Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 5)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 98]

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Jeste me napadlo: mam hromadu KC811 s cinovanejma nozickama, daji se do Sinclaira pouzit? Ja si myslim, ze jo... A co KD4348 na konec?

(upravil Xhibit 30. 8. 2008 11:34)

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Tak jsem vymenil oba tranzistory v diferaku,priblizne je i sparoval.Budice jsou take nove,misto T3 sem dal KD140, promeril vsechny rezistory (zapajene).T10 dal BC639 s hfe 140, vyssi sem z toho co mam doma nevybral.Vymenil sem i C4. A samozrejme uplne vypajel T8,T9.Zkontroloval izolaci koncovych tranzistoru od chladiciho profilu,jestli jde az k modulu napajeni v obou polaritach,bylo v poradku,mam tam +/- 26V.Ale problem stale pretrvava.Na vystupu mam +24V oproti zemi.Rezistorem R10 tece nadmerny proud,hodne hreje a pomalu hnedne.Je to fakt tak primitivni konec a presto tam nemuzu najit tu blbost ktera tohle zpusobuje.. mad Vsechny tranzistory ktere jsem menil jsem i meril a tvari se v poradku.

Edit: VYRESENO!

Posledni co sem zkousel byl C3,a je proflaknuty.Kdyz sem to minule opravoval asi sem s nim nejak zahybal ze zkrat zmizel..

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

A voltmetr mas ? Tak to snad proboha najdi !
Tu KD140 jsi zapojil doufam spravne, proti te BC161 ma jinak nozicky, ze ?

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

to danhard: Viz vyse.. KD sem dal jinak samozrejme spravne.

Ze me to ale dalo zabrat.Ten C3 uz jsem predtim samozrejme meril ale jak na potvoru zrovna kdyz se zkrat v nem neprojevil..

(upravil sinclair 30. 8. 2008 12:41)

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Gavine, KD503 mají ve srovnání s KD607 daleko větší betu, to vyplývá už z konstrukce toho trandu. Není žádná výjimka, že u KD503 naměřím při Ic=10A betu okolo 60-80, kdežto KD607 by měl při tomhle proudu betu v řádu jednotek, navíc by nejspíš při poněkud vyšším napětí odešel na druhý průraz.
Když opravuju Teslácké zesy na bázi zapojení AUJ637 /tento 100W modul, AZK052, Studiosolo 132, EQ131, Studiomix 6-132. AZK220 ad., tak poctivě KD503 vybírám na pozice, kde pracují paralelně. Pak si lze s těmi zesy dělat co se ti zlíbí, třeba honit na dva ohmy, zkratovat...neublíží tomu nic.
KC811 bych asi nepoužil, mají Uceo jen asi 45V, což je hodně málo.
KD4348 jsou trandy pro výkon cca 70W/4ohm/1pár. Takže podle toho se dá vycházet.
2N4348 Tungsram s napájením 2x30V byly použité v NDR-RFT zesilovačích Regent Vermona 600H pro výkon cca 50W a byly tam nesmrtelný.
Podobný případ je i KD3442.

Kurva čím letuješ, že se ti prostřelujou teplem kondíky? Rozžhaveným dubovým kolíkem nebo čím? smile

Web

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Xhibit, takova zavada se hleda voltmetrem za provozu a ne nesmyslnym premerovanim soucatek.
Zapnu to, nehori to plamenem ? ne pokracuju dal.
Na vystupu +24V proc ? pokracuju dal.
Kolik je na rozkmitu +25V ? ha nekdo me to taha nahoru.
Kdo me to budi ? diferak ne, protoze je uplne zavrenej.
Diagnoza - bud je seklej ten tranzistor v rozkmitu, nebo ten kondik pres nej.
Ted ! teprve zmerim bez proudu slus mezi CB toho rozkmitu, vytahnu jej, zjistim ze je ok, zmerim ten kond, a i kdyby byl ok, tak tu zkurvenou keramiku vyhodim a dam tam jinej.

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

to Sinclair: Letuju normalne ERS 50 smile Ten kondik byl takovy ten hranaty tesla,a nevsiml jsem si ze ma malinko odreny kousek dolniho rozku,odtud asi ten nahody a ne trvaly zkrat.

to danhard: Priste budu snad chytrejsi.

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Já jenom tak mezi řečí, viděl jsem zapojení Sinclaira a na vstupu měl v diferáku KFY46,KF508 atd.  a vubec  tak povšechně se zeptám jak jsou natom tyto trändy které jsou použité nejenom u sinclaira ale i jinde v diferáku na vstupu.

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

1) Tenhle thread je nejakej patek starej, je vhodnejsi zalozit novej
2) Ty tranzistory jsou na tom docela dobre, dik za optani smile (na blbou otazku blba odpoved). Jde o to, jestli je budes kupovat ted, nebo je mas nakoupeny tak pred deseti lety nejpozdejc. Totiz to co ted smejdaci nabizej, to je hnuj, kterej prosel desitkama vyberu, cemuz odpovida i jejich cena. Takze ti nezbejva, nez abys jich nakoupil kybl a meril a meril. Jinak v principu KFYxx je spolehlivostni varianta KF5xx (pouzivaly se do prumyslovych vyrobku s vyssim narokem na spolehlivost), ale v novych nakupech najdes klidne polovicku kusu napr. s betou kolem 10. KFY46 muze nahradit KF508. Dokonce se mezi nimi daly vybrat i kousky se Uceo nad 100V (cit. S. Knizat, AR A1/84), ale to uz dneska asi nepujde.

