Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 29]

Téma: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Prosinec 2006

  • Orientační cena: 800Sk

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 28x26x19cm, Objem 6.5l, Příkon 30W, Citlivost 87dB, Frekvenční rozsah 65-18000Hz, Impedance 4Ω, Bassreflex 170x12x150mm (67Hz), MDF 12mm, Hmotnost 4kg

  • Autor: KomarD-Jeay

  • Další projekty: Reprosoustavy (Monacor SP-6/100PRO a DT-300)

Úvod
Tieto repráčiky vznikli na popud mojej priateľky. Chcela si skúsiť postaviť nejaké vlastné reproduktory, ale vzhľadom na to, že nikdy nepracovala s drevom, by sa dokončenia asi nikdy nedočkala. Tak som sa rozhodol, že jej ich vyrobím a podarujem; akurát boli Vianoce na dostrel, tak to prišlo vhod. Vzhľad bol jej želanie - srdcia.

Reproduktory
Repro som mal v pláne použiť koaxiálne, aby bol výsledný vzhľad jednotný. Do úvahy tak prišli len autorepro, pretože hifi je jednak drahé a tiež ťažko zohnateľné. Veľkosť mohla byť max. 13cm, inak by rozmery s nutne vyšším vnútorným objemom rástli. Srdce by pôsobilo veľmi mohutne a cieľ bol opačný, aby boli kompaktné. Keďže za rozumnú cenu sa nedá bežne nič dobre hrajúce zohnať, rozhodol som sa pre "second-hand".

Nechcel som nič "pure made in China", ako SAL či Dibeisi (mal som možnosť viac kúskov počuť), čo je v poslednej dobe dosť obľúbené; síce je to "veľa" (rozumej materiálu, prípadne pastvy pre oči, len uši už nie) za menej peňazí, ale tiež málo dobrej muziky. Nakoniec som natrafil na 10cm Pioneery. TS parametre ako k väčšine autorepro nie sú dostupné, problém som vyriešil skúšaním v rôzne veľkých hotových škatuliach. Tak som určil vhodný objem a ladenie.

Konstrukce
Konštruovanie, ako u atypických vecí býva, nebolo úplne jednoduché. Kúpil som plát MDF hrúbky 12mm. Z neho som vyzeral 4podstavy tvaru srdca - 2x predný a zadný diel. Ďalej som si narezal dlhé pláty široké asi 17cm, z ktorých som narezal lichobežníkové lištičky, 28ks na jednu reprobedňu - na tvarovanie oblúkových stien.

Vzhľadom na to, že nedisponujem profi stolárskym vybavením, ani len poriadnou dielňou alebo aspoň pílou, všetko som rezal priamočiarkou a tak nejak potom vyzerala aj presnosť rezov. Jednotlivé kúsky som lepil najprv tavnou pištoľou na podklad - je to tak lepšie, lebo sa to dá spätne opraviť. Keď bol tvar stien hotový, zlepil som ich navzájom a k podstave lepidlom. Nakoniec nasledoval vrchný diel. Celý povrch som následne potrel tmelom na drevo a začal brúsiť najprv pap. 36 neskôr 120 a 320 do finálneho tvaru a tak, až to malo akurát hladký povrch. Ten som potom striekal akrylátovým sprejom odtieňa RAL 3000 - ohnivá červená. Povrch vytvára pomerne tvrdú škrupinu a je skôr lesklý.

Vnútro je vyplnené kusom molitanu proti rezonanciám protiľahlých stien, bočné nie je potrebné, nakoľko nie sú ani jedna na seba kolmé a svojim tvarom samé obmedzujú stojaté vlnenie. Reproduktor má navrchu uchytenú ochrannú mriežku.

Výhybka nie je použitá, pretože koaxiály ju majú integrovanú a ďalšiu nepotrebujú. Pripojenie k živiteľovi je riešené cinch konektorom, keďže je nenápadný a pri malom príkonu úlohu splní.

