohoto meniča sa objavila pri basových pasážach a hlasnejšom počúvaní nepríjemná rezonancia. Chvílu na to, sa prejavila aj pri druhom meniči. Po dlhom pátraní vysvitlo, že časť prachovky je odlepená od membrány, čo nebolo opticky skoro viditelné. Prachovku som ihlou skúšal podvihnúť a ukázalo sa, že nie je vôbec ťažké celú ju odlepiť, čo sa aj zámerne stalo.

Prosba o radu: čím odstrániť zvyšky lepidla z PP membrány a papierovej prachovky? Akým lepidlom prilepiť prachovku naspäť, aby lepidlo nepoškodilo membránu?

Dilema: dávať vôbec naspäť tú prachovku? Urobiť phase plug (ja viem je to asi trochu zvrhlé)?

Inak vyzerá to tak, že 5mp60, nemá skratovací prstenec na pólovom nástavci, ale zrejme ho tvorí akási medená čiapočka na stredovom trne.

Re: 5mp60 a prachovka

Líh/aceton
Chemoprén
Phase-plug klidně
Měď: to v datasheetu i píšou

Re: 5mp60 a prachovka

OK, diki.
O medenom prstenci sa v datasheete píše, ale predpokladal som, že bude na pólovom nástavci. K tomu phase plugu mám ešte otázku: môže byť na tom prstenci prilepený? Niekde som videl, že prilepený bol, tusím SEAS.

Re: 5mp60 a prachovka

Jasně, opět chemoprén. Nenapadá mě jak jinak ho tam upevnit.

(upravil marcin 27. 8. 2009 22:21)

Re: 5mp60 a prachovka

Býva aj na závit. To by som ale nezvládol.
Ďakujem za rady!

(upravil check 30. 8. 2009 0:18)

Re: 5mp60 a prachovka

Není vůbec sranda lepit polypropylen. Chemoprén a lepidla jemu podobná jsou na něj nevhodná, což uvádí i sám výrobce. Pravda udělá na povrchu vrstvíčku, ale ta jde snadno odloupnout.
http://www.tmvydavatelstvi.cz/svarovani … _38_42.pdf

Web

Re: 5mp60 a prachovka

Na piksle to vyloženě píšou, ano, já ho ale použil na mnohem namáhanější spoj v autě a drží to.
Ale má-li to vypadat k světu, použil bych speciální lepidlo, pravda.

Re: 5mp60 a prachovka

Pomůže to znatelně ten phase-plug na týhle Beymě, jsou někde měření?

Re: 5mp60 a prachovka

check: mne pripadá vrstvička na povrchu prijatelnejšia ako nejaká reakcia lepidla s PP (ide o kritické miesto). Pôvodné lepidlo má tiež len vrstvu na povrchu, ale problém vznikol hlavne vďaka nerovnomernému naneseniu lepidla. Tvoj odkaz zajtra precítam.

Jofi: bežne nikde, aspoň o tom neviem a potrebuješ ho mať aj tak na mieru.

leon: merania nie sú. Keď budem mať od checka mic tak môžem porovnať smile

Re: 5mp60 a prachovka

Pokuď nemáš doma moc prachu,tak to nech bez prachovky. Dokonce nektere starší kusy,měli pod nálepkou vrtaný magnet.

Re: 5mp60 a prachovka

Na phaseplug s vykašlete, na tu nepravidelnou měď  ho stejně pořádně nepřilepíte, podstatným způsobem záleží jeho geometrii. Reprák stejně potřebuje každý centimetr membrány, aby to nějaké basy zahrálo.
Lepte si to čím chcete, ale blbě přilepená kopulka jako kdyby tam nebyla, což pak dost kazí cháru. Měřil jsem a to bylo vadné repro v původním stavu od výrobce. Upozorňuji, že rukou kvalitu spoje nepoznáte.

Web

(upravil marcin 3. 9. 2009 20:57)

Re: 5mp60 a prachovka

Článok z tvojho odkazu je nepochybne zaujímavý. Lenže lepidlo Scotch-Weld DP8500 stojí 850 Kč a nanášacie kliešte 1700 Kč, nehovoriac o dostupnosti u nás a použití na reprák ako je 5mp60.

Pravdou je, že phase-plug nemôže mať základňu rovnú, ale s výstupkom v strede. Tá vystúpená meď po okrajoch je len plech, ktorý musí byť ohnutý s nejakým polomerom keďže pokračuje okolo trnu. Na to sa naozaj projektil nalepiť nedá.

Pre predstavu ostatným, tu je fotka:
http://s4.postimg.cc/61bzlp0s9/1329_dscn5903.jpg

Re: 5mp60 a prachovka

Kdybys to vyfotil z boku a trochu dál, uděláš líp.
Tak PP bude dosedat jen na střed, nebude to sice tak pevný, ale vadit to ničemu nebude, jde jen o jeho tvar kolem konusu.

Re: 5mp60 a prachovka

Článek jsem uváděl pouze jako příklad, že to není taková sranda.
Za 10s jsem našel na netu lepidlo+aktivátor za 260Kč.
Use google pls.

Web

Re: 5mp60 a prachovka

Niekedy to skúsim vyfotiť ako radíš. Aj tak som rád, že je to s tým foťákom a bleskom ešte ako tak zachytené.

Ano lepidiel na plasty alebo PP je množstvo. A práve preto som sa na lepidlo pýtal - ktoré vybrať s ohladom na kvalitu a cenu, ktoré je najvhodnejšie s ohladom na to, že bude spájať PP a papier. No veď kludne nejaké konkrétne poraď ak máš skúsenosť, check!

Re: 5mp60 a prachovka

Takto to dopadlo:

http://s4.postimg.cc/n4erh7hh5/1329_img_0192.jpg

Re: 5mp60 a prachovka

to vypada zajimave. ukaz mereni smile

Re: 5mp60 a prachovka

Není to železo, že ne?

Re: 5mp60 a prachovka

Meranie bude. Je to hliník.

(upravil marcin 26. 12. 2009 16:36)

Re: 5mp60 a prachovka

TS parametre, pôvodná verzia:

Spoiler

Fs  = 60.70 Hz
Re  = 5.30 ohms[dc]
Le  = 350.84 uH
L2  = 642.44 uH
R2  = 7.56 ohms
Qt  = 0.37
Qes = 0.46
Qms = 1.95
Mms = 9.98 grams
Rms = 1.950599 kg/s
Cms = 0.000689 m/N
Vas = 5.97 liters
Sd= 78.54 cm^2
Bl  = 6.622324 Tm
ETA = 0.28 %
Lp(2.83V/1m) = 88.35 dB

TS parametre, verzia s phaseplugom:

Spoiler

Fs  = 63.66 Hz
Re  = 5.30 ohms[dc]
Le  = 333.45 uH
L2  = 629.32 uH
R2  = 7.26 ohms
Qt  = 0.34
Qes = 0.40
Qms = 2.29
Mms = 8.16 grams
Rms = 1.421740 kg/s
Cms = 0.000766 m/N
Vas = 6.64 liters
Sd= 78.54 cm^2
Bl  = 6.576240 Tm
ETA = 0.41 %
Lp(2.83V/1m) = 90.04 dB

Impedančky:
http://s4.postimg.cc/r75sgabll/1329_porovnanie_imp.jpg

Frekvenčky (žltá - pôvodná verzia, modrá - phaseplug):
http://s4.postimg.cc/ai4ckdf09/1329_porovnanie_freq.jpg