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Ak si preto niekto príde, tak mám doma ešte možno 30 dosiek zo sálového počítača, tam je ich dosť smile.

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Jean odloz mi ich prosim ta dakedy sa po to stavim, cez NR chodim kazdu nedelu do prace a v piatok z prace wink.dik

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

nemohli by ste mi dat nejaku upravu nakreslenu na tuto otrasnu schemu ,robim ju totiz na maturitu a uz som do nej investoval majland ....PS Kotisa je Dobytek.....dakujem

(upravil Unregistered 3. 12. 2010 1:05)

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

sinclair výborný zesík smile ještě jsem to nedotáhl uplně do konce a má to pár vad třeba jako veliký plošnák ale to se ve finální verzi ještě upraví

http://s4.postimg.cc/j6dpmkqih/1859_img_72191.jpg

je to taková zkušebí verze takže je to všechno nakřivo. ale co...

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

nevies mi na to poslat schemu ??? taku co 100pecent pojde ???je to velmi surne ..nechcem 5ku  z matury...

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

postav mojí lamu mk2 a máš klid smile

Web

(upravil Unregistered 3. 12. 2010 16:06)

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

schéma je naprosto standartní sinclair. já jsem vycházel  z tohoto http://servisdok.sweb.cz/sinclair04quasi01.jpg
jen je třeba tam udělat pár úprav které jsou ale nezbytné! místo R6 si dej seriově odpor okolo já nevím třeba 33Ra zaněj trimr 100R je potřeba více otáčkový aby se ti to dobře nastavilo jinak to lítá jen se toho dotkneš smile  pak se dá trimr vyletovat a na jeho místo se dá pevný odpor a právě ze dvou odporů to krásně složíš. to samí na R3 dej tam trimr pak ho nahraď nějakým pevným odporem(tím se šteluje offset na výstupu. a do třetice je R10 tím se šteluje zisk zase našteluj si jak potřebuješ a prdni tam pevný odpor. na místo T8 osad tranzistor BD139 s betou min 150 a tepelně ho svaž s koncákama. jako budiče můžeš bezproblémů použít BD139/140 také přidělanoé na společný chladič. tak jak je to na fotce. za T2/T7 použij BC639/640 no a za T1 dvojici BC546B
NA vstupu udělej nějakou pásmovou propust seriově s C1 tej ospor 1K a paralelně k R1 dej kond tak já nevím 470p(počítat se mě to ale nechce) takže tahle od boku.
NA výstup RC článek 22R/22n odpor cca 2W asi stačí i 1W
bacha nemá to protizkratovku a zádné jiné ochrany ta je potřeba dodělat. já tam mám vše tak proto tam mám tolik součástek.
Za koncové trendy tam použij klidně něco výkonějšího klidně jako kvazi nebo komplementár to se musíš rozhodnout co preferuješ. kliďo použij nějaké zančkové Mj15003 nebo v kompelmentaru s 15004. nebo TO264 MJL21195/6 do 50W se dají použít i BD911, zaleží na tobě. já tam dal KD503 a dává mě to cca 70W. zkoušel jsem i jiné trendy jako KD602,606,KDY76 a KU602 sevšema to makalo parádně dokonce jsem to osadil i spárovanou čtveřicí KU611 a též to makalo výborně.(to byla ale na takových  drátech nebyla nato uzpůsobený plošňák) sčím to samozřejmě nemaklao byl ostatní Kůčka jako KUY12, KU606,607atd.
doufám že si alespon z toho něco vemeš ať jsem to nepdal nahovno

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Sorry za OT, ale neměl by jsi ho nasměrovat do příslušného vlákna? Tam už to nějak umřelo, asi tam hodím pekelné fotky toho siliče postavené mnou... Až bude čas. smile jinak doopravdy lepší postavit tu Z30 nebo 50 než Kotisu....

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Jo, no ani nevím kde už to bylo. Každopádně když se tenhle zesík vymazlí tak je to paradní a poměrně jednoduchý zes smile
Tu knihu od kotisi jsem si koupil kdysi taky a první co mě tam praštilo do oka je u nějakého 150W nebo 120W zesáku  boucherot bez odporu smile to jsem si říkal to musí bejt bžunda když se to pustí smile a budit nějake TIP3055 dokonce to tamy bylo i jako paralelní řazení  MJE 350tkou nebo co to tam bylo, může fakt je debil... ikdyby ten zes jel tak to MJEčko musí do minuty vystřelit.

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Všecky diskrétní zesilovače od Kotisy jsou paskvily, nejhorší asi byla ta 150, o které jsem napsal ten článek. Jsou to nevyzkoušená zapojení postahovaná z netu, ke kterým Kotisa akorát udělal desky, aniž by jedno jediné zapojení vyzkoušel.
Moje doporučení je : pokud nejste dosti zkušení elektronici, do Kotisových zapojení, které vesměs potřebují drsné úpravy, se nepouštějte.

Web

Re: Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

nepoznate niekto nejaku diskretnu schemu okolo 30 - 40W kt na 100procent funguje

Příspěvky [61 až 80 z 98]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač "Zdeněk Kotisa 40W"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£