Zvuk
Zvuk je daný použitými reproduktormi. Od nich sa žiadne zázraky čakať nedajú, avšak na nenáročné počúvanie to postačuje ažaž. Vždy je to lepšie ako akékoľvek PC repro do cca 1800Sk. Nie sú určené na náročný posluch klasiky, ale na hudobný podmaz v izbe. Čo vadí najviac sú pomerne nevýrazné a málo cinkavé výšky, akoby sa hanbili vyznieť. Inak zvuk pôsobí pomerne vyvážene a pri umiestnení na stole pri stene, to hrá aj celkom slušné basy. Keďže signálom ich živí hlavne počítač, je možnosť to všetko ekvalizovať.

Jediná možnosť ako to celé ešte vylepšiť, je zmeniť použité repro smile, možno nejaké JBL, Hertz, avšak cieľový poslucháč si na také niečo nepotrpí.

http://s19.postimg.cc/rzvzcblv3/komardjeay1_01.jpg http://s19.postimg.cc/6243w9w8f/komardjeay1_02.jpg http://s19.postimg.cc/rd1o0jecv/komardjeay1_03.jpg http://s19.postimg.cc/nhy9xyv73/komardjeay1_04.jpg http://s19.postimg.cc/jzma1kub3/komardjeay1_05.jpg

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Správné srandabedny! "Cílová skupina" je ještě pod zákonem?

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

dobrá práca smile Pekné smile myslím že účel splnia, a to je hlavné

Web

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Gratuluji a tleskam.

1*

Priste bych pouzil T18RE/X smile

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Nápaditý design - dobrý nápad - za 1 smile

OT: Co to máš za přítelkyni, že si chtěla zkusit postavit vlastní reprobedny? Kdyby to byl přítel cool tak bych se neptal, ale u žen je tahle záliba asi dost vyjímečná. I když jedna se tu před časem také mihla, ale hned jakoby se pod ní slehla zem

Web

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

To Michal: Jenže T18RE/X nepřežije útok plyšákem. big_smile

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

super super nápad smile dávam 1**
cez leto možno postavím niečo podobné pre priateľku...
mna celkom prekvapila nová rada od SAL - orange ... nedávno som mal doma 13cm, dal som to do 9L closed a celkom to aj "hralo" smile

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Moje holka se taky chtěla srát do beden... pomalovala by je kytkama lol

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Tož zajímavé. smile

Web

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

No, sice to asi hraje na hovno, ale proč nepotěšit pěknou přítulnou přítelkyni (proč chybí foto?) smile . Vynikající nápad, hezky uděláno, proč ne... za jedna.

Ale domů bych to nechtěl smile

Web

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

houby T18, Hivi trinity6 bych tam dal smile a podeprit 12" subem, at to trochu hraje smile

(upravil Martin 5. 12. 2007 21:37)

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Prdlajz.... Pokud romanitku, pořádnej 15" RCF. Holky rádi nežnosti :-P
EDIT: jinak chválím, je to netradičně milé a estetické. 1-, mínus za reproš smile.

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Martin: lol moje řeč

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Originál

Web

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

hmm zajímavé ale po čase to podle mě začne vadit se stále dívat na takové bedýnky,jinak dobrej nápad musel jsi potěšit slečnu

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Ještě stříkni aspoň ty mřížky a rámečky na červeno smile

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Frank napsal:

Moje holka se taky chtěla srát do beden... pomalovala by je kytkama lol

To moje žena by na ně kytky leda stavěla mad

Web

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

nadherna praca. mozes prosim ta napisat nieco viac o tom laku co si pouzil? kde si kupoval, co to je, ake balenie, ako si striekal? velmi by ma to zaujimalo

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Originální, skvělý nápad, fakt dobrý komáre. big_smile

Re: KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Dobrej nápad jak potěšit přítulku, a sebe na chvýli zabavit.

Web

Příspěvky [1 až 20 z 29]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » KomarD-Jeay (Pioneer TS-1080)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£